19. Rudenregatta

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rang Segel-Nr. Kuttername Bau-Nr. Steuermann Verein Vereinsabk. Verband LSSV M-V R1 R2 R3 R4 Total Netto
1st K158 Nr. 7 K158 Ralf Bochow Seesportclub Rangsdorf e.V. DSSV 2 2 2   6 6
2nd Z59 Resi Z59 Hubert Zisch Teterower Seesportverein TSSV DSSV x 3 3 1   7 7
3rd K129 Adam K129 H-G Leszczguski SV Werbelinsee SVW DSSV 4 1 3   8 8
4th K193 Venus K193 Dieter Dreischang SSV Rostock e.V. SSV HRO DSSV x 1 4 5   10 10
5th Z85 Niklot Z85 Andreas Britting Schweriner Marineclub e.V. SMC DSSV x 9 5 6   20 20
6th K322 Drei Kreuze K322 Frank Csisko MRV Peenemünde MRV-Peene DSSV / MRV x 7 7 9   23 23
7th K97 Santa Fe K97 Ronny Neukirch SSC Anklam SSC DSSV x 5 8 12   25 25
8th K148 Kuddel K148 Rene Oestreich KSC Wolgast KSC DSSV x 8 6 11   25 25
9th Z136 Alter Sachse Z136 Torsten Hirschmann SSC-USG Chemnitz SSC-USG DSSV 6 15 8   29 29
10th K380 Kuddel K380 Jörg Wojcik Spremberger Segelsportclub SSC SPB DSSV 14 12 7   33 33
11th Z89 Eumel Z89 Frank Wolff Marine- SC Wittenberg M-SC WB DSSV 11 9 13   33 33
12th K104 Torpedo Reloaded K104 Nico Gongoll Kuttersegelclub Warnemünde e.V. KSC Wmde DSSV x 16 10 10   36 36
13th K111 Morag K111 Jörg Wenke Seesprtclub Wendisch Rietz e.V. SSC WR DSSV 23 RAF 11 4   38 38
14th Z52 Köbis Z52 Jan Sopora Marineclub Gotha DSSV 12 13 14   39 39
15th K140 Tigris K140 Stefan Ulbrich SSC Anklam SSC DSSV x 10 20 15   45 45
16th K333 Seewolf K333 Wolfgang Seifert MRV Peenemünde MRV-Peene DSSV / MRV x 13 14 19   46 46
17th Z136 Starker August Z66 Rainer Badeke SSC-USG Chemnitz SSC-USG DSSV 15 18 18   51 51
18th Z255 Hans Z255 Thilo Oyss Team Hans TH DSSV 17 16 20   53 53
19th K21 Bolle K21 Holger Kolrep Ruppiner Segler Club RSC DSV 18 19 16   53 53
20th K328 Seehund K328 Sebastian Jeske MRV Peenemünde MRV-Peene DSSV / MRV x 19 21 17   57 57
21st K195 Windjammer K195 Rene Frenzel SSC Schwedt SSC DSSV 20 17 21   58 58
22nd K114 Nobody Z114 Peter Lucke SSV Siethen e.V. SSV DSSV 21 22 22   65 65

