event burgee venue burgee

McCrae Catamaran Championships

McCrae Yacht Club

Results are final as of 1600 on 11 November 2013

1 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: VY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Nett
1st A Class Intl 25 Rippin McCrae Stephen Brayshaw   67.5 1.0 1.0 6.0 3.0 1.0 4.0 10.0
2nd A Class Intl 972 Brew   David Brewer   67.5 6.0 2.0 4.0 2.0 2.0 2.0 12.0
3rd A Class Intl 987 Magic Marine   Adam Beattie   67.5 3.0 4.0 2.0 4.0 4.0 1.0 14.0
4th A Class Intl 960 Another Dirty Sanchez McCrae Scott Cunningham   67.5 4.0 5.0 5.0 1.0 3.0 19.0 OCS 18.0
5th A Class Intl 4 A Class McCrae Simon McKeon   67.5 5.0 7.0 19.0 DNF 6.0 8.0 3.0 29.0
6th A Class Intl 961 Live Wire 2   Stuart Scott   67.5 19.0 DNF 19.0 DNS 1.0 8.0 6.0 8.0 42.0
7th A Class Intl 26 Paradox   Thomas Stuchbery   67.5 7.0 19.0 DNF 19.0 DNS 7.0 7.0 5.0 45.0
8th A Class Intl 983 OTB Marine McCrae Dave Parker   67.5 2.0 3.0 3.0 19.0 DNF 19.0 DNF 19.0 DNS 46.0
9th A Class Intl 957 Bazinga McCrae David Loutit   67.5 19.0 DNF 19.0 DNS 19.0 DNS 5.0 5.0 6.0 54.0
10th A Class Std 937 Don't Panic McCrae Jon Knorr   70 19.0 DNF 6.0 8.0 11.0 19.0 DNF 15.0 59.0
11th A Class Intl 8 Boat Bags McCrae Graeme Harbour   67.5 19.0 DNF 19.0 DNS 19.0 DNS 10.0 9.0 7.0 64.0
12th A Class Intl 7 Jack's Off P.D.Q. McCrae Hamish Sinclair   67.5 19.0 DNF 19.0 DNS 7.0 19.0 OCS 10.0 9.0 64.0
13th A Class Intl 9 Bliksem Lake Cootharaba John Dowling   67.5 19.0 DNF 19.0 DNS 19.0 DNS 9.0 12.0 11.0 70.0
14th A Class Std 943 Dragonfly McCrae YC John Richards   70 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 12.0 11.0 10.0 71.0
15th A Class Std 939 Phoenix Force   Campbell Miller   70 19.0 DNF 19.0 DNS 19.0 DNS 13.0 15.0 12.0 78.0
16th A Class Std 5 TLC-Too McCrae Horst Kopp   70 19.0 DNF 19.0 DNS 19.0 DNS 14.0 13.0 13.0 78.0
17th A Class Intl 990 Yippy Ki A   Stephen Dyble   67.5 19.0 DNF 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNF 14.0 14.0 85.0
18th A Class Intl 992 Double Helix Daveys Bay James Cooper   67.5 19.0 DNF 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNF 19.0 DNF 19.0 DNS 95.0

2 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: VY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Nett
1st Taipan 4.9 Cat 333 Ride McCrae Steven Floyd   76.5 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0 3.0 7.0
2nd Mosquito Mk 1 Spin 1825 Kryptonite   Daniel Stone   78 2.0 2.0 7.0 DNS 1.0 2.0 5.0 12.0
3rd Mosquito Mk 1 Spin 1775 Karma Cat Gippsland Gary Maskeill   78 7.0 DNF 7.0 DNS 7.0 DNS 2.0 4.0 1.0 21.0
4th Taipan 4.9 Cat 263 Jungle Juice McCrae Richard Nicholson   76.5 7.0 DNF 7.0 DNS 7.0 DNS 4.0 3.0 2.0 23.0
5th Taipan 4.9 Cat 296 Fangdango   David McBain   76.5 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNF 7.0 DNF 4.0 32.0
6th Taipan 4.9 Cat 260 AUS260   Michael Broise   76.5 7.0 DNF 7.0 DNS 7.0 DNS 7.0 DNF 7.0 DNF 7.0 DNS 35.0

3 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: VY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Nett
1st Hobie 16 111739 Sofrana   Fletcher Warren-Myers Georgia Warren-Myers 82.5 1.0 2.0 3.0 1.0 3.0 1.0 8.0
2nd Paper Tiger 3033 TBA   Alex Craig   92 3.0 5.0 1.0 2.0 5.0 2.0 13.0
3rd Paper Tiger 2117 Unknown Zone McCrae Jason Dunsmore   92 6.0 1.0 2.0 4.0 6.0 6.0 19.0
4th Paper Tiger 3031 Speed Demon McCrae Luke Stout   92 5.0 3.0 4.0 5.0 4.0 5.0 21.0
5th Hobie 16 113557 Vitamin Sea   Michelle Bursa Chelsea Haynes 82.5 2.0 4.0 9.0 6.0 8.0 4.0 24.0
6th Hobie 16 113615 Zhik Chicks SYC Krystal Weir Sarah Hollands 82.5 4.0 6.0 8.0 18.0 DNF 2.0 7.0 27.0
7th Hobie 16 112134 Thunder Rising Port Melb Geoff Rowdon Zak Rowdon 82.5 8.0 7.0 6.0 8.0 11.0 8.0 37.0
8th Mosquito Mk 2 1802 Totally ...   Sarah Floyd   82 7.0 8.0 7.0 7.0 10.0 12.0 39.0
9th Mosquito Mk 1 1781 Joo Doo   Robert Wilson   83.5 18.0 DNF 18.0 DNS 18.0 DNS 3.0 1.0 3.0 43.0
10th Hobie 16 109896 Try Harder   Meagan Bursa   82.5 10.0 9.0 5.0 15.0 14.0 14.0 52.0
11th Hobie 16 113654 Chum Port Melb Campbell Weddell Antje Leifheit 82.5 9.0 10.0 18.0 DNF 11.0 12.0 18.0 DNF 60.0
12th Mosquito Mk 1 1790 Bee Alert Loch Sport Peter Nikitin   83.5 18.0 DNF 18.0 DNS 18.0 DNS 10.0 9.0 10.0 65.0
13th Mosquito Mk 1 1794 More than a Splash   Philip Warren-Smith   83.5 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 9.0 13.0 9.0 67.0
14th Paper Tiger 2827 Apache McCrae Sarah Ashley-Jones   92 18.0 DNF 18.0 DNS 18.0 DNS 14.0 7.0 13.0 70.0
15th Paper Tiger 2911 Imagine McCrae Keith Deed   92 18.0 DNF 18.0 DNS 18.0 DNS 13.0 15.0 11.0 75.0
16th Mosquito Mk 1 1520 Air Apparent   Gordon Hyde   83.5 18.0 DNF 18.0 DNS 18.0 DNS 12.0 18.0 DNF 18.0 DNF 84.0
17th Mosquito Mk 2 18251 Yet Another Toy   Trevor Armstrong Eliza Kimlin 82 18.0 DNF 18.0 DNS 18.0 DNS 18.0 DNF 16.0 18.0 DNF 88.0

