event burgee venue burgee

PORT DOVER RACING DIVISION

PDYC

JULY 2013 - WEDNESDAY NIGHTS

JAM Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R JULY 3 JULY 10 JULY 17 JULY 24 JULY 31 Total Nett
1st JAM Stargazer C&C 27-2 M3 44150 G & C Overmars 205 1.00 1.00 1.00 (2.00)   5.00 3.00
2nd JAM Flashdancer Gorman Express 30 481 E. Skinner 153 3.00 3.00 (6.00) 1.00   13.00 7.00
3rd JAM West Wind C&C 33-2 28069 L. West 154 2.00 2.00 (8.00) 4.00   16.00 8.00
4th JAM Reddy C&C 25 468 B. Smith 241 4.00 CB (6.00) 2.00 6.00   18.00 12.00
5th JAM Eerie Witch Goman Express 30 74207 R. Chivers 153 (7.00) 5.00 5.00 3.00   20.00 13.00
6th JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 (15.00 DNF) 4.00 3.00 8.00   30.00 15.00
7th JAM Solstice C&C 34 24977 D.Gosnell 170 4.00 (7.00) 4.00 7.00   22.00 15.00
8th JAM Goldfingers C&C 29-1 44131 L & M Dowds 191 6.00 (8.00) 5.50 CB 5.00   24.50 16.50
9th JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 8.00 (11.00) 10.00 10.00   39.00 28.00
10th JAM Meridian C&C 30 14048 Vroom/Berkey 187 (15.00 DNF) 10.00 9.00 9.00   43.00 28.00
11th JAM Kestrel J-29   Joynes/Guillaume 122 5.00 9.00 (16.00 DNC) 16.00 DNC   46.00 30.00
12th JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 (15.00 DNF) 12.00 7.00 11.00   45.00 30.00
13th JAM Unbridled C&C 30 9307 E.Bilopavlovic 180 9.00 (14.00 DNF) 12.00 13.00   48.00 34.00
14th JAM Messenger Beneteau 38 First 1988 25322 S. Marr 107 (17.00 DNC) 16.00 DNC 11.00 16.00 DNC   60.00 43.00
15th JAM Tapestry Redwing 30 4055 N. Fraser & F. Smith 196 15.00 DNF (16.00 DNC) 16.00 DNC 12.00   59.00 43.00

SPIN Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R JULY 3 JULY 10 JULY 17 JULY 24 JULY 31 Total Nett
1st SPIN Ritual J-35 42922 J. Vallee 72 1.00 1.00 (11.00 DNC) 1.00 CB   14.00 3.00
2nd SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 (3.00) 3.00 1.00 1.00   8.00 5.00
3rd SPIN Special K C&C 99 55 L. Kramer 108 2.00 2.00 2.00 CB (3.00)   9.00 6.00
4th SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 (5.00) 4.00 2.00 2.00   13.00 8.00
5th SPIN Amazing Grace IV Beneteau 36.7 080 L. Grace 78 4.00 (5.00) 4.00 5.00   18.00 13.00
6th SPIN Habanero Catalina Capri 25 1731 A. St. Hill 180 (8.00) 7.00 3.00 6.00   24.00 16.00
7th SPIN Menace Hobie 33 53243 J. Morey 93 7.00 (12.00 DNC) 9.00 DNF 4.00   32.00 20.00
8th SPIN CYCllone C&C 35 MK1   A.Elkin 129 6.00 8.00 (11.00 DNC) 7.00   32.00 21.00
9th SPIN Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 183 (11.00 DNF) 7.00 CB 6.00 8.00   32.00 21.00
10th SPIN Enigma C&C 33-1 74207 J & J Parker 150 11.00 DNF 6.00 5.00 (12.00 DNC)   34.00 22.00

JULY 3 - COURSE F1
JULY 10 - COURSE A1
JULY 17 - COURSE A3
JULY 24 - COUIRSE G1

JULY 3 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 JAM Stargazer C&C 27-2 M3 44150 G & C Overmars 205 1:16:38 1:13:01 0:00:00 205 1.00
2 JAM West Wind C&C 33-2 28069 L. West 154 1:12:42 1:14:33 0:01:30 168.075 2.00
3 JAM Flashdancer Gorman Express 30 481 E. Skinner 153 1:14:52 1:16:53 0:03:46 188.415 3.00
4 JAM Reddy C&C 25 468 B. Smith 241 CB       4.00
4 JAM Solstice C&C 34 24977 D.Gosnell 170 1:22:54 1:23:01 0:10:00 263.83 4.00
6 JAM Kestrel J-29   Joynes/Guillaume 122 1:19:28 1:25:35 0:11:40 231.598 5.00
7 JAM Goldfingers C&C 29-1 44131 L & M Dowds 191 1:28:33 1:26:02 0:13:24 316.87 6.00
8 JAM Eerie Witch Goman Express 30 74207 R. Chivers 153 1:23:47 1:26:03 0:12:41 272.122 7.00
9 JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 1:31:10 1:32:23 0:19:07 341.434 8.00
10 JAM Unbridled C&C 30 9307 E.Bilopavlovic 180 1:50:02 1:48:36 0:36:04 518.549 9.00
11 JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 DNF       15.00
11 JAM Meridian C&C 30 14048 Vroom/Berkey 187 DNF       15.00
11 JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 DNF       15.00
11 JAM Tapestry Redwing 30 4055 N. Fraser & F. Smith 196 DNF       15.00

