Midwinters 2020

SMWYC

Results are final as of 17:10 on February 16, 2020

Cruising A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF R1 R2 R4 Total Nett
1st Cruising A Runaway   7574 SCCYC Thomas M. Lehtonen 150 2.0 1.0 2.0 5.0 5.0
2nd Cruising A Rascal   56653 SCCYC Monica Chaban 120 1.0 6.0 DNF 1.0 8.0 8.0
3rd Cruising A Cross Fire   17666 SSC Joe Cowan 150 4.0 2.0 3.0 9.0 9.0
4th Cruising A Fast Reorrg   56054 SMWYC Ron Orr 72 3.0 4.0 4.0 11.0 11.0
5th Cruising A Ruby d'eau   7355 CYC Richard Benedon 60 5.0 3.0 5.0 DNC 13.0 13.0

Cruising B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF R1 R2 R4 Total Nett
1st Cruising B Gran d'Illusion   37379 US Sailing Gerald Sobel 240 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0

PHRF A Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: PHRF, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st PHRF A TBD   60412 CYC John Staff 45 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 6.0 6.0
2nd PHRF A Tiburon   38042 CYC Douglas Steele 36 2.0 2.0 2.0 3.0 1.0 10.0 10.0
3rd PHRF A Menace   37 DRYC John Rushing 54 3.0 3.0 3.0 2.0 3.0 DNC 14.0 14.0

PHRF B Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: PHRF, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st PHRF B Avet   46380 CYC Curt Johnson 120 1.0 1.0 2.0 1.0 3.0 8.0 8.0
2nd PHRF B Bella Vita   56136 KHYC Martin Burke 90 5.0 2.0 1.0 2.0 1.0 11.0 11.0
3rd PHRF B Wolfhound   28236 DRYC Jamie Myer 84 2.0 3.0 4.0 3.0 2.0 14.0 14.0
4th PHRF B Redline   18332 CYC Derek Heeb 120 3.0 4.0 8.0 4.0 5.0 24.0 24.0
5th PHRF B Sunshine   43979 SCCYC Lenny Gordon 108 4.0 6.0 3.0 6.0 6.0 25.0 25.0
6th PHRF B Wahzoo   7271 CYC William Wells 120 8.0 8.0 6.0 5.0 4.0 31.0 31.0
7th PHRF B Zulu   18474 PSSA Team Zulu 120 6.0 5.0 5.0 12.0 DNF 8.0 DNC 36.0 36.0
8th PHRF B MisQue   2 DRYC Jerry & Lea Kaye 135 7.0 7.0 9.0 7.0 7.0 37.0 37.0
9th PHRF B Crimson Star   87635 SMWYC Lee Rhoads 120 9.0 9.0 10.0 8.0 8.0 DNC 44.0 44.0
10th PHRF B Outrageous   7722 SCCYC Karyn Jones 123 10.0 11.0 7.0 12.0 DNF 8.0 DNC 48.0 48.0
11th PHRF B Rooster Tail   66750 PMYC Richard Van Rikxcoord 96 12.0 DNF 10.0 11.0 9.0 8.0 DNC 50.0 50.0

R1 - Cruising A Fleet - 2/15/20 at 12:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:05, Distance: 5.6
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Cruising A Rascal   56653 SCCYC Monica Chaban 120 12:05 13:37:46 1:32:46 1:21:34 1.0
2 Cruising A Runaway   7574 SCCYC Thomas M. Lehtonen 150 12:05 13:40:39 1:35:39 1:21:39 2.0
3 Cruising A Fast Reorrg   56054 SMWYC Ron Orr 72 12:05 13:33:33 1:28:33 1:21:50 3.0
4 Cruising A Cross Fire   17666 SSC Joe Cowan 150 12:05 13:42:03 1:37:03 1:23:03 4.0
5 Cruising A Ruby d'eau   7355 CYC Richard Benedon 60 12:05 13:33:53 1:28:53 1:23:17 5.0