4 Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: VY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Nett
1st Viper Sloop 294 OTB Marine Port Melb Gavin Rietman Brett Goodall 69 2.0 2.0 2.0 1.0 3.0 1.0 8.0
2nd F18 888 Royston Capital Port Melb Chris Boag Tom Salt 67.5 1.0 1.0 3.0 3.0 1.0 3.0 9.0
3rd Nacra 17 (IOC) 67 TBA   Pip Pietromonaco James Wierzbowski 65 14.0 DNF 3.0 1.0 2.0 2.0 14.0 OCS 22.0
4th Viper Sloop 324 Maersk Line Port Melb Alisanne Green Mark Stichbury-Cooper 69 14.0 DNF 4.0 4.0 5.0 8.0 2.0 23.0
5th Viper Sloop 290 The Blame Game   Mick Floyd   69 14.0 DNF 14.0 DNS 14.0 DNS 4.0 4.0 4.0 40.0
6th F18 249 Floater Frankston Jeremy Brookes Campbell Brookes 67.5 14.0 DNF 14.0 DNS 14.0 DNS 6.0 5.0 7.0 46.0
7th Viper Sloop 287 Thanks Dad Port Melb Tayla Rietman Harrison Rietman 69 14.0 DNF 14.0 DNS 14.0 DNS 8.0 6.0 5.0 47.0
8th F18 2530 9th Life   David Howard Andrew Pritchard 67.5 14.0 DNF 14.0 DNS 14.0 DNS 9.0 9.0 6.0 52.0
9th Viper Sloop 243 TBA Frankston James McDonald Riley McDonald 69 14.0 DNF 14.0 DNS 14.0 DNS 7.0 7.0 14.0 OCS 56.0
10th F18 1892 Wobble Dog McCrae YC Jerrod Katramados Josh Fullagar 67.5 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 10.0 14.0 DNS 14.0 DNS 66.0
11th F18 41 Clemente   Richard Abbey Richard Gough 67.5 14.0 DNF 14.0 DNS 14.0 DNS 11.0 14.0 DNF 14.0 OCS 67.0
12th Viper Sloop 244 TBA   Nathan Penno Julie Boyer 69 14.0 DNF 14.0 DNS 14.0 DNS 14.0 DNF 14.0 DNF 14.0 DNS 70.0
12th F18 249 The G-Train   Adam Coe   67.5 14.0 DNF 14.0 DNS 14.0 DNS 14.0 DNS 14.0 DNS 14.0 DNS 70.0

R1 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 144000
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 A Class Intl 25 Rippin McCrae Stephen Brayshaw   67.5 0:32:44 0:48:30 1.0
2 A Class Intl 983 OTB Marine McCrae Dave Parker   67.5 0:32:54 0:48:44 2.0
3 A Class Intl 987 Magic Marine   Adam Beattie   67.5 0:33:13 0:49:13 3.0
4 A Class Intl 960 Another Dirty Sanchez McCrae Scott Cunningham   67.5 0:33:50 0:50:07 4.0
5 A Class Intl 4 A Class McCrae Simon McKeon   67.5 0:35:06 0:52:00 5.0
6 A Class Intl 972 Brew   David Brewer   67.5 0:35:12 0:52:09 6.0
7 A Class Intl 26 Paradox   Thomas Stuchbery   67.5 0:35:57 0:53:16 7.0
8 A Class Intl 961 Live Wire 2   Stuart Scott   67.5 DNF   19.0
8 A Class Intl 957 Bazinga McCrae David Loutit   67.5 DNF   19.0
8 A Class Std 937 Don't Panic McCrae Jon Knorr   70 DNF   19.0
8 A Class Intl 8 Boat Bags McCrae Graeme Harbour   67.5 DNF   19.0
8 A Class Intl 7 Jack's Off P.D.Q. McCrae Hamish Sinclair   67.5 DNF   19.0
8 A Class Intl 9 Bliksem Lake Cootharaba John Dowling   67.5 DNF   19.0
8 A Class Std 939 Phoenix Force   Campbell Miller   70 DNF   19.0
8 A Class Std 5 TLC-Too McCrae Horst Kopp   70 DNF   19.0
8 A Class Intl 990 Yippy Ki A   Stephen Dyble   67.5 DNF   19.0
8 A Class Intl 992 Double Helix Daveys Bay James Cooper   67.5 DNF   19.0

