event burgee

PORT DOVER RACING DIVISION

PDYC

JULY 2014 - WEDNESDAY NIGHTS

JAM Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R July 2 July 9 July 16 July 23 July 30 Total Nett
1st JAM Eerie Witch GO EXP 30 K 74207 R. Chivers 153 4.00 3.00   3.00   10.00 10.00
2nd JAM Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 193 9.00 DNC 1.00   2.00   12.00 12.00
3rd JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 2.00 5.00   5.00   12.00 12.00
4th JAM Solstice C&C 34 CB 24977 D.Gosnell 170 1.00 12.00 DNC   1.00   14.00 14.00
5th JAM Flashdancer GO EXP 30 K 481 E. Skinner 153 9.00 DNC 2.00   4.00   15.00 15.00
6th JAM Childs Play Benet First Class 10 14048 F. Davis 99 3.00 6.00   8.00   17.00 17.00
7th JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 9.00 DNC 4.00   9.00   22.00 22.00
8th JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 9.00 DNC 7.00   6.00   22.00 22.00
9th JAM Tapestry Redwing 30 4055 N. Fraser & F. Smith 196 5.00 8.00   10.00   23.00 23.00
10th JAM Le Loup Marin I Elite 364 MOD 54350 G&C Overmars 134 8.00 CB 9.00   7.00   24.00 24.00

SPIN Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: Custom, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R July 2 July 9 July 16 July 23 July 30 Total Nett
1st SPIN Ritual J-35 42922 J. Vallee 72 (8.00 DNC) 1.00 1.00 1.00   11.00 3.00
2nd SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 1.00 (2.00) 2.00 2.00   7.00 5.00
3rd SPIN Cyclone C&C 35-1 11152 A.Elkin 123 (8.00 DNC) 3.00 3.00 3.00   17.00 9.00
4th SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 2.00 5.00 (10.00) 4.00   21.00 11.00
5th SPIN West Wind C&C 33-2 28069 L. West 144 3.00 (7.00) 6.00 7.00   23.00 16.00
6th SPIN Sequence J-30 47182 A&B Smith 144 (8.00 DNC) 8.00 4.00 6.00 CB   26.00 18.00
7th SPIN Amazing Grace Benet 36.7 80 L. Grace 78 (8.00 DNC) 6.00 6.00 CB 6.00   26.00 18.00
8th SPIN Kestrel J-29 FRIB 34380 Joynes/Guillaume 117 8.00 DNC (16.00 DNC) 7.00 5.00   36.00 20.00
9th SPIN Unbridled C&C 30 SD 9307 E.Bilopavlovic 183 8.00 DNC (11.00) 5.00 9.00   33.00 22.00
10th SPIN Bedlam Capri 25 91 B.Bailey 180 4.00 10.00 (12.00) 10.00   36.00 24.00
11th SPIN Goldfingers C&C 29 44131 L & M Dowds 180 8.00 DNC (9.00) 9.00 8.00   34.00 25.00
12th SPIN Habanero Capri 25 1731 A. St. Hill 180 5.00 (12.00) 11.00 11.00   39.00 27.00
13th SPIN Special K C&C 99 55 L. Kramer 108 8.00 DNC 4.00 (17.00 DNC) 16.00 DNC   45.00 28.00
14th SPIN Messenger Beneteau 38 25322 S. Marr 98 8.00 DNC 13.00 8.00 (16.00 DNC)   45.00 29.00
15th SPIN Menace Hobie 33ODR 53243 J. Morey 93 8.00 DNC (16.00 DNC) 15.00 DNF 12.00   51.00 35.00

July 2 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 7:30, Course: A1, Wind dir: W, Ave wind: Not given
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 JAM Solstice C&C 34 CB 24977 D.Gosnell 170 45:28 0:45:32 0:00:00 170 1.00
2 JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 56:09 0:50:25 0:05:26 330.816 2.00
3 JAM Childs Play Benet First Class 10 14048 F. Davis 99 46:01 0:51:25 0:05:16 178.279 3.00
4 JAM Eerie Witch GO EXP 30 K 74207 R. Chivers 153 53:23 0:54:49 0:09:03 289.17 4.00
5 JAM Tapestry Redwing 30 4055 N. Fraser & F. Smith 196 1:01:24 0:59:14 0:14:12 409.845 5.00
6 JAM Le Loup Marin I Elite 364 MOD 54350 G&C Overmars 134 CB       8.00

