venue burgee

29er Euro Cup 2019

OFFICIAL - Overall results from 10 regattas

event burgee

Results are provisional as of 11:54 on June 5, 2019

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 121, Scoring system: Appendix A
Rank Nat SailNo Division Team HelmName HelmSex CrewName CrewSex Club Total Nett R1 ESP
14th-17th Feb
R2 FRA
19th-22nd Apr
R3 DEN
17th-19th May
R4 NED
30th May-2nd Jun
R5 GER
22nd-25th Jun
R6 POL
Worlds
26th Jul-3rd Aug
R7 GBR
7th-11th Aug
R8 ITA
Europeans
16th-24th Aug
R9 HUN
26th-29th Sep
R10 ITA
Grand Final
23rd-26th Oct
1st
FIN
2537 Youth   Ville Korhonen   Edvard Bremer   BS Brando Seglar 10.0 10.0 3.0   1.0 6.0            
2nd
DEN
2810 Senior   Jens-Christian Dehn-Toftehøj   Mads Fuglbjerg   Royal Danish YC / Aarhus SC 19.0 19.0 4.0   3.0 12.0            
3rd
DEN
2842 Youth   Mads Poder Witzke   Victor Ladefoged   KDY 19.0 19.0 7.0   4.0 8.0            
4th
DEN
2421 Senior   Frederik Fomsgaard-Bruun   Marcus Langagergaard   Aarhus Sejlklub 33.0 33.0 14.0   2.0 17.0            
5th
DEN
2697   Female Josefine Nøjgaard F Ellen Nielsen F Aarhus Sejlklub 46.0 46.0 22.0   6.0 18.0            
6th
FRA
14 Youth   Aristide Girou   Noah Chauvin   CNBPP 505.0 505.0 2.0   DNC [500.0] 3.0            
7th
GBR
2787 Youth   Ewan Wilson   Finley Armstrong   Wormit Royal Torbay Yacht Club 509.0 509.0 5.0   DNC [500.0] 4.0            
8th
DEN
2825     Malthe Ebdrup   Peter Joos   KDY 518.0 518.0 DNC [500.0]   5.0 13.0            
9th
FRA
2804 Youth Female Juliette Berthier Berthier F Marie Devoize F CNBPP 531.0 531.0 12.0   DNC [500.0] 19.0            
10th
FRA
2232 Youth   Tangi Le Goff   Youenn Bertin   CNBPP 535.0 535.0 20.0   DNC [500.0] 15.0            
11th
GER
2656 Youth   Florian Steuerer   Moritz Fiebig   ASC 535.0 535.0 19.0   DNC [500.0] 16.0            
12th
GER
2875 U17   Moritz Dorau   Riko Rockenbauch   Segelverein Schluchsee Ruderclub Rastatt 537.0 537.0 16.0   DNC [500.0] 21.0            
13th
DEN
2129     Carl Nielsen   Gustav Schwennesen   Marselisborg Sejlklub 540.0 540.0 DNC [500.0]   7.0 33.0            
14th
NED
2484 Youth   Dolf Hendriksen   Wiebrand De Vos   KWV KWS 540.0 540.0 30.0   DNC [500.0] 10.0            
15th
FRA
17 Youth   Pol Jacquin   Loic Tissier   SNO NANTES 546.0 546.0 32.0   DNC [500.0] 14.0            
16th
GER
2823 Youth   Jonas Schupp   Moritz Hagenmeyer   Diessner Segel Club 547.0 547.0 40.0   DNC [500.0] 7.0            
17th
FRA
2509 Youth   Raphael Thoisy   Tristan Berthier   SNO NANTES CNBPP 549.0 549.0 29.0   DNC [500.0] 20.0            
18th
FRA
2361 Youth Female Chloé Revil F Nell Castilla F CNBPP 549.0 549.0 24.0   DNC [500.0] 25.0            
19th
GER
2801 Youth   Valentin Mueller   Ole Ulrich     561.0 561.0 39.0   DNC [500.0] 22.0            
20th
GER
2256 U17 Female Katharina Schwachhofer F Elena Stoltze F YCRa 565.0 565.0 37.0   DNC [500.0] 28.0            
21st
NED
2896 U17   Robbert Huisman   Gijs Zuidema   KWS 573.0 573.0 44.0   DNC [500.0] 29.0            
22nd
FRA
2637 Youth   Gaétan De Kat   Thomas Lepère   CNBPP 577.0 577.0 47.0   DNC [500.0] 30.0            
23rd
NED
2847 U17 Female Marlies Schouten F Maud Lodewijk F KWS Belterwiede 592.0 592.0 65.0   DNC [500.0] 27.0            
24th
SLO
2308 U17   Maximilian Heidkamp   Paul Ebenbichler   SCTWV YCRhd 597.0 597.0 60.0   DNC [500.0] 37.0            
25th
NED
1155 U17   Daan Boekholt   Frank Boer   WSVKP WVZ 597.0 597.0 58.0   DNC [500.0] 39.0            
26th
NED
2113 Youth   Hilbrand Rustema   Rick Van De Luur   WVA WVM 613.0 613.0 71.0   DNC [500.0] 42.0            
27th
NOR
2662     Mathias Berthet   Alexander Franks Penty     1,001.0 1,001.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 1.0            
28th
ESP
2725 Youth   Enrique Urios Salinas   Filippo Binetti Pozzi   Real Club Náutico Valencia 1,001.0 1,001.0 1.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
29th
AUS
2     Archie Cropley   Max Paul     1,002.0 1,002.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 2.0            