R2 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 153000
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 A Class Intl 25 Rippin McCrae Stephen Brayshaw   67.5 0:36:07 0:53:30 1.0
2 A Class Intl 972 Brew   David Brewer   67.5 0:36:25 0:53:57 2.0
3 A Class Intl 983 OTB Marine McCrae Dave Parker   67.5 0:36:33 0:54:09 3.0
4 A Class Intl 987 Magic Marine   Adam Beattie   67.5 0:37:29 0:55:32 4.0
5 A Class Intl 960 Another Dirty Sanchez McCrae Scott Cunningham   67.5 0:37:37 0:55:44 5.0
6 A Class Std 937 Don't Panic McCrae Jon Knorr   70 0:39:54 0:57:00 6.0
7 A Class Intl 4 A Class McCrae Simon McKeon   67.5 0:41:38 1:01:41 7.0
8 A Class Intl 961 Live Wire 2   Stuart Scott   67.5 DNS   19.0
8 A Class Intl 26 Paradox   Thomas Stuchbery   67.5 DNF   19.0
8 A Class Intl 957 Bazinga McCrae David Loutit   67.5 DNS   19.0
8 A Class Intl 8 Boat Bags McCrae Graeme Harbour   67.5 DNS   19.0
8 A Class Intl 7 Jack's Off P.D.Q. McCrae Hamish Sinclair   67.5 DNS   19.0
8 A Class Intl 9 Bliksem Lake Cootharaba John Dowling   67.5 DNS   19.0
8 A Class Std 939 Phoenix Force   Campbell Miller   70 DNS   19.0
8 A Class Std 5 TLC-Too McCrae Horst Kopp   70 DNS   19.0
8 A Class Intl 990 Yippy Ki A   Stephen Dyble   67.5 DNS   19.0
8 A Class Intl 992 Double Helix Daveys Bay James Cooper   67.5 DNS   19.0

R3 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 161600
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 A Class Intl 961 Live Wire 2   Stuart Scott   67.5 0:33:43 0:49:57 1.0
2 A Class Intl 987 Magic Marine   Adam Beattie   67.5 0:34:03 0:50:27 2.0
3 A Class Intl 983 OTB Marine McCrae Dave Parker   67.5 0:34:07 0:50:33 3.0
4 A Class Intl 972 Brew   David Brewer   67.5 0:34:46 0:51:30 4.0
5 A Class Intl 960 Another Dirty Sanchez McCrae Scott Cunningham   67.5 0:34:50 0:51:36 5.0
6 A Class Intl 25 Rippin McCrae Stephen Brayshaw   67.5 0:35:03 0:51:56 6.0
7 A Class Intl 7 Jack's Off P.D.Q. McCrae Hamish Sinclair   67.5 0:35:31 0:52:37 7.0
8 A Class Std 937 Don't Panic McCrae Jon Knorr   70 0:41:14 0:58:54 8.0
9 A Class Intl 4 A Class McCrae Simon McKeon   67.5 DNF   19.0
9 A Class Intl 26 Paradox   Thomas Stuchbery   67.5 DNS   19.0
9 A Class Intl 957 Bazinga McCrae David Loutit   67.5 DNS   19.0
9 A Class Intl 8 Boat Bags McCrae Graeme Harbour   67.5 DNS   19.0
9 A Class Intl 9 Bliksem Lake Cootharaba John Dowling   67.5 DNS   19.0
9 A Class Std 939 Phoenix Force   Campbell Miller   70 DNS   19.0
9 A Class Std 5 TLC-Too McCrae Horst Kopp   70 DNS   19.0
9 A Class Intl 990 Yippy Ki A   Stephen Dyble   67.5 DNS   19.0
9 A Class Intl 992 Double Helix Daveys Bay James Cooper   67.5 DNS   19.0

R4 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 100300
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 A Class Intl 960 Another Dirty Sanchez McCrae Scott Cunningham   67.5 0:38:49 0:57:30 1.0
2 A Class Intl 972 Brew   David Brewer   67.5 0:38:52 0:57:35 2.0
3 A Class Intl 25 Rippin McCrae Stephen Brayshaw   67.5 0:38:56 0:57:41 3.0
4 A Class Intl 987 Magic Marine   Adam Beattie   67.5 0:39:06 0:57:56 4.0
5 A Class Intl 957 Bazinga McCrae David Loutit   67.5 0:39:08 0:57:59 5.0
6 A Class Intl 4 A Class McCrae Simon McKeon   67.5 0:39:14 0:58:07 6.0
7 A Class Intl 26 Paradox   Thomas Stuchbery   67.5 0:39:22 0:58:19 7.0
8 A Class Intl 961 Live Wire 2   Stuart Scott   67.5 0:39:47 0:58:56 8.0
9 A Class Intl 9 Bliksem Lake Cootharaba John Dowling   67.5 0:40:43 1:00:19 9.0
10 A Class Intl 8 Boat Bags McCrae Graeme Harbour   67.5 0:41:42 1:01:47 10.0
11 A Class Std 937 Don't Panic McCrae Jon Knorr   70 0:44:12 1:03:09 11.0
12 A Class Std 943 Dragonfly McCrae YC John Richards   70 0:46:07 1:05:53 12.0
13 A Class Std 939 Phoenix Force   Campbell Miller   70 0:49:09 1:10:13 13.0
14 A Class Std 5 TLC-Too McCrae Horst Kopp   70 0:50:57 1:12:47 14.0
15 A Class Intl 983 OTB Marine McCrae Dave Parker   67.5 DNF   19.0
15 A Class Intl 7 Jack's Off P.D.Q. McCrae Hamish Sinclair   67.5 OCS   19.0
15 A Class Intl 990 Yippy Ki A   Stephen Dyble   67.5 DNF   19.0
15 A Class Intl 992 Double Helix Daveys Bay James Cooper   67.5 DNF   19.0

