2018 Argonaut Mini Series

Royal Perth Yacht Club

FINAL RESULTS

O'Pen BIC Gold Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail Number Yacht Club Helm Age Gender Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st O'Pen BIC Gold 2DesBicable 8 PDSC RFBYC Rosalie Hennessy   Female (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 10.0 8.0
2nd O'Pen BIC Gold Neptune 9138 PDSC/RFBYC Jenna Everett   Female 1.0 2.0 2.0 7.0 5.0 (9.0) 2.0 2.0 30.0 21.0
3rd O'Pen BIC Gold 15 5051 MBSC Reuben Zola   Male 4.0 4.0 (7.0) 4.0 3.0 2.0 5.0 3.0 32.0 25.0
4th O'Pen BIC Gold Trim 9270 RFBYC Drina Bucktin   Female 3.0 6.0 (10.0) 9.0 1.0 3.0 4.0 8.0 44.0 34.0
5th O'Pen BIC Gold Razor 8160 MBSC Samuel Williams   Male 6.0 3.0 3.0 6.0 7.0 4.0 (8.0) 7.0 44.0 36.0
6th O'Pen BIC Gold Bubble O Bic 8813 MBSC Annabelle Jones   Female 7.0 7.0 5.0 3.0 4.0 6.0 (9.0) 6.0 47.0 38.0
7th O'Pen BIC Gold Kookaburra 8303 RFBYC Zachary Sprunt   Male (9.0) 8.0 9.0 8.0 6.0 5.0 3.0 4.0 52.0 43.0
8th O'Pen BIC Gold Hydrophobic 8062 SoPYC and MBSC Jared Clark   Male 5.0 (9.0) 4.0 5.0 8.0 7.0 6.0 9.0 53.0 44.0
9th O'Pen BIC Gold Aftershock 9310 MBSC / SoPYC Josh Robinson   Male 10.0 5.0 6.0 2.0 11.0 (13.0) 7.0 5.0 59.0 46.0
10th O'Pen BIC Gold Blob Fish 9305 PDSC Aiden Grove   Male 8.0 (10.0) 8.0 10.0 9.0 8.0 10.0 10.0 73.0 63.0
11th O'Pen BIC Gold Wind thief 8323 MBSC Jai Seinor   Male 12.0 11.0 (13.0) 11.0 10.0 11.0 12.0 11.0 91.0 78.0
12th O'Pen BIC Gold Fire Starter 8253 PDSC Emma Furlong   Female 11.0 12.0 11.0 12.0 12.0 10.0 11.0 (13.0) 92.0 79.0
13th O'Pen BIC Gold Dolphin island 5066 RFBYC Evie Rose   Female 13.0 (16.0 DNF) 12.0 13.0 14.0 12.0 13.0 12.0 105.0 89.0
14th O'Pen BIC Gold Grandad Bob 8821 RFBYC Elise Moore   Female (16.0 DNS) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 13.0 14.0 14.0 14.0 119.0 103.0
15th O'Pen BIC Gold Bictator 8040 MBSC Ben Robinson   Male (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 128.0 112.0

O'Pen BIC Silver Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail Number Yacht Club Helm Age Gender Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st O'Pen BIC Silver RFBYC 1 5035 RFBYC Angus Cameron   Male 2.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 3.0 2.0 2.0 15.0 12.0
2nd O'Pen BIC Silver TBA 6400 RFBYC Tyler Sprunt   Male 4.0 4.0 2.0 4.0 3.0 (7.0) 1.0 1.0 26.0 19.0
3rd O'Pen BIC Silver Waveryder 6412 MOFSC Kaison Puls   Male 3.0 3.0 1.0 2.0 (4.0) 4.0 3.0 4.0 24.0 20.0
4th O'Pen BIC Silver ERRANT 8009 RFBYC Alasdair Cameron   Male 1.0 2.0 5.0 5.0 2.0 2.0 4.0 (10.0 UFD) 31.0 21.0
5th O'Pen BIC Silver Barely In Control 7357 RFBYC Will Arnold   Male (6.0) 6.0 4.0 3.0 5.0 1.0 5.0 3.0 33.0 27.0
6th O'Pen BIC Silver Aerobic 8756 MBSC Ben Keen   Male 5.0 5.0 6.0 7.0 6.0 5.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 54.0 44.0
7th O'Pen BIC Silver Top Gear 6595 PDSC Cameron Furlong   Male 7.0 7.0 7.0 6.0 7.0 (8.0) 6.0 5.0 53.0 45.0
8th O'Pen BIC Silver Turbo 3585 PDSC Charlie Johnson   Male 8.0 (10.0 DNC) 10.0 RET 10.0 DNC 8.0 6.0 10.0 DNF 10.0 DNF 72.0 62.0
9th O'Pen BIC Silver Duck 2 Water 3898 PDSC Ethan Sloss   Male 9.0 (10.0 DNC) 10.0 RET 10.0 DNC 9.0 9.0 7.0 10.0 DNC 74.0 64.0

