2023-24 Club Pointscore

Humpybong Yacht Club

Results are provisional as of 17:00 on July 14, 2024

Catamaran Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat HelmName 2 - R1 2 - R2 2 - R3 9 - R1 9 - R2 9 - R3 Total Nett
1st "HYC Maricat"
500
Maricat
Lewis McLaughlin
Humpybong YC
1 1 1 [6 DNC] 6 DNC 6 DNC 21 15
2nd "Harnessed Lunacy"
AUS934
A Class (Vintage)
Peter Bradbury
[6 DNC] 6 DNC 6 DNC 1 3 1 23 17
3rd ""
AUS1061
A Class (Classic)
Leon McNeil
[6 DNC] 6 DNC 6 DNC 2 2 2 24 18
4th "Wild at Heart"
AUS930
A Class (Vintage)
Zane Bradbury
[6 DNC] 6 DNC 6 DNC 3 1 3 25 19
5th ""
AUS1072
A Class (Classic)
Geoff Harman
[6 DNC] 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 6 DNC 36 30

Dinghy Division

Sailed: 27, Discards: 2, To count: 25, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Boat HelmName 1 - R1 1 - R2 1 - R3 2 - R1 2 - R2 2 - R3 3 - R1 3 - R2 3 - R3 4 - R1 4 - R2 4 - R3 5 - R1 5 - R2 5 - R3 6 - R1 6 - R2 6 - R3 7 - R1 7 - R2 7 - R3 8 - R1 8 - R2 8 - R3 9 - R1 9 - R2 9 - R3 Total Nett
1st "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
1 1 2 4 6 2 5 8 4 1 6 9 3 5 2 [29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 4 3 5 4 5 6 29 DNC 29 DNC 29 DNC 260 202
2nd "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 9 5 5 2 7 3 4 6 5 1 5 6 2 2 2 6 6 8 2 2 1 263 205
3rd "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
3 3 1 7 3 3 7 3 3 9 9 7 8 8 6 [29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 1 1 1 10 1 3 29 DNC 29 DNC 29 DNC 271 213
4th "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 2 7 6 8 7 9 4 5 4 2 4 3 5 9 9 29 DNC 29 DNC 29 DNC 1 3 5 1 3 3 274 216
5th "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
5 4 3 6 8 7 6 6 6 [29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 7 7 5 7 7 4 3 7 4 3 1 2 282 224
6th "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
4 5 DNS [29 DNC] 8 DNS 1 1 4 4 8 10 RET [29 DNC] 29 DNC 5 7 8 DNS 4 4 7 29 DNC 29 DNC 29 DNC 5 8 2 29 DNC 29 DNC 29 DNC 356 298
7th "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
1 DUT 1 DUT 1 DUT 3 4 5 [29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 7 8 8 29 DNC 29 DNC 29 DNC 2 6 11 8 4 6 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 423 365
8th "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
6 5 DNF [29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 3 2 1 3 2 5 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 5 6 7 9 9 9 29 DNC 29 DNC 29 DNC 449 391
9th "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 1 1 2 29 DNC 29 DNC 29 DNC 6 3 4 6 2 3 29 DNC 29 DNC 29 DNC 8 10 10 29 DNC 29 DNC 29 DNC 491 433
10th "Riviera"
169689
ILCA 6
Azura Gacoin
Humpybong YC
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 1 2 4 29 DNC 29 DNC 29 DNC 6 3 1 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 6 9 8 DNS 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 562 504
11th "Choc Top"
193137
ILCA 6
Kelsey Locke
Humpybong YC
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 10 RET 29 DNC 29 DNC 1 2 1 29 DNC 29 DNC 29 DNC 3 5 3 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 605 547
12th "GOM"
194923
ILCA 7
Andrew Ringwood
Humpybong YC
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 5 5 8 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 7 4 7 29 DNC 29 DNC 29 DNC 645 587
13th "Upbeat"
180186
ILCA 6
Lucas Arundele
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 7 1 7 29 DNC 29 DNC 29 DNC 9 DNS 8 8 DNF 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 649 591
14th "Celtic Breeze"
77735
ILCA 4
Alex McLaughlin
Humpybong YC
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 2 2 1 4 4 29 DNC 651 593
15th "Fat Bastard"
218145
ILCA 7
John Casey
Humpybong YC
1 DUT 1 DUT 1 DUT [29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 699 641
16th "L1"
193402
ILCA 7
Finn Walker
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 3 1 1 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 701 643
17th "Childs Play"
217808
ILCA 6
John Schultz
Humpybong YC
2 2 4 DNS [29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 704 646
18th "Good Not Good"
2966
TASAR
Luke Owen
Jane Trotter
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 5 4 2 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 707 649
19th "Billycart"
667
IMPULSE 6.6
B Boclton
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 8 1 6 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 711 653
20th "Celtic Breeze"
77735
ILCA 7
Lewis McLaughlin
Humpybong YC
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 2 9 7 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 714 656
21st "Whats Up Brother"
2583
RS Quest
Alex McLaughlin
No crew name given
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 8 11 2 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 717 659
22nd "All Hands on Deck"
2002
RS Quest
P. Brookman
Sally Strawbridge
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 9 10 4 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 719 661
23rd "No Worries"
2917
125
Curtis Corneliusen
No crew name given
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 11 3 10 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 720 662
24th "Vida Loca"
188814
ILCA 7
Glenn Bradford
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 10 8 8 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 722 664
25th "2770"
2770
TASAR
J. Stannard
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 10 DNS 9 8 DNF 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 723 665
26th "Galah"
2619
TASAR
Michelle O
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 9 10 8 DNS 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 723 665
27th "Lucky"
2581
RS Quest
Kelsey Locke
No crew name given
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 783 725
27th "Lightspeed"
AUS2157
Contender
Thomas Young
[29 DNC] [29 DNC] 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 29 DNC 783 725

