Laser Europa Cup 2014

Weymouth & Portland National Sailing Academy

PROVISIONAL Results are provisional as of 16:48 on May 31, 2014

Contents

4.7 Female Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 4.7 Female Laser 4.7 GBR 194680 Elizabeth Sherwood U18 F Hayling Island SC (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd 4.7 Female Laser 4.7 GBR 179680 Jasmine Waite U18 F Restronguet SC (3.0) 2.0 2.0 3.0 10.0 7.0
3rd 4.7 Female Laser 4.7 GBR 204013 Chloe Collenette U16 F Restronguet SC 2.0 (4.0) 4.0 2.0 12.0 8.0
4th 4.7 Female Laser 4.7 GBR 195242 Imogen Kemp U16 F Poole YC 4.0 3.0 3.0 (5.0) 15.0 10.0
5th 4.7 Female Laser 4.7 GBR 197905 Emma Bishop U16 F Castle Cove SC (5.0) 5.0 5.0 4.0 19.0 14.0

4.7 Male Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Nat SailNo Helm HelmAgeGroup HelmSex Club R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 4.7 Male Laser 4.7 GBR 200427 Alex King U16 M Royal Lymington YC 2.0 2.0 1.0 (3.0) 8.0 5.0
2nd 4.7 Male Laser 4.7 GBR 205782 Arran Holman U18 M Hollowell SC 1.0 (7.0) 4.0 1.0 13.0 6.0
3rd 4.7 Male Laser 4.7 GBR 204122 Ben Whaley U16 M Swanage SC 3.0 1.0 (5.0) 2.0 11.0 6.0
4th 4.7 Male Laser 4.7 GBR 194448 Ross Thompson U16 M Frensham Pond SC / Royal Lymington YC (9.0) 3.0 2.0 4.0 18.0 9.0
5th 4.7 Male Laser 4.7 GBR 201514 William Heritage U16 M Gurnard SC 5.0 5.0 3.0 (7.0) 20.0 13.0
6th 4.7 Male Laser 4.7 GBR 205712 Benjamin Childerley U16 M Royal Southern YC 4.0 (8.0) 6.0 6.0 24.0 16.0
7th 4.7 Male Laser 4.7 GBR 183264 Savva Tretyakov U18 M Thorpe Bay YC 6.0 4.0 (9.0) 8.0 27.0 18.0
8th 4.7 Male Laser 4.7 GBR 203969 Daniel Thorne-Large U16 M Chipstead SC (7.0) 6.0 7.0 5.0 25.0 18.0
9th 4.7 Male Laser 4.7 GBR 200646 George Kennedy U16 M Parkstone YC 8.0 (9.0) 8.0 9.0 34.0 25.0
10th 4.7 Male Laser 4.7 GBR 123546 Will Maguire U16 M Chipstead SC (10.0) 10.0 10.0 10.0 40.0 30.0



Sailwave Scoring Software 2.16.3
www.sailwave.com