event burgee venue burgee

2011 McCrae Catamaran Championships

McCrae Yacht Club

Results are final as of 1530 on 20/11/2011

1 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: VY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName R1
19/11/2011
R2
19/11/2011
R3
19/11/2011
R4
20/11/2011
R5
20/11/2011
R6
20/11/2011
Nett
1st TAIPAN 4.9 CAT 76.5 080 Luke Donovan   1.0 2.0 4.0 2.0 2.0 (16.0 DNF) 11.0
2nd TAIPAN 4.9 CAT 76.5 320 Chris Boag   7.0 4.0 7.0 1.0 1.0 (16.0 DNS) 20.0
3rd TAIPAN 4.9 CAT 76.5 070 Leigh Hein   5.0 5.0 3.0 (16.0 DNF) 3.0 16.0 DNF 32.0
4th F16 71.5 243 Christa van Helden Greg Goodall 2.0 1.0 2.0 (16.0 DNF) 16.0 DNC 16.0 DNC 37.0
5th TAIPAN 4.9 CAT 76.5 234 Andrew Vize   8.0 3.0 5.0 (16.0 DNF) 6.0 16.0 DNF 38.0
6th F18 69 2526 Jake Lurati Russell Lurati 14.0 11.0 10.0 3.0 4.0 (16.0 DNC) 42.0
7th F16 71.5 222 Brett Goodall Drew Carlyle 4.0 8.0 1.0 (16.0 DNS) 16.0 DNF 16.0 DNC 45.0
8th F18 69 2530 David Howard Andrew Pritchard 9.0 9.0 8.0 (16.0 DNF) 5.0 16.0 DNF 47.0
9th TAIPAN 4.9 CAT 76.5 171 Steven Floyd   3.0 (16.0 DNF) 16.0 DNS 4.0 16.0 DNF 16.0 DNF 55.0
10th TAIPAN 4.9 CAT 76.5 190 Stephen Medwell   10.0 7.0 6.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 55.0
11th TAIPAN 4.9 CAT 76.5 173 Lachlan Cameron   13.0 10.0 9.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 64.0
12th TAIPAN 4.9 CAT 76.5 152 Colin Dods   12.0 6.0 (16.0 DNF) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 66.0
13th STINGRAY MK2 74.5 579 Mitchell Bayliss   6.0 (16.0 DNF) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 70.0
14th TAIPAN 4.9 CAT 76.5 021 Michael Jopp   11.0 (16.0 DNF) 16.0 DNS 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 75.0
15th F16 71.5 244 Nathan Penno NA (16.0 DNF) 16.0 DNF 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0

2 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: VY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName R1
19/11/2011
R2
19/11/2011
R3
19/11/2011
R4
20/11/2011
R5
20/11/2011
R6
20/11/2011
Nett
1st MOSQUITO - With Spinnaker 80 1760 Gary Maskiell   1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) 5.0
2nd MOSQUITO - With Spinnaker 80 1816 Matt Stone   3.0 (4.0) 3.0 4.0 4.0 1.0 15.0
3rd MOSQUITO - With Spinnaker 80 1789 Neil Joiner David Joiner 2.0 3.0 (8.0 DNS) 2.0 2.0 8.0 DNC 17.0
4th MOSQUITO - With Spinnaker 80 1775 Tim Shepperd   4.0 2.0 2.0 (8.0 DNF) 8.0 DNC 8.0 DNC 24.0
5th MOSQUITO - With Spinnaker 80 1747 Mitchell Meade   (8.0 DNF) 5.0 8.0 DNF 3.0 3.0 8.0 DNC 27.0
6th MOSQUITO - With Spinnaker 80 1805 Trevor Armstrong Eliza Kimlin 5.0 6.0 (8.0 DNF) 8.0 DNF 5.0 8.0 DNF 32.0
7th MOSQUITO - With Spinnaker 80 1825 Daniel Stone   (8.0 DNF) 8.0 DNS 8.0 DNC 8.0 DNF 8.0 DNF 8.0 DNS 40.0

3 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: VY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName R1
19/11/2011
R2
19/11/2011
R3
19/11/2011
R4
20/11/2011
R5
20/11/2011
R6
20/11/2011
Nett
1st HOBIE 16 82.5 112190 Cam Owen Susan Ferris 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.0 6.0
2nd MOSQUITO (ALL) 84 1802 Mick Floyd   (2.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 8.0
3rd HOBIE 16 82.5 112203 James Wierzbowski Pip Pietromonaco 3.0 (4.0) 3.0 4.0 4.0 3.0 17.0
4th HOBIE 16 82.5 112136 Fletcher Warren-Myers Alisanne Green (5.0) 3.0 4.0 3.0 3.0 4.0 17.0
5th HOBIE 16 82.5 111787 Michael Broise Dianne Cameron 4.0 7.0 5.0 (15.0 DNF) 5.0 15.0 DNC 36.0
6th HOBIE 16 82.5 11932 Paul Darmanin NA 7.0 5.0 (15.0 DNF) 8.0 7.0 15.0 DNF 42.0
7th HOBIE 16 82.5 112178 Mark Stichbury-Cooper Megan Bursa 6.0 9.0 (15.0 DNF) 6.0 15.0 DNF 15.0 DNS 51.0
8th MOSQUITO (ALL) 84 1790 Peter Nikitin   8.0 6.0 7.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 51.0
9th MOSQUITO (ALL) 84 1808 Robert Lott   11.0 8.0 6.0 (15.0 DNF) 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0
10th MOSQUITO (ALL) 84 1794 Philip Warren-Smith   (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 6.0 15.0 DNF 56.0
11th MOSQUITO (ALL) 84 1819 Simon Clavin   10.0 (15.0 DNF) 15.0 DNS 7.0 15.0 DNF 15.0 DNC 62.0
12th HOBIE 16 82.5 113557 Michelle Bursa Chelsea Haynes 9.0 (15.0 DNF) 15.0 DNS 15.0 DNS 15.0 DNC 15.0 DNC 69.0
13th HOBIE 16 82.5 108107 Neville Stuchbery Jacob Stuchbery 12.0 (15.0 DNF) 15.0 DNS 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 72.0
14th MOSQUITO (ALL) 84 1704 Stephen Berryman   (15.0 DNF) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 75.0