30th
USA
12     Stephan Baker   Ripley Shelley     1,005.0 1,005.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 5.0            
31st
ITA
2815 Youth   Zeno Biagio Santini   Marco Misseroni   Circolo Vela Arco 1,006.0 1,006.0 6.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
32nd
FIN
2154   Female Lotta Virtanen   Helmi-Liisa Pettay   BS 1,008.0 1,008.0 DNC [500.0]   8.0 DNC [500.0]            
33rd
ITA
2831 Youth Female Sofia Giunchiglia F Marta Giunchiglia F Circolo Velico Sferracavallo 1,008.0 1,008.0 8.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
34th
SWE
2654     Marius Westerlin   Olle Aronsson     1,009.0 1,009.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 9.0            
35th
SWE
2820     Oscar Andersson   Carl - Johan Leuckfeld   GKSS/KSSS 1,009.0 1,009.0 DNC [500.0]   9.0 DNC [500.0]            
36th
ESP
2702 Youth Female Alicia Fras F Maria Gonzalez F Club Nàutic Cambrils 1,009.0 1,009.0 9.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
37th
DEN
2927     Elton Engkilde   Mads Pedersen   Kongelig Dansk Yachtklub 1,010.0 1,010.0 DNC [500.0]   10.0 DNC [500.0]            
38th
HUN
2760 Youth   Máté Jeney   Arthur De Jonghe   Spartacus Sailing Team 1,010.0 1,010.0 10.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
39th
SWE
2698     Calle Lagerberg   Albert Norlén     1,011.0 1,011.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 11.0            
40th
GER
2813   Female Johanna Von Forstner   Marla Schneekloth   KYC 1,011.0 1,011.0 DNC [500.0]   11.0 DNC [500.0]            
41st
ITA
2318 Youth Mixed Gaia Bergonzini F Leonardo Toscano   Fraglia Vela Malcesine Società Canottier 1,011.0 1,011.0 11.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
42nd
FIN
2032   Female Lili Kotilainen   Vilma Rikala   HSK 1,012.0 1,012.0 DNC [500.0]   12.0 DNC [500.0]            
43rd
GER
2324     Carl Temming   Lisander Zeiske   KYC 1,013.0 1,013.0 DNC [500.0]   13.0 DNC [500.0]            
44th
RUS
2523 Youth   Vasilii Andreev   Leonid Pushev   Krestovsky Ostrov Sailing School 1,013.0 1,013.0 13.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
45th
DEN
1825   Female Kamille Foss Vilstrup   Sara Camille Schouw Nielsen   Marselisborg Sejlklub 1,014.0 1,014.0 DNC [500.0]   14.0 DNC [500.0]            
46th
DEN
2019   Female Naja Bjørnholt   Caroline Matzen Mikkelsen   Aarhus Sejlklub 1,015.0 1,015.0 DNC [500.0]   15.0 DNC [500.0]            
47th
GER
2845 Youth   Finn Walter   Marcus Borlinghaus   MYC 1,015.0 1,015.0 15.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
48th
FIN
2809   Female Sophie Seppälä   Siiri Danielsson   BS 1,016.0 1,016.0 DNC [500.0]   16.0 DNC [500.0]            
49th
DEN
584     Columbus Rosted   Kasper Kosloff   Kongelig Dansk Yachtklub 1,017.0 1,017.0 DNC [500.0]   17.0 DNC [500.0]            
50th
GER
2892 Youth   Lukas Kleinow   Hakon Hertwig   Berliner Yacht Club 1,017.0 1,017.0 17.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
51st
DEN
1776     Marie Louise Anker Larsen       Kongelig Dansk Yachtklub 1,018.0 1,018.0 DNC [500.0]   18.0 DNC [500.0]            
52nd
GBR
2849 Youth Female Freya Black F Jessica Jobson F DWSC RTYC 1,018.0 1,018.0 18.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
53rd
DEN
1584     August Dyrløv Madsen   Anders Vesterholm-Lavesen   Kongelig Dansk Yachtklub 1,019.0 1,019.0 DNC [500.0]   19.0 DNC [500.0]            
54th
RUS
2610 U17   Ilya Chuprina   Rodion Brovin   Sailing academy 1,021.0 1,021.0 21.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
55th
SWE
2805     Martina Carlsson   Amanda Ljunggren     1,023.0 1,023.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 23.0            
56th
GER
2419 U17   Jakob Voltmer   Paul Opolony   Yachtclub Radolfzell Sgelverein Schluchs 1,023.0 1,023.0 23.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
57th
CAN
2693     Thomas Staples   William Staples     1,024.0 1,024.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 24.0            
58th
