Laser Europa Cup 2014

Weymouth & Portland National Sailing Academy

PROVISIONAL Results are provisional as of 8:43 on June 1, 2014

Contents

Laser 4.7 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 200427 Alex King U16 M Royal Lymington Yacht Club 2.0 2.0 1.0 (3.0) 2.0 10.0 7.0
2nd Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 204122 Ben Whaley U16 M Swanage Sailing Club 3.0 1.0 (7.0) 2.0 3.0 16.0 9.0
3rd Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 194448 Ross Thompson U16 M Frensham Pond SC / Royal Lymington YC (12.0) 3.0 2.0 4.0 1.0 22.0 10.0
4th Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 205782 Arran Holman U18 M Hollowell 1.0 (9.0) 6.0 1.0 5.0 22.0 13.0
5th Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 201514 William Heritage U16 M Gurnard SC 5.0 6.0 3.0 (9.0) 4.0 27.0 18.0
6th Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 194680 Elizabeth Sherwood U18 F Hayling Island Sailing Club 6.0 4.0 4.0 (7.0) 6.0 27.0 20.0
7th Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 205712 Ben Childerley U16 M Royal Southern Yacht Club 4.0 (10.0) 9.0 6.0 8.0 37.0 27.0
8th Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 179680 Jasmine Waite U18 F Restronguet Sailing Club (10.0) 7.0 5.0 10.0 7.0 39.0 29.0
9th Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 203969 Dan Thorne-Large U16 M Chipstead Sailing Club 9.0 8.0 (11.0) 5.0 9.0 42.0 31.0
10th Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 204013 Chloe Collenette U16 F Restronguet Sailing Club 8.0 (13.0) 10.0 8.0 10.0 49.0 36.0
11th Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 183264 Savva Tretyakov U18 M Thorpe Bay Yacht Club 7.0 5.0 14.0 11.0 (15.0) 52.0 37.0
12th Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 195242 Imogen Kemp U16 F Poole Yacht Club 13.0 12.0 8.0 (14.0) 11.0 58.0 44.0
13th Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 200646 George Kennedy U16 M Parkstone Yacht Club 11.0 11.0 (13.0) 12.0 12.0 59.0 46.0
14th Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 197905 Emma Bishop U16 F Castle Cove Sailing Club (14.0) 14.0 12.0 13.0 13.0 66.0 52.0
15th Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 123546 William Maguire U16 M Chipstead SC (15.0) 15.0 15.0 15.0 14.0 74.0 59.0