Junior Division

Sailed: 27, Discards: 2, To count: 25, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Boat HelmName 1 - R1 1 - R2 1 - R3 2 - R1 2 - R2 2 - R3 3 - R1 3 - R2 3 - R3 4 - R1 4 - R2 4 - R3 5 - R1 5 - R2 5 - R3 6 - R1 6 - R2 6 - R3 7 - R1 7 - R2 7 - R3 8 - R1 8 - R2 8 - R3 9 - R1 9 - R2 9 - R3 Total Nett
1st "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 2 2 1 [15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 2 2 2 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 159 129
2nd "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
2 3 DNS [15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 15 DNC 3 3 3 15 DNC 15 DNC 15 DNC 4 4 3 DNF 3 2 1 1 3 3 DNF 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 233 203
3rd "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
[15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 5 5 RET 3 DNS 2 1 3 15 DNC 15 DNC 15 DNC 3 3 3 1 5 5 264 234
4th "Nessan About"
AUS1037
Optimist
Orlando Dunn-Mura
Humpybong YC
[15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 3 1 1 1 2 5 6 3 2 294 264
5th "Northstar"
AUS1789
Optimist
Max Boulton
[15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 3 15 DNC 15 DNC 1 1 2 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 5 2 4 318 288
6th "Electric Avenue"
AUS517
Optimist
Alex Walker
[15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 1 3 2 15 DNC 15 DNC 15 DNC 2 1 1.5 15 DNC 15 DNC 15 DNC 325.5 295.5
7th "Aqua Boat"
AUS1769
Optimist
Azalea Dunn-Mura
Humpybong YC
3 2 2 DNS [15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 2 2 1 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 327 297
8th "Finny McMissile"
AUS854
Optimist
Connor Keegan
[15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 2 15 DNC 15 DNC 3 3 3 DNS 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 7 4 6 328 298
9th "Fatty"
AUS1252
Optimist
Jack Walker
[15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 4 4 4 2 7 7 343 313
10th "Opti"
AUS1780
Optimist
Alex McDonald
[15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 4 1 1 366 336
11th "Opti"
2
Optimist
Madeleina Hallett
[15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 3 6 3 372 342
12th "Opti"
1
Optimist
Ryan Keegan
[15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 8 8 8 384 354
13th "Electric Avenue"
AUS2157
Optimist
Alex Walker
[15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 1.5 15 DNC 15 DNC 15 DNC 391.5 361.5
14th "Opti"
AUS1253
Optimist
B Machan
[15 DNC] [15 DNC] 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 15 DNC 9 9 RET 15 DNC 393 363