R5 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 110700
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 A Class Intl 25 Rippin McCrae Stephen Brayshaw   67.5 0:36:15 0:53:42 1.0
2 A Class Intl 972 Brew   David Brewer   67.5 0:36:38 0:54:16 2.0
3 A Class Intl 960 Another Dirty Sanchez McCrae Scott Cunningham   67.5 0:36:49 0:54:33 3.0
4 A Class Intl 987 Magic Marine   Adam Beattie   67.5 0:37:02 0:54:52 4.0
5 A Class Intl 957 Bazinga McCrae David Loutit   67.5 0:38:18 0:56:44 5.0
6 A Class Intl 961 Live Wire 2   Stuart Scott   67.5 0:38:45 0:57:24 6.0
7 A Class Intl 26 Paradox   Thomas Stuchbery   67.5 0:39:02 0:57:50 7.0
8 A Class Intl 4 A Class McCrae Simon McKeon   67.5 0:39:17 0:58:12 8.0
9 A Class Intl 8 Boat Bags McCrae Graeme Harbour   67.5 0:39:48 0:58:58 9.0
10 A Class Intl 7 Jack's Off P.D.Q. McCrae Hamish Sinclair   67.5 0:41:22 1:01:17 10.0
11 A Class Std 943 Dragonfly McCrae YC John Richards   70 0:43:30 1:02:09 11.0
12 A Class Intl 9 Bliksem Lake Cootharaba John Dowling   67.5 0:43:05 1:03:50 12.0
13 A Class Std 5 TLC-Too McCrae Horst Kopp   70 0:46:04 1:05:49 13.0
14 A Class Intl 990 Yippy Ki A   Stephen Dyble   67.5 0:44:34 1:06:01 14.0
15 A Class Std 939 Phoenix Force   Campbell Miller   70 0:48:13 1:08:53 15.0
16 A Class Intl 983 OTB Marine McCrae Dave Parker   67.5 DNF   19.0
16 A Class Std 937 Don't Panic McCrae Jon Knorr   70 DNF   19.0
16 A Class Intl 992 Double Helix Daveys Bay James Cooper   67.5 DNF   19.0

R6 - 1 Division

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115900
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 A Class Intl 987 Magic Marine   Adam Beattie   67.5 0:35:49 0:53:04 1.0
2 A Class Intl 972 Brew   David Brewer   67.5 0:36:43 0:54:24 2.0
3 A Class Intl 4 A Class McCrae Simon McKeon   67.5 0:38:53 0:57:36 3.0
4 A Class Intl 25 Rippin McCrae Stephen Brayshaw   67.5 0:39:13 0:58:06 4.0
5 A Class Intl 26 Paradox   Thomas Stuchbery   67.5 0:39:21 0:58:18 5.0
6 A Class Intl 957 Bazinga McCrae David Loutit   67.5 0:40:06 0:59:24 6.0
7 A Class Intl 8 Boat Bags McCrae Graeme Harbour   67.5 0:40:38 1:00:12 7.0
8 A Class Intl 961 Live Wire 2   Stuart Scott   67.5 0:40:46 1:00:24 8.0
9 A Class Intl 7 Jack's Off P.D.Q. McCrae Hamish Sinclair   67.5 0:40:50 1:00:30 9.0
10 A Class Std 943 Dragonfly McCrae YC John Richards   70 0:43:58 1:02:49 10.0
11 A Class Intl 9 Bliksem Lake Cootharaba John Dowling   67.5 0:43:57 1:05:07 11.0
12 A Class Std 939 Phoenix Force   Campbell Miller   70 0:45:59 1:05:41 12.0
13 A Class Std 5 TLC-Too McCrae Horst Kopp   70 0:47:35 1:07:59 13.0
14 A Class Intl 990 Yippy Ki A   Stephen Dyble   67.5 0:47:25 1:10:15 14.0
15 A Class Std 937 Don't Panic McCrae Jon Knorr   70 0:50:36 1:12:17 15.0
16 A Class Intl 960 Another Dirty Sanchez McCrae Scott Cunningham   67.5 OCS   19.0
16 A Class Intl 983 OTB Marine McCrae Dave Parker   67.5 DNS   19.0
16 A Class Intl 992 Double Helix Daveys Bay James Cooper   67.5 DNS   19.0

R1 - 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 144900
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Taipan 4.9 Cat 333 Ride McCrae Steven Floyd   76.5 0:30:34 0:39:57 1.0
2 Mosquito Mk 1 Spin 1825 Kryptonite   Daniel Stone   78 0:32:32 0:41:43 2.0
3 Mosquito Mk 1 Spin 1775 Karma Cat Gippsland Gary Maskeill   78 DNF   7.0
3 Taipan 4.9 Cat 263 Jungle Juice McCrae Richard Nicholson   76.5 DNF   7.0
3 Taipan 4.9 Cat 260 AUS260   Michael Broise   76.5 DNF   7.0

R2 - 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 153300
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Taipan 4.9 Cat 333 Ride McCrae Steven Floyd   76.5 0:31:35 0:41:17 1.0
2 Mosquito Mk 1 Spin 1825 Kryptonite   Daniel Stone   78 0:35:35 0:45:37 2.0
3 Mosquito Mk 1 Spin 1775 Karma Cat Gippsland Gary Maskeill   78 DNS   7.0
3 Taipan 4.9 Cat 263 Jungle Juice McCrae Richard Nicholson   76.5 DNS   7.0
3 Taipan 4.9 Cat 260 AUS260   Michael Broise   76.5 DNS   7.0

R3 - 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 161600
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Taipan 4.9 Cat 333 Ride McCrae Steven Floyd   76.5 0:30:03 0:39:17 1.0
2 Mosquito Mk 1 Spin 1825 Kryptonite   Daniel Stone   78 DNS   7.0
2 Mosquito Mk 1 Spin 1775 Karma Cat Gippsland Gary Maskeill   78 DNS   7.0
2 Taipan 4.9 Cat 263 Jungle Juice McCrae Richard Nicholson   76.5 DNS   7.0
2 Taipan 4.9 Cat 260 AUS260   Michael Broise   76.5 DNS   7.0

R4 - 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 100900
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Mosquito Mk 1 Spin 1825 Kryptonite   Daniel Stone   78 0:33:12 0:42:34 1.0
2 Mosquito Mk 1 Spin 1775 Karma Cat Gippsland Gary Maskeill   78 0:33:34 0:43:02 2.0
3 Taipan 4.9 Cat 333 Ride McCrae Steven Floyd   76.5 0:34:20 0:44:53 3.0
4 Taipan 4.9 Cat 263 Jungle Juice McCrae Richard Nicholson   76.5 0:34:56 0:45:40 4.0
5 Taipan 4.9 Cat 296 Fangdango   David McBain   76.5 DNF   7.0
5 Taipan 4.9 Cat 260 AUS260   Michael Broise   76.5 DNF   7.0