R2 - Cruising A Fleet - 2/15/20 at 12:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:51, Distance: 7.6
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Cruising A Runaway   7574 SCCYC Thomas M. Lehtonen 150 13:51 15:49:22 1:58:22 1:39:22 1.0
2 Cruising A Cross Fire   17666 SSC Joe Cowan 150 13:51 15:53:48 2:02:48 1:43:48 2.0
3 Cruising A Ruby d'eau   7355 CYC Richard Benedon 60 13:51 15:44:41 1:53:41 1:46:05 3.0
4 Cruising A Fast Reorrg   56054 SMWYC Ron Orr 72 13:51 16:05:10 2:14:10 2:05:03 4.0
5 Cruising A Rascal   56653 SCCYC Monica Chaban 120     DNF   6.0

R4 - Cruising A Fleet - 2/16/20 at 12:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:10, Distance: 7.6
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Cruising A Rascal   56653 SCCYC Monica Chaban 120 12:10 13:59:01 1:49:01 1:33:49 1.0
2 Cruising A Runaway   7574 SCCYC Thomas M. Lehtonen 150 12:10 14:05:30 1:55:30 1:36:30 2.0
3 Cruising A Cross Fire   17666 SSC Joe Cowan 150 12:10 14:05:47 1:55:47 1:36:47 3.0
4 Cruising A Fast Reorrg   56054 SMWYC Ron Orr 72 12:10 14:11:34 2:01:34 1:52:27 4.0

R1 - Cruising B Fleet - 2/15/20 at 12:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:05, Distance: 5.6
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Cruising B Gran d'Illusion   37379 US Sailing Gerald Sobel 240 12:05 14:01:30 1:56:30 1:34:06 1.0

R2 - Cruising B Fleet - 2/15/20 at 12:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:08, Distance: 5.6
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Cruising B Gran d'Illusion   37379 US Sailing Gerald Sobel 240 14:08 15:28:49 1:20:49 0:58:25 1.0

R4 - Cruising B Fleet - 2/16/20 at 12:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:15, Distance: 5.6
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Cruising B Gran d'Illusion   37379 US Sailing Gerald Sobel 240 12:15 13:25:45 1:10:45 0:48:21 1.0

R1 - PHRF A Fleet - 2/15/20 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00, Distance: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF A TBD   60412 CYC John Staff 45 12:00 13:01:21 1:01:21 0:58:21 1.0
2 PHRF A Tiburon   38042 CYC Douglas Steele 36 12:00 13:08:08 1:08:08 1:05:44 2.0
3 PHRF A Menace   37 DRYC John Rushing 54 12:00 13:10:56 1:10:56 1:07:20 3.0

R2 - PHRF A Fleet - 2/15/20 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:26, Distance: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF A TBD   60412 CYC John Staff 45 13:26 14:19:05 0:53:05 0:50:05 1.0
2 PHRF A Tiburon   38042 CYC Douglas Steele 36 13:26 14:21:29 0:55:29 0:53:05 2.0
3 PHRF A Menace   37 DRYC John Rushing 54 13:26 14:28:11 1:02:11 0:58:35 3.0

R3 - PHRF A Fleet - 2/15/20 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:35, Distance: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF A TBD   60412 CYC John Staff 45 14:35 15:29:18 0:54:18 0:51:18 1.0
2 PHRF A Tiburon   38042 CYC Douglas Steele 36 14:35 15:34:01 0:59:01 0:56:37 2.0
3 PHRF A Menace   37 DRYC John Rushing 54 14:35 15:37:18 1:02:18 0:58:42 3.0

R4 - PHRF A Fleet - 2/16/20 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00, Distance: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF A TBD   60412 CYC John Staff 45 12:00 12:53:25 0:53:25 0:50:25 1.0
2 PHRF A Menace   37 DRYC John Rushing 54 12:00 12:56:36 0:56:36 0:53:00 2.0
3 PHRF A Tiburon   38042 CYC Douglas Steele 36 12:00 12:57:00 0:57:00 0:54:36 3.0