2 - R1 - Catamaran Division - 11/25/2023 at 12.00.00

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 12.31.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "HYC Maricat"
500
Maricat
Lewis McLaughlin
Humpybong YC
0.21.47 1

2 - R2 - Catamaran Division - 11/25/2023 at 12.45.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13.11.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "HYC Maricat"
500
Maricat
Lewis McLaughlin
Humpybong YC
0.25.01 1

2 - R3 - Catamaran Division - 11/25/2023 at 13.30.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 13.48.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "HYC Maricat"
500
Maricat
Lewis McLaughlin
Humpybong YC
0.20.05 1

9 - R1 - Catamaran Division - 14/07/2024 at 14.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.52.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Harnessed Lunacy"
AUS934
A Class (Vintage)
Peter Bradbury
0.43.02 1
2 ""
AUS1061
A Class (Classic)
Leon McNeil
0.44.57 2
3 "Wild at Heart"
AUS930
A Class (Vintage)
Zane Bradbury
0.51.01 3

9 - R2 - Catamaran Division - 14/07/2024 at 12.57.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.39.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Wild at Heart"
AUS930
A Class (Vintage)
Zane Bradbury
0.05.26 1
2 ""
AUS1061
A Class (Classic)
Leon McNeil
23.59.30 2
3 "Harnessed Lunacy"
AUS934
A Class (Vintage)
Peter Bradbury
23.59.58 3

9 - R3 - Catamaran Division - 16/07/2023 at 14.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.04.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Harnessed Lunacy"
AUS934
A Class (Vintage)
Peter Bradbury
0.24.44 1
2 ""
AUS1061
A Class (Classic)
Leon McNeil
0.25.37 2
3 "Wild at Heart"
AUS930
A Class (Vintage)
Zane Bradbury
0.31.22 3

1 - R1 - Dinghy Division - 22/10/23 at 12.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.31.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.18.42 1
1 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
DUT 1
1 "Fat Bastard"
218145
ILCA 7
John Casey
Humpybong YC
DUT 1
4 "Childs Play"
217808
ILCA 6
John Schultz
Humpybong YC
0.19.30 2
5 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.19.39 3
6 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.20.04 4
7 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.23.52 5
8 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
0.31.02 6

1 - R2 - Dinghy Division - 22/10/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 131400
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0:17:49 1
1 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
DUT 1
1 "Fat Bastard"
218145
ILCA 7
John Casey
Humpybong YC
DUT 1
4 "Childs Play"
217808
ILCA 6
John Schultz
Humpybong YC
0:18:10 2
5 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0:20:15 3
6 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0:25:03 4
7 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
DNS 5
7 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
DNF 5

1 - R3 - Dinghy Division - 12/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.50.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.18.19 1
1 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
DUT 1
1 "Fat Bastard"
218145
ILCA 7
John Casey
Humpybong YC
DUT 1
4 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.18.32 2
5 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.21.53 3
6 "Childs Play"
217808
ILCA 6
John Schultz
Humpybong YC
DNS 4

2 - R1 - Dinghy Division - 11/25/2023 at 12.00.00

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 12.31.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Riviera"
169689
ILCA 6
Azura Gacoin
Humpybong YC
0.19.02 1
2 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.19.50 2
3 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
0.19.54 3
4 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.20.06 4
5 "GOM"
194923
ILCA 7
Andrew Ringwood
Humpybong YC
0.20.07 5
6 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.20.23 6
7 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.20.36 7
8 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
DNS 8

2 - R2 - Dinghy Division - 11/25/2023 at 12.45.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13.11.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.21.51 1
2 "Riviera"
169689
ILCA 6
Azura Gacoin
Humpybong YC
0.22.52 2
3 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.22.56 3
4 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
0.23.39 4
5 "GOM"
194923
ILCA 7
Andrew Ringwood
Humpybong YC
0.23.48 5
6 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.23.52 6
7 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.24.33 7
8 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.24.51 8

