2024 Ray & Scott Tuesday Spring Series

Guernsey Yacht Club

Results are final as of 21:29 on May 16, 2024

Class 6 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 1
23rd Apr 18:30
Race 2
30th Apr 18:30
Race 3
7th May 18:30
Race 4
14th May 18:30
Total Nett
1st Class 6   4000 4 Martin Boyde Carrie Boyde 920 2.0 (6.0 RET) 2.0 1.0 11.0 5.0
2nd Class 6 Gargle Blaster RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 1.0 (6.0 RET) 3.0 2.0 12.0 6.0
3rd Class 6   RS 100 8.4 362 Adam Knight   999 8.0 DNC (9.0 DNC) 1.0 3.0 21.0 12.0
4th Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Coutanche Tina Coutanche 822 4.0 (9.0 DNC) 4.0 7.0 DNC 24.0 15.0
5th Class 6 Poker Face FORMULA 18 2715 Benn Garnham Jamie Hamilton 670 (8.0 DNC) 1.0 8.0 DNC 7.0 DNC 24.0 16.0
6th Class 6 Fletcher Aviation FORMULA 18 2443 Pete Van de Velde Nick Vermuelen 670 3.0 6.0 RET (8.0 DNC) 7.0 DNC 24.0 16.0
7th Class 6   FORMULA 18 2237 Grant Hamilton Sam Rouxel 670 (8.0 DNC) 2.0 8.0 DNC 7.0 DNC 25.0 17.0

Class 7 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A with GYC Discard
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 1
23rd Apr 18:30
Race 2
30th Apr 18:30
Race 3
7th May 18:30
Race 4
14th May 18:30
Total Nett
1st Class 7 Reckless Serenade RS AERO 7 3802-7 Dave Aslett   1061 (2.0) 1.0 2.0 1.0 6.0 4.0
2nd Class 7 Turbo Tastic RS AERO 7 1787 Robin Bailey   1061 3.0 2.0 (8.0 DNC) 3.0 16.0 8.0
3rd Class 7   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 1.0 (8.0 RET) 8.0 DNC 2.0 19.0 11.0
4th Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray John Robillard 1133 5.0 (8.0 RET) 3.0 7.0 DNC 23.0 15.0
5th Class 7   RS 200 862 Joey Le Messurier Keith Le Page 1046 4.0 (8.0 RET) 5.0 RET 7.0 DNC 24.0 16.0
6th Class 7 Take 2 (Hundred) RS 200 1430 Nicky Barker Reg Barker 1046 10.0 DNC (11.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 29.0 18.0
7th Class 7   SOLO 3600 Russell Plant   1142 6.0 (8.0 RET) 8.0 DNC 7.0 DNC 29.0 21.0
8th Class 7   2000 2735 Paul Chanter Du Preez Vermeulen 1114 (10.0 DNC) 8.0 RET 8.0 DNC 7.0 DNC 33.0 23.0

Race 1 - Class 6 Fleet - 23rd Apr at 18:30

Start: Class6Start, Finishes: Finish time, Time: 18.35, Course: EsAsDsTs, Ave wind: 5kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Gargle Blaster RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19.16.45 0.41.45   0.43.21 1.0
2 Class 6   4000 4 Martin Boyde Carrie Boyde 920 19.18 0.43.00   0.46.44 2.0
3 Class 6 Fletcher Aviation FORMULA 18 2443 Pete Van de Velde Nick Vermuelen 670 19.06.48 0.31.48   0.47.28 3.0
4 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Coutanche Tina Coutanche 822 19.14.28 0.39.28   0.48.01 4.0

Race 2 - Class 6 Fleet - 30th Apr at 18:30

Start: Class6Start, Finishes: Finish time, Time: 18.34, Course: Ep, Wind dir: W, Ave wind: 5kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6 Poker Face FORMULA 18 2715 Benn Garnham Jamie Hamilton 670 19.28.02 0.54.02   1.20.39 1.0
2 Class 6   FORMULA 18 2237 Grant Hamilton Sam Rouxel 670 19.31.42 0.57.42   1.26.07 2.0
3 Class 6   4000 4 Martin Boyde Carrie Boyde 920   RET     6.0
3 Class 6 Gargle Blaster RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963   RET     6.0
3 Class 6 Fletcher Aviation FORMULA 18 2443 Pete Van de Velde Nick Vermuelen 670   RET     6.0

