OAMPS Insurance Brokers Victorian Youth Regatta

McCrae Yacht Club

Results are final as of 15.00 on 14/4/2013

29er Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club / State HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st Objective 29er 1851 RPAYC Jim Colley Shaun Connor 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 4.0
2nd Fighissima 29er 23 SYC/RBYC/PYC/SSCBC Tess Lloyd Eliza Solly 2.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0 7.0
3rd TBA 29er 1935 SSCBC/RBYC/SYC/WYC George Stent Thomas Trotman (3.0) 3.0 2.0 3.0 3.0 11.0
4th Valhalla 29er 1575 RBYC/RGYC Nicola Armstrong Jack Reeve 5.0 4.0 4.0 4.0 (6.0) 17.0
5th Addiction 29er 2059 BYS/SYC/RBYC Gemma Burns Charlie Rae 4.0 (6.0) 6.0 6.0 4.0 20.0
6th Battleship 29er 1937 BYS/McCYC Hayden Brown Mackenzie Bird 6.0 5.0 5.0 7.0 (8.0) 23.0
7th Beyond Strange 29er 423 CYC Joshua Galland Leroy Addison (7.0) 7.0 7.0 5.0 7.0 26.0
8th Daniella Mia 29er 1675 RBYC Will East Kieren East (10.0 DNF) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 RAF 5.0 35.0
9th Tiger Bite 29er 1 SYC Daniel Quinlan Harrison Fox 8.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 38.0

Laser 4.7 Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club / State HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st Rhett's Rig Laser 4.7 197269 MYC/SYC Rhett Gowans   (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0
2nd Rocky Laser 4.7 193026 SSCBC Jessica Case   4.0 (7.0) 2.0 2.0 3.0 11.0
3rd O 3 Laser 4.7 202732 SSCBC Jack Graves   3.0 (6.0) 5.0 3.0 5.0 16.0
4th N/A Laser 4.7 199245 BYS/SYC Liam Edleston   (8.0) 3.0 6.0 6.0 4.0 19.0
5th Ozone Laser 4.7 202771 SYC/BYS William Fox   5.0 5.0 3.0 (25.0 UFD) 8.0 21.0
6th Tyrone's Tub Laser 4.7 197274 MYC/SYC Tyrone Gowans   9.0 9.0 (19.0) 4.0 2.0 24.0
7th Over the Top Laser 4.7 202779 BYS/SSCBC Jamie Taylor   2.0 4.0 (10.0) 9.0 10.0 25.0
8th Spindrift Laser 4.7 202747 McCYC Brody Riley   12.0 2.0 8.0 (13.0) 9.0 31.0
9th Metak Laser 4.7 194921 WYC/SSCBC Alexander Jurovic   6.0 10.0 4.0 (17.0) 11.0 31.0
10th Quantum Laser 4.7 195730 BYS Jasper Pluim   7.0 8.0 9.0 (10.0) 7.0 31.0
11th Living Doll Laser 4.7 196444 SSCBC Charlotte Llewelyn   10.0 20.0 (25.0 OCS) 8.0 6.0 44.0
12th Spiderpig Laser 4.7 175924 BYS Ned Lindholm   13.0 12.0 7.0 12.0 (14.0) 44.0
13th Mystique Reptile Laser 4.7 176904 ASC John Gordon   (20.0) 16.0 15.0 5.0 12.0 48.0
14th Obsession Laser 4.7 152895 McCYC Hamilton Nesci   11.0 11.0 14.0 (18.0) 13.0 49.0
15th - Laser 4.7 192648 SSCBC Sarah Philip   17.0 14.0 12.0 7.0 (20.0) 50.0
16th Swell Laser 4.7 193018 SSCBC Wills Nuske   16.0 13.0 11.0 11.0 (17.0) 51.0
17th Knot A Wake Laser 4.7 196899 WYC James Fleming   14.0 (18.0) 17.0 14.0 15.0 60.0
18th No Name Laser 4.7 202957 BYS/SSCBC Hugo Taylor   (21.0) 15.0 16.0 15.0 16.0 62.0
19th Grommet Laser 4.7 192582 SSCBC Henry Cockman   19.0 17.0 13.0 20.0 (21.0) 69.0
20th Black Jack Laser 4.7 183014 SSCBC Jack Lewis   15.0 (19.0) 18.0 19.0 18.0 70.0
21st Wet N Wild Laser 4.7 202708 McCYC Tom O'Brien   18.0 (21.0) 21.0 16.0 19.0 74.0
22nd Nymeria Laser 4.7 148676 SsYC Madison Harvey   22.0 22.0 20.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 89.0
23rd Luffly Laser 4.7 202925 WYC Eleonore Rich   (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0
23rd TBA Laser 4.7 197271 SSCBC Finn Hartnett   (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 100.0