Radial Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Radial Radial GBR 201124 Chloe Martin   F Lymington Town 1.0 3.0 5.0 (11.0) 3.0 23.0 12.0
2nd Radial Radial GBR 201509 Jon Emmett   M Weir Wood Sailing Club 9.0 (13.0) 2.0 1.0 1.0 26.0 13.0
3rd Radial Radial GBR 201358 John Booth   M Stokes Bay Sailing Club 5.0 2.0 8.0 (14.0) 2.0 31.0 17.0
4th Radial Radial GBR 206954 Hanna Brant U17 F Oxford Sailing Club 8.0 (10.0) 4.0 5.0 7.0 34.0 24.0
5th Radial Radial GBR 200872 Jack Aitken U19 M Royal Northern & Clyde YC 11.0 (21.0) 6.0 2.0 10.0 50.0 29.0
6th Radial Radial GBR 202461 Rheanna Pavey U21 F Stour Sailing Club / Alton Water S C 4.0 (17.0) 14.0 4.0 11.0 50.0 33.0
7th Radial Radial GBR 169852 Karyna Manuel U19 F Grafham Water Sailing Club 3.0 5.0 (20.0) 12.0 14.0 54.0 34.0
8th Radial Radial GBR 205169 Oliver Davenport U19 M Redesmere SC (DSQ [36.0]) 16.0 7.0 7.0 4.0 70.0 34.0
9th Radial Radial GBR 202551 Hannah Snellgrove   F Lymington Town Sailing Club (DNF [36.0]) 15.0 12.0 3.0 6.0 72.0 36.0
10th Radial Radial GBR 201125 Chloe Barr U17 F Stokes Bay SC 14.0 8.0 11.0 8.0 (26.0) 67.0 41.0
11th Radial Radial GBR 201561 Ellie Brown U19 F Beaver Sailing Club 6.0 (OCS [36.0]) 15.0 9.0 12.0 78.0 42.0
12th Radial Radial GBR 204536 Matt Whitfield U19 M CBYC/Penarth 7.0 (28.0) 1.0 20.0 17.0 73.0 45.0
13th Radial Radial GBR 199861 Ben Elvin   M Stokes Bay Sailing Club 2.0 11.0 16.0 16.0 (DSQ [36.0]) 81.0 45.0
14th Radial Radial GBR 201836 Tom Fenemore U17 M Royal Lymington Yacht Club 25.0 4.0 9.0 13.0 (27.0) 78.0 51.0
15th Radial Radial GBR 184315 Jordan Giles U17 M Datchet Water SC 16.0 12.0 (21.0) 19.0 5.0 73.0 52.0
16th Radial Radial GBR 200509 Marshall King   M Royal Lymington YC (21.0) 6.0 17.0 18.0 15.0 77.0 56.0
17th Radial Radial GBR 203001 Georgia Booth U19 F Scaling Dam SC 12.0 7.0 19.0 (21.0) 21.0 80.0 59.0
18th Radial Radial GBR 206853 Ellie Cumpsty U19 F Chew Valley Lake SC 10.0 9.0 (26.0) 24.0 18.0 87.0 61.0
19th Radial Radial GBR 206295 James Bishop U17 M Castle Cove Sailing Club (27.0) 27.0 3.0 15.0 19.0 91.0 64.0
20th Radial Radial GBR 206839 Sam Whaley U19 M Swanage Sailing Club 19.0 19.0 10.0 (25.0) 16.0 89.0 64.0
21st Radial Radial GBR 204540 Merrick Stanley U17 M Llandegfedd Sailing Club 26.0 1.0 18.0 (35.0) 22.0 102.0 67.0
22nd Radial Radial GBR 195034 Tom Graham U17 M Craignish Boat Club 15.0 24.0 (33.0) 23.0 8.0 103.0 70.0
23rd Radial Radial GBR 203967 Lewis Smith U17 M Royal Forth Yacht Club 23.0 26.0 24.0 6.0 (28.0) 107.0 79.0
24th Radial Radial GBR 206856 Isaac Marsh   M Scammonden (DSQ [36.0]) 14.0 23.0 10.0 32.0 115.0 79.0
25th Radial Radial GBR 205649 Sophie Heritage U17 F Royal Lymington Yacht Club 13.0 29.0 29.0 (30.0) 13.0 114.0 84.0
26th Radial Radial GBR 147097 Nick Devereux U17 M Budworth SC 31.0 (32.0) 22.0 27.0 9.0 121.0 89.0
27th Radial Radial GBR 203976 Lucy Gates U17 F Queen Mary Sailing Club 17.0 20.0 28.0 (32.0) 25.0 122.0 90.0
28th Radial Radial GBR 190913 Hamish Munro U17 M Parkstone Yacht Club 18.0 22.0 (32.0) 31.0 20.0 123.0 91.0
29th Radial Radial GBR 206782 Clementine Thompson U19 F Guernsey yacht club 28.0 (33.0) 13.0 29.0 23.0 126.0 93.0
30th Radial Radial GBR 203906 Frankie Dickens U19 F Mumbles 20.0 30.0 (35.0) 17.0 30.0 132.0 97.0
31st Radial Radial GBR 205315 Kian Andrews U16 M Mount's Bay Sailing Club 24.0 18.0 30.0 26.0 (31.0) 129.0 98.0
32nd Radial Radial GBR 200678 Richard Ellis   M Gurnard SC 22.0 23.0 (34.0) 34.0 24.0 137.0 103.0
33rd Radial Radial GBR 195294 Iona Dixon U17 F Docklands Sailing & Watersports Centre (30.0) 25.0 25.0 28.0 29.0 137.0 107.0
34th Radial Radial GBR 198211 Olivia Burt U19 F Hayling Island SC (DNC [36.0]) DNC [36.0] 27.0 22.0 DNC [36.0] 157.0 121.0
35th Radial Radial GBR 176530 Lucy Campbell U17 F Restronguet 29.0 31.0 31.0 (33.0) 33.0 157.0 124.0

