Summer Series Friday Dinghies

EDSC

2019DinghyFridaySummer.htm

A Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY June 28
 
July 12
 
Total Nett
1st A Bonny Argo 12115 EDSC Gordon Struwig   1050 4.0 2.0 6.0 6.0
2nd A Nell Topaz 12154 EDSC Keith Barkway   1240 3.0 3.0 RDGa 6.0 6.0
3rd A   2000 22281 LSC Martin Barker   1109 6.0 DNC 1.0 7.0 7.0
4th A   LASER RADIAL 169013 EDSC Mark Calvert   1145 1.0 8.0 RET 9.0 9.0
5th A   Streaker 1565 EDSC Tim Lewis   1128 2.0 8.0 RET 10.0 10.0
6th A   Laser Standard 67038 EDSC Paul Burns   1098 6.0 DNC 8.0 RET 14.0 14.0
6th A   SOLO 4004 LSC Geoff Westlake   1143 6.0 DNC 8.0 RET 14.0 14.0

B Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY June 28
 
July 12
 
Total Nett
1st B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd B   LASER 4.7 44043 EDSC Caroline Hall   1207 6.0 DNC 2.0 8.0 8.0
3rd B Purple Pico Pico 2 EDSC Steve Wadams   1330 2.0 7.0 DNC 9.0 9.0
4th B Raspberry Ripple TOPPER 33684 EDSC Iain Steele   1363 6.0 DNC 3.0 9.0 9.0
5th B Piccolo Pico   EDSC Jason Marks   1330 3.0 7.0 DNC 10.0 10.0
6th B Yellow Pico Pico 1 EDSC Rob Forbes   1330 4.0 6.0 RET 10.0 10.0
7th B Slinky Belinky Feva 3065 EDSC Sue Pickup     6.0 DNC 6.0 RET 12.0 12.0
7th B Grandpa's Spells FIREFLY F2066 EDSC Ray Bird   1068 6.0 DNC 6.0 OOD 12.0 12.0

June 28 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A   LASER RADIAL 169013 EDSC Mark Calvert   1145 0.59.38 0.52.05 0.00.00 1145 1.0
2 A   Streaker 1565 EDSC Tim Lewis   1128 1.00.13 0.53.23 0.01.28 1156.2 2.0
3 A Nell Topaz 12154 EDSC Keith Barkway   1240 1.08.29 0.55.14 0.03.54 1314.926 3.0
4 A Bonny Argo 12115 EDSC Gordon Struwig   1050 1.05.55 1.02.47 0.11.14 1265.644 4.0

July 12 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 A   2000 22281 LSC Martin Barker   1109 1.04.45 0.58.23 0.00.00 1109 1.0
2 A Bonny Argo 12115 EDSC Gordon Struwig   1050 1.07.46 1.04.32 0.06.28 1160.668 2.0
3 A Nell Topaz 12154 EDSC Keith Barkway   1240 RDGa       3.0
4 A   LASER RADIAL 169013 EDSC Mark Calvert   1145 RET       8.0
4 A   Streaker 1565 EDSC Tim Lewis   1128 RET       8.0
4 A   Laser Standard 67038 EDSC Paul Burns   1098 RET       8.0
4 A   SOLO 4004 LSC Geoff Westlake   1143 RET       8.0

June 28 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 0.54.01 0.41.12 0.00.00 1311 1.0
2 B Purple Pico Pico 2 EDSC Steve Wadams   1330 0.56.58 0.42.50 0.02.10 1382.597 2.0
3 B Piccolo Pico   EDSC Jason Marks   1330 0.58.24 0.43.55 0.03.36 1417.385 3.0
4 B Yellow Pico Pico 1 EDSC Rob Forbes   1330 1.06.59 0.50.22 0.12.11 1625.705 4.0

July 12 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 B Indefatigable MIRROR 70401 EDSC Alison Wheeler   1311 1.04.14 0.49.00 0.00.00 1311 1.0
2 B   LASER 4.7 44043 EDSC Caroline Hall   1207 1.05.04 0.53.54 0.05.56 1328.008 2.0
3 B Raspberry Ripple TOPPER 33684 EDSC Iain Steele   1363 1.15.30 0.55.24 0.08.43 1540.952 3.0
4 B Yellow Pico Pico 1 EDSC Rob Forbes   1330 RET       6.0
4 B Slinky Belinky Feva 3065 EDSC Sue Pickup     RET       6.0
4 B Grandpa's Spells FIREFLY F2066 EDSC Ray Bird   1068 OOD       6.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com