R1 - 09.07.2011 at 10:27

Start: Start 1, Finishes: Place
Rang Segel-Nr. Kuttername Bau-Nr. Steuermann Verein Vereinsabk. Verband LSSV M-V Place Points
1 K193 Venus K193 Dieter Dreischang SSV Rostock e.V. SSV HRO DSSV x 1 1
2 K158 Nr. 7 K158 Ralf Bochow Seesportclub Rangsdorf e.V. DSSV 2 2
3 Z59 Resi Z59 Hubert Zisch Teterower Seesportverein TSSV DSSV x 3 3
4 K129 Adam K129 H-G Leszczguski SV Werbelinsee SVW DSSV 4 4
5 K97 Santa Fe K97 Ronny Neukirch SSC Anklam SSC DSSV x 5 5
6 Z136 Alter Sachse Z136 Torsten Hirschmann SSC-USG Chemnitz SSC-USG DSSV 6 6
7 K322 Drei Kreuze K322 Frank Csisko MRV Peenemünde MRV-Peene DSSV / MRV x 7 7
8 K148 Kuddel K148 Rene Oestreich KSC Wolgast KSC DSSV x 8 8
9 Z85 Niklot Z85 Andreas Britting Schweriner Marineclub e.V. SMC DSSV x 9 9
10 K140 Tigris K140 Stefan Ulbrich SSC Anklam SSC DSSV x 10 10
11 Z89 Eumel Z89 Frank Wolff Marine- SC Wittenberg M-SC WB DSSV 11 11
12 Z52 Köbis Z52 Jan Sopora Marineclub Gotha DSSV 12 12
13 K333 Seewolf K333 Wolfgang Seifert MRV Peenemünde MRV-Peene DSSV / MRV x 13 13
14 K380 Kuddel K380 Jörg Wojcik Spremberger Segelsportclub SSC SPB DSSV 14 14
15 Z136 Starker August Z66 Rainer Badeke SSC-USG Chemnitz SSC-USG DSSV 15 15
16 K104 Torpedo Reloaded K104 Nico Gongoll Kuttersegelclub Warnemünde e.V. KSC Wmde DSSV x 16 16
17 Z255 Hans Z255 Thilo Oyss Team Hans TH DSSV 17 17
18 K21 Bolle K21 Holger Kolrep Ruppiner Segler Club RSC DSV 18 18
19 K328 Seehund K328 Sebastian Jeske MRV Peenemünde MRV-Peene DSSV / MRV x 19 19
20 K195 Windjammer K195 Rene Frenzel SSC Schwedt SSC DSSV 20 20
21 K114 Nobody Z114 Peter Lucke SSV Siethen e.V. SSV DSSV 21 21
22 K111 Morag K111 Jörg Wenke Seesprtclub Wendisch Rietz e.V. SSC WR DSSV RAF 23

R2 - 09.07.2011 at 12:04

Start: Start 1, Finishes: Place
Rang Segel-Nr. Kuttername Bau-Nr. Steuermann Verein Vereinsabk. Verband LSSV M-V Place Points
1 K129 Adam K129 H-G Leszczguski SV Werbelinsee SVW DSSV 1 1
2 K158 Nr. 7 K158 Ralf Bochow Seesportclub Rangsdorf e.V. DSSV 2 2
3 Z59 Resi Z59 Hubert Zisch Teterower Seesportverein TSSV DSSV x 3 3
4 K193 Venus K193 Dieter Dreischang SSV Rostock e.V. SSV HRO DSSV x 4 4
5 Z85 Niklot Z85 Andreas Britting Schweriner Marineclub e.V. SMC DSSV x 5 5
6 K148 Kuddel K148 Rene Oestreich KSC Wolgast KSC DSSV x 6 6
7 K322 Drei Kreuze K322 Frank Csisko MRV Peenemünde MRV-Peene DSSV / MRV x 7 7
8 K97 Santa Fe K97 Ronny Neukirch SSC Anklam SSC DSSV x 8 8
9 Z89 Eumel Z89 Frank Wolff Marine- SC Wittenberg M-SC WB DSSV 9 9
10 K104 Torpedo Reloaded K104 Nico Gongoll Kuttersegelclub Warnemünde e.V. KSC Wmde DSSV x 10 10
11 K111 Morag K111 Jörg Wenke Seesprtclub Wendisch Rietz e.V. SSC WR DSSV 11 11
12 K380 Kuddel K380 Jörg Wojcik Spremberger Segelsportclub SSC SPB DSSV 12 12
13 Z52 Köbis Z52 Jan Sopora Marineclub Gotha DSSV 13 13
14 K333 Seewolf K333 Wolfgang Seifert MRV Peenemünde MRV-Peene DSSV / MRV x 14 14
15 Z136 Alter Sachse Z136 Torsten Hirschmann SSC-USG Chemnitz SSC-USG DSSV 15 15
16 Z255 Hans Z255 Thilo Oyss Team Hans TH DSSV 16 16
17 K195 Windjammer K195 Rene Frenzel SSC Schwedt SSC DSSV 17 17
18 Z136 Starker August Z66 Rainer Badeke SSC-USG Chemnitz SSC-USG DSSV 18 18
19 K21 Bolle K21 Holger Kolrep Ruppiner Segler Club RSC DSV 19 19
20 K140 Tigris K140 Stefan Ulbrich SSC Anklam SSC DSSV x 20 20
21 K328 Seehund K328 Sebastian Jeske MRV Peenemünde MRV-Peene DSSV / MRV x 21 21
22 K114 Nobody Z114 Peter Lucke SSV Siethen e.V. SSV DSSV 22 22