July 9 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 JAM Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 193 33:00 0:31:58 0:00:00 193 1.00
2 JAM Flashdancer GO EXP 30 K 481 E. Skinner 153 31:50 0:32:42 0:00:42 167.991 2.00
3 JAM Eerie Witch GO EXP 30 K 74207 R. Chivers 153 32:10 0:33:02 0:01:02 175.136 3.00
4 JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 32:44 0:33:07 0:01:08 187.284 4.00
5 JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 38:06 0:34:12 0:02:29 302.327 5.00
6 JAM Childs Play Benet First Class 10 14048 F. Davis 99 32:15 0:36:02 0:03:38 176.923 6.00
7 JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 37:19 0:37:49 0:05:46 285.535 7.00
8 JAM Tapestry Redwing 30 4055 N. Fraser & F. Smith 196 40:04 0:38:39 0:06:56 344.486 8.00
9 JAM Le Loup Marin I Elite 364 MOD 54350 G&C Overmars 134 42:50 0:45:17 0:12:35 403.794 9.00

July 16 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Place Points

July 23 - JAM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 7:00, Course: B1, Ave wind: Not given
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 JAM Solstice C&C 34 CB 24977 D.Gosnell 170 36:20 0:36:23 0:00:00 170 1.00
2 JAM Sea of Dreams S-2 9.2 149 M. Squizzato 193 38:11 0:37:00 0:00:38 204.848 2.00
3 JAM Eerie Witch GO EXP 30 K 74207 R. Chivers 153 36:21 0:37:20 0:00:55 170.314 3.00
4 JAM Flashdancer GO EXP 30 K 481 E. Skinner 153 36:44 0:37:43 0:01:18 177.535 4.00
5 JAM Taz Tanzer 22 797 S. Laevens 249 42:12 0:37:53 0:01:40 280.51 5.00
6 JAM Shaibu IV Nonsuch 30 2810 H. Jackson 162 37:27 0:37:57 0:01:32 191.035 6.00
7 JAM Le Loup Marin I Elite 364 MOD 54350 G&C Overmars 134 37:25 0:39:33 0:03:00 190.407 7.00
8 JAM Childs Play Benet First Class 10 14048 F. Davis 99 36:00 0:40:14 0:03:26 163.721 8.00
9 JAM Promise CS 33 SD 3345 P. Murray 163 40:26 0:40:55 0:04:28 247.232 9.00
10 JAM Tapestry Redwing 30 4055 N. Fraser & F. Smith 196 48:44 0:47:01 0:11:01 403.578 10.00

July 2 - SPIN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 7:30, Course: A1, Wind dir: W, Ave wind: Not given
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 35:03 0:40:58 0:00:00 72 1.00
2 SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 44:42 0:45:18 0:04:16 233.451 2.00
3 SPIN West Wind C&C 33-2 28069 L. West 144 44:02 0:45:50 0:04:41 222.297 3.00
4 SPIN Bedlam Capri 25 91 B.Bailey 180 51:47 0:51:07 0:10:17 351.96 4.00
5 SPIN Habanero Capri 25 1731 A. St. Hill 180 55:56 0:55:13 0:14:26 421.392 5.00

July 9 - SPIN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SPIN Ritual J-35 42922 J. Vallee 72 46:33 0:54:25 0:00:00 72 1.00
2 SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 47:02 0:54:58 0:00:29 78.089 2.00
3 SPIN Cyclone C&C 35-1 11152 A.Elkin 123 55:49 1:00:01 0:05:13 188.736 3.00
4 SPIN Special K C&C 99 55 L. Kramer 108 56:23 1:02:05 0:06:59 195.875 4.00
5 SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 1:02:59 1:03:49 0:09:17 279.018 5.00
6 SPIN Amazing Grace Benet 36.7 80 L. Grace 78 55:29 1:04:12 0:08:27 184.537 6.00
7 SPIN West Wind C&C 33-2 28069 L. West 144 1:02:29 1:05:03 0:10:13 272.719 7.00
8 SPIN Sequence J-30 47182 A&B Smith 144 1:02:41 1:05:15 0:10:25 275.238 8.00
9 SPIN Goldfingers C&C 29 44131 L & M Dowds 180 1:07:20 1:06:28 0:12:13 333.816 9.00
10 SPIN Bedlam Capri 25 91 B.Bailey 180 1:08:20 1:07:27 0:13:13 346.414 10.00
11 SPIN Unbridled C&C 30 SD 9307 E.Bilopavlovic 183 1:08:50 1:07:39 0:13:28 352.713 11.00
12 SPIN Habanero Capri 25 1731 A. St. Hill 180 1:14:51 1:13:53 0:19:44 428.507 12.00
13 SPIN Messenger Beneteau 38 25322 S. Marr 98 1:06:28 1:14:23 0:17:51 322.899 13.00

