event burgee venue burgee

WSC Thursday Evening Pursuit Series 2024

Solent

Preliminary Results

Cruisers Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Entrant P1
May2
P2
May 9
P3
May 16
P4
May 23
P5
May 30
P6
June 6
P7
June 13
P8
June 20
P9
June 27
P10
July 4
Total Nett
1st Cruisers Beatrice Rose Westerly Discus 275 Neil McKechnie (3.0) (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0   1.0 OOD     12.0 6.0
2nd Cruisers Yellow Bird Hanse 315a 4076L Christopher Roberts 1.0 1.0 1.0 (2.0) (2.0) 2.0   2.0     11.0 7.0
3rd Cruisers Sapphire Sadler 25 7004Y Michael Shepherd 4.0 2.0 (7.0 DNC) (6.0) 4.0 4.0 DNF   1.0     28.0 15.0
4th Cruisers Spinaway Moody 31 5717T Tim Cooper 2.0 (5.0 DNF) 3.0 3.0 3.0 (7.0 DNC)   4.0 DNF     27.0 15.0
5th Cruisers Seas the Day Super Seal 26 SS26 Tim Sullivan 5.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 4.0 5.0 7.0 DNC   7.0 DNC     42.0 28.0
6th Cruisers Symphony First 305 K1733 Alex Bell (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 7.0 DNC 7.0 DNC   7.0 DNC     47.0 33.0

Sports Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Entrant P1
May2
P2
May 9
P3
May 16
P4
May 23
P5
May 30
P6
June 6
P7
June 13
P8
June 20
P9
June 27
P10
July 4
Total Nett
1st Sports Betty Sea Quest 320 8806 Jon Powell (17.0 DNC) (10.0) 1.0 1.0 3.0 4.0   2.0     38.0 11.0
2nd Sports 2XS X99 GBR585T Aindriu McCormack 2.0 1.0 2.0 (6.0) 4.0 (5.0)   4.5     24.5 13.5
3rd Sports Blue Lightning Maxi 1100 GBR2329L Peter Sands 4.0 (13.0) (17.0 DNC) 4.0 2.0 2.0   4.5     46.5 16.5
4th Sports Seasure Bavaria 35 3579 Graham Brown 5.0 3.0 5.0 3.0 1.0 OOD (9.0)   (11.0)     37.0 17.0
5th Sports Erik the Red Mustang 30 GBR6896T Bernard Fyans (17.0 DNC) 5.0 3.0 2.0 (7.0) 7.0   3.0     44.0 20.0
6th Sports Warthog Bavaria 37 GBR3737 Jon Lisby 1.0 8.0 (17.0 DNC) (9.0) 6.0 1.0 OOD   6.0     48.0 22.0
7th Sports Challenger J/24 GBR4116Y Jim Anderson 6.0 4.0 4.0 8.0 (10.0) (17.0 DNC)   7.0     56.0 29.0
8th Sports Winged Dragon Dragonfly 800 GBR540M Peter Knight (9.0) 7.0 9.0 (12.0) 5.0 3.0   8.0     53.0 32.0
9th Sports Paramour Bavaria 34 412 John Budgen 7.0 (9.0) 7.0 5.0 9.0 6.0   (10.0)     53.0 34.0
10th Sports Ice Dragon Dragonfly 28 28242 Malcolm Jaques (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 10.0 1.0 17.0 DNC   1.0     69.0 35.0
11th Sports Sundancer Moody 31 5117L David Aldridge 3.0 11.0 (17.0 DNC) 7.0 8.0 8.0   (17.0 DNC)     71.0 37.0
12th Sports Pintsize Sonata 8138N Roger Cerrato 8.0 2.0 (17.0 DNC) 11.0 11.0 (17.0 DNC)   17.0 DNC     83.0 49.0
13th Sports Antidote Viper 640 RSA118 Nevan Lucas (17.0 DNS) 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0   17.0 DNC     92.0 58.0
14th Sports Lady Eleanor Sun Odyssey 32 2633L Derek Moreland (17.0 DNC) 12.0 8.0 13.0 (17.0 DNC) 11.0 DNF   17.0 DNC     95.0 61.0
15th Sports JODO JOD35 5250X Richard Thoroughgood (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC   9.0     111.0 77.0
16th Sports Birdsong Dufour 382 4184L Nigel & Sarah Atherton (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC     119.0 85.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 17
OODRace officer duty scored as 1st place 1


www.warsashsc.org.uk
admin@warsashsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com