R1 - Laser 4.7 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club Place Points
1 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 205782 Arran Holman U18 M Hollowell 1 1.0
2 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 200427 Alex King U16 M Royal Lymington Yacht Club 2 2.0
3 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 204122 Ben Whaley U16 M Swanage Sailing Club 4 3.0
4 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 205712 Ben Childerley U16 M Royal Southern Yacht Club 5 4.0
5 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 201514 William Heritage U16 M Gurnard SC 6 5.0
6 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 194680 Elizabeth Sherwood U18 F Hayling Island Sailing Club 7 6.0
7 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 183264 Savva Tretyakov U18 M Thorpe Bay Yacht Club 8 7.0
8 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 204013 Chloe Collenette U16 F Restronguet Sailing Club 9 8.0
9 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 203969 Dan Thorne-Large U16 M Chipstead Sailing Club 10 9.0
10 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 179680 Jasmine Waite U18 F Restronguet Sailing Club 11 10.0
11 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 200646 George Kennedy U16 M Parkstone Yacht Club 12 11.0
12 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 194448 Ross Thompson U16 M Frensham Pond SC / Royal Lymington YC 13 12.0
13 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 195242 Imogen Kemp U16 F Poole Yacht Club 14 13.0
14 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 197905 Emma Bishop U16 F Castle Cove Sailing Club 15 14.0
15 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 123546 William Maguire U16 M Chipstead SC 16 15.0

R2 - Laser 4.7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club Place Points
1 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 204122 Ben Whaley U16 M Swanage Sailing Club 35 1.0
2 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 200427 Alex King U16 M Royal Lymington Yacht Club 36 2.0
3 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 194448 Ross Thompson U16 M Frensham Pond SC / Royal Lymington YC 37 3.0
4 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 194680 Elizabeth Sherwood U18 F Hayling Island Sailing Club 39 4.0
5 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 183264 Savva Tretyakov U18 M Thorpe Bay Yacht Club 40 5.0
6 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 201514 William Heritage U16 M Gurnard SC 44 6.0
7 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 179680 Jasmine Waite U18 F Restronguet Sailing Club 45 7.0
8 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 203969 Dan Thorne-Large U16 M Chipstead Sailing Club 46 8.0
9 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 205782 Arran Holman U18 M Hollowell 50 9.0
10 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 205712 Ben Childerley U16 M Royal Southern Yacht Club 58 10.0
11 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 200646 George Kennedy U16 M Parkstone Yacht Club 61 11.0
12 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 195242 Imogen Kemp U16 F Poole Yacht Club 62 12.0
13 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 204013 Chloe Collenette U16 F Restronguet Sailing Club 63 13.0
14 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 197905 Emma Bishop U16 F Castle Cove Sailing Club 64 14.0
15 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 123546 William Maguire U16 M Chipstead SC 65 15.0

R3 - Laser 4.7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club Place Points
1 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 200427 Alex King U16 M Royal Lymington Yacht Club 52 1.0
2 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 194448 Ross Thompson U16 M Frensham Pond SC / Royal Lymington YC 53 2.0
3 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 201514 William Heritage U16 M Gurnard SC 54 3.0
4 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 194680 Elizabeth Sherwood U18 F Hayling Island Sailing Club 55 4.0
5 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 179680 Jasmine Waite U18 F Restronguet Sailing Club 56 5.0
6 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 205782 Arran Holman U18 M Hollowell 57 6.0
7 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 204122 Ben Whaley U16 M Swanage Sailing Club 58 7.0
8 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 195242 Imogen Kemp U16 F Poole Yacht Club 59 8.0
9 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 205712 Ben Childerley U16 M Royal Southern Yacht Club 60 9.0
10 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 204013 Chloe Collenette U16 F Restronguet Sailing Club 61 10.0
11 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 203969 Dan Thorne-Large U16 M Chipstead Sailing Club 62 11.0
12 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 197905 Emma Bishop U16 F Castle Cove Sailing Club 63 12.0
13 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 200646 George Kennedy U16 M Parkstone Yacht Club 64 13.0
14 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 183264 Savva Tretyakov U18 M Thorpe Bay Yacht Club 65 14.0
15 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 123546 William Maguire U16 M Chipstead SC 66 15.0