2 - R3 - Dinghy Division - 11/25/2023 at 13.30.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 13.48.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.19.13 1
2 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.20.11 2
3 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.20.19 3
4 "Riviera"
169689
ILCA 6
Azura Gacoin
Humpybong YC
0.20.23 4
5 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
0.20.27 5
6 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.21.07 6
7 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.21.11 7
8 "GOM"
194923
ILCA 7
Andrew Ringwood
Humpybong YC
0.22.01 8

3 - R1 - Dinghy Division - 21/01/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.21.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
0.23.03 1
2 "Celtic Breeze"
77735
ILCA 7
Lewis McLaughlin
Humpybong YC
0.23.15 2
3 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
0.23.19 3
4 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.23.45 4
5 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.24.44 5
6 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.24.56 6
7 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.24.59 7
8 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.25.14 8
9 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.25.37 9

3 - R2 - Dinghy Division - 21/01/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.01.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
0.18.09 1
2 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
0.18.41 2
3 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.20.15 3
4 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.20.34 4
5 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.20.42 5
6 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.21.03 6
7 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.21.06 7
8 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.21.15 8
9 "Celtic Breeze"
77735
ILCA 7
Lewis McLaughlin
Humpybong YC
23.22.27 9

3 - R3 - Dinghy Division - 21/01/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.38.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
0.17.21 1
2 "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
0.18.31 2
3 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.18.41 3
4 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.18.45 4
5 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.19.06 5
6 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.19.32 6
7 "Celtic Breeze"
77735
ILCA 7
Lewis McLaughlin
Humpybong YC
0.19.51 7
8 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.20.09 8
9 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.20.25 9

4 - R1 - Dinghy Division - 19/02/24 at 12.30.00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12.31.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
12:44:31 1
2 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
12:44:32 2
3 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
12:44:33 3
4 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
12:45:01 4
5 "Good Not Good"
2966
TASAR
Luke Owen
Jane Trotter
12:45:43 5
6 "Riviera"
169689
ILCA 6
Azura Gacoin
Humpybong YC
12:46:30 6
7 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
12:46:50 7
8 "Billycart"
667
IMPULSE 6.6
B Boclton
12:46:53 8
9 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
12:47:45 9
10 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
RET 10
10 "Choc Top"
193137
ILCA 6
Kelsey Locke
Humpybong YC
RET 10

4 - R2 - Dinghy Division - 18/02/2024 at 13.00.00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 13.11.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Billycart"
667
IMPULSE 6.6
B Boclton
13:25:21 1
2 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
13:25:31 2
3 "Riviera"
169689
ILCA 6
Azura Gacoin
Humpybong YC
13:26:21 3
4 "Good Not Good"
2966
TASAR
Luke Owen
Jane Trotter
13:26:50 4
5 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
13:27:21 5
6 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
13:27:35 6
7 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
13:27:44 7
8 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
13:28:07 8
9 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
13:28:23 9

4 - R3 - Dinghy Division - 18/02/2024 at 13.30.00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 13.41.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Riviera"
169689
ILCA 6
Azura Gacoin
Humpybong YC
13:59:33 1
2 "Good Not Good"
2966
TASAR
Luke Owen
Jane Trotter
13:59:57 2
3 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
14:00:03 3
4 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
14:00:07 4
5 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
14:00:19 5
6 "Billycart"
667
IMPULSE 6.6
B Boclton
14:00:49 6
7 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
14:00:54 7
8 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
14:00:58 8
9 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
14:02:00 9

5 - R1 - Dinghy Division - 17/03/2024 at 12.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.11.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Choc Top"
193137
ILCA 6
Kelsey Locke
Humpybong YC
0.30.42 1
2 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.32.38 2
3 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.33.33 3
4 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.34.00 4
5 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.34.13 5
6 "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
0.34.19 6
7 "Upbeat"
180186
ILCA 6
Lucas Arundele
0.34.29 7
8 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.35.18 8
9 "Galah"
2619
TASAR
Michelle O
0.37.50 9
10 "2770"
2770
TASAR
J. Stannard
DNS 10