4 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: VY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName R1
19/11/2011
R2
19/11/2011
R3
19/11/2011
R4
20/11/2011
R5
20/11/2011
R6
20/11/2011
Nett
1st PAPER TIGER 91.5 1 Bryan Anderson   (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0
2nd PAPER TIGER 91.5 4 Mark Wiggins   1.0 3.0 2.0 2.0 3.0 (11.0 DNS) 11.0
3rd PAPER TIGER 91.5 3031 Luke Stout   5.0 6.0 (7.0) 3.0 2.0 2.0 18.0
4th PAPER TIGER 91.5 2117 Jason Dunsmore   (7.0) 2.0 3.0 6.0 4.0 3.0 18.0
5th PAPER TIGER 91.5 2993 Ron Wiggins   6.0 4.0 5.0 5.0 5.0 (11.0 DNS) 25.0
6th PAPER TIGER 91.5 3033 Alex Craig   4.0 7.0 4.0 4.0 (11.0 DNF) 11.0 DNS 30.0
7th PAPER TIGER 91.5 3077 Peter Anderson   3.0 5.0 6.0 (11.0 DNF) 11.0 DNC 11.0 DNC 36.0
8th PAPER TIGER 91.5 2911 Keith Deed   8.0 8.0 (11.0 DNS) 7.0 11.0 DNF 11.0 DNC 45.0
9th PAPER TIGER 91.5 3050 Michael Wold   (11.0 DNF) 9.0 11.0 DNS 11.0 DNS 11.0 DNC 11.0 DNC 53.0
10th PAPER TIGER 91.5 2973 Michael Boswell   (11.0 DNF) 10.0 11.0 DNF 11.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC 54.0

5 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: VY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName R1
19/11/2011
R2
19/11/2011
R3
19/11/2011
R4
20/11/2011
R5
20/11/2011
R6
20/11/2011
Nett
1st A CLASS 70.5 4 Steven Brewin   4.0 1.0 1.0 (6.0) 1.0 1.0 8.0
2nd A CLASS 70.5 961 Stuart Scott   2.0 3.0 3.0 1.0 2.0 (20.0 DNF) 11.0
3rd A CLASS 70.5 958 Simon McKeon   6.0 5.0 4.0 5.0 6.0 (20.0 DNS) 26.0
4th A CLASS 70.5 25 Stephen Brayshaw   1.0 2.0 2.0 2.0 (20.0 DNF) 20.0 DNF 27.0
5th A CLASS 70.5 911 Michael Kopp   (10.0) 6.0 10.0 7.0 4.0 2.0 29.0
6th A CLASS 70.5 7 Hamish Sinclair   9.0 7.0 6.0 4.0 5.0 (20.0 DNF) 31.0
7th A CLASS 70.5 936 David Parker   (20.0 DNF) 11.0 5.0 3.0 3.0 20.0 DNF 42.0
8th A CLASS 70.5 8 Graeme Harbour   5.0 8.0 7.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 60.0
9th A CLASS 70.5 889 Graeme Parker   3.0 4.0 (20.0 DNF) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 67.0
10th A CLASS 70.5 933 Chris Parker   11.0 9.0 8.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 68.0
11th A CLASS 70.5 939 Campbell Miller   12.0 10.0 11.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 73.0
12th A CLASS 70.5 949 David Brewer   7.0 (20.0 DNS) 9.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 76.0
13th A CLASS 70.5 937 Jonathon Knorr   13.0 12.0 12.0 (20.0 DNF) 20.0 DNC 20.0 DNC 77.0
14th A CLASS 70.5 804 Thomas Stachbery   15.0 13.0 13.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 81.0
15th A CLASS 70.5 957 David Loutit   8.0 (20.0 DNF) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 88.0
16th A CLASS 70.5 5 Horst Kopp   14.0 (20.0 DNS) 20.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 94.0
17th A CLASS 70.5 770 Stephen Dyble   (20.0 DNF) 20.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNS 20.0 DNF 20.0 DNC 100.0
17th A CLASS 70.5 864 Peter Byrnes   (20.0 DNF) 20.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 100.0
17th A CLASS 70.5 849 Matt Johnson   (20.0 DNF) 20.0 DNF 20.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 100.0

R1 - 1 Division - 19/11/2011 at 1330

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 000300
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 080 Luke Donovan   0:41:29 0:54:14 1.0
2 F16 71.5 243 Christa van Helden Greg Goodall 0:38:48 0:54:16 2.0
3 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 171 Steven Floyd   0:42:02 0:54:57 3.0
4 F16 71.5 222 Brett Goodall Drew Carlyle 0:39:20 0:55:01 4.0
5 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 070 Leigh Hein   0:42:20 0:55:20 5.0
6 STINGRAY MK2 74.5 579 Mitchell Bayliss   0:41:29 0:55:41 6.0
7 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 320 Chris Boag   0:42:40 0:55:46 7.0
8 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 234 Andrew Vize   0:42:42 0:55:49 8.0
9 F18 69 2530 David Howard Andrew Pritchard 0:39:07 0:56:41 9.0
10 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 190 Stephen Medwell   0:44:44 0:58:28 10.0
11 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 021 Michael Jopp   0:44:53 0:58:40 11.0
12 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 152 Colin Dods   0:45:16 0:59:10 12.0
13 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 173 Lachlan Cameron   0:46:04 1:00:13 13.0
14 F18 69 2526 Jake Lurati Russell Lurati 0:46:38 1:07:35 14.0
15 F16 71.5 244 Nathan Penno NA DNF   16.0