R4 - Laser 4.7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club Place Points
1 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 205782 Arran Holman U18 M Hollowell 51 1.0
2 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 204122 Ben Whaley U16 M Swanage Sailing Club 52 2.0
3 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 200427 Alex King U16 M Royal Lymington Yacht Club 53 3.0
4 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 194448 Ross Thompson U16 M Frensham Pond SC / Royal Lymington YC 54 4.0
5 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 203969 Dan Thorne-Large U16 M Chipstead Sailing Club 55 5.0
6 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 205712 Ben Childerley U16 M Royal Southern Yacht Club 56 6.0
7 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 194680 Elizabeth Sherwood U18 F Hayling Island Sailing Club 57 7.0
8 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 204013 Chloe Collenette U16 F Restronguet Sailing Club 58 8.0
9 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 201514 William Heritage U16 M Gurnard SC 59 9.0
10 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 179680 Jasmine Waite U18 F Restronguet Sailing Club 60 10.0
11 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 183264 Savva Tretyakov U18 M Thorpe Bay Yacht Club 61 11.0
12 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 200646 George Kennedy U16 M Parkstone Yacht Club 62 12.0
13 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 197905 Emma Bishop U16 F Castle Cove Sailing Club 63 13.0
14 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 195242 Imogen Kemp U16 F Poole Yacht Club 64 14.0
15 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 123546 William Maguire U16 M Chipstead SC 65 15.0

R5 - Laser 4.7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club Place Points
1 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 194448 Ross Thompson U16 M Frensham Pond SC / Royal Lymington YC 35 1.0
2 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 200427 Alex King U16 M Royal Lymington Yacht Club 36 2.0
3 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 204122 Ben Whaley U16 M Swanage Sailing Club 37 3.0
4 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 201514 William Heritage U16 M Gurnard SC 38 4.0
5 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 205782 Arran Holman U18 M Hollowell 39 5.0
6 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 194680 Elizabeth Sherwood U18 F Hayling Island Sailing Club 40 6.0
7 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 179680 Jasmine Waite U18 F Restronguet Sailing Club 41 7.0
8 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 205712 Ben Childerley U16 M Royal Southern Yacht Club 42 8.0
9 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 203969 Dan Thorne-Large U16 M Chipstead Sailing Club 43 9.0
10 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 204013 Chloe Collenette U16 F Restronguet Sailing Club 44 10.0
11 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 195242 Imogen Kemp U16 F Poole Yacht Club 45 11.0
12 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 200646 George Kennedy U16 M Parkstone Yacht Club 46 12.0
13 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 197905 Emma Bishop U16 F Castle Cove Sailing Club 47 13.0
14 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 123546 William Maguire U16 M Chipstead SC 55 14.0
15 Laser 4.7 Laser 4.7 GBR 183264 Savva Tretyakov U18 M Thorpe Bay Yacht Club 62 15.0