July 16 - SPIN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SPIN Ritual J-35 42922 J. Vallee 72 49:56 0:58:22 0:00:00 72 1.00
2 SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 52:49 1:01:44 0:02:53 105.861 2.00
3 SPIN Cyclone C&C 35-1 11152 A.Elkin 123 1:01:07 1:05:43 0:06:50 203.335 3.00
4 SPIN Sequence J-30 47182 A&B Smith 144 1:03:10 1:05:45 0:07:06 227.41 4.00
5 SPIN Unbridled C&C 30 SD 9307 E.Bilopavlovic 183 1:07:07 1:05:58 0:07:44 273.799 5.00
6 SPIN West Wind C&C 33-2 28069 L. West 144 1:05:39 1:08:21 0:09:35 256.574 6.00
6 SPIN Amazing Grace Benet 36.7 80 L. Grace 78 CB       6.00
8 SPIN Kestrel J-29 FRIB 34380 Joynes/Guillaume 117 1:04:58 1:10:31 0:11:12 248.549 7.00
9 SPIN Messenger Beneteau 38 25322 S. Marr 98 1:03:57 1:11:34 0:11:48 236.61 8.00
10 SPIN Goldfingers C&C 29 44131 L & M Dowds 180 1:13:18 1:12:21 0:14:10 346.415 9.00
11 SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 1:11:58 1:12:55 0:14:22 330.756 10.00
12 SPIN Habanero Capri 25 1731 A. St. Hill 180 1:14:33 1:13:35 0:15:25 361.095 11.00
13 SPIN Bedlam Capri 25 91 B.Bailey 180 1:19:03 1:18:02 0:19:55 413.942 12.00
14 SPIN Menace Hobie 33ODR 53243 J. Morey 93 DNF       15.00

July 23 - SPIN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 7:00, Course: B1, Ave wind: Not given
Rank Fleet Boat Type Sail# Owner R Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SPIN Ritual J-35 42922 J. Vallee 72 43:10 0:50:27 0:00:00 72 1.00
2 SPIN Legacy J-35 32690 S. Hewson 72 44:12 0:51:40 0:01:02 86.038 2.00
3 SPIN Cyclone C&C 35-1 11152 A.Elkin 123 49:32 0:53:16 0:02:37 158.49 3.00
4 SPIN Caliedoscope Cal 31 140 M. Thomas 162 52:58 0:53:40 0:03:10 205.131 4.00
5 SPIN Kestrel J-29 FRIB 34380 Joynes/Guillaume 117 49:28 0:53:42 0:02:59 157.584 5.00
6 SPIN Sequence J-30 47182 A&B Smith 144 CB       6.00
6 SPIN Amazing Grace Benet 36.7 80 L. Grace 78 46:34 0:53:53 0:02:57 118.188 6.00
8 SPIN West Wind C&C 33-2 28069 L. West 144 52:00 0:54:08 0:03:32 191.999 7.00
9 SPIN Goldfingers C&C 29 44131 L & M Dowds 180 55:44 0:55:01 0:04:37 242.715 8.00
10 SPIN Unbridled C&C 30 SD 9307 E.Bilopavlovic 183 56:00 0:55:02 0:04:40 246.338 9.00
11 SPIN Bedlam Capri 25 91 B.Bailey 180 58:36 0:57:50 0:07:29 281.659 10.00
12 SPIN Habanero Capri 25 1731 A. St. Hill 180 58:40 0:57:54 0:07:33 282.564 11.00
13 SPIN Menace Hobie 33ODR 53243 J. Morey 93 54:39 1:01:40 0:09:56 227.999 12.00



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com