2023 M & G Boatyard Spring Series

Guernsey Yacht Club

Results are provisional as of 12:27 on May 12, 2024

Class 6 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 1
14/4/24 10:10
Race 2
21/4/24 10:00
Race 3
28/4/24 10:25
Race 4
12/05/2024 10:00
Total Nett
1st Class 6   4000 4 Martin Boyde Carrie Boyde 920 1.0     3.0 4.0 4.0
2nd Class 6 Gargle Blaster RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 2.0     2.0 4.0 4.0
3rd Class 6   RS 100 8.4 362 Adam Knight   999 6.0 DNC     1.0 7.0 7.0

Class 7 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 1
14/4/24 10:10
Race 2
21/4/24 10:00
Race 3
28/4/24 10:25
Race 4
12/05/2024 10:00
Total Nett
1st Class 7 Reckless Serenade RS AERO 7 3802-7 Dave Aslett   1061 1.0 1.0 (2.0) 1.0 5.0 3.0
2nd Class 7   RS AERO 7 1787 Robin Bailey   1061 2.0 (6.0 RET) 4.0 2.0 14.0 8.0
3rd Class 7   SOLO 3600 Russell Plant   1142 3.0 6.0 RET (7.0) 3.0 19.0 12.0
4th Class 7   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 4.0 (9.0 DNC) 3.0 8.0 DNC 24.0 15.0
5th Class 7   4000 4.7 Martin Boyde Carrie Boyde 920 8.0 DNC (9.0 DNC) 1.0 8.0 DNC 26.0 17.0
6th Class 7   RS 200 755 Max Coutanche Heather Jones 1046 8.0 DNC 2.0 (11.0 DNC) 8.0 DNC 29.0 18.0
7th Class 7   RS 200 862 Joey Le Messurier Sarah Le Messurier 1046 (8.0 DNC) 6.0 RET 6.0 8.0 DNC 28.0 20.0
8th Class 7 Take 2 (Hundred) RS 200 1430 Nicky Barker Reg Barker 1046 8.0 DNC (9.0 DNC) 5.0 8.0 DNC 30.0 21.0
9th Class 7   RS AERO 5 3897 Andrew Lindsay   1141 8.0 DNC 9.0 DNC (11.0 DNC) 5.0 RET 33.0 22.0

Race 1 - Class 6 Fleet - 14/4/24 at 10:10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:10
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6   4000 4 Martin Boyde Carrie Boyde 920 11:02:59 0:52:59   0:57:35 1.0
2 Class 6 Gargle Blaster RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 11:05:54 0:55:54   0:58:03 2.0

Race 2 - Class 6 Fleet - 21/4/24 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:00, Course: Ep,Ap 2laps, Wind dir: NNW, Ave wind: 5kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

Race 3 - Class 6 Fleet - 28/4/24 at 10:25

Start: Start, Finishes: Finish time, Time: 10:25, Course: EsXsEsXs, Wind dir: NW, Ave wind: 12kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points

Race 4 - Class 6 Fleet - 12/05/2024 at 10:00

Start: Start, Finishes: Finish time, Time: 10:15, Course: Tp, Wind dir: Variable, Ave wind: 5kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6   RS 100 8.4 362 Adam Knight   999 10.59.51 0:44:51   0:44:54 1.0
2 Class 6 Gargle Blaster RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 10.59.01 0:44:01   0:45:42 2.0
3 Class 6   4000 4 Martin Boyde Carrie Boyde 920 10.58.40 0:43:40   0:47:28 3.0

Race 1 - Class 7 Fleet - 14/4/24 at 10:10

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Reckless Serenade RS AERO 7 3802-7 Dave Aslett   1061 11:03:21 0:48:21   0:45:34 1.0
2 Class 7   RS AERO 7 1787 Robin Bailey   1061 11:03:53 0:48:53   0:46:04 2.0
3 Class 7   SOLO 3600 Russell Plant   1142 11:08:27 0:53:27   0:46:48 3.0
4 Class 7   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 11:09:18 0:54:18   0:47:35 4.0

Race 2 - Class 7 Fleet - 21/4/24 at 10:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:05, Course: EpTp 3laps, Wind dir: NNW, Ave wind: 5kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Reckless Serenade RS AERO 7 3802-7 Dave Aslett   1061   1.17.05 3 1.12.39 1.0
2 Class 7   RS 200 755 Max Coutanche Heather Jones 1046   1.31.54 3 1.27.52 2.0
3 Class 7   RS AERO 7 1787 Robin Bailey   1061   RET     6.0
3 Class 7   SOLO 3600 Russell Plant   1142   RET     6.0
3 Class 7   RS 200 862 Joey Le Messurier Sarah Le Messurier 1046   RET     6.0

Race 3 - Class 7 Fleet - 28/4/24 at 10:25

Start: Start, Finishes: Finish time, Time: 10:25, Course: EsXsEsXs, Wind dir: NW, Ave wind: 12kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7   4000 4.7 Martin Boyde Carrie Boyde 920 11.08.09 0:43:09   0:46:54 1.0
2 Class 7 Reckless Serenade RS AERO 7 3802-7 Dave Aslett   1061 11.15.13 0:50:13   0:47:20 2.0
3 Class 7   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 11.19.27 0:54:27   0:47:43 3.0
4 Class 7   RS AERO 7 1787 Robin Bailey   1061 11.17.43 0:52:43   0:49:41 4.0
5 Class 7 Take 2 (Hundred) RS 200 1430 Nicky Barker Reg Barker 1046 11.17.01 0:52:01   0:49:44 5.0
6 Class 7   RS 200 862 Joey Le Messurier Sarah Le Messurier 1046 11.19.15 0:54:15   0:51:52 6.0
7 Class 7   SOLO 3600 Russell Plant   1142 11.30.08 1:05:08   0:57:02 7.0

Race 4 - Class 7 Fleet - 12/05/2024 at 10:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:20, Course: Tp, Ave wind: 5kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Reckless Serenade RS AERO 7 3802-7 Dave Aslett   1061 11.18.19 0:58:19   0:54:58 1.0
2 Class 7   RS AERO 7 1787 Robin Bailey   1061 11.24.42 1:04:42   1:00:59 2.0
3 Class 7   SOLO 3600 Russell Plant   1142 11.39.40 1:19:40   1:09:46 3.0
4 Class 7   RS AERO 5 3897 Andrew Lindsay   1141   RET     5.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com