JULY 10 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 JAM Stargazer C&C 27-2 M3 44150 G & C Overmars 205 53:37 0:51:05 0:00:00 205 1.00
2 JAM West Wind C&C 33-2 28069 L. West 154 49:52 0:51:08 0:00:03 154.684 2.00
3 JAM Flashdancer Gorman Express 30 481 E. Skinner 153 50:00 0:51:21 0:00:16 156.473 3.00
4 JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 59:19 0:53:15 0:02:25 281.481 4.00
5 JAM Eerie Witch Goman Express 30 74207 R. Chivers 153 52:39 0:54:04 0:02:55 192.03 5.00
6 JAM Reddy C&C 25 468 B. Smith 241 59:40 0:54:08 0:03:22 286.177 6.00
7 JAM Solstice C&C 34 24977 D.Gosnell 170 54:20 0:54:25 0:03:20 214.616 7.00
8 JAM Goldfingers C&C 29-1 44131 L & M Dowds 191 56:25 0:54:49 0:03:51 242.569 8.00
9 JAM Kestrel J-29   Joynes/Guillaume 122 51:20 0:55:17 0:03:54 174.363 9.00
10 JAM Meridian C&C 30 14048 Vroom/Berkey 187 56:50 0:55:32 0:04:33 248.16 10.00
11 JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 55:00 0:55:44 0:04:35 223.561 11.00
12 JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 57:17 0:57:58 0:06:48 254.198 12.00
13 JAM Unbridled C&C 30 9307 E.Bilopavlovic 180 DNF       14.00

JULY 17 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 JAM Stargazer C&C 27-2 M3 44150 G & C Overmars 205 1:23:42 1:19:45 0:00:00 205 1.00
2 JAM Reddy C&C 25 468 B. Smith 241 1:29:07 1:20:52 0:01:14 251.557 2.00
3 JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 1:31:08 1:21:49 0:02:19 268.89 3.00
4 JAM Solstice C&C 34 24977 D.Gosnell 170 1:24:30 1:24:37 0:04:52 211.876 4.00
5 JAM Eerie Witch Goman Express 30 74207 R. Chivers 153 1:22:43 1:24:57 0:05:04 196.548 5.00
6 JAM Goldfingers C&C 29-1 44131 L & M Dowds 191 CB       5.50
7 JAM Flashdancer Gorman Express 30 481 E. Skinner 153 1:24:54 1:27:11 0:07:15 215.314 6.00
8 JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 1:26:45 1:27:46 0:07:56 231.215 7.00
9 JAM West Wind C&C 33-2 28069 L. West 154 1:25:55 1:28:06 0:08:09 224.052 8.00
10 JAM Meridian C&C 30 14048 Vroom/Berkey 187 1:32:16 1:30:10 0:10:40 278.631 9.00
11 JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 1:31:47 1:33:00 0:13:05 274.477 10.00
12 JAM Messenger Beneteau 38 First 1988 25322 S. Marr 107 1:26:41 1:35:37 0:14:23 230.642 11.00
13 JAM Unbridled C&C 30 9307 E.Bilopavlovic 180 1:43:00 1:41:40 0:22:13 370.885 12.00

JULY 24 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 JAM Flashdancer Gorman Express 30 481 E. Skinner 153 49:52 0:51:13 0:00:00 153 1.00
2 JAM Stargazer C&C 27-2 M3 44150 G & C Overmars 205 54:23 0:51:49 0:00:38 213.451 2.00
3 JAM Eerie Witch Goman Express 30 74207 R. Chivers 153 51:06 0:52:29 0:01:14 169.507 3.00
4 JAM West Wind C&C 33-2 28069 L. West 154 53:03 0:54:24 0:03:07 195.605 4.00
5 JAM Goldfingers C&C 29-1 44131 L & M Dowds 191 58:47 0:57:07 0:06:05 272.34 5.00
6 JAM Reddy C&C 25 468 B. Smith 241 1:03:23 0:57:31 0:06:56 333.906 6.00
7 JAM Solstice C&C 34 24977 D.Gosnell 170 58:12 0:58:17 0:07:04 264.532 7.00
8 JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 1:05:00 0:58:22 0:07:58 355.543 8.00
9 JAM Meridian C&C 30 14048 Vroom/Berkey 187 1:01:26 1:00:02 0:09:02 307.807 9.00
10 JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 1:00:07 1:00:55 0:09:35 290.185 10.00
11 JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 1:05:58 1:06:45 0:15:21 368.481 11.00
12 JAM Tapestry Redwing 30 4055 N. Fraser & F. Smith 196 1:10:15 1:07:47 0:17:10 425.808 12.00
13 JAM Unbridled C&C 30 9307 E.Bilopavlovic 180 1:13:50 1:12:53 0:21:57 473.767 13.00