R5 - 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Taipan 4.9 Cat 333 Ride McCrae Steven Floyd   76.5 0:31:14 0:40:50 1.0
2 Mosquito Mk 1 Spin 1825 Kryptonite   Daniel Stone   78 0:32:25 0:41:34 2.0
3 Taipan 4.9 Cat 263 Jungle Juice McCrae Richard Nicholson   76.5 0:32:17 0:42:12 3.0
4 Mosquito Mk 1 Spin 1775 Karma Cat Gippsland Gary Maskeill   78 0:35:44 0:45:49 4.0
5 Taipan 4.9 Cat 296 Fangdango   David McBain   76.5 DNF   7.0
5 Taipan 4.9 Cat 260 AUS260   Michael Broise   76.5 DNF   7.0

R6 - 2 Division

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Mosquito Mk 1 Spin 1775 Karma Cat Gippsland Gary Maskeill   78 0:33:00 0:42:18 1.0
2 Taipan 4.9 Cat 263 Jungle Juice McCrae Richard Nicholson   76.5 0:33:06 0:43:16 2.0
3 Taipan 4.9 Cat 333 Ride McCrae Steven Floyd   76.5 0:33:14 0:43:27 3.0
4 Taipan 4.9 Cat 296 Fangdango   David McBain   76.5 0:33:16 0:43:29 4.0
5 Mosquito Mk 1 Spin 1825 Kryptonite   Daniel Stone   78 0:34:38 0:44:24 5.0
6 Taipan 4.9 Cat 260 AUS260   Michael Broise   76.5 DNS   7.0

R1 - 3 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 144600
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Hobie 16 111739 Sofrana   Fletcher Warren-Myers Georgia Warren-Myers 82.5 0:33:03 0:40:04 1.0
2 Hobie 16 113557 Vitamin Sea   Michelle Bursa Chelsea Haynes 82.5 0:35:36 0:43:09 2.0
3 Paper Tiger 3033 TBA   Alex Craig   92 0:39:44 0:43:11 3.0
4 Hobie 16 113615 Zhik Chicks SYC Krystal Weir Sarah Hollands 82.5 0:35:50 0:43:26 4.0
5 Paper Tiger 3031 Speed Demon McCrae Luke Stout   92 0:40:14 0:43:44 5.0
6 Paper Tiger 2117 Unknown Zone McCrae Jason Dunsmore   92 0:41:28 0:45:04 6.0
7 Mosquito Mk 2 1802 Totally ...   Sarah Floyd   82 0:37:08 0:45:17 7.0
8 Hobie 16 112134 Thunder Rising Port Melb Geoff Rowdon Zak Rowdon 82.5 0:38:13 0:46:19 8.0
9 Hobie 16 113654 Chum Port Melb Campbell Weddell Antje Leifheit 82.5 0:39:20 0:47:41 9.0
10 Hobie 16 109896 Try Harder   Meagan Bursa   82.5 0:40:54 0:49:35 10.0
11 Mosquito Mk 1 1781 Joo Doo   Robert Wilson   83.5 DNF   18.0
11 Mosquito Mk 1 1790 Bee Alert Loch Sport Peter Nikitin   83.5 DNF   18.0
11 Paper Tiger 2827 Apache McCrae Sarah Ashley-Jones   92 DNF   18.0
11 Paper Tiger 2911 Imagine McCrae Keith Deed   92 DNF   18.0
11 Mosquito Mk 1 1520 Air Apparent   Gordon Hyde   83.5 DNF   18.0
11 Mosquito Mk 2 18251 Yet Another Toy   Trevor Armstrong Eliza Kimlin 82 DNF   18.0

R2 - 3 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 153600
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Paper Tiger 2117 Unknown Zone McCrae Jason Dunsmore   92 0:38:00 0:41:18 1.0
2 Hobie 16 111739 Sofrana   Fletcher Warren-Myers Georgia Warren-Myers 82.5 0:34:26 0:41:44 2.0
3 Paper Tiger 3031 Speed Demon McCrae Luke Stout   92 0:39:45 0:43:12 3.0
4 Hobie 16 113557 Vitamin Sea   Michelle Bursa Chelsea Haynes 82.5 0:35:52 0:43:28 4.0
5 Paper Tiger 3033 TBA   Alex Craig   92 0:41:03 0:44:37 5.0
6 Hobie 16 113615 Zhik Chicks SYC Krystal Weir Sarah Hollands 82.5 0:37:25 0:45:21 6.0
7 Hobie 16 112134 Thunder Rising Port Melb Geoff Rowdon Zak Rowdon 82.5 0:37:33 0:45:31 7.0
8 Mosquito Mk 2 1802 Totally ...   Sarah Floyd   82 0:38:12 0:46:35 8.0
9 Hobie 16 109896 Try Harder   Meagan Bursa   82.5 0:38:32 0:46:42 9.0
10 Hobie 16 113654 Chum Port Melb Campbell Weddell Antje Leifheit 82.5 0:40:06 0:48:36 10.0
11 Mosquito Mk 1 1781 Joo Doo   Robert Wilson   83.5 DNS   18.0
11 Mosquito Mk 1 1790 Bee Alert Loch Sport Peter Nikitin   83.5 DNS   18.0
11 Paper Tiger 2827 Apache McCrae Sarah Ashley-Jones   92 DNS   18.0
11 Paper Tiger 2911 Imagine McCrae Keith Deed   92 DNS   18.0
11 Mosquito Mk 1 1520 Air Apparent   Gordon Hyde   83.5 DNS   18.0
11 Mosquito Mk 2 18251 Yet Another Toy   Trevor Armstrong Eliza Kimlin 82 DNS   18.0

