venue burgee

29er World Championships 2006

Weymouth & Portland National Sailing Academy

event burgee
ARG | AUS | CAN | DEN | ESP | FIN | GBR | GER | GRE | ITA | NED | NOR | NZL | RSA | SUI | SWE | USA
NATION RESULTS - last update was on 15/12/18 at 11:30
   Class Fleet Crew Rank
ARG
18
Gold Matias Gainza Eurnekian
Federico Villambrosa
6
ARG  
16
Silver Francisco Piccini
Santiago Daneri
40
   Class Fleet Crew Rank
AUS
1215
Silver Ediie Leeson
Tom Taylor
31
   Class Fleet Crew Rank
CAN
826
Bronze Brian Blumer
Peter Dixon
5
CAN  
1104
Bronze Genevieve Bougie-Bastien
Veronique Bougie-Bastien
7
CAN  
998
Silver Billy Gooderham
Dan McTavish
11
CAN  
1220
Bronze Brock Hopemorley
R Jason Hearst
14
CAN  
1213
Bronze Tod Ulbinas
Tom Arbuckle
18
CAN  
828
Bronze Torquil Paxton
Leeland Paxton
36
   Class Fleet Crew Rank
DEN
959
Silver Oliver Rechnitzer
Anders Thomsen
2
DEN  
841
Silver Solbritt Groenbaek
Mikkel Ohlsen
6
DEN  
880
Gold Niels Joachim Gormsen
Peter Lang
9
DEN  
370
Gold Henrik Rask Sogard
Soren Wiegand Kristensen
15
DEN  
1037
Gold Frederikke Linde
Marie Louise Svendsen
16
DEN  
388
Bronze Louise Ulrikkeholm
Maria Juul Christensen
25
   Class Fleet Crew Rank
ESP
9
Gold Pepe Bettini
Jessica Seliger
13
ESP  
027
Bronze Ramon Portoles Perez
Sergio Serra Peiro
32
ESP  
028
Bronze Alvaro Portoles Perez
Santiago Berto Delgado
37
   Class Fleet Crew Rank
FIN
2
Gold Silja Lehtinen
Scott Babbage
1
FIN  
846
Gold Mikko Hentinen
Miikka Pennanen
5
FIN  
1224
Gold Mikko Kotamies
Robert Haapanen
21
FIN  
018
Bronze Lynn Bäckström
Erica Bäckström
22
   Class Fleet Crew Rank
GBR
5
Gold Dylan Fletcher
Rob Partridge
2
GBR  
167
Silver Phil Walker
Matt Gotrel
3
GBR  
1065
Bronze Matt Undrell
Richard Crocker
4
GBR  
342
Silver Sophie White
Andy Fielder
4
GBR  
1112
Gold Huw Humphreys
Max Todd
4
GBR  
734
Silver Anne Noble
James Stewardson
5
GBR  
1157
Gold Will Twemlow
Pete Perera
7
GBR  
773
Silver Steve Wilson
Gemma McIntyre
8
GBR  
691
Silver Paul Turnill
Preston Taylor
9
GBR  
1113
Silver Matt Hollis
Nick Hollis
10
GBR  
1159
Gold Paul Brotherton
Mari Shepherd
10
GBR  
1153
Gold Henry Maxfield
Dicken Maclean
11
GBR  
1122
Gold James Hopson
Samual Coombs
12
GBR  
736
Bronze Emma Porteus
Chris Fisher
13
GBR  
703
Gold Oscar McVeigh
John Mather
14
GBR  
698
Silver Maria Stanley
Rob Struckett
14
GBR  
725
Silver Sam Tozer
Elliott Parsons
17
GBR  
1115
Bronze Nick Redding
Adam Hilton
17
GBR  
1196
Gold Tim Saxton
Claire Lasko
17
GBR  
876
Silver Julia Noble
Craig Paul
18
GBR  
1197
Gold Sarah Martin
Nicola Groves
19
GBR  
1114
Silver Daniel Henderson
Bruce Spratt
19
GBR  
397
Bronze Fergus Holland
Tom Holland
19
GBR  
120
Silver Matt McMurty
Tom Humpreys
20
GBR  
838
Bronze John Moss
Jamie Hare
20
GBR  
693
Bronze Andy Wood
Ali McInnes
21
GBR  
1025
Bronze Nick Ward
Tom Wright
23
GBR  
173
Bronze Nell Hardie
Kirsty Meeson
24
GBR  
921
Silver Sam Collingwood
Matt Wheaton
26
GBR  