R1 - Radial Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club Place Points
1 Radial Radial GBR 201124 Chloe Martin   F Lymington Town 1 1.0
2 Radial Radial GBR 199861 Ben Elvin   M Stokes Bay Sailing Club 2 2.0
3 Radial Radial GBR 169852 Karyna Manuel U19 F Grafham Water Sailing Club 3 3.0
4 Radial Radial GBR 202461 Rheanna Pavey U21 F Stour Sailing Club / Alton Water S C 4 4.0
5 Radial Radial GBR 201358 John Booth   M Stokes Bay Sailing Club 5 5.0
6 Radial Radial GBR 201561 Ellie Brown U19 F Beaver Sailing Club 6 6.0
7 Radial Radial GBR 204536 Matt Whitfield U19 M CBYC/Penarth 7 7.0
8 Radial Radial GBR 206954 Hanna Brant U17 F Oxford Sailing Club 8 8.0
9 Radial Radial GBR 201509 Jon Emmett   M Weir Wood Sailing Club 9 9.0
10 Radial Radial GBR 206853 Ellie Cumpsty U19 F Chew Valley Lake SC 10 10.0
11 Radial Radial GBR 200872 Jack Aitken U19 M Royal Northern & Clyde YC 11 11.0
12 Radial Radial GBR 203001 Georgia Booth U19 F Scaling Dam SC 12 12.0
13 Radial Radial GBR 205649 Sophie Heritage U17 F Royal Lymington Yacht Club 13 13.0
14 Radial Radial GBR 201125 Chloe Barr U17 F Stokes Bay SC 14 14.0
15 Radial Radial GBR 195034 Tom Graham U17 M Craignish Boat Club 15 15.0
16 Radial Radial GBR 184315 Jordan Giles U17 M Datchet Water SC 16 16.0
17 Radial Radial GBR 203976 Lucy Gates U17 F Queen Mary Sailing Club 17 17.0
18 Radial Radial GBR 190913 Hamish Munro U17 M Parkstone Yacht Club 19 18.0
19 Radial Radial GBR 206839 Sam Whaley U19 M Swanage Sailing Club 21 19.0
20 Radial Radial GBR 203906 Frankie Dickens U19 F Mumbles 22 20.0
21 Radial Radial GBR 200509 Marshall King   M Royal Lymington YC 23 21.0
22 Radial Radial GBR 200678 Richard Ellis   M Gurnard SC 24 22.0
23 Radial Radial GBR 203967 Lewis Smith U17 M Royal Forth Yacht Club 25 23.0
24 Radial Radial GBR 205315 Kian Andrews U16 M Mount's Bay Sailing Club 26 24.0
25 Radial Radial GBR 201836 Tom Fenemore U17 M Royal Lymington Yacht Club 27 25.0
26 Radial Radial GBR 204540 Merrick Stanley U17 M Llandegfedd Sailing Club 28 26.0
27 Radial Radial GBR 206295 James Bishop U17 M Castle Cove Sailing Club 29 27.0
28 Radial Radial GBR 206782 Clementine Thompson U19 F Guernsey yacht club 30 28.0
29 Radial Radial GBR 176530 Lucy Campbell U17 F Restronguet 31 29.0
30 Radial Radial GBR 195294 Iona Dixon U17 F Docklands Sailing & Watersports Centre 32 30.0
31 Radial Radial GBR 147097 Nick Devereux U17 M Budworth SC 33 31.0
32 Radial Radial GBR 205169 Oliver Davenport U19 M Redesmere SC DSQ 36.0
32 Radial Radial GBR 202551 Hannah Snellgrove   F Lymington Town Sailing Club DNF 36.0
32 Radial Radial GBR 206856 Isaac Marsh   M Scammonden DSQ 36.0
32 Radial Radial GBR 198211 Olivia Burt U19 F Hayling Island SC DNC 36.0

R2 - Radial Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club Place Points
1 Radial Radial GBR 204540 Merrick Stanley U17 M Llandegfedd Sailing Club 1 1.0
2 Radial Radial GBR 201358 John Booth   M Stokes Bay Sailing Club 3 2.0
3 Radial Radial GBR 201124 Chloe Martin   F Lymington Town 4 3.0
4 Radial Radial GBR 201836 Tom Fenemore U17 M Royal Lymington Yacht Club 5 4.0
5 Radial Radial GBR 169852 Karyna Manuel U19 F Grafham Water Sailing Club 6 5.0
6 Radial Radial GBR 200509 Marshall King   M Royal Lymington YC 7 6.0
7 Radial Radial GBR 203001 Georgia Booth U19 F Scaling Dam SC 8 7.0
8 Radial Radial GBR 201125 Chloe Barr U17 F Stokes Bay SC 9 8.0
9 Radial Radial GBR 206853 Ellie Cumpsty U19 F Chew Valley Lake SC 10 9.0
10 Radial Radial GBR 206954 Hanna Brant U17 F Oxford Sailing Club 11 10.0
11 Radial Radial GBR 199861 Ben Elvin   M Stokes Bay Sailing Club 12 11.0
12 Radial Radial GBR 184315 Jordan Giles U17 M Datchet Water SC 13 12.0
13 Radial Radial GBR 201509 Jon Emmett   M Weir Wood Sailing Club 14 13.0
14 Radial Radial GBR 206856 Isaac Marsh   M Scammonden 15 14.0
15 Radial Radial GBR 202551 Hannah Snellgrove   F Lymington Town Sailing Club 16 15.0
16 Radial Radial GBR 205169 Oliver Davenport U19 M Redesmere SC 17 16.0
17 Radial Radial GBR 202461 Rheanna Pavey U21 F Stour Sailing Club / Alton Water S C 18 17.0
18 Radial Radial GBR 205315 Kian Andrews U16 M Mount's Bay Sailing Club 19 18.0
19 Radial Radial GBR 206839 Sam Whaley U19 M Swanage Sailing Club 20 19.0
20 Radial Radial GBR 203976 Lucy Gates U17 F Queen Mary Sailing Club 21 20.0
21 Radial Radial GBR 200872 Jack Aitken U19 M Royal Northern & Clyde YC 22 21.0
22 Radial Radial GBR 190913 Hamish Munro U17 M Parkstone Yacht Club 23 22.0
23 Radial Radial GBR 200678 Richard Ellis   M Gurnard SC 24 23.0
24 Radial Radial GBR 195034 Tom Graham U17 M Craignish Boat Club 25 24.0
25 Radial Radial GBR 195294 Iona Dixon U17 F Docklands Sailing & Watersports Centre 26 25.0
26 Radial Radial GBR 203967 Lewis Smith U17 M Royal Forth Yacht Club 27 26.0
27 Radial Radial GBR 206295 James Bishop U17 M Castle Cove Sailing Club 28 27.0
28 Radial Radial GBR 204536 Matt Whitfield U19 M CBYC/Penarth 29 28.0
29 Radial Radial GBR 205649 Sophie Heritage U17 F Royal Lymington Yacht Club 30 29.0
30 Radial Radial GBR 203906 Frankie Dickens U19 F Mumbles 31 30.0
31 Radial Radial GBR 176530 Lucy Campbell U17 F Restronguet 32 31.0
32 Radial Radial GBR 147097 Nick Devereux U17 M Budworth SC 33 32.0
33 Radial Radial GBR 206782 Clementine Thompson U19 F Guernsey yacht club 34 33.0
34 Radial Radial GBR 201561 Ellie Brown U19 F Beaver Sailing Club OCS 36.0
34 Radial Radial GBR 198211 Olivia Burt U19 F Hayling Island SC DNC 36.0