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rang Segel-Nr. Kuttername Bau-Nr. Steuermann Verein Vereinsabk. Verband LSSV M-V Place Points
1 Z59 Resi Z59 Hubert Zisch Teterower Seesportverein TSSV DSSV x 1 1
2 K158 Nr. 7 K158 Ralf Bochow Seesportclub Rangsdorf e.V. DSSV 2 2
3 K129 Adam K129 H-G Leszczguski SV Werbelinsee SVW DSSV 3 3
4 K111 Morag K111 Jörg Wenke Seesprtclub Wendisch Rietz e.V. SSC WR DSSV 4 4
5 K193 Venus K193 Dieter Dreischang SSV Rostock e.V. SSV HRO DSSV x 5 5
6 Z85 Niklot Z85 Andreas Britting Schweriner Marineclub e.V. SMC DSSV x 6 6
7 K380 Kuddel K380 Jörg Wojcik Spremberger Segelsportclub SSC SPB DSSV 7 7
8 Z136 Alter Sachse Z136 Torsten Hirschmann SSC-USG Chemnitz SSC-USG DSSV 8 8
9 K322 Drei Kreuze K322 Frank Csisko MRV Peenemünde MRV-Peene DSSV / MRV x 9 9
10 K104 Torpedo Reloaded K104 Nico Gongoll Kuttersegelclub Warnemünde e.V. KSC Wmde DSSV x 10 10
11 K148 Kuddel K148 Rene Oestreich KSC Wolgast KSC DSSV x 11 11
12 K97 Santa Fe K97 Ronny Neukirch SSC Anklam SSC DSSV x 12 12
13 Z89 Eumel Z89 Frank Wolff Marine- SC Wittenberg M-SC WB DSSV 13 13
14 Z52 Köbis Z52 Jan Sopora Marineclub Gotha DSSV 14 14
15 K140 Tigris K140 Stefan Ulbrich SSC Anklam SSC DSSV x 15 15
16 K21 Bolle K21 Holger Kolrep Ruppiner Segler Club RSC DSV 16 16
17 K328 Seehund K328 Sebastian Jeske MRV Peenemünde MRV-Peene DSSV / MRV x 17 17
18 Z136 Starker August Z66 Rainer Badeke SSC-USG Chemnitz SSC-USG DSSV 18 18
19 K333 Seewolf K333 Wolfgang Seifert MRV Peenemünde MRV-Peene DSSV / MRV x 19 19
20 Z255 Hans Z255 Thilo Oyss Team Hans TH DSSV 20 20
21 K195 Windjammer K195 Rene Frenzel SSC Schwedt SSC DSSV 21 21
22 K114 Nobody Z114 Peter Lucke SSV Siethen e.V. SSV DSSV 22 22

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rang Segel-Nr. Kuttername Bau-Nr. Steuermann Verein Vereinsabk. Verband LSSV M-V Place Points



Sailwave Scoring Software 2.03 build 6
www.sailwave.com