R3 - 3 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 162500
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Paper Tiger 3033 TBA   Alex Craig   92 0:38:09 0:41:28 1.0
2 Paper Tiger 2117 Unknown Zone McCrae Jason Dunsmore   92 0:38:37 0:41:58 2.0
3 Hobie 16 111739 Sofrana   Fletcher Warren-Myers Georgia Warren-Myers 82.5 0:34:56 0:42:21 3.0
4 Paper Tiger 3031 Speed Demon McCrae Luke Stout   92 0:39:37 0:43:04 4.0
5 Hobie 16 109896 Try Harder   Meagan Bursa   82.5 0:37:54 0:45:56 5.0
6 Hobie 16 112134 Thunder Rising Port Melb Geoff Rowdon Zak Rowdon 82.5 0:38:36 0:46:47 6.0
7 Mosquito Mk 2 1802 Totally ...   Sarah Floyd   82 0:38:27 0:46:53 7.0
8 Hobie 16 113615 Zhik Chicks SYC Krystal Weir Sarah Hollands 82.5 0:40:37 0:49:14 8.0
9 Hobie 16 113557 Vitamin Sea   Michelle Bursa Chelsea Haynes 82.5 0:41:02 0:49:44 9.0
10 Mosquito Mk 1 1781 Joo Doo   Robert Wilson   83.5 DNS   18.0
10 Hobie 16 113654 Chum Port Melb Campbell Weddell Antje Leifheit 82.5 DNF   18.0
10 Mosquito Mk 1 1790 Bee Alert Loch Sport Peter Nikitin   83.5 DNS   18.0
10 Paper Tiger 2827 Apache McCrae Sarah Ashley-Jones   92 DNS   18.0
10 Paper Tiger 2911 Imagine McCrae Keith Deed   92 DNS   18.0
10 Mosquito Mk 1 1520 Air Apparent   Gordon Hyde   83.5 DNS   18.0
10 Mosquito Mk 2 18251 Yet Another Toy   Trevor Armstrong Eliza Kimlin 82 DNS   18.0

R4 - 3 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 101200
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Hobie 16 111739 Sofrana   Fletcher Warren-Myers Georgia Warren-Myers 82.5 0:40:22 0:48:56 1.0
2 Paper Tiger 3033 TBA   Alex Craig   92 0:46:13 0:50:14 2.0
3 Mosquito Mk 1 1781 Joo Doo   Robert Wilson   83.5 0:42:41 0:51:07 3.0
4 Paper Tiger 2117 Unknown Zone McCrae Jason Dunsmore   92 0:47:22 0:51:29 4.0
5 Paper Tiger 3031 Speed Demon McCrae Luke Stout   92 0:47:43 0:51:52 5.0
6 Hobie 16 113557 Vitamin Sea   Michelle Bursa Chelsea Haynes 82.5 0:42:48 0:51:53 6.0
7 Mosquito Mk 2 1802 Totally ...   Sarah Floyd   82 0:42:59 0:52:25 7.0
8 Hobie 16 112134 Thunder Rising Port Melb Geoff Rowdon Zak Rowdon 82.5 0:43:57 0:53:16 8.0
9 Mosquito Mk 1 1794 More than a Splash   Philip Warren-Smith   83.5 0:44:45 0:53:36 9.0
10 Mosquito Mk 1 1790 Bee Alert Loch Sport Peter Nikitin   83.5 0:45:25 0:54:23 10.0
11 Hobie 16 113654 Chum Port Melb Campbell Weddell Antje Leifheit 82.5 0:45:04 0:54:38 11.0
12 Mosquito Mk 1 1520 Air Apparent   Gordon Hyde   83.5 0:45:39 0:54:40 12.0
13 Paper Tiger 2911 Imagine McCrae Keith Deed   92 0:51:01 0:55:27 13.0
14 Paper Tiger 2827 Apache McCrae Sarah Ashley-Jones   92 0:51:11 0:55:38 14.0
15 Hobie 16 109896 Try Harder   Meagan Bursa   82.5 0:45:55 0:55:39 15.0
16 Hobie 16 113615 Zhik Chicks SYC Krystal Weir Sarah Hollands 82.5 DNF   18.0
16 Mosquito Mk 2 18251 Yet Another Toy   Trevor Armstrong Eliza Kimlin 82 DNF   18.0

R5 - 3 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 111000
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Mosquito Mk 1 1781 Joo Doo   Robert Wilson   83.5 0:38:14 0:45:47 1.0
2 Hobie 16 113615 Zhik Chicks SYC Krystal Weir Sarah Hollands 82.5 0:38:09 0:46:15 2.0
3 Hobie 16 111739 Sofrana   Fletcher Warren-Myers Georgia Warren-Myers 82.5 0:38:17 0:46:24 3.0
4 Paper Tiger 3031 Speed Demon McCrae Luke Stout   92 0:44:21 0:48:12 4.0
5 Paper Tiger 3033 TBA   Alex Craig   92 0:44:27 0:48:19 5.0
6 Paper Tiger 2117 Unknown Zone McCrae Jason Dunsmore   92 0:44:44 0:48:37 6.0
7 Paper Tiger 2827 Apache McCrae Sarah Ashley-Jones   92 0:44:59 0:48:54 7.0
8 Hobie 16 113557 Vitamin Sea   Michelle Bursa Chelsea Haynes 82.5 0:41:05 0:49:48 8.0
9 Mosquito Mk 1 1790 Bee Alert Loch Sport Peter Nikitin   83.5 0:41:46 0:50:01 9.0
10 Mosquito Mk 2 1802 Totally ...   Sarah Floyd   82 0:41:02 0:50:02 10.0
11 Hobie 16 112134 Thunder Rising Port Melb Geoff Rowdon Zak Rowdon 82.5 0:41:21 0:50:07 11.0
12 Hobie 16 113654 Chum Port Melb Campbell Weddell Antje Leifheit 82.5 0:41:25 0:50:12 12.0
13 Mosquito Mk 1 1794 More than a Splash   Philip Warren-Smith   83.5 0:42:15 0:50:36 13.0
14 Hobie 16 109896 Try Harder   Meagan Bursa   82.5 0:42:32 0:51:33 14.0
15 Paper Tiger 2911 Imagine McCrae Keith Deed   92 0:48:16 0:52:28 15.0
16 Mosquito Mk 2 18251 Yet Another Toy   Trevor Armstrong Eliza Kimlin 82 0:43:33 0:53:07 16.0
17 Mosquito Mk 1 1520 Air Apparent   Gordon Hyde   83.5 DNF   18.0