Race 3 - Class 6 Fleet - 7th May at 18:30

Start: Class6Start, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: WindwardLeeward
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6   RS 100 8.4 362 Adam Knight   999 19.19.33 0.49.33 6 0.49.36 1.0
2 Class 6   4000 4 Martin Boyde Carrie Boyde 920 19.15.42 0.45.42 6 0.49.40 2.0
3 Class 6 Gargle Blaster RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19.18.28 0.48.28 6 0.50.20 3.0
4 Class 6 Dart Garfunkel DART 18 4134 Gary Coutanche Tina Coutanche 822 19.20.42 0.50.42 6 1.01.41 4.0

Race 4 - Class 6 Fleet - 14th May at 18:30

Start: Class6Start, Finishes: Finish time, Time: 18.30, Course: AsDsAs, Wind dir: S, Ave wind: 12kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 6   4000 4 Martin Boyde Carrie Boyde 920 19.06.12 0.36.12   0.39.21 1.0
2 Class 6 Gargle Blaster RS 500 1690 Stuart Bloese Carol Bloese 963 19.08.41 0.38.41   0.40.10 2.0
3 Class 6   RS 100 8.4 362 Adam Knight   999 19.12.25 0.42.25   0.42.28 3.0

Race 1 - Class 7 Fleet - 23rd Apr at 18:30

Start: Class7Start, Finishes: Finish time, Time: 18.40, Course: EsTsDsTs, Ave wind: 5kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 19.24.52 0.44.52   0.39.19 1.0
2 Class 7 Reckless Serenade RS AERO 7 3802-7 Dave Aslett   1061 19.22.03 0.42.03   0.39.38 2.0
3 Class 7 Turbo Tastic RS AERO 7 1787 Robin Bailey   1061 19.23.04 0.43.04   0.40.35 3.0
4 Class 7   RS 200 862 Joey Le Messurier Keith Le Page 1046 19.22.56 0.42.56   0.41.03 4.0
5 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray John Robillard 1133 19.28.38 0.48.38   0.42.55 5.0
6 Class 7   SOLO 3600 Russell Plant   1142 19.31.06 0.51.06   0.44.45 6.0

Race 2 - Class 7 Fleet - 30th Apr at 18:30

Start: Class7Start, Finishes: Finish time, Time: 18.39, Course: Ep, Wind dir: W, Ave wind: 5kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Reckless Serenade RS AERO 7 3802-7 Dave Aslett   1061 19.54.00 1.15.00   1.10.41 1.0
2 Class 7 Turbo Tastic RS AERO 7 1787 Robin Bailey   1061 19.56.08 1.17.08   1.12.42 2.0
3 Class 7   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141   RET     8.0
3 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray John Robillard 1133   RET     8.0
3 Class 7   RS 200 862 Joey Le Messurier Keith Le Page 1046   RET     8.0
3 Class 7   SOLO 3600 Russell Plant   1142   RET     8.0
3 Class 7   2000 2735 Paul Chanter Du Preez Vermeulen 1114   RET     8.0

Race 3 - Class 7 Fleet - 7th May at 18:30

Start: Class7Start, Finishes: Finish time, Time: 18.35, Course: WindwardLeeward
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Take 2 (Hundred) RS 200 1430 Nicky Barker Reg Barker 1046 19.17.03 0.42.03 5 0.40.12 1.0
2 Class 7 Reckless Serenade RS AERO 7 3802-7 Dave Aslett   1061 19.17.40 0.42.40 5 0.40.13 2.0
3 Class 7 Lizzie GP14 13765 Stephen Wray John Robillard 1133 19.23.28 0.48.28 5 0.42.47 3.0
4 Class 7   RS 200 862 Joey Le Messurier Keith Le Page 1046   RET     5.0

Race 4 - Class 7 Fleet - 14th May at 18:30

Start: Class7Start, Finishes: Finish time, Time: 18.35, Course: TsDsTsDsTs, Wind dir: S, Ave wind: 12kn
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName Rating Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 7 Reckless Serenade RS AERO 7 3802-7 Dave Aslett   1061 19.14.41 0.39.41   0.37.24 1.0
2 Class 7   RS AERO 5 3801 Emma Warner   1141 19.18.06 0.43.06   0.37.46 2.0
3 Class 7 Turbo Tastic RS AERO 7 1787 Robin Bailey   1061 19.15.20 0.40.20   0.38.01 3.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com