event burgee venue burgee

2013-2014 Australian Laser Open Championship

McCrae Yacht Club

Laser Standard & Laser 4.7 Results

Laser Class

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class District Division R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Nett
1st 203770 Matthew Wearn The Kennel Laser WA U21 1.0 (5.0) (5.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.5 1.0 13.5
2nd 202863 Jeremy O'Connell   Laser VIC   5.0 1.0 (8.0) 2.0 1.0 6.0 4.0 4.0 2.0 3.0 (9.0) 3.0 31.0
3rd 197538 Colin Cheng Shiok La Laser Other   4.0 2.0 1.0 (5.0) 3.0 3.0 5.0 (7.0) 3.0 5.0 4.0 4.0 34.0
4th 201542 Luke Elliott Swiifto Laser WA   3.0 3.0 6.0 (11.0) 6.0 8.0 3.0 3.0 4.0 (13.0) 1.0 2.0 39.0
5th 203759 Mitchell Kennedy Kenno Magic Laser QLD   2.0 6.0 2.0 4.0 5.0 (7.0) 2.0 5.0 6.0 (8.0) 2.5 5.0 39.5
6th 161167 Matias Del Solar Kia Laser NSW & ACT   7.0 (13.0) 3.0 3.0 (8.0) 4.0 7.0 1.0 7.0 2.0 5.0 6.0 45.0
7th 193390 Mark Spearman Prime Time Laser WA U21 6.0 4.0 4.0 (26.0 DNS) 4.0 2.0 (26.0 DNF) 6.0 5.0 4.0 6.0 7.0 48.0
8th 202810 Ben Walkemeyer   Laser WA U21 10.0 (12.0) 9.0 6.0 9.0 5.0 6.0 9.0 11.0 10.0 (13.0) 9.0 84.0
9th 158860 Matthias Houvenagel bob Laser VIC   8.0 9.0 (15.0) 8.0 7.0 (12.0) 9.0 8.0 10.0 9.0 10.0 12.0 90.0
10th 201506 Thomas Vincent Shadow Laser VIC U21 11.0 8.0 7.0 (16.0) 10.0 10.0 8.0 (14.0) 9.0 6.0 11.0 13.0 93.0
11th 202595 Marcus Whitley Free Bird Laser NSW & ACT U21 9.0 7.0 11.0 7.0 12.0 11.0 11.0 10.0 (13.0) 7.0 (15.0) 11.0 96.0
12th 203784 Luke Hookings Where's Wally Laser SA   (12.0) 11.0 10.0 (13.0) 11.0 9.0 10.0 12.0 8.0 12.0 7.0 10.0 100.0
13th 194950 Ryan Stoddart Random Traveller Laser QLD   16.0 10.0 16.0 (17.0) 13.0 15.0 13.0 (17.0) 12.0 11.0 8.0 8.0 122.0
14th 192650 Gavin Dagley   Laser VIC   14.0 14.0 12.0 12.0 (15.0) 14.0 12.0 11.0 (15.0) 14.0 12.0 14.0 129.0
15th 206400 Mitch Buckingham   Laser NSW & ACT   (20.0) 16.0 14.0 10.0 14.0 13.0 15.0 15.0 14.0 19.0 14.0 (26.0 DNF) 144.0
16th 202664 Sean Homan   Laser SA   (19.0) 17.0 17.0 9.0 18.0 17.0 14.0 (19.0) 18.0 18.0 18.0 17.0 163.0
17th 202633 Duncan Jamieson Sparky Laser NSW & ACT U21 15.0 (22.0) 13.0 14.0 17.0 20.0 16.0 (21.0) 21.0 15.0 16.0 16.0 163.0
18th 180218 Craig Ruffin iYacht Laser SA   17.0 15.0 18.0 18.0 16.0 16.0 (19.0) 18.0 (19.0) 16.0 19.0 15.0 168.0
19th 193383 Jarrod Smith Daboyz Laser WA   18.0 18.0 (22.0) 15.0 (21.0) 19.0 17.0 16.0 16.0 17.0 17.0 19.0 172.0
20th 181726 Peter Ross Nemo Uno Laser VIC   13.0 21.0 25.0 (26.0 UFD) 23.0 18.0 20.0 20.0 17.0 22.0 (26.0 DNS) 18.0 197.0
21st 172255 Joel Newman chillaxin Laser NSW & ACT U21 (26.0 UFD) 19.0 23.0 19.0 25.0 22.0 23.0 22.0 20.0 20.0 20.0 (26.0 DNF) 213.0
22nd 185784 Cam Rose   Laser VIC   22.0 20.0 19.0 (26.0 DNC) 19.0 (26.0 UFD) 18.0 13.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 215.0
23rd 191625 Brady Lowe Professor Sid Laser QLD   21.0 23.0 21.0 20.0 20.0 21.0 22.0 25.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 225.0
24th 179407 David Robinson Goliath Laser VIC   24.0 24.0 24.0 22.0 24.0 24.0 21.0 24.0 22.0 21.0 (26.0 DNF) (26.0 DNS) 230.0
25th 191630 George Andrysik mostly harmless Laser VIC   23.0 25.0 20.0 21.0 22.0 23.0 24.0 23.0 (26.0 DNF) (26.0 DNS) 26.0 DNC 26.0 DNC 233.0

