event burgee venue burgee

PORT DOVER RACING DIVISION

PDYC

AUG 2013 - WEDNESDAY NIGHTS

JAM Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R AUG 7 AUG 14 AUG 21 AUG 28 Total Nett
1st JAM Stargazer C&C 27-2 M3 44150 G & C Overmars 205 1.00 1.00 3.00   5.00 5.00
2nd JAM West Wind C&C 33-2 28069 L. West 154 2.00 3.00 1.00   6.00 6.00
3rd JAM Flashdancer Gorman Express 30 481 E. Skinner 153 4.00 3.00 CB 2.00   9.00 9.00
4th JAM Eerie Witch Goman Express 30 74207 R. Chivers 153 3.00 2.00 4.00   9.00 9.00
5th JAM Solstice C&C 34 24977 D.Gosnell 170 5.00 9.00 5.00   19.00 19.00
6th JAM Kestrel J-29   Joynes/Guillaume 122 8.00 5.00 6.50 CB   19.50 19.50
7th JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 6.00 4.00 11.00   21.00 21.00
8th JAM Sequence J-30   A & B Smith 122 12.00 7.00 6.00   25.00 25.00
9th JAM Goldfingers C&C 29-1 44131 L & M Dowds 191 9.00 8.00 9.00   26.00 26.00
10th JAM Habanero Catalina Capri 25 1731 A. St. Hill 189 13.00 6.00 10.00   29.00 29.00
11th JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 10.00 12.00 7.00   29.00 29.00
12th JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 7.00 11.00 12.00   30.00 30.00
13th JAM Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 193 11.00 16.00 DNC 8.00   35.00 35.00
14th JAM Meridian C&C 30 14048 Vroom/Berkey 187 17.00 DNC 10.00 14.00   41.00 41.00
15th JAM Tapestry Redwing 30 4055 N. Fraser & F. Smith 196 17.00 DNC 16.00 DNC 13.00   46.00 46.00
16th JAM Unbridled C&C 30 9307 E.Bilopavlovic 180 17.00 DSQ 16.00 DNC 15.00   48.00 48.00
17th JAM Messenger Beneteau 38 First 1988 25322 S. Marr 107 17.00 DNC 16.00 DNC 19.00 DNC   52.00 52.00

AUG 7 - COURSE
AUG 14 - COURSE B1
AUG 21 - COURSE H1

AUG 7 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 JAM Stargazer C&C 27-2 M3 44150 G & C Overmars 205 1:16:50 1:13:12 0:00:00 205 1.00
2 JAM West Wind C&C 33-2 28069 L. West 154 1:11:27 1:13:16 0:00:04 154.594 2.00
3 JAM Eerie Witch Goman Express 30 74207 R. Chivers 153 1:13:10 1:15:08 0:01:53 170.668 3.00
4 JAM Flashdancer Gorman Express 30 481 E. Skinner 153 1:14:05 1:16:05 0:02:48 179.251 4.00
5 JAM Solstice C&C 34 24977 D.Gosnell 170 1:19:09 1:19:16 0:06:03 226.692 5.00
6 JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 1:28:43 1:19:39 0:07:11 316.267 6.00
7 JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 1:19:34 1:20:38 0:07:20 230.593 7.00
8 JAM Kestrel J-29   Joynes/Guillaume 122 1:15:10 1:20:57 0:07:12 189.395 8.00
9 JAM Goldfingers C&C 29-1 44131 L & M Dowds 191 1:23:28 1:21:06 0:08:08 267.11 9.00
10 JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 1:20:52 1:21:49 0:08:31 242.765 10.00
11 JAM Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 193 1:25:04 1:22:25 0:09:31 282.091 11.00
12 JAM Sequence J-30   A & B Smith 122 1:16:43 1:22:37 0:08:45 203.908 12.00
13 JAM Habanero Catalina Capri 25 1731 A. St. Hill 189 1:27:12 1:24:58 0:12:05 302.066 13.00
14 JAM Unbridled C&C 30 9307 E.Bilopavlovic 180 DSQ       17.00

AUG 14 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 JAM Stargazer C&C 27-2 M3 44150 G & C Overmars 205 52:00 0:49:33 0:00:00 205 1.00
2 JAM Eerie Witch Goman Express 30 74207 R. Chivers 153 49:29 0:50:49 0:01:15 170.182 2.00
3 JAM West Wind C&C 33-2 28069 L. West 154 49:53 0:51:09 0:01:34 175.716 3.00
3 JAM Flashdancer Gorman Express 30 481 E. Skinner 153 CB       3.00
5 JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 59:12 0:53:09 0:04:01 304.611 4.00
6 JAM Kestrel J-29   Joynes/Guillaume 122 49:23 0:53:11 0:03:23 168.799 5.00
7 JAM Habanero Catalina Capri 25 1731 A. St. Hill 189 55:35 0:54:10 0:04:44 254.575 6.00
8 JAM Sequence J-30   A & B Smith 122 51:04 0:55:00 0:05:04 192.088 7.00
9 JAM Goldfingers C&C 29-1 44131 L & M Dowds 191 58:04 0:56:25 0:07:05 288.931 8.00
10 JAM Solstice C&C 34 24977 D.Gosnell 170 56:21 0:56:26 0:06:53 265.181 9.00
11 JAM Meridian C&C 30 14048 Vroom/Berkey 187 58:53 0:57:32 0:08:11 300.23 10.00
12 JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 58:09 0:58:55 0:09:15 290.084 11.00
13 JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 59:03 0:59:45 0:10:05 302.535 12.00

AUG 21 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 JAM West Wind C&C 33-2 28069 L. West 154 58:50 1:00:20 0:00:00 154 1.00
2 JAM Flashdancer Gorman Express 30 481 E. Skinner 153 1:00:22 1:02:00 0:01:37 171.42 2.00
3 JAM Stargazer C&C 27-2 M3 44150 G & C Overmars 205 1:07:14 1:04:03 0:03:55 249.433 3.00
4 JAM Eerie Witch Goman Express 30 74207 R. Chivers 153 1:03:12 1:04:54 0:04:27 203.61 4.00
5 JAM Solstice C&C 34 24977 D.Gosnell 170 1:11:55 1:12:01 0:11:41 302.641 5.00
6 JAM Sequence J-30   A & B Smith 122 1:07:27 1:12:39 0:11:26 251.895 6.00
7 JAM Kestrel J-29   Joynes/Guillaume 122 CB       6.50
8 JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 1:16:10 1:17:04 0:16:32 350.925 7.00
9 JAM Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 193 1:19:41 1:17:12 0:17:25 390.878 8.00
10 JAM Goldfingers C&C 29-1 44131 L & M Dowds 191 1:20:46 1:18:29 0:18:41 403.186 9.00
11 JAM Habanero Catalina Capri 25 1731 A. St. Hill 189 1:21:42 1:19:37 0:19:47 413.79 10.00
12 JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 1:28:58 1:19:53 0:21:46 496.347 11.00
13 JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 1:19:44 1:20:48 0:20:12 391.446 12.00
14 JAM Tapestry Redwing 30 4055 N. Fraser & F. Smith 196 1:23:55 1:20:58 0:21:23 438.974 13.00
15 JAM Meridian C&C 30 14048 Vroom/Berkey 187 1:23:41 1:21:46 0:21:57 436.323 14.00
16 JAM Unbridled C&C 30 9307 E.Bilopavlovic 180 1:50:38 1:49:12 0:49:31 742.504 15.00

www.pdycyachting.wordpress.com


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com