R2 - 1 Division - 19/11/2011 at 

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 010700
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 F16 71.5 243 Christa van Helden Greg Goodall 0:45:45 1:03:59 1.0
2 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 080 Luke Donovan   0:49:44 1:05:01 2.0
3 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 234 Andrew Vize   0:49:51 1:05:10 3.0
4 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 320 Chris Boag   0:50:24 1:05:53 4.0
5 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 070 Leigh Hein   0:51:15 1:07:00 5.0
6 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 152 Colin Dods   0:51:46 1:07:40 6.0
7 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 190 Stephen Medwell   0:52:07 1:08:08 7.0
8 F16 71.5 222 Brett Goodall Drew Carlyle 0:49:37 1:09:24 8.0
9 F18 69 2530 David Howard Andrew Pritchard 0:48:45 1:10:39 9.0
10 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 173 Lachlan Cameron   0:54:05 1:10:42 10.0
11 F18 69 2526 Jake Lurati Russell Lurati 0:52:38 1:16:17 11.0
12 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 171 Steven Floyd   DNF   16.0
12 STINGRAY MK2 74.5 579 Mitchell Bayliss   DNF   16.0
12 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 021 Michael Jopp   DNF   16.0
12 F16 71.5 244 Nathan Penno NA DNF   16.0

R3 - 1 Division - 19/11/2011 at 

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 020600
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 F16 71.5 222 Brett Goodall Drew Carlyle 0:53:35 1:14:57 1.0
2 F16 71.5 243 Christa van Helden Greg Goodall 0:54:27 1:16:09 2.0
3 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 070 Leigh Hein   0:59:56 1:18:21 3.0
4 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 080 Luke Donovan   1:01:21 1:20:12 4.0
5 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 234 Andrew Vize   1:02:10 1:21:16 5.0
6 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 190 Stephen Medwell   1:02:20 1:21:29 6.0
7 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 320 Chris Boag   1:03:21 1:22:49 7.0
8 F18 69 2530 David Howard Andrew Pritchard 0:58:08 1:24:15 8.0
9 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 173 Lachlan Cameron   1:04:49 1:24:44 9.0
10 F18 69 2526 Jake Lurati Russell Lurati 1:09:33 1:40:48 10.0
11 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 171 Steven Floyd   DNS   16.0
11 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 152 Colin Dods   DNF   16.0
11 STINGRAY MK2 74.5 579 Mitchell Bayliss   DNC   16.0
11 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 021 Michael Jopp   DNS   16.0
11 F16 71.5 244 Nathan Penno NA DNC   16.0

R4 - 1 Division - 20/11/2011 at 1000

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 000300
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 320 Chris Boag   0:46:43 1:01:04 1.0
2 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 080 Luke Donovan   0:48:39 1:03:36 2.0
3 F18 69 2526 Jake Lurati Russell Lurati 0:44:37 1:04:40 3.0
4 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 171 Steven Floyd   0:49:58 1:05:19 4.0
5 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 070 Leigh Hein   DNF   16.0
5 F16 71.5 243 Christa van Helden Greg Goodall DNF   16.0
5 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 234 Andrew Vize   DNF   16.0
5 F16 71.5 222 Brett Goodall Drew Carlyle DNS   16.0
5 F18 69 2530 David Howard Andrew Pritchard DNF   16.0
5 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 190 Stephen Medwell   DNC   16.0
5 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 173 Lachlan Cameron   DNC   16.0
5 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 152 Colin Dods   DNC   16.0
5 STINGRAY MK2 74.5 579 Mitchell Bayliss   DNC   16.0
5 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 021 Michael Jopp   DNC   16.0
5 F16 71.5 244 Nathan Penno NA DNC   16.0

R5 - 1 Division - 20/11/2011 at 1100

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 010300
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 320 Chris Boag   0:46:06 1:00:16 1.0
2 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 080 Luke Donovan   0:46:10 1:00:21 2.0
3 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 070 Leigh Hein   0:47:16 1:01:47 3.0
4 F18 69 2526 Jake Lurati Russell Lurati 0:45:07 1:05:23 4.0
5 F18 69 2530 David Howard Andrew Pritchard 0:45:49 1:06:24 5.0
6 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 234 Andrew Vize   0:52:24 1:08:30 6.0
7 F16 71.5 243 Christa van Helden Greg Goodall DNC   16.0
7 F16 71.5 222 Brett Goodall Drew Carlyle DNF   16.0
7 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 171 Steven Floyd   DNF   16.0
7 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 190 Stephen Medwell   DNC   16.0
7 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 173 Lachlan Cameron   DNC   16.0
7 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 152 Colin Dods   DNC   16.0
7 STINGRAY MK2 74.5 579 Mitchell Bayliss   DNC   16.0
7 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 021 Michael Jopp   DNC   16.0
7 F16 71.5 244 Nathan Penno NA DNC   16.0

R6 - 1 Division - 20/11/2011 at 1200

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 020400
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Place Points
1 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 080 Luke Donovan   DNF 16.0
1 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 320 Chris Boag   DNS 16.0
1 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 070 Leigh Hein   DNF 16.0
1 F16 71.5 243 Christa van Helden Greg Goodall DNC 16.0
1 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 234 Andrew Vize   DNF 16.0
1 F18 69 2526 Jake Lurati Russell Lurati DNC 16.0
1 F16 71.5 222 Brett Goodall Drew Carlyle DNC 16.0
1 F18 69 2530 David Howard Andrew Pritchard DNF 16.0
1 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 171 Steven Floyd   DNF 16.0
1 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 190 Stephen Medwell   DNC 16.0
1 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 173 Lachlan Cameron   DNC 16.0
1 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 152 Colin Dods   DNC 16.0
1 STINGRAY MK2 74.5 579 Mitchell Bayliss   DNC 16.0
1 TAIPAN 4.9 CAT 76.5 021 Michael Jopp   DNC 16.0
1 F16 71.5 244 Nathan Penno NA DNC 16.0

R1 - 2 Division - 19/11/2011 at 1330

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 000600
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1760 Gary Maskiell   0:30:07 0:37:39 1.0
2 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1789 Neil Joiner David Joiner 0:31:36 0:39:30 2.0
3 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1816 Matt Stone   0:33:00 0:41:15 3.0
4 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1775 Tim Shepperd   0:37:59 0:47:29 4.0
5 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1805 Trevor Armstrong Eliza Kimlin 0:42:03 0:52:34 5.0
6 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1747 Mitchell Meade   DNF   8.0
6 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1825 Daniel Stone   DNF   8.0