5 - R2 - Dinghy Division - 17/03/2024 at 12.45.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.02.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Upbeat"
180186
ILCA 6
Lucas Arundele
0.31.02 1
2 "Choc Top"
193137
ILCA 6
Kelsey Locke
Humpybong YC
0.31.35 2
3 "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
0.32.03 3
4 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.32.31 4
5 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.32.35 5
6 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.32.56 6
7 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.33.10 7
8 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.34.02 8
9 "2770"
2770
TASAR
J. Stannard
0.35.15 9
10 "Galah"
2619
TASAR
Michelle O
0.36.06 10

5 - R3 - Dinghy Division - 17/03/2024 at 13.30.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.51.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Choc Top"
193137
ILCA 6
Kelsey Locke
Humpybong YC
0.31.11 1
2 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.31.21 2
3 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.32.09 3
4 "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
0.32.21 4
5 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.33.52 5
6 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.34.49 6
7 "Upbeat"
180186
ILCA 6
Lucas Arundele
0.38.13 7
8 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
DNS 8
8 "2770"
2770
TASAR
J. Stannard
DNF 8
8 "Galah"
2619
TASAR
Michelle O
DNS 8

6 - R1 - Dinghy Division - 14/04/2024 at 12.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.12.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.39.17 1
2 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
0.40.41 2
3 "L1"
193402
ILCA 7
Finn Walker
0.41.53 3
4 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.42.02 4
5 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.42.18 5
6 "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
0.45.29 6
7 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.45.36 7
8 "Whats Up Brother"
2583
RS Quest
Alex McLaughlin
No crew name given
0.51.34 8
9 "All Hands on Deck"
2002
RS Quest
P. Brookman
Sally Strawbridge
0.52.30 9
10 "Vida Loca"
188814
ILCA 7
Glenn Bradford
0.56.14 10
11 "No Worries"
2917
125
Curtis Corneliusen
No crew name given
0.56.49 11

6 - R2 - Dinghy Division - 14/04/2024 at 13.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.22.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "L1"
193402
ILCA 7
Finn Walker
0.12.10 1
2 "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
0.13.41 2
3 "No Worries"
2917
125
Curtis Corneliusen
No crew name given
0.14.27 3
4 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.14.29 4
5 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.14.31 5
6 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
0.14.35 6
7 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.14.36 7
8 "Vida Loca"
188814
ILCA 7
Glenn Bradford
0.14.50 8
9 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.14.51 9
10 "All Hands on Deck"
2002
RS Quest
P. Brookman
Sally Strawbridge
0.14.56 10
11 "Whats Up Brother"
2583
RS Quest
Alex McLaughlin
No crew name given
0.18.23 11

6 - R3 - Dinghy Division - 14/04/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.57.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "L1"
193402
ILCA 7
Finn Walker
0.10.06 1
2 "Whats Up Brother"
2583
RS Quest
Alex McLaughlin
No crew name given
0.10.29 2
3 "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
0.11.50 3
4 "All Hands on Deck"
2002
RS Quest
P. Brookman
Sally Strawbridge
0.12.02 4
5 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.12.09 5
6 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.12.26 6
7 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.12.43 7
8 "Vida Loca"
188814
ILCA 7
Glenn Bradford
0.12.56 8
9 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.13.03 9
10 "No Worries"
2917
125
Curtis Corneliusen
No crew name given
0.13.29 10
11 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
0.14.13 11

7 - R1 - Dinghy Division - 19/05/2024 at 12.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.11.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.15.08 1
2 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.16.10 2
3 "Choc Top"
193137
ILCA 6
Kelsey Locke
Humpybong YC
0.16.33 3
4 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.17.22 4
5 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
0.17.25 5
6 "Riviera"
169689
ILCA 6
Azura Gacoin
Humpybong YC
0.17.41 6
7 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.18.19 7
8 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
0.18.25 8
9 "Upbeat"
180186
ILCA 6
Lucas Arundele
DNS 9

7 - R2 - Dinghy Division - 19/05/2024 at 13.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.47.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.14.10 1
2 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.16.01 2
3 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.16.18 3
4 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
0.16.29 4
5 "Choc Top"
193137
ILCA 6
Kelsey Locke
Humpybong YC
0.16.30 5
6 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
0.17.39 6
7 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.18.22 7
8 "Upbeat"
180186
ILCA 6
Lucas Arundele
0.20.22 8
9 "Riviera"
169689
ILCA 6
Azura Gacoin
Humpybong YC
0.20.59 9