R6 - 3 Division

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120400
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Hobie 16 111739 Sofrana   Fletcher Warren-Myers Georgia Warren-Myers 82.5 0:36:41 0:44:28 1.0
2 Paper Tiger 3033 TBA   Alex Craig   92 0:41:16 0:44:51 2.0
3 Mosquito Mk 1 1781 Joo Doo   Robert Wilson   83.5 0:37:53 0:45:22 3.0
4 Hobie 16 113557 Vitamin Sea   Michelle Bursa Chelsea Haynes 82.5 0:37:28 0:45:25 4.0
5 Paper Tiger 3031 Speed Demon McCrae Luke Stout   92 0:41:51 0:45:29 5.0
6 Paper Tiger 2117 Unknown Zone McCrae Jason Dunsmore   92 0:41:54 0:45:33 6.0
7 Hobie 16 113615 Zhik Chicks SYC Krystal Weir Sarah Hollands 82.5 0:38:08 0:46:13 7.0
8 Hobie 16 112134 Thunder Rising Port Melb Geoff Rowdon Zak Rowdon 82.5 0:38:56 0:47:12 8.0
9 Mosquito Mk 1 1794 More than a Splash   Philip Warren-Smith   83.5 0:39:29 0:47:17 9.0
10 Mosquito Mk 1 1790 Bee Alert Loch Sport Peter Nikitin   83.5 0:39:56 0:47:49 10.0
11 Paper Tiger 2911 Imagine McCrae Keith Deed   92 0:44:17 0:48:08 11.0
12 Mosquito Mk 2 1802 Totally ...   Sarah Floyd   82 0:39:36 0:48:18 12.0
13 Paper Tiger 2827 Apache McCrae Sarah Ashley-Jones   92 0:45:48 0:49:47 13.0
14 Hobie 16 109896 Try Harder   Meagan Bursa   82.5 0:47:27 0:57:31 14.0
15 Hobie 16 113654 Chum Port Melb Campbell Weddell Antje Leifheit 82.5 DNF   18.0
15 Mosquito Mk 1 1520 Air Apparent   Gordon Hyde   83.5 DNF   18.0
15 Mosquito Mk 2 18251 Yet Another Toy   Trevor Armstrong Eliza Kimlin 82 DNF   18.0

R1 - 4 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 144300
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 F18 888 Royston Capital Port Melb Chris Boag Tom Salt 67.5 0:35:40 0:52:50 1.0
2 Viper Sloop 294 OTB Marine Port Melb Gavin Rietman Brett Goodall 69 0:37:00 0:53:37 2.0
3 Nacra 17 (IOC) 67 TBA   Pip Pietromonaco James Wierzbowski 65 DNF   14.0
3 Viper Sloop 324 Maersk Line Port Melb Alisanne Green Mark Stichbury-Cooper 69 DNF   14.0
3 Viper Sloop 290 The Blame Game   Mick Floyd   69 DNF   14.0
3 F18 249 Floater Frankston Jeremy Brookes Campbell Brookes 67.5 DNF   14.0
3 Viper Sloop 287 Thanks Dad Port Melb Tayla Rietman Harrison Rietman 69 DNF   14.0
3 F18 2530 9th Life   David Howard Andrew Pritchard 67.5 DNF   14.0
3 Viper Sloop 243 TBA Frankston James McDonald Riley McDonald 69 DNF   14.0
3 F18 41 Clemente   Richard Abbey Richard Gough 67.5 DNF   14.0
3 Viper Sloop 244 TBA   Nathan Penno Julie Boyer 69 DNF   14.0
3 F18 249 The G-Train   Adam Coe   67.5 DNF   14.0

R2 - 4 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 153600
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 F18 888 Royston Capital Port Melb Chris Boag Tom Salt 67.5 0:37:14 0:55:10 1.0
2 Viper Sloop 294 OTB Marine Port Melb Gavin Rietman Brett Goodall 69 0:38:11 0:55:20 2.0
3 Nacra 17 (IOC) 67 TBA   Pip Pietromonaco James Wierzbowski 65 0:38:14 0:58:49 3.0
4 Viper Sloop 324 Maersk Line Port Melb Alisanne Green Mark Stichbury-Cooper 69 0:41:46 1:00:32 4.0
5 Viper Sloop 290 The Blame Game   Mick Floyd   69 DNS   14.0
5 F18 249 Floater Frankston Jeremy Brookes Campbell Brookes 67.5 DNS   14.0
5 Viper Sloop 287 Thanks Dad Port Melb Tayla Rietman Harrison Rietman 69 DNS   14.0
5 F18 2530 9th Life   David Howard Andrew Pritchard 67.5 DNS   14.0
5 Viper Sloop 243 TBA Frankston James McDonald Riley McDonald 69 DNS   14.0
5 F18 41 Clemente   Richard Abbey Richard Gough 67.5 DNS   14.0
5 Viper Sloop 244 TBA   Nathan Penno Julie Boyer 69 DNS   14.0
5 F18 249 The G-Train   Adam Coe   67.5 DNS   14.0