R2 - 2 Division - 19/11/2011 at 

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 010100
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1760 Gary Maskiell   0:40:51 0:51:04 1.0
2 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1775 Tim Shepperd   0:41:16 0:51:35 2.0
3 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1789 Neil Joiner David Joiner 0:43:28 0:54:20 3.0
4 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1816 Matt Stone   0:44:04 0:55:05 4.0
5 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1747 Mitchell Meade   0:45:04 0:56:20 5.0
6 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1805 Trevor Armstrong Eliza Kimlin 0:45:18 0:56:38 6.0
7 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1825 Daniel Stone   DNS   8.0

R3 - 2 Division - 19/11/2011 at 

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 015700
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1760 Gary Maskiell   0:39:55 0:49:54 1.0
2 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1775 Tim Shepperd   0:40:55 0:51:09 2.0
3 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1816 Matt Stone   0:42:29 0:53:06 3.0
4 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1789 Neil Joiner David Joiner DNS   8.0
4 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1747 Mitchell Meade   DNF   8.0
4 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1805 Trevor Armstrong Eliza Kimlin DNF   8.0
4 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1825 Daniel Stone   DNC   8.0

R4 - 2 Division - 20/11/2011 at 1000

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 000600
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1760 Gary Maskiell   0:37:56 0:47:25 1.0
2 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1789 Neil Joiner David Joiner 0:39:03 0:48:49 2.0
3 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1747 Mitchell Meade   0:41:11 0:51:29 3.0
4 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1816 Matt Stone   0:42:14 0:52:48 4.0
5 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1775 Tim Shepperd   DNF   8.0
5 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1805 Trevor Armstrong Eliza Kimlin DNF   8.0
5 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1825 Daniel Stone   DNF   8.0

R5 - 2 Division - 20/11/2011 at 1100

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 005700
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1760 Gary Maskiell   0:34:28 0:43:05 1.0
2 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1789 Neil Joiner David Joiner 0:35:47 0:44:44 2.0
3 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1747 Mitchell Meade   0:40:14 0:50:18 3.0
4 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1816 Matt Stone   0:44:40 0:55:50 4.0
5 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1805 Trevor Armstrong Eliza Kimlin 0:55:21 1:09:11 5.0
6 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1775 Tim Shepperd   DNC   8.0
6 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1825 Daniel Stone   DNF   8.0

R6 - 2 Division - 20/11/2011 at 1200

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 020100
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1816 Matt Stone   0:43:29 0:54:21 1.0
2 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1760 Gary Maskiell   DNC   8.0
2 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1789 Neil Joiner David Joiner DNC   8.0
2 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1775 Tim Shepperd   DNC   8.0
2 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1747 Mitchell Meade   DNC   8.0
2 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1805 Trevor Armstrong Eliza Kimlin DNF   8.0
2 MOSQUITO - With Spinnaker 80 1825 Daniel Stone   DNS   8.0

R1 - 3 Division - 19/11/2011 at 1330

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 000900
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 HOBIE 16 82.5 112190 Cam Owen Susan Ferris 0:33:41 0:40:50 1.0
2 MOSQUITO (ALL) 84 1802 Mick Floyd   0:34:35 0:41:10 2.0
3 HOBIE 16 82.5 112203 James Wierzbowski Pip Pietromonaco 0:34:29 0:41:48 3.0
4 HOBIE 16 82.5 111787 Michael Broise Dianne Cameron 0:35:33 0:43:05 4.0
5 HOBIE 16 82.5 112136 Fletcher Warren-Myers Alisanne Green 0:35:49 0:43:25 5.0
6 HOBIE 16 82.5 112178 Mark Stichbury-Cooper Megan Bursa 0:36:11 0:43:52 6.0
7 HOBIE 16 82.5 11932 Paul Darmanin NA 0:36:26 0:44:10 7.0
8 MOSQUITO (ALL) 84 1790 Peter Nikitin   0:37:53 0:45:06 8.0
9 HOBIE 16 82.5 113557 Michelle Bursa Chelsea Haynes 0:37:31 0:45:28 9.0
10 MOSQUITO (ALL) 84 1819 Simon Clavin   0:38:57 0:46:22 10.0
11 MOSQUITO (ALL) 84 1808 Robert Lott   0:39:05 0:46:32 11.0
12 HOBIE 16 82.5 108107 Neville Stuchbery Jacob Stuchbery 0:42:58 0:52:05 12.0
13 MOSQUITO (ALL) 84 1794 Philip Warren-Smith   DNC   15.0
13 MOSQUITO (ALL) 84 1704 Stephen Berryman   DNF   15.0

R2 - 3 Division - 19/11/2011 at 

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 010400
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 HOBIE 16 82.5 112190 Cam Owen Susan Ferris 0:39:30 0:47:53 1.0
2 MOSQUITO (ALL) 84 1802 Mick Floyd   0:40:18 0:47:59 2.0
3 HOBIE 16 82.5 112136 Fletcher Warren-Myers Alisanne Green 0:41:10 0:49:54 3.0
4 HOBIE 16 82.5 112203 James Wierzbowski Pip Pietromonaco 0:41:11 0:49:55 4.0
5 HOBIE 16 82.5 11932 Paul Darmanin NA 0:43:53 0:53:12 5.0
6 MOSQUITO (ALL) 84 1790 Peter Nikitin   0:45:02 0:53:37 6.0
7 HOBIE 16 82.5 111787 Michael Broise Dianne Cameron 0:44:23 0:53:48 7.0
8 MOSQUITO (ALL) 84 1808 Robert Lott   0:46:00 0:54:46 8.0
9 HOBIE 16 82.5 112178 Mark Stichbury-Cooper Megan Bursa 0:45:34 0:55:14 9.0
10 MOSQUITO (ALL) 84 1794 Philip Warren-Smith   DNC   15.0
10 MOSQUITO (ALL) 84 1819 Simon Clavin   DNF   15.0
10 HOBIE 16 82.5 113557 Michelle Bursa Chelsea Haynes DNF   15.0
10 HOBIE 16 82.5 108107 Neville Stuchbery Jacob Stuchbery DNF   15.0
10 MOSQUITO (ALL) 84 1704 Stephen Berryman   DNC   15.0