7 - R3 - Dinghy Division - 19/05/2024 at 14.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.27.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.16.03 1
2 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.17.07 2
3 "Choc Top"
193137
ILCA 6
Kelsey Locke
Humpybong YC
0.17.12 3
4 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.17.25 4
5 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.17.33 5
6 "Ditto"
2532
TASAR
Peter Listrup
Virginia Ayliffe
Humpybong YC
0.17.35 6
7 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
0.18.03 7
8 "Riviera"
169689
ILCA 6
Azura Gacoin
Humpybong YC
DNS 8
8 "Upbeat"
180186
ILCA 6
Lucas Arundele
DNF 8

8 - R1 - Dinghy Division - 23/06/2024 at 12.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.01.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.21.46 1
2 "Celtic Breeze"
77735
ILCA 4
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.21.50 2
3 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.21.55 3
4 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.22.13 4
5 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.22.54 5
6 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.22.55 6
7 "GOM"
194923
ILCA 7
Andrew Ringwood
Humpybong YC
0.23.09 7
8 "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
0.24.49 8
9 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
0.30.05 9
10 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.31.15 10

8 - R2 - Dinghy Division - 23/06/2024 at 13.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.53.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.24.43 1
2 "Celtic Breeze"
77735
ILCA 4
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.24.57 2
3 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.25.55 3
4 "GOM"
194923
ILCA 7
Andrew Ringwood
Humpybong YC
0.26.17 4
5 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.26.35 5
6 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.26.48 6
7 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.26.57 7
8 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.27.43 8
9 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
0.30.38 9
10 "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
0.30.55 10

8 - R3 - Dinghy Division - 16/07/2023 at 14.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.39.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Celtic Breeze"
77735
ILCA 4
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.22.02 1
2 "ZO ZO"
672
IMPULSE
Mauri Meyer
Humpybong YC
0.23.12 2
3 "Sevens"
212849
ILCA 6
Colin Verrall
Humpybong YC
0.23.19 3
4 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.23.48 4
5 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.23.53 5
6 "Jackdaw"
206759
ILCA 7
Andrew Verall
Humpybong YC
0.24.09 6
7 "GOM"
194923
ILCA 7
Andrew Ringwood
Humpybong YC
0.25.03 7
8 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.25.47 8
9 "Sunday"
215087
ILCA 4
Kate Slade
Humpybong YC
0.26.37 9
10 "Fynn Fish"
197511
ILCA 4
Christine Stewart
Humpybong YC
0.27.41 10

9 - R1 - Dinghy Division - 14/07/2024 at 14.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.52.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.43.16 1
2 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.43.17 2
3 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.45.06 3
4 "Celtic Breeze"
77735
ILCA 4
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.46.43 4

9 - R2 - Dinghy Division - 14/07/2024 at 12.57.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.39.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.01.10 1
2 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.01.31 2
3 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.02.03 3
4 "Celtic Breeze"
77735
ILCA 4
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.07.30 4

9 - R3 - Dinghy Division - 16/07/2023 at 14.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.04.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Smooth"
520
IMPULSE
Rick Machan
0.35.45 1
2 "Low Ride"
143416
ILCA 7
David Colebett
0.35.46 2
3 "King Brown"
737
IMPULSE
Tony Hannan
Humpybong YC
0.36.07 3

1 - R1 - Junior Division - 22/10/23 at 12.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.31.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.20.20 1
2 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
0.21.12 2
3 "Aqua Boat"
AUS1769
Optimist
Azalea Dunn-Mura
Humpybong YC
0.35.25 3

1 - R2 - Junior Division - 22/10/23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 131400
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.16.32 1
2 "Aqua Boat"
AUS1769
Optimist
Azalea Dunn-Mura
Humpybong YC
0:22:31 2
3 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
DNS 3

1 - R3 - Junior Division - 12/09/2021

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.50.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.28.02 1
2 "Aqua Boat"
AUS1769
Optimist
Azalea Dunn-Mura
Humpybong YC
DNS 2