R3 - 4 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 162200
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Nacra 17 (IOC) 67 TBA   Pip Pietromonaco James Wierzbowski 65 0:33:10 0:51:02 1.0
2 Viper Sloop 294 OTB Marine Port Melb Gavin Rietman Brett Goodall 69 0:37:06 0:53:46 2.0
3 F18 888 Royston Capital Port Melb Chris Boag Tom Salt 67.5 0:36:39 0:54:18 3.0
4 Viper Sloop 324 Maersk Line Port Melb Alisanne Green Mark Stichbury-Cooper 69 0:38:26 0:55:42 4.0
5 Viper Sloop 290 The Blame Game   Mick Floyd   69 DNS   14.0
5 F18 249 Floater Frankston Jeremy Brookes Campbell Brookes 67.5 DNS   14.0
5 Viper Sloop 287 Thanks Dad Port Melb Tayla Rietman Harrison Rietman 69 DNS   14.0
5 F18 2530 9th Life   David Howard Andrew Pritchard 67.5 DNS   14.0
5 Viper Sloop 243 TBA Frankston James McDonald Riley McDonald 69 DNS   14.0
5 F18 41 Clemente   Richard Abbey Richard Gough 67.5 DNS   14.0
5 Viper Sloop 244 TBA   Nathan Penno Julie Boyer 69 DNS   14.0
5 F18 249 The G-Train   Adam Coe   67.5 DNS   14.0

R4 - 4 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 100600
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Viper Sloop 294 OTB Marine Port Melb Gavin Rietman Brett Goodall 69 0:38:09 0:55:17 1.0
2 Nacra 17 (IOC) 67 TBA   Pip Pietromonaco James Wierzbowski 65 0:35:59 0:55:22 2.0
3 F18 888 Royston Capital Port Melb Chris Boag Tom Salt 67.5 0:37:59 0:56:16 3.0
4 Viper Sloop 290 The Blame Game   Mick Floyd   69 0:39:45 0:57:37 4.0
5 Viper Sloop 324 Maersk Line Port Melb Alisanne Green Mark Stichbury-Cooper 69 0:40:01 0:58:00 5.0
6 F18 249 Floater Frankston Jeremy Brookes Campbell Brookes 67.5 0:41:47 1:01:54 6.0
7 Viper Sloop 243 TBA Frankston James McDonald Riley McDonald 69 0:43:02 1:02:22 7.0
8 Viper Sloop 287 Thanks Dad Port Melb Tayla Rietman Harrison Rietman 69 0:43:49 1:03:30 8.0
9 F18 2530 9th Life   David Howard Andrew Pritchard 67.5 0:43:28 1:04:24 9.0
10 F18 1892 Wobble Dog McCrae YC Jerrod Katramados Josh Fullagar 67.5 0:44:48 1:06:22 10.0
11 F18 41 Clemente   Richard Abbey Richard Gough 67.5 0:45:21 1:07:11 11.0
12 Viper Sloop 244 TBA   Nathan Penno Julie Boyer 69 DNF   14.0
12 F18 249 The G-Train   Adam Coe   67.5 DNS   14.0

R5 - 4 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105800
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 F18 888 Royston Capital Port Melb Chris Boag Tom Salt 67.5 0:35:54 0:53:11 1.0
2 Nacra 17 (IOC) 67 TBA   Pip Pietromonaco James Wierzbowski 65 0:35:24 0:54:28 2.0
3 Viper Sloop 294 OTB Marine Port Melb Gavin Rietman Brett Goodall 69 0:38:29 0:55:46 3.0
4 Viper Sloop 290 The Blame Game   Mick Floyd   69 0:39:12 0:56:49 4.0
5 F18 249 Floater Frankston Jeremy Brookes Campbell Brookes 67.5 0:40:04 0:59:21 5.0
6 Viper Sloop 287 Thanks Dad Port Melb Tayla Rietman Harrison Rietman 69 0:41:37 1:00:19 6.0
7 Viper Sloop 243 TBA Frankston James McDonald Riley McDonald 69 0:41:55 1:00:45 7.0
8 Viper Sloop 324 Maersk Line Port Melb Alisanne Green Mark Stichbury-Cooper 69 0:42:59 1:02:18 8.0
9 F18 2530 9th Life   David Howard Andrew Pritchard 67.5 0:43:59 1:05:10 9.0
10 F18 1892 Wobble Dog McCrae YC Jerrod Katramados Josh Fullagar 67.5 DNS   14.0
10 F18 41 Clemente   Richard Abbey Richard Gough 67.5 DNF   14.0
10 Viper Sloop 244 TBA   Nathan Penno Julie Boyer 69 DNF   14.0
10 F18 249 The G-Train   Adam Coe   67.5 DNS   14.0

R6 - 4 Division

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114800
Rank Class SailNo Boat Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1 Viper Sloop 294 OTB Marine Port Melb Gavin Rietman Brett Goodall 69 0:40:32 0:58:45 1.0
2 Viper Sloop 324 Maersk Line Port Melb Alisanne Green Mark Stichbury-Cooper 69 0:40:41 0:58:58 2.0
3 F18 888 Royston Capital Port Melb Chris Boag Tom Salt 67.5 0:39:56 0:59:10 3.0
4 Viper Sloop 290 The Blame Game   Mick Floyd   69 0:41:45 1:00:30 4.0
5 Viper Sloop 287 Thanks Dad Port Melb Tayla Rietman Harrison Rietman 69 0:42:00 1:00:52 5.0
6 F18 2530 9th Life   David Howard Andrew Pritchard 67.5 0:43:35 1:04:34 6.0
7 F18 249 Floater Frankston Jeremy Brookes Campbell Brookes 67.5 0:46:00 1:08:09 7.0
8 Nacra 17 (IOC) 67 TBA   Pip Pietromonaco James Wierzbowski 65 OCS   14.0
8 Viper Sloop 243 TBA Frankston James McDonald Riley McDonald 69 OCS   14.0
8 F18 1892 Wobble Dog McCrae YC Jerrod Katramados Josh Fullagar 67.5 DNS   14.0
8 F18 41 Clemente   Richard Abbey Richard Gough 67.5 OCS   14.0
8 Viper Sloop 244 TBA   Nathan Penno Julie Boyer 69 DNS   14.0
8 F18 249 The G-Train   Adam Coe   67.5 DNS   14.0


admin@mccraeyc.com.au

Mccraeyc.com.au

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com