420 Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club / State HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st Love is Blue 420 54828 SYC Alice Endersbee Grace Endersbee (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0
2nd Fifty Fifty 420 51578 BYS/BRYC Caroline Brown Clare Burns (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 8.0
3rd In Your Dreams 420 41765 MYC Jack Purcell Matthew Bates (3.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 12.0
4th Little Mess 420 54349 BYS/BRYC Jacqueline Lawson Ciarra Leonard (6.0 DNF) 6.0 DNC 6.0 DNS 6.0 DNC 6.0 DNC 24.0
4th Organized Chaos 420 50785 SsYC Stanley Austin David Wilson (6.0 DNF) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 24.0

Laser Radial Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club / State HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st Shadow Laser Radial 201506 McCYC Thomas Vincent   1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 4.0
2nd Derek Weber Laser Radial 199109 RPAYC Nicholas Connor   3.0 2.0 3.0 (5.0) 1.0 9.0
3rd Goanna Laser Radial 192640 SYC/SSCBC Anna Philip   2.0 (4.0) 4.0 2.0 4.0 12.0
4th Hectic Laser Radial 201527 ASC Henry Leitner   (4.0) 3.0 2.0 4.0 3.0 12.0
5th Massive Laser Radial 198093 SSCBC/SYC Ben Hartnett   (5.0) 5.0 5.0 3.0 5.0 18.0
6th Pedro Laser Radial 076 SYC Massimo Fecht   6.0 (7.0) 6.0 6.0 7.0 25.0
7th Jetstream Laser Radial 201534 PLYC Mark Barwick   7.0 6.0 7.0 (8.0) 6.0 26.0
8th MLC Laser Radial 190368 DBYC Sam Danks   8.0 8.0 8.0 7.0 (9.0) 31.0
9th XLR8 Laser Radial 017 RYC Cameron Barwick   (10.0) 9.0 9.0 10.0 10.0 38.0
10th Jolly Roger Laser Radial 154325 BYS Thomas Lindholm   9.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 9.0 8.0 39.0
11th The Power of One Laser Radial 192287 AYC Nick Turner   (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 11.0 11.0 48.0
12th Social Butterfly Laser Radial 193396 ASC Mikayla Thompson   (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 52.0

Green Fleet Class

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club / State HelmName CrewName R1 Nett
1st 2Gurr8 Girls Green Fleet 795 BRYC Nikki Gurr   6.0 DNC 6.0
1st Woopsa Daisy Green Fleet 1002 SSCBC Winnie Rose Laing   6.0 DNC 6.0
1st The Lamb Green Fleet 1021 SsYC Hayley Poon   6.0 DNC 6.0
1st Coyote Green Fleet 957 SSCBC Emily McEvoy   6.0 DNC 6.0
1st Milly Green Fleet 374 SSCBC/DBYC Amelia Evenden   6.0 DNC 6.0

International Cadet Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club / State HelmName CrewName R1 R2 R3 Nett
1st Jonathan L International Cadet 9931 RYCV Louis Schofield Peter Allen 2.0 1.0 1.0 4.0
2nd Magoo 11 International Cadet 9284 SYC Patrick Chipp Matty Goss 1.0 2.0 2.0 5.0
3rd Bullant International Cadet 9617 RYCV Michael Johnson Clare Olding 3.0 3.0 3.0 9.0
4th Sidewinder International Cadet 5700 RYCV Wynn Schofield McKinley Dalton 4.0 4.0 4.0 12.0
5th Kerrie International Cadet 9914 SYC Benjamin Brill Joshua Brill 6.0 DNF 6.0 DNC 6.0 DNC 18.0