JULY 3 - SPIN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SPIN Ritual J-35 42922 J. Vallee 72 51:54 1:00:40 0:00:00 72 1.00
2 SPIN Special K C&C 99 55 L. Kramer 108 58:22 1:04:16 0:03:17 145.066 2.00
3 SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 57:54 1:07:40 0:06:00 139.793 3.00
4 SPIN Amazing Grace IV Beneteau 36.7 080 L. Grace 78 1:08:43 1:19:30 0:16:17 262.009 4.00
5 SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 1:19:58 1:21:02 0:20:06 389.121 5.00
6 SPIN CYCllone C&C 35 MK1   A.Elkin 129 1:24:41 1:30:13 0:27:44 442.414 6.00
7 SPIN Menace Hobie 33 53243 J. Morey 93 1:26:07 1:37:11 0:32:21 458.609 7.00
8 SPIN Habanero Catalina Capri 25 1731 A. St. Hill 180 1:39:30 1:38:13 0:38:02 609.825 8.00
9 SPIN Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 183 DNF       11.00
9 SPIN Enigma C&C 33-1 74207 J & J Parker 150 DNF       11.00

JULY 10 - SPIN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SPIN Ritual J-35 42922 J. Vallee 72 39:36 0:46:17 0:00:00 72 1.00
2 SPIN Special K C&C 99 55 L. Kramer 108 43:50 0:48:16 0:01:48 134.689 2.00
3 SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 41:30 0:48:30 0:01:54 100.136 3.00
4 SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 50:16 0:50:56 0:04:35 229.956 4.00
5 SPIN Amazing Grace IV Beneteau 36.7 080 L. Grace 78 45:22 0:52:29 0:05:22 157.395 5.00
6 SPIN Enigma C&C 33-1 74207 J & J Parker 150 53:30 0:55:11 0:08:38 277.836 6.00
7 SPIN Habanero Catalina Capri 25 1731 A. St. Hill 180 56:11 0:55:27 0:09:17 317.572 7.00
7 SPIN Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 183 CB       7.00
9 SPIN CYCllone C&C 35 MK1   A.Elkin 129 52:27 0:55:52 0:09:00 262.287 8.00

JULY 17 - SPIN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 1:03:15 1:13:56 0:00:00 72 1.00
2 SPIN Special K C&C 99 55 L. Kramer 108 CB       2.00
2 SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 1:14:57 1:15:57 0:02:00 180.474 2.00
4 SPIN Habanero Catalina Capri 25 1731 A. St. Hill 180 1:19:37 1:18:35 0:04:43 223.74 3.00
5 SPIN Amazing Grace IV Beneteau 36.7 080 L. Grace 78 1:08:45 1:19:33 0:04:51 122.992 4.00
6 SPIN Enigma C&C 33-1 74207 J & J Parker 150 1:20:51 1:23:24 0:09:11 235.175 5.00
7 SPIN Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 183 1:26:28 1:24:59 0:11:15 287.249 6.00
8 SPIN Menace Hobie 33 53243 J. Morey 93 DNF       9.00

JULY 24 - SPIN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SPIN Ritual J-35 42922 J. Vallee 72 CB       1.00
1 SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 42:56 0:50:11 0:00:00 72 1.00
3 SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 51:48 0:52:29 0:02:17 193.106 2.00
4 SPIN Special K C&C 99 55 L. Kramer 108 49:03 0:54:01 0:03:29 155.545 3.00
5 SPIN Menace Hobie 33 53243 J. Morey 93 50:13 0:56:40 0:05:45 171.48 4.00
6 SPIN Amazing Grace IV Beneteau 36.7 080 L. Grace 78 49:00 0:56:42 0:05:38 154.862 5.00
7 SPIN Habanero Catalina Capri 25 1731 A. St. Hill 180 57:49 0:57:04 0:06:59 275.286 6.00
8 SPIN CYCllone C&C 35 MK1   A.Elkin 129 56:52 1:00:35 0:09:46 262.31 7.00
9 SPIN Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 183 1:02:45 1:01:40 0:11:41 342.668 8.00

www.pdycyachting.wordpress.com


Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com