4.7 Class

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 54, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Boat Class District Division R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Nett
1st 206013 Hamish Wiltshire Karagane 4.7 NT U18 1.0 1.0 2.0 3.0 (10.0) 4.0 1.0 2.0 4.0 5.0 3.0 (6.0) 26.0
2nd 202732 Jack Graves O2one 4.7 VIC U18 2.0 3.0 1.0 (16.0) 1.0 2.0 6.0 1.0 2.0 1.0 (18.0) 15.0 34.0
3rd 202747 Brody Riley Spindrift 4.7 VIC U16 (11.0) 7.0 4.0 2.0 7.0 1.0 4.0 3.0 (10.0) 2.0 4.0 1.0 35.0
4th 206021 Blake Selley Aquagasm 4.7 NSW & ACT U16 3.0 9.0 3.0 7.0 2.0 9.0 2.0 4.0 12.0 6.0 (19.0) (55.0 RET) 57.0
5th 206014 William Fox Ozone 4.7 VIC U16 (17.0) 2.0 (23.0) 10.0 4.0 11.0 16.0 5.0 1.0 9.0 10.0 7.0 75.0
6th 202734 Vasco Anfang Tabasco 4.7 WA U18 18.0 5.0 5.0 9.0 (20.0) (21.0) 13.0 8.0 3.0 10.0 2.0 5.0 78.0
7th 206043 Tyrone Gowans Tyrone's Tub 4.7 VIC U18 10.0 4.0 6.0 18.0 (30.0) 6.0 7.0 7.0 6.0 (55.0 DNF) 9.0 10.0 83.0
8th 202648 Lachlan Dare Mar Mostro 4.7 VIC U16 6.0 (24.0) (33.0) 22.0 8.0 8.0 15.0 6.0 5.0 7.0 1.0 24.0 102.0
9th 202785 Jonathan Pang   4.7 WA U18 7.0 19.0 10.0 17.0 5.0 15.0 3.0 12.0 (22.0) 13.0 5.0 (26.0) 106.0
10th 181705 Cameron Gise   4.7 QLD U18 16.0 10.0 7.0 (35.0) 11.0 (27.0) 24.0 17.0 8.0 8.0 7.0 2.0 110.0
11th 201552 Natsumi Ando   4.7 JPN W & U18 (55.0 BFD) 12.0 8.0 11.0 3.0 17.0 11.0 11.0 14.0 21.0 (25.0) 4.0 112.0
12th 199245 Liam Edleston   4.7 VIC   (22.0) 13.0 9.0 8.0 (35.0) 5.0 10.0 19.0 7.0 16.0 8.0 19.0 114.0
13th 206042 Charlotte Llewelyn Living Doll 4.7 VIC W 5.0 20.0 14.0 (55.0 UFD) 9.0 16.0 17.0 (25.0) 9.0 4.0 12.0 18.0 124.0
14th 161235 Jackson Knoop Parasite 4.7 SA U16 15.0 23.0 28.5 1.0 6.0 3.0 9.0 (55.0 DNF) 15.0 14.0 (35.0) 17.0 131.5
15th 204568 Zoe Thomson Seafolly 4.7 WA W & U18 24.0 (55.0 BFD) 20.0 6.0 16.0 12.0 8.0 10.0 13.0 (31.0) 22.0 3.0 134.0
16th 191649 Carissa Bridge Stay Classy 4.7 QLD W & U18 4.0 (31.0) 11.0 29.0 12.0 14.0 22.0 14.0 (33.0) 17.0 21.0 11.0 155.0
17th 202600 Ryan Moreton Voom 4.7 TAS U16 23.0 8.0 13.0 4.0 (40.0) 23.0 33.0 (43.0) 16.0 19.0 16.0 16.0 171.0
18th 197283 Hamish Fleetwood   4.7 VIC U18 9.0 6.0 19.0 26.0 27.0 28.0 (39.0) (55.0 DNF) 17.0 11.0 13.0 27.0 183.0
19th 167021 Jordan Makin Unsinkable II 4.7 NSW & ACT U18 26.0 16.0 22.0 27.5 (36.0) 10.0 18.0 9.0 (30.0) 24.0 20.0 12.0 184.5