Minnow Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club / State HelmName CrewName R1 R2 R3 Nett
1st Griffin Minnow 1106 BYS Alex Bolton   2.0 2.0 2.0 6.0
2nd Duey Blossom Minnow 1181 BYS Laura Harding   3.0 1.0 5.0 9.0
3rd Huey Blossom Minnow 1180 BYS Hayden Harding   1.0 3.0 7.0 11.0
4th Fianchetto Minnow 1150 PYC Ethan O'Brien   6.0 6.0 1.0 13.0
5th Phantom Minnow 1066 BYS Jeremy Edleston   5.0 5.0 6.0 16.0
6th I Spy Minnow 1125 SSCBC Joshua Copeland   4.0 4.0 11.0 19.0
7th 1 in 1000 Minnow 1000 McCYC Corey Riley   13.0 8.0 3.0 24.0
8th Go Fish Minnow 862 PYC Eleanor Grimshaw   8.0 9.0 12.0 29.0
9th Red Shark Minnow 149 McCYC Liam O'Brien   11.0 12.0 10.0 33.0
10th Sledgehammer Minnow 1184 BYS James Hackett   9.0 23.0 DNC 4.0 36.0
11th Fish out of Water Minnow 1060 BYS Liam Batty   10.0 11.0 15.0 36.0
12th Caspian Tern Minnow 1135 SSCBC Sarah Gleeson   12.0 7.0 18.0 37.0
13th Mellow Yellow Minnow 82 McCYC Anna O'Brien   14.0 10.0 13.0 37.0
14th Slingshot Minnow 1053 SSCBC Charlie Hiam   7.0 23.0 OCS 8.0 38.0
15th Mad Manx Minnow 1143 McCYC Hugo Briggs   16.0 14.0 14.0 44.0
16th Wet n Wild Minnow 913 SSCBC Daisy Mae Laing   15.0 13.0 17.0 45.0
17th Gull Minnow 1144 SSCBC Lachlan Copeland   17.0 23.0 OCS 9.0 49.0
18th Tangles Minnow 902 BYS Madeleine Ouvrier   18.0 15.0 16.0 49.0
19th Vegemite Rhinoceros Minnow 1041 BYS Casey Bates   23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 69.0
19th Ocean Brumby Minnow 976 BYS Jasmine Hackett   23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 69.0
19th SpeedAway Minnow 1134 BYS Sofia Burns   23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 69.0
19th Blondes Away Minnow 1145 BYS Hamish Bolton   23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 69.0

Open Bic Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club / State HelmName CrewName R1 R2 R3 Nett
1st Ice Breaker Open Bic 4535 FYC Sam Ogier   1.0 1.0 1.0 3.0