R5 - PHRF A Fleet - 2/16/20 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:08, Distance: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF A Tiburon   38042 CYC Douglas Steele 36 13:08 14:16:10 1:08:10 1:05:10 1.0
2 PHRF A TBD   60412 CYC John Staff 45 13:08 14:18:06 1:10:06 1:06:21 2.0

R1 - PHRF B Fleet - 2/15/20 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00, Distance: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF B Avet   46380 CYC Curt Johnson 120 12:00 13:15:33 1:15:33 1:07:33 1.0
2 PHRF B Wolfhound   28236 DRYC Jamie Myer 84 12:00 13:13:59 1:13:59 1:08:23 2.0
3 PHRF B Redline   18332 CYC Derek Heeb 120 12:00 13:17:09 1:17:09 1:09:09 3.0
4 PHRF B Sunshine   43979 SCCYC Lenny Gordon 108 12:00 13:16:46 1:16:46 1:09:34 4.0
5 PHRF B Bella Vita   56136 KHYC Martin Burke 90 12:00 13:15:58 1:15:58 1:09:58 5.0
6 PHRF B Zulu   18474 PSSA Team Zulu 120 12:00 13:17:59 1:17:59 1:09:59 6.0
7 PHRF B MisQue   2 DRYC Jerry & Lea Kaye 135 12:00 13:20:28 1:20:28 1:11:28 7.0
8 PHRF B Wahzoo   7271 CYC William Wells 120 12:00 13:20:00 1:20:00 1:12:00 8.0
9 PHRF B Crimson Star   87635 SMWYC Lee Rhoads 120 12:00 13:22:52 1:22:52 1:14:52 9.0
10 PHRF B Outrageous   7722 SCCYC Karyn Jones 123 12:00 13:23:56 1:23:56 1:15:44 10.0
11 PHRF B Rooster Tail   66750 PMYC Richard Van Rikxcoord 96     DNF   12.0

R2 - PHRF B Fleet - 2/15/20 at 12:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:33, Distance: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF B Avet   46380 CYC Curt Johnson 120 13:33 14:33:17 1:00:17 0:52:17 1.0
2 PHRF B Bella Vita   56136 KHYC Martin Burke 90 13:33 14:32:57 0:59:57 0:53:57 2.0
3 PHRF B Wolfhound   28236 DRYC Jamie Myer 84 13:33 14:32:42 0:59:42 0:54:06 3.0
4 PHRF B Redline   18332 CYC Derek Heeb 120 13:33 14:35:29 1:02:29 0:54:29 4.0
5 PHRF B Zulu   18474 PSSA Team Zulu 120 13:33 14:36:26 1:03:26 0:55:26 5.0
6 PHRF B Sunshine   43979 SCCYC Lenny Gordon 108 13:33 14:37:24 1:04:24 0:57:12 6.0
7 PHRF B MisQue   2 DRYC Jerry & Lea Kaye 135 13:33 14:39:38 1:06:38 0:57:38 7.0
8 PHRF B Wahzoo   7271 CYC William Wells 120 13:33 14:40:13 1:07:13 0:59:13 8.0
9 PHRF B Crimson Star   87635 SMWYC Lee Rhoads 120 13:33 14:40:33 1:07:33 0:59:33 9.0
10 PHRF B Rooster Tail   66750 PMYC Richard Van Rikxcoord 96 13:33 14:42:02 1:09:02 1:02:38 10.0
11 PHRF B Outrageous   7722 SCCYC Karyn Jones 123 13:33 14:47:34 1:14:34 1:06:22 11.0