R3 - 3 Division - 19/11/2011 at 

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 020100
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 MOSQUITO (ALL) 84 1802 Mick Floyd   0:51:01 1:00:44 1.0
2 HOBIE 16 82.5 112190 Cam Owen Susan Ferris 0:50:24 1:01:05 2.0
3 HOBIE 16 82.5 112203 James Wierzbowski Pip Pietromonaco 0:51:03 1:01:53 3.0
4 HOBIE 16 82.5 112136 Fletcher Warren-Myers Alisanne Green 0:51:23 1:02:17 4.0
5 HOBIE 16 82.5 111787 Michael Broise Dianne Cameron 0:52:32 1:03:41 5.0
6 MOSQUITO (ALL) 84 1808 Robert Lott   0:53:36 1:03:49 6.0
7 MOSQUITO (ALL) 84 1790 Peter Nikitin   0:54:22 1:04:43 7.0
8 HOBIE 16 82.5 11932 Paul Darmanin NA DNF   15.0
8 HOBIE 16 82.5 112178 Mark Stichbury-Cooper Megan Bursa DNF   15.0
8 MOSQUITO (ALL) 84 1794 Philip Warren-Smith   DNC   15.0
8 MOSQUITO (ALL) 84 1819 Simon Clavin   DNS   15.0
8 HOBIE 16 82.5 113557 Michelle Bursa Chelsea Haynes DNS   15.0
8 HOBIE 16 82.5 108107 Neville Stuchbery Jacob Stuchbery DNS   15.0
8 MOSQUITO (ALL) 84 1704 Stephen Berryman   DNC   15.0

R4 - 3 Division - 20/11/2011 at 1000

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 000900
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 MOSQUITO (ALL) 84 1802 Mick Floyd   0:38:20 0:45:38 1.0
2 HOBIE 16 82.5 112190 Cam Owen Susan Ferris 0:38:17 0:46:24 2.0
3 HOBIE 16 82.5 112136 Fletcher Warren-Myers Alisanne Green 0:39:12 0:47:31 3.0
4 HOBIE 16 82.5 112203 James Wierzbowski Pip Pietromonaco 0:41:12 0:49:56 4.0
5 MOSQUITO (ALL) 84 1794 Philip Warren-Smith   0:43:03 0:51:15 5.0
6 HOBIE 16 82.5 112178 Mark Stichbury-Cooper Megan Bursa 0:42:20 0:51:19 6.0
7 MOSQUITO (ALL) 84 1819 Simon Clavin   0:45:21 0:53:59 7.0
8 HOBIE 16 82.5 11932 Paul Darmanin NA 0:45:48 0:55:31 8.0
9 HOBIE 16 82.5 111787 Michael Broise Dianne Cameron DNF   15.0
9 MOSQUITO (ALL) 84 1790 Peter Nikitin   DNC   15.0
9 MOSQUITO (ALL) 84 1808 Robert Lott   DNF   15.0
9 HOBIE 16 82.5 113557 Michelle Bursa Chelsea Haynes DNS   15.0
9 HOBIE 16 82.5 108107 Neville Stuchbery Jacob Stuchbery DNC   15.0
9 MOSQUITO (ALL) 84 1704 Stephen Berryman   DNC   15.0

R5 - 3 Division - 20/11/2011 at 1100

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 010600
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 HOBIE 16 82.5 112190 Cam Owen Susan Ferris 0:34:52 0:42:16 1.0
2 MOSQUITO (ALL) 84 1802 Mick Floyd   0:38:28 0:45:48 2.0
3 HOBIE 16 82.5 112136 Fletcher Warren-Myers Alisanne Green 0:37:51 0:45:53 3.0
4 HOBIE 16 82.5 112203 James Wierzbowski Pip Pietromonaco 0:38:02 0:46:06 4.0
5 HOBIE 16 82.5 111787 Michael Broise Dianne Cameron 0:40:25 0:48:59 5.0
6 MOSQUITO (ALL) 84 1794 Philip Warren-Smith   0:42:05 0:50:06 6.0
7 HOBIE 16 82.5 11932 Paul Darmanin NA 0:46:54 0:56:51 7.0
8 HOBIE 16 82.5 112178 Mark Stichbury-Cooper Megan Bursa DNF   15.0
8 MOSQUITO (ALL) 84 1790 Peter Nikitin   DNC   15.0
8 MOSQUITO (ALL) 84 1808 Robert Lott   DNC   15.0
8 MOSQUITO (ALL) 84 1819 Simon Clavin   DNF   15.0
8 HOBIE 16 82.5 113557 Michelle Bursa Chelsea Haynes DNC   15.0
8 HOBIE 16 82.5 108107 Neville Stuchbery Jacob Stuchbery DNC   15.0
8 MOSQUITO (ALL) 84 1704 Stephen Berryman   DNC   15.0

R6 - 3 Division - 20/11/2011 at 1200

Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 020100
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 HOBIE 16 82.5 112190 Cam Owen Susan Ferris 0:35:13 0:42:41 1.0
2 MOSQUITO (ALL) 84 1802 Mick Floyd   0:36:20 0:43:15 2.0
3 HOBIE 16 82.5 112203 James Wierzbowski Pip Pietromonaco 0:41:42 0:50:33 3.0
4 HOBIE 16 82.5 112136 Fletcher Warren-Myers Alisanne Green 0:42:11 0:51:08 4.0
5 HOBIE 16 82.5 111787 Michael Broise Dianne Cameron DNC   15.0
5 HOBIE 16 82.5 11932 Paul Darmanin NA DNF   15.0
5 HOBIE 16 82.5 112178 Mark Stichbury-Cooper Megan Bursa DNS   15.0
5 MOSQUITO (ALL) 84 1790 Peter Nikitin   DNC   15.0
5 MOSQUITO (ALL) 84 1808 Robert Lott   DNC   15.0
5 MOSQUITO (ALL) 84 1794 Philip Warren-Smith   DNF   15.0
5 MOSQUITO (ALL) 84 1819 Simon Clavin   DNC   15.0
5 HOBIE 16 82.5 113557 Michelle Bursa Chelsea Haynes DNC   15.0
5 HOBIE 16 82.5 108107 Neville Stuchbery Jacob Stuchbery DNC   15.0
5 MOSQUITO (ALL) 84 1704 Stephen Berryman   DNC   15.0

