2015 Kitefoil Gold Cup Mexico - Finals Series

Playa Central Beach Club

Results are provisional as of 16:31 on March 28, 2015

Gold Fleet

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Jersey Rider Division Nat Sponsors Yacht Club Q F1 F2 F3 F4 F5 F6 F7 F8 F9 F10 Total Nett
1st 8 Nicolas Parlier Youth Spotz-OzoneKites-LYNCH Associates-The Bl Club Voile Arcachon 1.0 (6.0) (4.0) 1.0 2.0 3.0 3.0 3.0 2.0 1.0 1.0 27.0 17.0
2nd 12 Maxime Nocher   f.one-manera-ageprim-baticoncept-eafit Monaco Yacht Club 2.0 1.0 2.0 3.0 (7.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 3.0 (4.0) 28.0 17.0
3rd 42 John Heineken   Ozone-St.Francis Sailing Foundation-Mike St. Francis Yacht Club 4.0 (4.0) (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 3.0 2.0 2.0 25.0 18.0
4th 35 Julien Kerneur   AIRUSH-BILLABONG-FFVL-SPOTZ KSL 3.0 2.0 1.0 4.0 4.0 (23.0 DNF) 7.0 6.0 (8.0) 4.0 3.0 65.0 34.0
5th 9 Joey Pasquali   ASV Peformance-SPOTZ-Bluerush Boardsport St. Francis Yacht Club 6.0 3.0 5.0 5.0 3.0 (6.0) 5.0 5.0 4.0 (6.0) 5.0 53.0 41.0
6th 64 Axel Mazella Junior Sword by Taaroa-North Kiteboarding-LaFre Hyeres Kitesurf Association 5.0 5.0 (6.0) 6.0 5.0 4.0 4.0 4.0 5.0 5.0 (8.0) 57.0 43.0
7th 14 Adam Withington   Aguera-Spotz Playa Central 8.0 7.0 8.0 9.0 9.0 5.0 RDG 6.0 8.0 (13.0) 11.0 (13.0) 97.0 71.0
8th 47 Riccardo Andrea Leccese   Ozone-Mike's Lab--SMFP-CocoNutWater-COGU CHIA CLUB Sardegna 11.0 (10.0) (12.0) 8.0 10.0 5.0 8.0 7.0 7.0 9.0 9.0 96.0 74.0
9th 49 Stefaans Viljoen Master Ozone-Spotz-Time Grass StFYC 12.0 (11.0) 7.0 (12.0) 11.0 11.0 9.0 10.0 6.0 8.0 6.0 103.0 80.0
10th 11 Peter Mueller   LEVITAZ-Flysurfer sail lollilop 10.0 8.0 11.0 13.0 13.0 (23.0 DNF) (23.0 DNF) 11.0 9.0 7.0 7.0 135.0 89.0
11th 3 Bryan Lake   Tminus9-Dakine-Ozone-NP San Diego Yacht Club 9.0 9.0 9.0 10.0 8.0 10.0 10.0 (14.0) 12.0 (13.0) 12.0 116.0 89.0
12th 19 Romain Castel Youth f-one Manera Darkdog inkiwi 7.0 (23.0 DNF) (23.0 DNS) 7.0 6.0 7.0 23.0 DNF 9.0 23.0 DNF 14.0 14.0 156.0 110.0
13th 29 Nico Landauer   Camet-Elf-Boards Unlimited-Candelas SDYC 14.0 13.3 RDG 10.0 (16.0) 15.0 12.0 (23.0 DNF) 16.0 11.0 10.0 10.0 150.3 111.3
14th 22 Stefano Rista   Ozone Squamish Windsports Society 13.0 12.0 14.0 (18.0) 12.0 8.0 11.0 13.0 14.0 (15.0) 15.0 145.0 112.0
15th 50 Matt Taggart Master Ozone-Raglan Roast-Rebecca-Ruby-Milla Ta Royal New Zealand Yacht Club 21.0 13.0 13.0 (17.0) (16.0) 14.0 12.0 15.0 15.0 12.0 11.0 159.0 126.0
16th 10 Colin Ernst   Ozone-F4-VKS SWS race club 16.0 (23.0 DNF) (23.0 DNF) 11.0 18.0 9.0 23.0 DNF 17.0 10.0 17.0 18.0 185.0 139.0
17th 39 Sebastien Dol Master Extremeboat.fr-Radical-Optiswiss Mandelieu kiteclub 15.0 (23.0 DSQ) 16.0 15.0 14.0 13.0 (23.0 DNF) 12.0 19.0 19.0 19.0 188.0 142.0
18th 4 Adrian Geislinger   LEVITAZ Kitefoils-Surfshop Upsidedown-us UYC-Mattsee 18.0 14.0 17.0 14.0 17.0 16.0 14.0 (19.0) (18.0) 18.0 17.0 182.0 145.0
19th 20 Nicholas Leason   Lift Foils The Shacks Beach Yacht Club 20.0 17.0 18.0 20.0 20.0 15.0 13.0 (23.0 DNF) 16.0 16.0 (21.0) 199.0 155.0
20th 2 John von Tesmar Master KiteTheBay-Captain Kirks St Francis 19.0 16.0 15.0 19.0 19.0 (23.0 DNF) 15.0 18.0 17.0 (23.0 DNS) 20.0 204.0 158.0
21st 83 Herve Rousseau Grandmaster North Kiteboarding - Sword Frejus kite surf 22.0 15.0 19.0 (21.0) (21.0) 17.0 16.0 20.0 20.0 20.0 16.0 207.0 165.0
22nd 41 Chip Wasson Grandmaster Ozone-F4 Foils-Mike's Lab StFYC 17.0 (23.0 DNF) (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 247.0 201.0