Optimist Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 42, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club / State HelmName CrewName R1 R2 R3 Nett
1st Superfish Optimist 1082 BRYC/SYC James Grogan   1.0 2.0 3.0 6.0
2nd Hooligan Optimist 1222 SSCBC Hugo Llewelyn   2.0 4.0 1.0 7.0
3rd Loch* Optimist 1150 SSCBC/DBYC Lachlan Evenden   3.0 9.0 2.0 14.0
4th IronOpti Optimist 1073 SSCBC Nicolas Joel   5.0 7.0 5.0 17.0
5th Smooth Optimist 1080 SSCBC Hamish Fleetwood   9.0 6.0 7.0 22.0
6th Squirt Optimist 931 RPAYC/MHYC Chelsea Connor   11.0 10.0 4.0 25.0
7th Cam Optimist 1221 SSCBC/SYC Campbell Rickard   7.0 11.0 10.0 28.0
8th Captain Zoom Optimist 898 AWYC Matilda Richardson   21.0 16.0 9.0 46.0
9th Exterminate Optimist 1191 SsYC Harrison Ede   13.0 28.0 6.0 47.0
10th Sea Axe Optimist 1012 MYC Nicholas Sharman   4.0 3.0 43.0 BFD 50.0
11th Havachat Optimist 1140 MSC/SYC Harrison Sly   8.0 1.0 43.0 BFD 52.0
12th Opty Mystic Optimist 587 SSCBC/DBYC Jasmine Evenden   17.0 23.0 12.0 52.0
13th Lopti Optimist 1199 AWYC Lily Richardson   24.0 22.0 8.0 54.0
14th Double or Nothin Optimist 1248 AWYC Laura Thomson   27.0 18.0 11.0 56.0
15th Wave Whipper Optimist 1059 MYC Sophie Jackson   6.0 8.0 43.0 BFD 57.0
16th A Real Boy Optimist 1214 BSYC Joshua Tonkin   10.0 5.0 43.0 BFD 58.0
17th Hot Pursuit 1 Optimist 733 WWSC Finn Buckley   22.0 26.0 13.0 61.0
18th Honkin n Swingin Optimist 910 MSC Michael Parks   12.0 15.0 43.0 BFD 70.0
19th Lach Monster Optimist 791 SsYC Lachlan Harvey   28.0 29.0 14.0 71.0
20th Splash Optimist 1151 SSCBC Grace Cockman   15.0 14.0 43.0 BFD 72.0
21st Jester Optimist 396 DBYC Jess Harper   19.0 12.0 43.0 BFD 74.0
22nd Blue Bullet Optimist 673 WYC Alistair Gray   18.0 13.0 43.0 BFD 74.0
23rd Stella Optimist 528 MYC Ella Sharman   14.0 17.0 43.0 BFD 74.0
24th Sharkbait Optimist 757 McCYC Louis Chapman   16.0 20.0 43.0 BFD 79.0
25th Predator 2 Optimist 1223 MYC Charlie Purcell   23.0 19.0 43.0 BFD 85.0
26th Hot Pursuit Optimist 852 SSCBC Blair Nuske   20.0 25.0 43.0 DNC 88.0
27th Crazy Bird Optimist 837 McCYC Anderson Bird   26.0 21.0 43.0 BFD 90.0
28th My Precious Optimist 919 SsYC Taylor Poon   25.0 24.0 43.0 BFD 92.0
29th Hello Kitty Optimist 683 SsYC Lucinda Ede   43.0 DNC 27.0 43.0 BFD 113.0
30th Speedboat Optimist 539 BRYC/SYC Lachlan Grogan   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0
30th Eat My Waves Optimist 978 MYC Denver James   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0
30th Turbo Optimist 1275 SSCBC Lachie Hartnett   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0
30th Optimagic Optimist 743 MYC Courtney Lee   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0
30th The Air Bender Optimist 838 SsYC Courtney Harvey   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0
30th The Kyeminator Optimist 382 MMYC Kye Watson   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0
30th Mini Mini Moose Optimist 1287 BRYC Maia Rose   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0
30th D'lemma Optimist 567 DBYC Emma Lidgett   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0
30th Stealth Optimist 579 DBYC Chloe Harper   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0
30th Optigon Optimist 1010 MYC Stephanie Lee   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0
30th Au Revoir Optimist 581 SSCBC/SYC Eugenie   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0
30th Karl on Duty Black Opts Optimist 486 DBYC Karl Skoglund   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0
30th Imagine Optimist 389 DBYC Imogen Weber   43.0 DNC 43.0 DNC 43.0 DNC 129.0

Viper Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club / State HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 Nett
1st BlackJack Viper 28 BYC/SYC Jack Felsenthal   (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 14.0
2nd Blame Game Viper 290 BYC Tom Floyd   1.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNF 6.0 DNF 14.0
3rd OTB Marine Viper 287 PMYC Stephanie Coady   (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNF 6.0 DNF 24.0
3rd OTM Marine 1 Viper 215 PMYC Natasha van Rennes   (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 24.0
3rd Thanks Dad Viper 294 PMYC Tayla Rietman   (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNF 6.0 DNF 24.0

www.mccraeyc.com.au

www.mccraeyc.com.au

Sailwave Scoring Software 2.5.2
www.sailwave.com