20th 179392 Scott Singleton-Turner Red Goes Fast 4.7 NSW & ACT U18 14.0 18.0 17.0 27.5 (32.0) 25.0 5.0 22.0 (35.0) 23.0 24.0 14.0 189.5
21st 202869 Noah Taylor Noahs Arc 4.7 NSW & ACT U18 8.0 27.0 (45.0) 21.0 25.0 22.0 (35.0) 21.0 18.0 3.0 27.0 25.0 197.0
22nd 203761 Oscar Mitton Pineapple express 4.7 SA U18 21.0 26.0 15.0 14.0 13.0 7.0 27.0 (40.0) 23.0 (32.0) 32.0 21.0 199.0
23rd 202731 Andrew Henderson Helsinki 4.7 WA U18 (55.0 BFD) 11.0 37.0 20.0 15.0 (41.0) 14.0 34.0 21.0 27.0 11.0 13.0 203.0
24th 202867 Lewis Radonich Straya 4.7 NT U18 27.0 15.0 32.0 30.0 33.0 (55.0 DNC) (36.0) 24.0 19.5 12.0 6.0 8.0 206.5
25th 193156 Melissa Hitchen-Haw Mystically Fast 4.7 VIC W (55.0 DNC) 33.0 12.0 5.0 21.0 24.0 12.0 16.0 27.0 28.0 31.0 (40.0) 209.0
26th 192290 Indiabeau Laborie Velocity 4.7 QLD U16 13.0 (35.0) (55.0 BFD) 12.0 31.0 31.0 32.0 27.0 11.0 34.0 17.0 9.0 217.0
27th 186637 Annie Eastgate LA MER 4.7 QLD W & U18 12.0 22.0 (34.0) (45.0) 19.0 34.0 29.0 13.0 24.0 26.0 28.0 20.0 227.0
28th 176904 John Gordon Mystic reptile 4.7 SA U18 (44.0) 29.0 21.0 13.0 34.0 13.0 20.0 (35.0) 25.0 33.0 14.0 31.0 233.0
29th 202801 Kelsey Hanrahan Schmick 4.7 NSW & ACT W 28.0 17.0 (36.0) 15.0 (42.0) 19.0 23.0 32.0 28.0 20.0 34.0 28.0 244.0
30th 193108 Elliot Young Devocean 4.7 WA U16 38.0 (45.0) 18.0 19.0 14.0 18.0 19.0 18.0 36.0 (45.0) 43.0 30.0 253.0
31st 206020 Jack Lewis Black Jack 4.7 VIC U16 30.0 28.0 16.0 33.0 22.0 20.0 21.0 36.0 32.0 18.0 (39.0) (45.0) 256.0
32nd 203215 Flinders Apsitis-Lynch Endless Flight 4.7 QLD U18 19.0 21.0 30.0 24.0 28.0 (55.0 UFD) 28.0 (45.0) 19.5 36.0 15.0 37.0 257.5
33rd 197282 Angus Calvert Rapid Fire 4.7 TAS U18 25.0 34.0 (38.0) (38.0) 24.0 33.0 38.0 29.0 29.0 15.0 29.0 22.0 278.0
34th 193018 Wills Nuske Swell 4.7 VIC U18 20.0 36.0 24.5 32.0 37.0 35.0 25.0 20.0 (41.0) 25.0 (41.0) 29.0 283.5
35th 188595 Vincent Fuller Hey Jack 4.7 SA U16 40.0 25.0 28.5 (43.0) 26.0 40.0 31.0 26.0 43.0 (44.0) 23.0 23.0 305.5
36th 202864 Finn Hartnett Mr Finntastic 4.7 VIC U16 29.0 32.0 39.0 31.0 18.0 29.0 26.0 33.0 31.0 40.0 (55.0 DNC) (55.0 DNC) 308.0
37th 202796 Laura Thomson Blonde Ambition 4.7 VIC W & U16 41.0 (42.0) 35.0 36.0 38.0 26.0 30.0 28.0 (45.0) 29.0 40.0 36.0 339.0
