event burgee

PORT DOVER RACING DIVISION

PDYC

August 2014 - Wednesday Nights

JAM Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: Custom, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Aug. 6 Aug. 14 Aug. 21 Aug. 28 Total Nett
1st JAM Flashdancer GO EXP 30 K 481 E. Skinner 153 1.00 1.00     2.00 2.00
2nd JAM Solstice C&C 34 CB 24977 D.Gosnell 170 3.50 2.00     5.50 5.50
3rd JAM Bedlam Capri 25 91 B.Bailey 189 2.00 7.00     9.00 9.00
4th JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 5.00 4.00     9.00 9.00
5th JAM Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 193 9.00 3.00     12.00 12.00
6th JAM West Wind C&C 33-2 28069 L. West 154 3.50 9.00     12.50 12.50
7th JAM Eerie Witch GO EXP 30 K 74207 R. Chivers 153 6.00 10.00     16.00 16.00
8th JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 12.00 5.00     17.00 17.00
9th JAM Le Loup Marin I Elite 364 MOD 54350 G&C Overmars 134 11.00 6.00     17.00 17.00
10th JAM Childs Play Benet First Class 10 14048 F. Davis 99 8.00 12.00     20.00 20.00
11th JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 7.00 14.00 DNF     21.00 21.00
12th JAM Tapestry Redwing 30 4055 N. Fraser & F. Smith 196 10.00 11.00     21.00 21.00
13th JAM Messenger Beneteau 38 TM CUS 25322 S. Marr 114 15.00 DNC 8.00     23.00 23.00

SPIN Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: Custom, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Aug. 6 Aug. 14 Aug. 21 Aug. 28 Total Nett
1st SPIN Ritual J-35 42922 J. Vallee 72 1.00 1.00 CB     2.00 2.00
2nd SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 2.00 1.00     3.00 3.00
3rd SPIN Special K C&C 99 55 L. Kramer 108 3.00 CB 3.00     6.00 6.00
4th SPIN Sequence J-30 47182 A&B Smith 144 6.00 2.00     8.00 8.00
5th SPIN Cyclone C&C 35-1 11152 A.Elkin 123 3.00 5.00     8.00 8.00
6th SPIN Unbridled C&C 30 SD 9307 E.Bilopavlovic 183 8.00 4.00     12.00 12.00
7th SPIN Goldfingers C&C 29 44131 L & M Dowds 180 4.00 8.00     12.00 12.00
8th SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 5.00 7.00     12.00 12.00
9th SPIN Kestrel J-29 FRIB 34380 Joynes/Guillaume 117 9.00 6.00     15.00 15.00
10th SPIN Amazing Grace Benet 36.7 80 L. Grace 78 7.00 9.00     16.00 16.00
11th SPIN Habanero Capri 25 1731 A. St. Hill 180 10.00 13.00 DNF     23.00 23.00
12th SPIN Menace Hobie 33ODR 53243 J. Morey 93 14.00 DNC 10.00     24.00 24.00

Aug. 6 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 JAM Flashdancer GO EXP 30 K 481 E. Skinner 153 48:45 0:50:04 0:00:00 153 1.00
2 JAM Bedlam Capri 25 91 B.Bailey 189 54:32 0:53:08 0:03:09 232.177 2.00
3 JAM Solstice C&C 34 CB 24977 D.Gosnell 170 53:32 0:53:37 0:03:32 218.486 3.50
3 JAM West Wind C&C 33-2 28069 L. West 154 52:17 0:53:37 0:03:28 201.373 3.50
5 JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 60:36 0:54:24 0:04:50 315.232 5.00
6 JAM Eerie Witch GO EXP 30 K 74207 R. Chivers 153 53:13 0:54:39 0:04:28 214.151 6.00
7 JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 56:01 0:56:41 0:06:32 252.484 7.00
8 JAM Childs Play Benet First Class 10 14048 F. Davis 99 52:15 0:58:23 0:07:27 200.917 8.00
9 JAM Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 193 1:01:48 0:59:53 0:10:08 331.661 9.00
10 JAM Tapestry Redwing 30 4055 N. Fraser & F. Smith 196 1:02:52 1:00:39 0:10:59 346.264 10.00
11 JAM Le Loup Marin I Elite 364 MOD 54350 G&C Overmars 134 57:30 1:00:47 0:10:08 272.792 11.00
12 JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 60:47 1:01:36 0:11:23 317.742 12.00