R1 - 4 Division - 19/11/2011 at 1330

Start: Division 4, Finishes: Finish time, Time: 001200
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 PAPER TIGER 91.5 4 Mark Wiggins   0:26:12 0:28:38 1.0
2 PAPER TIGER 91.5 1 Bryan Anderson   0:26:16 0:28:42 2.0
3 PAPER TIGER 91.5 3077 Peter Anderson   0:28:07 0:30:44 3.0
4 PAPER TIGER 91.5 3033 Alex Craig   0:28:09 0:30:46 4.0
5 PAPER TIGER 91.5 3031 Luke Stout   0:28:50 0:31:31 5.0
6 PAPER TIGER 91.5 2993 Ron Wiggins   0:29:29 0:32:13 6.0
7 PAPER TIGER 91.5 2117 Jason Dunsmore   0:29:44 0:32:30 7.0
8 PAPER TIGER 91.5 2911 Keith Deed   0:30:04 0:32:52 8.0
9 PAPER TIGER 91.5 3050 Michael Wold   DNF   11.0
9 PAPER TIGER 91.5 2973 Michael Boswell   DNF   11.0

R2 - 4 Division - 19/11/2011 at 

Start: Division 4, Finishes: Finish time, Time: 011000
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 PAPER TIGER 91.5 1 Bryan Anderson   0:31:03 0:33:56 1.0
2 PAPER TIGER 91.5 2117 Jason Dunsmore   0:32:21 0:35:21 2.0
3 PAPER TIGER 91.5 4 Mark Wiggins   0:33:02 0:36:06 3.0
4 PAPER TIGER 91.5 2993 Ron Wiggins   0:33:09 0:36:14 4.0
5 PAPER TIGER 91.5 3077 Peter Anderson   0:33:22 0:36:28 5.0
6 PAPER TIGER 91.5 3031 Luke Stout   0:33:28 0:36:35 6.0
7 PAPER TIGER 91.5 3033 Alex Craig   0:33:39 0:36:47 7.0
8 PAPER TIGER 91.5 2911 Keith Deed   0:34:07 0:37:17 8.0
9 PAPER TIGER 91.5 3050 Michael Wold   0:34:13 0:37:24 9.0
10 PAPER TIGER 91.5 2973 Michael Boswell   0:35:23 0:38:40 10.0

R3 - 4 Division - 19/11/2011 at 

Start: Division 4, Finishes: Finish time, Time: 015100
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 PAPER TIGER 91.5 1 Bryan Anderson   0:33:24 0:36:30 1.0
2 PAPER TIGER 91.5 4 Mark Wiggins   0:34:51 0:38:05 2.0
3 PAPER TIGER 91.5 2117 Jason Dunsmore   0:35:06 0:38:22 3.0
4 PAPER TIGER 91.5 3033 Alex Craig   0:36:25 0:39:48 4.0
5 PAPER TIGER 91.5 2993 Ron Wiggins   0:36:57 0:40:23 5.0
6 PAPER TIGER 91.5 3077 Peter Anderson   0:37:12 0:40:39 6.0
7 PAPER TIGER 91.5 3031 Luke Stout   0:37:19 0:40:47 7.0
8 PAPER TIGER 91.5 2911 Keith Deed   DNS   11.0
8 PAPER TIGER 91.5 3050 Michael Wold   DNS   11.0
8 PAPER TIGER 91.5 2973 Michael Boswell   DNF   11.0

R4 - 4 Division - 20/11/2011 at 1000

Start: Division 4, Finishes: Finish time, Time: 001200
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 PAPER TIGER 91.5 1 Bryan Anderson   0:45:23 0:49:36 1.0
2 PAPER TIGER 91.5 4 Mark Wiggins   0:47:11 0:51:34 2.0
3 PAPER TIGER 91.5 3031 Luke Stout   0:47:31 0:51:56 3.0
4 PAPER TIGER 91.5 3033 Alex Craig   0:47:55 0:52:22 4.0
5 PAPER TIGER 91.5 2993 Ron Wiggins   0:48:57 0:53:30 5.0
6 PAPER TIGER 91.5 2117 Jason Dunsmore   0:50:08 0:54:47 6.0
7 PAPER TIGER 91.5 2911 Keith Deed   0:50:51 0:55:34 7.0
8 PAPER TIGER 91.5 3077 Peter Anderson   DNF   11.0
8 PAPER TIGER 91.5 3050 Michael Wold   DNS   11.0
8 PAPER TIGER 91.5 2973 Michael Boswell   DNF   11.0

R5 - 4 Division - 20/11/2011 at 1100

Start: Division 4, Finishes: Finish time, Time: 010900
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 PAPER TIGER 91.5 1 Bryan Anderson   0:43:58 0:48:03 1.0
2 PAPER TIGER 91.5 3031 Luke Stout   0:46:17 0:50:35 2.0
3 PAPER TIGER 91.5 4 Mark Wiggins   0:46:47 0:51:08 3.0
4 PAPER TIGER 91.5 2117 Jason Dunsmore   0:46:59 0:51:21 4.0
5 PAPER TIGER 91.5 2993 Ron Wiggins   0:47:24 0:51:48 5.0
6 PAPER TIGER 91.5 3033 Alex Craig   DNF   11.0
6 PAPER TIGER 91.5 3077 Peter Anderson   DNC   11.0
6 PAPER TIGER 91.5 2911 Keith Deed   DNF   11.0
6 PAPER TIGER 91.5 3050 Michael Wold   DNC   11.0
6 PAPER TIGER 91.5 2973 Michael Boswell   DNC   11.0