R3 - PHRF B Fleet - 2/15/20 at 12:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:50, Distance: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF B Bella Vita   56136 KHYC Martin Burke 90 14:50 15:49:28 0:59:28 0:53:28 1.0
2 PHRF B Avet   46380 CYC Curt Johnson 120 14:50 15:53:24 1:03:24 0:55:24 2.0
3 PHRF B Sunshine   43979 SCCYC Lenny Gordon 108 14:50 15:53:44 1:03:44 0:56:32 3.0
4 PHRF B Wolfhound   28236 DRYC Jamie Myer 84 14:50 15:52:48 1:02:48 0:57:12 4.0
5 PHRF B Zulu   18474 PSSA Team Zulu 120 14:50 15:55:14 1:05:14 0:57:14 5.0
6 PHRF B Wahzoo   7271 CYC William Wells 120 14:50 15:59:12 1:09:12 1:01:12 6.0
7 PHRF B Outrageous   7722 SCCYC Karyn Jones 123 14:50 16:00:07 1:10:07 1:01:55 7.0
8 PHRF B Redline   18332 CYC Derek Heeb 120 14:50 16:00:06 1:10:06 1:02:06 8.0
9 PHRF B MisQue   2 DRYC Jerry & Lea Kaye 135 14:50 16:01:34 1:11:34 1:02:34 9.0
10 PHRF B Crimson Star   87635 SMWYC Lee Rhoads 120 14:50 16:02:01 1:12:01 1:04:01 10.0
11 PHRF B Rooster Tail   66750 PMYC Richard Van Rikxcoord 96 14:50 16:04:28 1:14:28 1:08:04 11.0

R4 - PHRF B Fleet - 2/16/20 at 12:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:05, Distance: 4
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF B Avet   46380 CYC Curt Johnson 120 12:05 13:07:35 1:02:35 0:54:35 1.0
2 PHRF B Bella Vita   56136 KHYC Martin Burke 90 12:05 13:07:22 1:02:22 0:56:22 2.0
3 PHRF B Wolfhound   28236 DRYC Jamie Myer 84 12:05 13:08:05 1:03:05 0:57:29 3.0
4 PHRF B Redline   18332 CYC Derek Heeb 120 12:05 13:10:54 1:05:54 0:57:54 4.0
5 PHRF B Wahzoo   7271 CYC William Wells 120 12:05 13:11:23 1:06:23 0:58:23 5.0
6 PHRF B Sunshine   43979 SCCYC Lenny Gordon 108 12:05 13:11:28 1:06:28 0:59:16 6.0
7 PHRF B MisQue   2 DRYC Jerry & Lea Kaye 135 12:05 13:13:24 1:08:24 0:59:24 7.0
8 PHRF B Crimson Star   87635 SMWYC Lee Rhoads 120 12:05 13:12:35 1:07:35 0:59:35 8.0
9 PHRF B Rooster Tail   66750 PMYC Richard Van Rikxcoord 96 12:05 13:18:34 1:13:34 1:07:10 9.0
10 PHRF B Zulu   18474 PSSA Team Zulu 120     DNF   12.0
10 PHRF B Outrageous   7722 SCCYC Karyn Jones 123     DNF   12.0

R5 - PHRF B Fleet - 2/16/20 at 12:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:27, Distance: 5
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 PHRF B Bella Vita   56136 KHYC Martin Burke 90 13:27 14:42:04 1:15:04 1:07:34 1.0
2 PHRF B Wolfhound   28236 DRYC Jamie Myer 84 13:27 14:41:54 1:14:54 1:07:54 2.0
3 PHRF B Avet   46380 CYC Curt Johnson 120 13:27 14:46:53 1:19:53 1:09:53 3.0
4 PHRF B Wahzoo   7271 CYC William Wells 120 13:27 14:47:58 1:20:58 1:10:58 4.0
5 PHRF B Redline   18332 CYC Derek Heeb 120 13:27 14:49:17 1:22:17 1:12:17 5.0
6 PHRF B Sunshine   43979 SCCYC Lenny Gordon 108 13:27 14:49:34 1:22:34 1:13:34 6.0
7 PHRF B MisQue   2 DRYC Jerry & Lea Kaye 135 13:27 14:53:38 1:26:38 1:15:23 7.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com