2 - R1 - Junior Division - 11/25/2023 at 12.00.00

Start: Race 4, Finishes: Finish time, Time: 12.31.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.18.37 1

2 - R2 - Junior Division - 11/25/2023 at 12.45.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13.11.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.21.36 1

2 - R3 - Junior Division - 11/25/2023 at 13.30.00

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 13.48.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.18.38 1

3 - R1 - Junior Division - 21/01/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.21.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.22.07 1
2 "Aqua Boat"
AUS1769
Optimist
Azalea Dunn-Mura
Humpybong YC
0.22.08 2
3 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
0.25.42 3

3 - R2 - Junior Division - 21/01/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.01.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.19.20 1
2 "Aqua Boat"
AUS1769
Optimist
Azalea Dunn-Mura
Humpybong YC
0.20.14 2
3 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
0.21.12 3

3 - R3 - Junior Division - 21/01/2023

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.38.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Aqua Boat"
AUS1769
Optimist
Azalea Dunn-Mura
Humpybong YC
0.17.51 1
2 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.17.52 2
3 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
0.19.50 3

4 - R1 - Junior Division - 19/02/24 at 12.30.00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12.31.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
12:48:26 1
2 "Finny McMissile"
AUS854
Optimist
Connor Keegan
12:51:07 2
3 "Northstar"
AUS1789
Optimist
Max Boulton
12:53:10 3

4 - R2 - Junior Division - 18/02/2024 at 13.00.00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 13.11.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
13:28:34 1

4 - R3 - Junior Division - 18/02/2024 at 13.30.00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 13.41.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
14:02:45 1

5 - R1 - Junior Division - 17/03/2024 at 12.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.11.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Northstar"
AUS1789
Optimist
Max Boulton
0.29.29 1
2 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.29.58 2
3 "Finny McMissile"
AUS854
Optimist
Connor Keegan
0.33.17 3
4 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
0.34.20 4
5 "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
0.34.55 5

5 - R2 - Junior Division - 17/03/2024 at 12.45.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.02.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Northstar"
AUS1789
Optimist
Max Boulton
0.26.46 1
2 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.30.03 2
3 "Finny McMissile"
AUS854
Optimist
Connor Keegan
0.30.25 3
4 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
0.32.21 4
5 "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
RET 5

5 - R3 - Junior Division - 17/03/2024 at 13.30.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.51.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.28.45 1
2 "Northstar"
AUS1789
Optimist
Max Boulton
0.29.14 2
3 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
DNF 3
3 "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
DNS 3
3 "Finny McMissile"
AUS854
Optimist
Connor Keegan
DNS 3

6 - R1 - Junior Division - 14/04/2024 at 12.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.12.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Electric Avenue"
AUS517
Optimist
Alex Walker
0.36.31 1
2 "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
0.38.54 2
3 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
0.48.06 3

6 - R2 - Junior Division - 14/04/2024 at 13.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.22.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
0.12.17 1
2 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
0.14.07 2
3 "Electric Avenue"
AUS517
Optimist
Alex Walker
0.14.28 3

6 - R3 - Junior Division - 14/04/2024

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.57.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
0.10.54 1
2 "Electric Avenue"
AUS517
Optimist
Alex Walker
0.11.34 2
3 "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
0.12.23 3

7 - R1 - Junior Division - 19/05/2024 at 12.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.11.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
0.16.31 1
2 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.18.18 2
3 "Nessan About"
AUS1037
Optimist
Orlando Dunn-Mura
Humpybong YC
0.21.23 3

7 - R2 - Junior Division - 19/05/2024 at 13.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.47.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Nessan About"
AUS1037
Optimist
Orlando Dunn-Mura
Humpybong YC
0.16.07 1
2 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.17.53 2
3 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
0.18.09 3

7 - R3 - Junior Division - 19/05/2024 at 14.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.27.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Nessan About"
AUS1037
Optimist
Orlando Dunn-Mura
Humpybong YC
0.16.58 1
2 "Seaduction"
AUS1282
Optimist
Alex McLaughlin
Humpybong YC
0.17.43 2
3 "Wave Rider"
AUS814
Optimist
Robin Locke
Humpybong YC
DNF 3