38th 192640 Sarah Philip   4.7 VIC W & U18 39.0 38.0 27.0 (46.0) 39.0 44.0 34.0 15.0 37.0 (55.0 UFD) 36.0 33.0 342.0
39th 202851 Elizabeth Hodgman St Lucy 4.7 NSW & ACT W & U18 31.0 14.0 (50.0) 44.0 (49.0) 43.0 43.0 38.0 26.0 35.0 33.0 42.0 349.0
40th 163896 Jamie Torpelund Please Explain 4.7 QLD U16 32.0 41.0 40.0 41.0 17.0 32.0 42.0 37.0 39.0 37.0 (55.0 DNC) (55.0 DNC) 358.0
41st 202708 Tom O'Brien wet n wild 4.7 VIC U18 33.0 30.0 24.5 39.0 51.0 36.0 (54.0) 48.0 (52.0) 43.0 37.0 32.0 373.5
42nd 206015 Kate Dunwoody Kit Kat 4.7 VIC W & U16 37.0 (55.0 DNC) 26.0 25.0 43.0 42.0 46.0 31.0 38.0 (47.0) 47.0 43.0 378.0
43rd 158837 Simone Wood Please Turn Over 4.7 QLD W & U18 (55.0 BFD) 40.0 42.0 37.0 (47.0) 39.0 45.0 30.0 46.0 30.0 30.0 39.0 378.0
44th 199221 Joshua Ioane   4.7 Other U18 34.0 37.0 52.0 (53.0) (53.0) 50.0 48.0 39.0 34.0 22.0 38.0 34.0 388.0
45th 198117 Louis Chapman   4.7 VIC U16 (55.0 DNC) (55.0 DNC) 44.0 23.0 23.0 37.0 49.0 23.0 42.0 42.0 55.0 DNS 55.0 DNC 393.0
46th 201507 Daisy Laing whoopsa daisy 4.7 VIC W & U16 43.0 44.0 41.0 40.0 41.0 38.0 44.0 44.0 (50.0) (49.0) 42.0 35.0 412.0
47th 199249 Matilda Hiscock   4.7 VIC W & U16 35.0 (55.0 DNC) 43.0 49.0 29.0 30.0 53.0 46.0 47.0 (55.0 DNS) 46.0 38.0 416.0
48th 202829 Ryan Cherry Tide In Knots 4.7 VIC U18 42.0 43.0 48.0 34.0 46.0 45.0 41.0 42.0 48.0 46.0 (55.0 DNC) (55.0 DNC) 435.0
49th 202925 Eleonore Rich   4.7 VIC W & U18 (55.0 DNF) 39.0 46.0 42.0 44.0 47.0 50.0 41.0 (51.0) 39.0 45.0 46.0 439.0
50th 193420 Hannah Ranger   4.7 NSW & ACT W & U18 36.0 (55.0 BFD) 47.0 50.0 54.0 (55.0 DNC) 40.0 47.0 44.0 38.0 44.0 41.0 441.0
51st 199222 Vanic Teina   4.7 Other U18 (55.0 BFD) (55.0 BFD) 53.0 52.0 52.0 51.0 52.0 50.0 40.0 41.0 26.0 44.0 461.0
52nd 188590 Charlotte Alexander Locomotion 4.7 NSW & ACT W & U16 (55.0 DNC) (55.0 DNC) 51.0 47.0 45.0 48.0 47.0 49.0 49.0 48.0 55.0 DNC 55.0 DNC 494.0
53rd 199250 Oscar Manson Cepat 4.7 VIC U16 (55.0 DNC) (55.0 DNC) 31.0 48.0 50.0 49.0 51.0 55.0 DNF 55.0 DNF 55.0 DNS 55.0 DNC 55.0 DNC 504.0
54th 186647 Hugo Briggs Space Cadet 4.7 VIC U16 (55.0 DNC) (55.0 DNC) 49.0 51.0 48.0 46.0 37.0 55.0 DNF 55.0 DNF 55.0 DNS 55.0 DNC 55.0 DNC 506.0

http://www.mccraeyc.com.au
admin@mccraeyc.com.au

http://www.viclaser.yachtingaustralia.com.au/?ID=63937

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com