R3 - Radial Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club Place Points
1 Radial Radial GBR 204536 Matt Whitfield U19 M CBYC/Penarth 1 1.0
2 Radial Radial GBR 201509 Jon Emmett   M Weir Wood Sailing Club 2 2.0
3 Radial Radial GBR 206295 James Bishop U17 M Castle Cove Sailing Club 3 3.0
4 Radial Radial GBR 206954 Hanna Brant U17 F Oxford Sailing Club 4 4.0
5 Radial Radial GBR 201124 Chloe Martin   F Lymington Town 5 5.0
6 Radial Radial GBR 200872 Jack Aitken U19 M Royal Northern & Clyde YC 6 6.0
7 Radial Radial GBR 205169 Oliver Davenport U19 M Redesmere SC 7 7.0
8 Radial Radial GBR 201358 John Booth   M Stokes Bay Sailing Club 8 8.0
9 Radial Radial GBR 201836 Tom Fenemore U17 M Royal Lymington Yacht Club 9 9.0
10 Radial Radial GBR 206839 Sam Whaley U19 M Swanage Sailing Club 10 10.0
11 Radial Radial GBR 201125 Chloe Barr U17 F Stokes Bay SC 11 11.0
12 Radial Radial GBR 202551 Hannah Snellgrove   F Lymington Town Sailing Club 12 12.0
13 Radial Radial GBR 206782 Clementine Thompson U19 F Guernsey yacht club 13 13.0
14 Radial Radial GBR 202461 Rheanna Pavey U21 F Stour Sailing Club / Alton Water S C 14 14.0
15 Radial Radial GBR 201561 Ellie Brown U19 F Beaver Sailing Club 15 15.0
16 Radial Radial GBR 199861 Ben Elvin   M Stokes Bay Sailing Club 16 16.0
17 Radial Radial GBR 200509 Marshall King   M Royal Lymington YC 17 17.0
18 Radial Radial GBR 204540 Merrick Stanley U17 M Llandegfedd Sailing Club 18 18.0
19 Radial Radial GBR 203001 Georgia Booth U19 F Scaling Dam SC 19 19.0
20 Radial Radial GBR 169852 Karyna Manuel U19 F Grafham Water Sailing Club 20 20.0
21 Radial Radial GBR 184315 Jordan Giles U17 M Datchet Water SC 21 21.0
22 Radial Radial GBR 147097 Nick Devereux U17 M Budworth SC 22 22.0
23 Radial Radial GBR 206856 Isaac Marsh   M Scammonden 23 23.0
24 Radial Radial GBR 203967 Lewis Smith U17 M Royal Forth Yacht Club 24 24.0
25 Radial Radial GBR 195294 Iona Dixon U17 F Docklands Sailing & Watersports Centre 25 25.0
26 Radial Radial GBR 206853 Ellie Cumpsty U19 F Chew Valley Lake SC 26 26.0
27 Radial Radial GBR 198211 Olivia Burt U19 F Hayling Island SC 27 27.0
28 Radial Radial GBR 203976 Lucy Gates U17 F Queen Mary Sailing Club 28 28.0
29 Radial Radial GBR 205649 Sophie Heritage U17 F Royal Lymington Yacht Club 29 29.0
30 Radial Radial GBR 205315 Kian Andrews U16 M Mount's Bay Sailing Club 30 30.0
31 Radial Radial GBR 176530 Lucy Campbell U17 F Restronguet 31 31.0
32 Radial Radial GBR 190913 Hamish Munro U17 M Parkstone Yacht Club 32 32.0
33 Radial Radial GBR 195034 Tom Graham U17 M Craignish Boat Club 33 33.0
34 Radial Radial GBR 200678 Richard Ellis   M Gurnard SC 34 34.0
35 Radial Radial GBR 203906 Frankie Dickens U19 F Mumbles 35 35.0