8 - R1 - Junior Division - 23/06/2024 at 12.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.01.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Nessan About"
AUS1037
Optimist
Orlando Dunn-Mura
Humpybong YC
0.21.24 1
2 "Electric Avenue"
AUS517
Optimist
Alex Walker
0.21.26 2
3 "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
0.22.59 3
4 "Fatty"
AUS1252
Optimist
Jack Walker
0.24.14 4

8 - R2 - Junior Division - 23/06/2024 at 13.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.53.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Electric Avenue"
AUS517
Optimist
Alex Walker
0.23.46 1
2 "Nessan About"
AUS1037
Optimist
Orlando Dunn-Mura
Humpybong YC
0.28.56 2
3 "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
0.31.35 3
4 "Fatty"
AUS1252
Optimist
Jack Walker
0.31.36 4

8 - R3 - Junior Division - 16/07/2023 at 14.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.39.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Electric Avenue"
AUS517
Optimist
Alex Walker
0.22.16 1.5
1 "Electric Avenue"
AUS2157
Optimist
Alex Walker
0.22.16 1.5
3 "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
0.23.47 3
4 "Fatty"
AUS1252
Optimist
Jack Walker
0.26.07 4
5 "Nessan About"
AUS1037
Optimist
Orlando Dunn-Mura
Humpybong YC
0.26.26 5

9 - R1 - Junior Division - 14/07/2024 at 14.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.52.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
0.18.50 1
2 "Fatty"
AUS1252
Optimist
Jack Walker
0.19.10 2
3 "Opti"
2
Optimist
Madeleina Hallett
0.21.16 3
4 "Opti"
AUS1780
Optimist
Alex McDonald
0.22.14 4
5 "Northstar"
AUS1789
Optimist
Max Boulton
0.23.43 5
6 "Nessan About"
AUS1037
Optimist
Orlando Dunn-Mura
Humpybong YC
0.24.30 6
7 "Finny McMissile"
AUS854
Optimist
Connor Keegan
0.27.23 7
8 "Opti"
1
Optimist
Ryan Keegan
0.30.15 8
9 "Opti"
AUS1253
Optimist
B Machan
0.35.42 9

9 - R2 - Junior Division - 14/07/2024 at 12.57.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.39.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Opti"
AUS1780
Optimist
Alex McDonald
23.36.34 1
2 "Northstar"
AUS1789
Optimist
Max Boulton
23.37.20 2
3 "Nessan About"
AUS1037
Optimist
Orlando Dunn-Mura
Humpybong YC
23.37.45 3
4 "Finny McMissile"
AUS854
Optimist
Connor Keegan
23.38.38 4
5 "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
23.38.39 5
6 "Opti"
2
Optimist
Madeleina Hallett
23.39.40 6
7 "Fatty"
AUS1252
Optimist
Jack Walker
23.40.37 7
8 "Opti"
1
Optimist
Ryan Keegan
23.43.40 8
9 "Opti"
AUS1253
Optimist
B Machan
RET 9

9 - R3 - Junior Division - 16/07/2023 at 14.00.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.04.00
Rank Boat HelmName Elapsed Points
1 "Opti"
AUS1780
Optimist
Alex McDonald
0.14.35 1
2 "Nessan About"
AUS1037
Optimist
Orlando Dunn-Mura
Humpybong YC
0.15.23 2
3 "Opti"
2
Optimist
Madeleina Hallett
0.16.24 3
4 "Northstar"
AUS1789
Optimist
Max Boulton
0.17.03 4
5 "Luke Fast"
AUS598
Optimist
Luke McLaughlan
Humpybong YC
0.17.43 5
6 "Finny McMissile"
AUS854
Optimist
Connor Keegan
0.19.19 6
7 "Fatty"
AUS1252
Optimist
Jack Walker
0.19.47 7
8 "Opti"
1
Optimist
Ryan Keegan
0.20.29 8

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
DUTDuty 1
RETRetired Varies

hyc.net.au
sailing@hyc.net.au

hyc.net.au
sailing@hyc.net.au

Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com