Aug. 14 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 JAM Flashdancer GO EXP 30 K 481 E. Skinner 153 36:12 0:37:11 0:00:00 153 1.00
2 JAM Solstice C&C 34 CB 24977 D.Gosnell 170 41:14 0:41:18 0:04:07 245.798 2.00
3 JAM Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 193 43:21 0:42:00 0:04:59 284.823 3.00
4 JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 46:48 0:42:01 0:05:24 348.429 4.00
5 JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 41:50 0:42:23 0:05:09 256.86 5.00
6 JAM Le Loup Marin I Elite 364 MOD 54350 G&C Overmars 134 40:17 0:42:35 0:05:07 228.283 6.00
7 JAM Bedlam Capri 25 91 B.Bailey 189 44:33 0:43:25 0:06:24 306.947 7.00
8 JAM Messenger Beneteau 38 TM CUS 25322 S. Marr 114 40:39 0:44:20 0:06:34 235.043 8.00
9 JAM West Wind C&C 33-2 28069 L. West 154 43:42 0:44:49 0:07:27 291.276 9.00
10 JAM Eerie Witch GO EXP 30 K 74207 R. Chivers 153 47:50 0:49:07 0:11:38 367.481 10.00
11 JAM Tapestry Redwing 30 4055 N. Fraser & F. Smith 196 51:05 0:49:17 0:12:33 427.4 11.00
12 JAM Childs Play Benet First Class 10 14048 F. Davis 99 46:41 0:52:10 0:13:25 346.278 12.00
13 JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 DNF       14.00

Aug. 6 - SPIN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SPIN Ritual J-35 42922 J. Vallee 72 57:58 1:07:45 0:00:00 72 1.00
2 SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 58:44 1:08:39 0:00:46 79.756 2.00
3 SPIN Special K C&C 99 55 L. Kramer 108 CB       3.00
3 SPIN Cyclone C&C 35-1 11152 A.Elkin 123 1:06:50 1:11:52 0:03:50 161.698 3.00
5 SPIN Goldfingers C&C 29 44131 L & M Dowds 180 1:13:16 1:12:19 0:04:37 226.78 4.00
6 SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 1:11:26 1:12:23 0:04:34 208.233 5.00
7 SPIN Sequence J-30 47182 A&B Smith 144 1:12:01 1:14:58 0:06:56 214.134 6.00
8 SPIN Amazing Grace Benet 36.7 80 L. Grace 78 1:04:58 1:15:10 0:06:24 142.814 7.00
9 SPIN Unbridled C&C 30 SD 9307 E.Bilopavlovic 183 1:16:55 1:15:36 0:07:59 263.704 8.00
10 SPIN Kestrel J-29 FRIB 34380 Joynes/Guillaume 117 1:12:12 1:18:22 0:09:47 215.989 9.00
11 SPIN Habanero Capri 25 1731 A. St. Hill 180 1:22:55 1:21:51 0:14:16 324.402 10.00

Aug. 14 - SPIN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SPIN Ritual J-35 42922 J. Vallee 72 CB       1.00
1 SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 46:39 0:54:32 0:00:00 72 1.00
3 SPIN Sequence J-30 47182 A&B Smith 144 55:26 0:57:42 0:03:03 182.41 2.00
4 SPIN Special K C&C 99 55 L. Kramer 108 54:41 1:00:13 0:05:10 172.982 3.00
5 SPIN Unbridled C&C 30 SD 9307 E.Bilopavlovic 183 1:01:21 1:00:18 0:05:52 256.785 4.00
6 SPIN Cyclone C&C 35-1 11152 A.Elkin 123 56:19 1:00:33 0:05:37 193.514 5.00
7 SPIN Kestrel J-29 FRIB 34380 Joynes/Guillaume 117 56:59 1:01:51 0:06:45 201.894 6.00
8 SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 1:02:35 1:03:25 0:08:46 272.289 7.00
9 SPIN Goldfingers C&C 29 44131 L & M Dowds 180 1:04:44 1:03:54 0:09:30 299.315 8.00
10 SPIN Amazing Grace Benet 36.7 80 L. Grace 78 57:49 1:06:54 0:10:41 212.37 9.00
11 SPIN Menace Hobie 33ODR 53243 J. Morey 93 1:00:09 1:07:52 0:11:50 241.701 10.00
12 SPIN Habanero Capri 25 1731 A. St. Hill 180 DNF       13.00



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com