Silver Fleet

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Jersey Rider Division Nat Sponsors Yacht Club Q F1 F2 F3 F4 F5 F6 F7 F8 F9 Total Nett
1st 7 Benjamin Petit Master Ozone-Radical CKC 2.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 13.0 11.0
2nd 33 Xantos Villegas   4Elements Yacht Club 4Elements Yacht Club 3.0 4.0 8.0 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0 3.0 (12.0) 41.0 29.0
3rd 28 Santiago Ramirez Gonzalez   Dakine-The Gear Mafia Casa Blanca Yacht Club 8.0 5.0 4.0 3.0 6.0 (8.0) 5.0 5.0 2.0 3.0 49.0 41.0
4th 13 Jean-Guillaume Rivaud   Cabrinha-Taaroa-NP-Ozed-Zspars Frejus kitesurf 1.0 7.0 (23.0 DNF) 7.0 3.0 7.0 3.0 4.0 4.5 8.0 67.5 44.5
5th 27 Alvaro Cadena Master colombiakiteCoguacustom colombiakite 6.0 6.0 6.0 5.0 (9.0) 5.0 4.0 7.0 6.0 4.0 58.0 49.0
6th 44 Erika Heineken Female Ozone-St. Francis Sailing Foundation St. Francis Yacht Club 4.0 (8.0) 7.0 6.0 7.0 6.0 8.0 8.0 8.0 6.0 68.0 60.0
7th 24 Daniela Moroz Female Ozone-F4-Mike's Lab - Ronstan St. Francis Yacht Club 11.0 10.0 10.0 9.0 4.0 (11.0) 9.0 6.0 7.0 7.0 84.0 73.0
8th 23 Andrew Wong   Ozone Royal Vancouver Yacht Club 5.0 9.0 5.0 8.0 11.0 15.0 10.0 (16.0) 11.0 1.0 91.0 75.0
9th 61 Alex Aguera Grandmaster Aguera-North-Da kine-Don Mon North 14.0 13.0 13.0 (23.0 DNF) 8.0 4.0 7.0 14.0 9.0 5.0 110.0 87.0
10th 32 Martin Turbil   TAAROA-NORTHKITE FKS 9.0 11.0 (23.0 DNF) 23.0 DNS 23.0 DNC 3.0 6.0 2.0 4.5 10.0 114.5 91.5
11th 38 Rogelio Basave   The Kite Zone-Boards Unlimited Boards Unlimited 10.0 12.0 9.0 11.0 12.0 (13.0) 12.0 12.0 10.0 11.0 112.0 99.0
12th 17 Ludovic Donati   Taaroa FKS 13.0 (14.0) 12.0 12.0 13.0 9.0 11.0 9.0 12.0 9.0 114.0 100.0
13th 26 Gabor Vagi Great Grandmaster Ozone-ASV-Spotz ASV 15.0 (15.0) 11.0 10.0 10.0 10.0 13.0 11.0 13.0 15.0 123.0 108.0
14th 43 Kyle Touhey   Ozone-Munjung Squamish Windsports Society 7.0 3.0 3.0 4.0 5.0 (23.0 DNS) 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 137.0 114.0
15th 16 Catherine Dufour Female Ozone-30 noeuds-KiteFix-Point Co-Oasis-P 30 noeuds 16.0 (16.0) 15.0 13.0 15.0 16.0 15.0 13.0 16.0 13.0 148.0 132.0
16th 15 Alexia Fancelli Female Airush-Taaroa hydrofoil - Kite Addict Taaroa hydrofoil Kitaddict 20.0 (18.0) 16.0 14.0 14.0 14.0 17.0 15.0 14.0 14.0 156.0 138.0
17th 21 Andoni Urrutia Master Spotz-Cabrinha-Foils R Us CABRINHA 17.0 17.0 17.0 (23.0 DNF) 16.0 12.0 14.0 10.0 15.0 23.0 DNF 164.0 141.0
18th 5 Cynthia Brown Female Ozone-Taaroa-Firewire-Ride-Engine Taaroa 18.0 (19.0) 14.0 16.0 18.0 17.0 18.0 17.0 18.0 16.0 171.0 152.0
19th 48 Adam Koch Master Bluesmith-F4-Elf-Sherman Lake Marina F4 12.0 1.0 2.0 (23.0 DNF) 23.0 DNF 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 23.0 DNS 176.0 153.0
20th 31 Will James Master   Seashore Racing Association 22.0 20.0 18.0 15.0 17.0 18.0 16.0 18.0 17.0 (23.0 DNF) 184.0 161.0
21st 60 Raquel Arroyo Female     19.0 (23.0 DNF) 23.0 DNF 17.0 20.0 23.0 DNF 19.0 23.0 DNF 23.0 DNF 23.0 DNS 213.0 190.0
22nd 45 Leopoldo Turco Master Kitemex Valle de Bravo 21.0 21.0 19.0 (23.0 DNF) 19.0 23.0 DNF 23.0 DNF 23.0 DNF 23.0 DNF 23.0 DNF 218.0 195.0

playacentralkiteboarding.com


Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com