R6 - 4 Division - 20/11/2011 at 1200

Start: Division 4, Finishes: Finish time, Time: 020400
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 PAPER TIGER 91.5 1 Bryan Anderson   0:43:55 0:48:00 1.0
2 PAPER TIGER 91.5 3031 Luke Stout   0:47:38 0:52:03 2.0
3 PAPER TIGER 91.5 2117 Jason Dunsmore   0:48:32 0:53:03 3.0
4 PAPER TIGER 91.5 4 Mark Wiggins   DNS   11.0
4 PAPER TIGER 91.5 2993 Ron Wiggins   DNS   11.0
4 PAPER TIGER 91.5 3033 Alex Craig   DNS   11.0
4 PAPER TIGER 91.5 3077 Peter Anderson   DNC   11.0
4 PAPER TIGER 91.5 2911 Keith Deed   DNC   11.0
4 PAPER TIGER 91.5 3050 Michael Wold   DNC   11.0
4 PAPER TIGER 91.5 2973 Michael Boswell   DNC   11.0

R1 - 5 Division - 19/11/2011 at 1330

Start: Division 5, Finishes: Finish time, Time: 000000
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 A CLASS 70.5 25 Stephen Brayshaw   0:38:00 0:53:54 1.0
2 A CLASS 70.5 961 Stuart Scott   0:38:02 0:53:57 2.0
3 A CLASS 70.5 889 Graeme Parker   0:38:18 0:54:20 3.0
4 A CLASS 70.5 4 Steven Brewin   0:38:40 0:54:51 4.0
5 A CLASS 70.5 8 Graeme Harbour   0:39:04 0:55:25 5.0
6 A CLASS 70.5 958 Simon McKeon   0:39:34 0:56:07 6.0
7 A CLASS 70.5 949 David Brewer   0:39:46 0:56:24 7.0
8 A CLASS 70.5 957 David Loutit   0:40:12 0:57:01 8.0
9 A CLASS 70.5 7 Hamish Sinclair   0:41:17 0:58:33 9.0
10 A CLASS 70.5 911 Michael Kopp   0:41:41 0:59:08 10.0
11 A CLASS 70.5 933 Chris Parker   0:41:58 0:59:32 11.0
12 A CLASS 70.5 939 Campbell Miller   0:43:40 1:01:56 12.0
13 A CLASS 70.5 937 Jonathon Knorr   0:44:43 1:03:26 13.0
14 A CLASS 70.5 5 Horst Kopp   0:45:20 1:04:18 14.0
15 A CLASS 70.5 804 Thomas Stachbery   0:47:51 1:07:52 15.0
16 A CLASS 70.5 936 David Parker   DNF   20.0
16 A CLASS 70.5 770 Stephen Dyble   DNF   20.0
16 A CLASS 70.5 864 Peter Byrnes   DNF   20.0
16 A CLASS 70.5 849 Matt Johnson   DNF   20.0

R2 - 5 Division - 19/11/2011 at 

Start: Division 5, Finishes: Finish time, Time: 005300
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 A CLASS 70.5 4 Steven Brewin   0:45:09 1:04:03 1.0
2 A CLASS 70.5 25 Stephen Brayshaw   0:45:16 1:04:12 2.0
3 A CLASS 70.5 961 Stuart Scott   0:45:33 1:04:37 3.0
4 A CLASS 70.5 889 Graeme Parker   0:46:22 1:05:46 4.0
5 A CLASS 70.5 958 Simon McKeon   0:47:01 1:06:41 5.0
6 A CLASS 70.5 911 Michael Kopp   0:48:11 1:08:21 6.0
7 A CLASS 70.5 7 Hamish Sinclair   0:48:22 1:08:36 7.0
8 A CLASS 70.5 8 Graeme Harbour   0:48:23 1:08:38 8.0
9 A CLASS 70.5 933 Chris Parker   0:49:50 1:10:41 9.0
10 A CLASS 70.5 939 Campbell Miller   0:50:49 1:12:05 10.0
11 A CLASS 70.5 936 David Parker   0:51:22 1:12:52 11.0
12 A CLASS 70.5 937 Jonathon Knorr   0:52:03 1:13:50 12.0
13 A CLASS 70.5 804 Thomas Stachbery   0:53:09 1:15:23 13.0
14 A CLASS 70.5 949 David Brewer   DNS   20.0
14 A CLASS 70.5 957 David Loutit   DNF   20.0
14 A CLASS 70.5 5 Horst Kopp   DNS   20.0
14 A CLASS 70.5 770 Stephen Dyble   DNF   20.0
14 A CLASS 70.5 864 Peter Byrnes   DNF   20.0
14 A CLASS 70.5 849 Matt Johnson   DNF   20.0

R3 - 5 Division - 19/11/2011 at 

Start: Division 5, Finishes: Finish time, Time: 015400
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 A CLASS 70.5 4 Steven Brewin   0:50:10 1:11:10 1.0
2 A CLASS 70.5 25 Stephen Brayshaw   0:51:51 1:13:33 2.0
3 A CLASS 70.5 961 Stuart Scott   0:51:54 1:13:37 3.0
4 A CLASS 70.5 958 Simon McKeon   0:54:34 1:17:24 4.0
5 A CLASS 70.5 936 David Parker   0:55:02 1:18:04 5.0
6 A CLASS 70.5 7 Hamish Sinclair   0:55:30 1:18:43 6.0
7 A CLASS 70.5 8 Graeme Harbour   0:55:47 1:19:08 7.0
8 A CLASS 70.5 933 Chris Parker   0:56:19 1:19:53 8.0
9 A CLASS 70.5 949 David Brewer   0:56:46 1:20:31 9.0
10 A CLASS 70.5 911 Michael Kopp   0:58:35 1:23:06 10.0
11 A CLASS 70.5 939 Campbell Miller   0:58:59 1:23:40 11.0
12 A CLASS 70.5 937 Jonathon Knorr   1:00:08 1:25:18 12.0
13 A CLASS 70.5 804 Thomas Stachbery   1:01:12 1:26:49 13.0
14 A CLASS 70.5 889 Graeme Parker   DNF   20.0
14 A CLASS 70.5 957 David Loutit   DNC   20.0
14 A CLASS 70.5 5 Horst Kopp   DNS   20.0
14 A CLASS 70.5 770 Stephen Dyble   DNC   20.0
14 A CLASS 70.5 864 Peter Byrnes   DNC   20.0
14 A CLASS 70.5 849 Matt Johnson   DNS   20.0