R4 - Radial Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club Place Points
1 Radial Radial GBR 201509 Jon Emmett   M Weir Wood Sailing Club 1 1.0
2 Radial Radial GBR 200872 Jack Aitken U19 M Royal Northern & Clyde YC 2 2.0
3 Radial Radial GBR 202551 Hannah Snellgrove   F Lymington Town Sailing Club 3 3.0
4 Radial Radial GBR 202461 Rheanna Pavey U21 F Stour Sailing Club / Alton Water S C 4 4.0
5 Radial Radial GBR 206954 Hanna Brant U17 F Oxford Sailing Club 5 5.0
6 Radial Radial GBR 203967 Lewis Smith U17 M Royal Forth Yacht Club 6 6.0
7 Radial Radial GBR 205169 Oliver Davenport U19 M Redesmere SC 7 7.0
8 Radial Radial GBR 201125 Chloe Barr U17 F Stokes Bay SC 8 8.0
9 Radial Radial GBR 201561 Ellie Brown U19 F Beaver Sailing Club 9 9.0
10 Radial Radial GBR 206856 Isaac Marsh   M Scammonden 10 10.0
11 Radial Radial GBR 201124 Chloe Martin   F Lymington Town 11 11.0
12 Radial Radial GBR 169852 Karyna Manuel U19 F Grafham Water Sailing Club 12 12.0
13 Radial Radial GBR 201836 Tom Fenemore U17 M Royal Lymington Yacht Club 13 13.0
14 Radial Radial GBR 201358 John Booth   M Stokes Bay Sailing Club 14 14.0
15 Radial Radial GBR 206295 James Bishop U17 M Castle Cove Sailing Club 15 15.0
16 Radial Radial GBR 199861 Ben Elvin   M Stokes Bay Sailing Club 16 16.0
17 Radial Radial GBR 203906 Frankie Dickens U19 F Mumbles 17 17.0
18 Radial Radial GBR 200509 Marshall King   M Royal Lymington YC 18 18.0
19 Radial Radial GBR 184315 Jordan Giles U17 M Datchet Water SC 19 19.0
20 Radial Radial GBR 204536 Matt Whitfield U19 M CBYC/Penarth 20 20.0
21 Radial Radial GBR 203001 Georgia Booth U19 F Scaling Dam SC 21 21.0
22 Radial Radial GBR 198211 Olivia Burt U19 F Hayling Island SC 22 22.0
23 Radial Radial GBR 195034 Tom Graham U17 M Craignish Boat Club 23 23.0
24 Radial Radial GBR 206853 Ellie Cumpsty U19 F Chew Valley Lake SC 24 24.0
25 Radial Radial GBR 206839 Sam Whaley U19 M Swanage Sailing Club 25 25.0
26 Radial Radial GBR 205315 Kian Andrews U16 M Mount's Bay Sailing Club 26 26.0
27 Radial Radial GBR 147097 Nick Devereux U17 M Budworth SC 27 27.0
28 Radial Radial GBR 195294 Iona Dixon U17 F Docklands Sailing & Watersports Centre 28 28.0
29 Radial Radial GBR 206782 Clementine Thompson U19 F Guernsey yacht club 29 29.0
30 Radial Radial GBR 205649 Sophie Heritage U17 F Royal Lymington Yacht Club 30 30.0
31 Radial Radial GBR 190913 Hamish Munro U17 M Parkstone Yacht Club 31 31.0
32 Radial Radial GBR 203976 Lucy Gates U17 F Queen Mary Sailing Club 32 32.0
33 Radial Radial GBR 176530 Lucy Campbell U17 F Restronguet 33 33.0
34 Radial Radial GBR 200678 Richard Ellis   M Gurnard SC 34 34.0
35 Radial Radial GBR 204540 Merrick Stanley U17 M Llandegfedd Sailing Club 35 35.0