Opti Intermediate Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail Number Yacht Club Helm Age Gender Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Opti Intermediate Skywalker 684 HYC Bradley Dick 11 Male 1.0 1.0 1.0 16.0 1.0 1.5 1.0 (22.0 UFD) 44.5 22.5
2nd Opti Intermediate Freebird 646 SPYC Ella Richardson 11 Female 6.0 5.0 5.0 (14.0) 5.0 3.0 2.0 4.0 44.0 30.0
3rd Opti Intermediate Missing Motor 863 SoPYC Benjamin Pearson 10 Male 2.0 3.0 6.0 9.0 6.0 5.0 (10.0) 3.0 44.0 34.0
4th Opti Intermediate Black Pearl 1556 RPYC Rohan Hammond 12 Male 7.0 6.0 4.0 (10.0) 9.0 4.0 6.0 2.0 48.0 38.0
5th Opti Intermediate Sea Blue 1346 RPYC Anna Pedersen 13 Female (16.0) 9.0 2.0 13.0 3.0 8.0 4.0 1.0 56.0 40.0
6th Opti Intermediate Skyrider 1046 RFBYC James Pitt 13 Male 5.0 (16.0) 9.0 2.0 2.0 10.0 15.0 9.0 68.0 52.0
7th Opti Intermediate C Dog 720 RFBYC Max Guit 12 Male 9.0 11.0 10.0 5.0 4.0 11.0 5.0 (15.0) 70.0 55.0
8th Opti Intermediate Monkey Mania 295 RPYC Adam mcaullay 10 Male 3.0 4.0 3.0 15.0 (22.0 UFD) 7.0 3.0 22.0 UFD 79.0 57.0
9th Opti Intermediate EXOCET 1393 RPYC George Kneebone 13 Male 8.0 8.0 7.0 1.0 11.0 17.0 8.0 (22.0 RET) 82.0 60.0
10th Opti Intermediate Wings 1520 RFBYC Alex Molyneux 11 Male (13.0) 10.0 8.0 11.0 13.0 1.5 13.0 7.0 76.5 63.5
11th Opti Intermediate RPYC Boat 171 RPYC Banjo Kitto 11 Male 14.0 (18.0) 11.0 8.0 15.0 6.0 7.0 13.0 92.0 74.0
12th Opti Intermediate Roll Up 337 RFBYC Sophie Lane 12 Female 17.0 12.0 12.0 4.0 (22.0 UFD) 14.0 9.0 8.0 98.0 76.0
13th Opti Intermediate Storm Stalker 701 FSC Oliver Spencer 10 Male 11.0 2.0 13.0 (17.0) 8.0 16.0 16.0 11.0 94.0 77.0
14th Opti Intermediate FSC club boat 5 FSC Mackenzie fleming 9 Male 15.0 15.0 14.0 7.0 (17.0) 9.0 11.0 6.0 94.0 77.0
15th Opti Intermediate Wind Surfer 405 FSC Archie Randall 9 Male (22.0 DNF) 13.0 16.0 3.0 10.0 15.0 18.0 5.0 102.0 80.0
16th Opti Intermediate Getaway 310 HYC Monte Dowdall 8 Male 4.0 7.0 17.0 (19.0) 18.0 12.0 17.0 12.0 106.0 87.0
17th Opti Intermediate LIHIR 680 RFBYC Joshua Criddle 10 Male 18.0 (22.0 OCS) 15.0 20.0 14.0 13.0 12.0 10.0 124.0 102.0
18th Opti Intermediate Chatterbox 245 FSC Olin Vos 11 Male 12.0 (22.0 RET) 19.0 12.0 12.0 18.0 14.0 22.0 DNS 131.0 109.0
19th Opti Intermediate Raptor 557 RFBYC Grace Owen 9 Female 20.0 17.0 (21.0) 6.0 16.0 20.0 19.0 14.0 133.0 112.0
20th Opti Intermediate Half Full 767 FSC Liam Muller 9 Male 10.0 19.0 20.0 18.0 7.0 19.0 20.0 (22.0 DNF) 135.0 113.0
21st Opti Intermediate Squirt II 1152 RFBYC Oliver Towner 10 Male 19.0 14.0 18.0 21.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 160.0 138.0