R4 - 5 Division - 20/11/2011 at 1000

Start: Division 5, Finishes: Finish time, Time: 000000
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 A CLASS 70.5 961 Stuart Scott   0:41:52 0:59:23 1.0
2 A CLASS 70.5 25 Stephen Brayshaw   0:42:59 1:00:58 2.0
3 A CLASS 70.5 936 David Parker   0:43:19 1:01:27 3.0
4 A CLASS 70.5 7 Hamish Sinclair   0:44:13 1:02:43 4.0
5 A CLASS 70.5 958 Simon McKeon   0:44:31 1:03:09 5.0
6 A CLASS 70.5 4 Steven Brewin   0:49:45 1:10:34 6.0
7 A CLASS 70.5 911 Michael Kopp   0:53:55 1:16:29 7.0
8 A CLASS 70.5 8 Graeme Harbour   DNC   20.0
8 A CLASS 70.5 889 Graeme Parker   DNC   20.0
8 A CLASS 70.5 933 Chris Parker   DNC   20.0
8 A CLASS 70.5 939 Campbell Miller   DNC   20.0
8 A CLASS 70.5 949 David Brewer   DNC   20.0
8 A CLASS 70.5 937 Jonathon Knorr   DNF   20.0
8 A CLASS 70.5 804 Thomas Stachbery   DNC   20.0
8 A CLASS 70.5 957 David Loutit   DNC   20.0
8 A CLASS 70.5 5 Horst Kopp   DNC   20.0
8 A CLASS 70.5 770 Stephen Dyble   DNS   20.0
8 A CLASS 70.5 864 Peter Byrnes   DNC   20.0
8 A CLASS 70.5 849 Matt Johnson   DNC   20.0

R5 - 5 Division - 20/11/2011 at 1100

Start: Division 5, Finishes: Finish time, Time: 010000
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 A CLASS 70.5 4 Steven Brewin   0:39:34 0:56:07 1.0
2 A CLASS 70.5 961 Stuart Scott   0:39:54 0:56:36 2.0
3 A CLASS 70.5 936 David Parker   0:41:50 0:59:20 3.0
4 A CLASS 70.5 911 Michael Kopp   0:42:48 1:00:43 4.0
5 A CLASS 70.5 7 Hamish Sinclair   0:42:58 1:00:57 5.0
6 A CLASS 70.5 958 Simon McKeon   0:43:48 1:02:08 6.0
7 A CLASS 70.5 25 Stephen Brayshaw   DNF   20.0
7 A CLASS 70.5 8 Graeme Harbour   DNC   20.0
7 A CLASS 70.5 889 Graeme Parker   DNC   20.0
7 A CLASS 70.5 933 Chris Parker   DNC   20.0
7 A CLASS 70.5 939 Campbell Miller   DNC   20.0
7 A CLASS 70.5 949 David Brewer   DNC   20.0
7 A CLASS 70.5 937 Jonathon Knorr   DNC   20.0
7 A CLASS 70.5 804 Thomas Stachbery   DNC   20.0
7 A CLASS 70.5 957 David Loutit   DNC   20.0
7 A CLASS 70.5 5 Horst Kopp   DNC   20.0
7 A CLASS 70.5 770 Stephen Dyble   DNF   20.0
7 A CLASS 70.5 864 Peter Byrnes   DNC   20.0
7 A CLASS 70.5 849 Matt Johnson   DNC   20.0

R6 - 5 Division - 20/11/2011 at 1200

Start: Division 5, Finishes: Finish time, Time: 015000
Rank Class VY SailNo HelmName CrewName Elapsed Corrected Points
1 A CLASS 70.5 4 Steven Brewin   0:40:47 0:57:51 1.0
2 A CLASS 70.5 911 Michael Kopp   0:43:17 1:01:24 2.0
3 A CLASS 70.5 961 Stuart Scott   DNF   20.0
3 A CLASS 70.5 958 Simon McKeon   DNS   20.0
3 A CLASS 70.5 25 Stephen Brayshaw   DNF   20.0
3 A CLASS 70.5 7 Hamish Sinclair   DNF   20.0
3 A CLASS 70.5 936 David Parker   DNF   20.0
3 A CLASS 70.5 8 Graeme Harbour   DNC   20.0
3 A CLASS 70.5 889 Graeme Parker   DNC   20.0
3 A CLASS 70.5 933 Chris Parker   DNC   20.0
3 A CLASS 70.5 939 Campbell Miller   DNC   20.0
3 A CLASS 70.5 949 David Brewer   DNC   20.0
3 A CLASS 70.5 937 Jonathon Knorr   DNC   20.0
3 A CLASS 70.5 804 Thomas Stachbery   DNC   20.0
3 A CLASS 70.5 957 David Loutit   DNC   20.0
3 A CLASS 70.5 5 Horst Kopp   DNC   20.0
3 A CLASS 70.5 770 Stephen Dyble   DNC   20.0
3 A CLASS 70.5 864 Peter Byrnes   DNC   20.0
3 A CLASS 70.5 849 Matt Johnson   DNC   20.0

www.mccraeyc.com.au
gosailing@mccraeyc.com.au

www.mccraeyc.com.au
gosailing@mccraeyc.com.au

Sailwave Scoring Software 2.03 build 6
www.sailwave.com