322
Bronze Dean Ralph
Simon Jones
26
GBR  
325
Bronze Adam Parry
Will Croxford
27
GBR  
543
Bronze Michael Wood
Graham Wheaton
29
GBR  
939
Silver David Hopper
Oliver Hatton
30
GBR  
1158
Bronze Neale Jones
Alan Roberts
30
GBR  
376
Bronze Owain Matthews
Joe Williams
31
GBR  
1194
Silver Hannah Diamond
Olivia Petit
32
GBR  
619
Silver Hannah Tattersall
Sophie Porteous
33
GBR  
873
Bronze Samantha Gray
Tom Walker
34
GBR  
872
Silver Becky Hyde
Catherine Alton
35
GBR  
403
Silver Becky Diamond
Fiona Hampshire
38
GBR  
1066
Bronze Paddy Adams
Will Brooks
38
GBR  
394
Bronze Anna Brooks
Julia Bowden
39
GBR  
485
Bronze Alex Cooper
Jamie McInnes
40
   Class Fleet Crew Rank
GER
86
Bronze Iver Ahlmann
Georg Borkenstein
2
GER  
989
Silver Jan Hauke Ericksen
Simon Gerling
7
GER  
1105
Gold Benjamin Friedhoff
Julian Ramm
8
GER  
1072
Silver Kerstin Beucke
Susann Beucke
12
GER  
955
Gold Paul Niklas Jepsen
Maui Jepsen
18
GER  
809
Gold Philipp Kramer
Thilo Kramer
23
GER  
930
Silver Nils Hollenback
Michael Kreutzmann
24
GER  
940
Gold Tom Lange
Tim Lange
25
GER  
953
Silver Max Lutz
Rebecca Lutz
29
GER  
952
Bronze Philipp Kiencke
Finn Pilath
33
GER  
945
Silver Kevin Lee Barche
Max Boehme
37
   Class Fleet Crew Rank
GRE
76
Silver Nonika Oikonomopoulou
Stelios Noutsos
25
   Class Fleet Crew Rank
ITA
791
Bronze Gabriele Avogadri
Nicolas Piccinelli
15
ITA  
794
Silver Sergio Pucciano
Marco Pucciano
16
   Class Fleet Crew Rank
NED
141
Bronze Jason Hogendoorn
Kaj Böcker
10
   Class Fleet Crew Rank
NOR
1035
Silver Martin Ranhoff
Sivert Denneche
13
NOR  
889
Silver Daniel Hauksson
Lars Landmark
15
NOR  
964
Silver Eirik Fischer
Fredrik Hoven
22
   Class Fleet Crew Rank
NZL
1211
Bronze Chelsea Whitburn
Mathew Bancroft
1
   Class Fleet Crew Rank
RSA
1222
Bronze Rudy McNeill
Brennan Robinson
9
   Class Fleet Crew Rank
SUI
963
Bronze Rico Hasler
Hervé Ganz
12
SUI  
484
Gold Fabio Perez
Martin Hofmann
20
SUI  
1160
Gold Carmen Oswald
Moritz Von Werdt
22
SUI  
962
Silver Nathalie Keller
Irina Hotz
27
SUI  
831
Bronze Michael Schwitter
Oliver Heer
28
SUI  
975
Bronze Philippe Jaques
Ariane Jaques
35
   Class Fleet Crew Rank
SWE
1055
Bronze Erik Pettersson
Carl Pettersson
3
SWE  
140
Bronze Felix Lyngander
Marcus Dahlqvist
6
SWE  
685
Silver Charlie Ekberg
Niclas Düring
21
SWE  
549
Silver Henrik Grim
Johanna Grim
34
SWE  
1068
Silver Elinor Larsson
Hanna Dahlborg
36
   Class Fleet Crew Rank
USA
7
Silver Jen Morgan
Mike Kuschner
1
USA  
12
Gold Cameron Biehl
Matt Noble
3
USA  
821
Bronze Ashley Simpson
Charles Smythe
8
USA  
1214
Bronze Max Fraser
Joe Crum
11
USA  
1218
Bronze Noah Shaw
Nina Malingri
16
USA  
1128
Silver Ian Simms
Genny Tulloch
23
USA  
045
Gold Judge Ryan
Hans Henken
24
USA  
48
Silver Cooper Dressler
Pike Harris
28
USA  
511
Silver Ian Andrewes
David Chapman
39

http://www.wpnsa.org.uk

http://www.9erchamps2006.com

Sailwave Scoring Software 2.26.2
www.sailwave.com