R5 - Radial Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club Place Points
1 Radial Radial GBR 201509 Jon Emmett   M Weir Wood Sailing Club 1 1.0
2 Radial Radial GBR 201358 John Booth   M Stokes Bay Sailing Club 2 2.0
3 Radial Radial GBR 201124 Chloe Martin   F Lymington Town 3 3.0
4 Radial Radial GBR 205169 Oliver Davenport U19 M Redesmere SC 4 4.0
5 Radial Radial GBR 184315 Jordan Giles U17 M Datchet Water SC 5 5.0
6 Radial Radial GBR 202551 Hannah Snellgrove   F Lymington Town Sailing Club 6 6.0
7 Radial Radial GBR 206954 Hanna Brant U17 F Oxford Sailing Club 7 7.0
8 Radial Radial GBR 195034 Tom Graham U17 M Craignish Boat Club 8 8.0
9 Radial Radial GBR 147097 Nick Devereux U17 M Budworth SC 9 9.0
10 Radial Radial GBR 200872 Jack Aitken U19 M Royal Northern & Clyde YC 10 10.0
11 Radial Radial GBR 202461 Rheanna Pavey U21 F Stour Sailing Club / Alton Water S C 11 11.0
12 Radial Radial GBR 201561 Ellie Brown U19 F Beaver Sailing Club 12 12.0
13 Radial Radial GBR 205649 Sophie Heritage U17 F Royal Lymington Yacht Club 13 13.0
14 Radial Radial GBR 169852 Karyna Manuel U19 F Grafham Water Sailing Club 14 14.0
15 Radial Radial GBR 200509 Marshall King   M Royal Lymington YC 16 15.0
16 Radial Radial GBR 206839 Sam Whaley U19 M Swanage Sailing Club 17 16.0
17 Radial Radial GBR 204536 Matt Whitfield U19 M CBYC/Penarth 18 17.0
18 Radial Radial GBR 206853 Ellie Cumpsty U19 F Chew Valley Lake SC 19 18.0
19 Radial Radial GBR 206295 James Bishop U17 M Castle Cove Sailing Club 20 19.0
20 Radial Radial GBR 190913 Hamish Munro U17 M Parkstone Yacht Club 21 20.0
21 Radial Radial GBR 203001 Georgia Booth U19 F Scaling Dam SC 22 21.0
22 Radial Radial GBR 204540 Merrick Stanley U17 M Llandegfedd Sailing Club 23 22.0
23 Radial Radial GBR 206782 Clementine Thompson U19 F Guernsey yacht club 24 23.0
24 Radial Radial GBR 200678 Richard Ellis   M Gurnard SC 25 24.0
25 Radial Radial GBR 203976 Lucy Gates U17 F Queen Mary Sailing Club 26 25.0
26 Radial Radial GBR 201125 Chloe Barr U17 F Stokes Bay SC 27 26.0
27 Radial Radial GBR 201836 Tom Fenemore U17 M Royal Lymington Yacht Club 28 27.0
28 Radial Radial GBR 203967 Lewis Smith U17 M Royal Forth Yacht Club 29 28.0
29 Radial Radial GBR 195294 Iona Dixon U17 F Docklands Sailing & Watersports Centre 30 29.0
30 Radial Radial GBR 203906 Frankie Dickens U19 F Mumbles 31 30.0
31 Radial Radial GBR 205315 Kian Andrews U16 M Mount's Bay Sailing Club 32 31.0
32 Radial Radial GBR 206856 Isaac Marsh   M Scammonden 33 32.0
33 Radial Radial GBR 176530 Lucy Campbell U17 F Restronguet 34 33.0
34 Radial Radial GBR 199861 Ben Elvin   M Stokes Bay Sailing Club DSQ 36.0
34 Radial Radial GBR 198211 Olivia Burt U19 F Hayling Island SC DNC 36.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 36
DNFStarted but did not finish 36
DSQDisqualification 36
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 36



Sailwave Scoring Software 2.16.3
www.sailwave.com