Optimist Open Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Sail Number Yacht Club Helm Age Gender Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Optimist Open Just Coz 1738 SoPYC/FSC Toby Coote 13 Male 3.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 1.0 13.0 9.0
2nd Optimist Open It's All G 1682 RFBYC Molly Alderson 12 Female 2.0 3.0 2.0 3.0 2.0 4.0 (6.0) 5.0 27.0 21.0
3rd Optimist Open No Pressure 1740 SoPYC / FSC Aaron Teo 12 Male 6.0 2.0 5.0 2.0 1.0 3.0 3.0 (7.0) 29.0 22.0
4th Optimist Open Missing in Action 1718 RFBYC Mia Lovelady 14 Female 5.0 4.0 11.0 (32.0 UFD) 3.0 2.0 2.0 4.0 63.0 31.0
5th Optimist Open momentum 446 RPYC Antun Janekovic 12 Male 8.0 6.0 3.0 6.0 (12.0) 11.0 7.0 10.0 63.0 51.0
6th Optimist Open Splash 1469 RFBYC James Ferguson 11 Male 12.0 18.0 7.0 5.0 5.0 6.0 4.0 (24.0) 81.0 57.0
7th Optimist Open Kaboom 723 RPYC William McAullay 13 Male 4.0 5.0 (26.0) 4.0 26.0 9.0 9.0 9.0 92.0 66.0
8th Optimist Open Lambordinghy 740 RPYC Jake Hindmarsh 13 Male 7.0 15.0 6.0 11.0 9.0 (17.0) 12.0 6.0 83.0 66.0
9th Optimist Open Eureka ! 1500 SoPYC / FSC Isaac Teo 14 Male 1.0 10.0 22.0 9.0 (28.0) 8.0 8.0 13.0 99.0 71.0
10th Optimist Open NO IDEA 766 SoPYC Ona Rafart 12 Female 11.0 (25.0) 13.0 12.0 6.0 10.0 14.0 14.0 105.0 80.0
11th Optimist Open Hakuna Matata 1486 KBSC / RFBYC Will Drew 14 Male 9.0 7.0 4.0 (28.0) 24.0 28.0 10.0 3.0 113.0 85.0
12th Optimist Open Aurum 644 SoPYC Andrew Dempsey 14 Male (32.0 DNC) 32.0 DNC 9.0 22.0 11.0 5.0 5.0 2.0 118.0 86.0
13th Optimist Open Vortex 503 RPYC Adam Hindmarsh 11 Male 13.0 20.0 8.0 (24.0) 7.0 12.0 21.0 15.0 120.0 96.0
14th Optimist Open White Rabbit 765 RPYC Meg McAullay 11 Female 15.0 11.0 14.0 14.0 8.0 (19.0) 17.0 17.0 115.0 96.0
15th Optimist Open   3251 B>JSC Yusei Sakamaki 10 Male 19.0 9.0 (20.0) 15.0 17.0 7.0 20.0 11.0 118.0 98.0
16th Optimist Open   3254 B>JSC Natsuki Asahi 12 Female 10.0 21.0 10.0 10.0 19.0 (23.0) 11.0 18.0 122.0 99.0
17th Optimist Open Big Onda 589 RPYC Lachlan Hawkins 14 Male (24.0) 16.0 15.0 7.0 14.0 15.0 16.0 20.0 127.0 103.0
18th Optimist Open Dingy Blue 648 HYC Aidan Gardner 13 Male 26.0 12.0 17.0 8.0 (30.0) 27.0 13.0 8.0 141.0 111.0
19th Optimist Open The Fleet Fox 1321 FSC/SOPYC Charles Mavrick 10 Male 18.0 (27.0) 25.0 17.0 10.0 20.0 15.0 16.0 148.0 121.0
20th Optimist Open   3305 HAYAMA SA Kento Ozaki 11 Male 22.0 8.0 24.0 19.0 13.0 14.0 (25.0) 25.0 150.0 125.0
21st Optimist Open Hungry Caterpillar 1492 RPYC Samantha Best 12 Female 17.0 13.0 (27.0) 16.0 27.0 16.0 18.0 23.0 157.0 130.0
22nd Optimist Open Sea Ya 1235 HYC Benjamin Graham 11 Male 16.0 (26.0) 23.0 18.0 23.0 21.0 22.0 12.0 161.0 135.0
23rd Optimist Open Feather Weight 800 RPYC Kathryn Hawkins 14 Female 14.0 14.0 21.0 20.0 (31.0) 25.0 23.0 19.0 167.0 136.0
24th Optimist Open Squirt 261 Rfbyc Giacomo Helliar 12 Male (21.0) 19.0 18.0 21.0 21.0 18.0 19.0 21.0 158.0 137.0
25th Optimist Open ASGARD 1045 SoPYC Pol Rafart 12 Male (28.0) 23.0 16.0 27.0 15.0 26.0 26.0 22.0 183.0 155.0
26th Optimist Open Knot Here 1677 RFBYC Lachlan Owen 12 Male (29.0) 28.0 19.0 13.0 16.0 29.0 27.0 26.0 187.0 158.0
27th Optimist Open jacattack 769 RFBYC Dominic Beer 12 Male 27.0 29.0 12.0 26.0 18.0 22.0 31.0 (32.0 RET) 197.0 165.0
28th Optimist Open Lord of The Wind 566 FSC Jamie Randall 11 Male 23.0 22.0 (30.0) 30.0 22.0 13.0 28.0 28.0 196.0 166.0
29th Optimist Open Blitz 220 FSC Joshua Till 10 Male 20.0 17.0 29.0 25.0 29.0 24.0 (30.0) 30.0 204.0 174.0
30th Optimist Open Adamant 1514 FSC Adam Wilson 13 Male 25.0 24.0 28.0 23.0 25.0 (31.0) 24.0 29.0 209.0 178.0
31st Optimist Open Double Trouble 1639 RFBYC Amy Moore 11 Female 30.0 30.0 (31.0) 29.0 20.0 30.0 29.0 27.0 226.0 195.0


www.rpyc.com.au

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com