GER
2797 Youth   Philipp Wrobel   Julian Haunschild   Segler Verein Staad e.V. (SVS) Münchner 1,025.0 1,025.0 25.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
59th
GER
2812   Female Elena Krupp F Clara Borlinghaus F   1,026.0 1,026.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 26.0            
60th
GBR
2661 Senior Mixed Monique Vennis-Ozanne F John Mather   HHSC HISC 1,026.0 1,026.0 26.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
61st
GBR
1902 Youth Female Elodie Edwards F Hannah Morris F Pwllheli SC Warsash SC 1,027.0 1,027.0 27.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
62nd
GER
2535 Youth Mixed Elisa Groner F Phillip Hadamczik   Berliner Yachtclub 1,028.0 1,028.0 28.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
63rd
SWE
2486   Female Julia Henriksson F Caroline Pettersson F   1,031.0 1,031.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 31.0            
64th
GBR
2828 Youth   Tom Storey   Pierce Harris   YDSC Windermere School 1,031.0 1,031.0 31.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
65th
HUN
2534     Roni Oszkar Szabo   Botond Petranyi     1,032.0 1,032.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 32.0            
66th
RUS
2719 Youth   Dmitrii Lazdin   Dmitrii Araslanov   SSHOR-6 Druzhba Krestovsky Ostrov Sailin 1,033.0 1,033.0 33.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
67th
FRA
836     Tom Foucher   Vincent Lebreton     1,034.0 1,034.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 34.0            
68th
DEN
1607 U17   Lennart Frohmann   Magnus Frohmann   DUYC DUYC/ASK 1,034.0 1,034.0 34.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
69th
NED
2274     Mees Beerda   Jorn Swart     1,035.0 1,035.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 35.0            
70th
ITA
2798 Youth Female Veronica Hoffer F Sofia Leoni F Circolo Vela Arco 1,035.0 1,035.0 35.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
71st
NED
2615     Lilly Hofman F Rik Dieperink     1,036.0 1,036.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 36.0            
72nd
HUN
2765 Senior   Botond Nagy   Boldizsar Buza   Kereked SC 1,036.0 1,036.0 36.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
73rd
GER
2246     Simon Heindl   Fynn Kaufhold     1,038.0 1,038.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 38.0            
74th
GER
2812 Youth Mixed Elena Krupp F Max Körner   SVW MYC 1,038.0 1,038.0 38.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
75th
NED
2349     Fianne van den Brule   Sterre van Wegen     1,040.0 1,040.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 40.0            
76th
GER
2259   Female Ella-Sofia Rissanen F Zoe Coers F   1,041.0 1,041.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] 41.0            
77th
HUN
2764 Senior   David Ralovich   Bence Badar   Spartacus SC Kereked SC 1,041.0 1,041.0 41.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
78th
GER
2503 U17 Female Sarah Springer F Pia Speckle F Württembergischer Yachtclub 1,042.0 1,042.0 42.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
79th
FRA
2276 U17 Female Manon Pennaneach F Anna Copin F SNO NANTES 1,043.0 1,043.0 43.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
80th
ITA
2609 U17   Lorenzo Pandini   Leone Tuci   S.C.G.SALO' 1,045.0 1,045.0 45.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
81st
ESP
1741 Youth   Marc Barber Ibiza   Patrick Juan Juan   CN Santa Eulàlia 1,046.0 1,046.0 46.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
82nd
RUS
2611 U17   Vladislav Grakhov   Ivan Sologubov   Sailing academy Saint- Petersburg 1,048.0 1,048.0 48.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
83rd
ESP
1167 Senior Mixed Christian Garcia Juan   Laura Garcia Juan F CN Santa Eulàlia 1,049.0 1,049.0 49.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
84th
GER
2505 Youth   Christoph Winkelhausen   Rickmer Lenk   YCL WYC 1,050.0 1,050.0 50.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
85th
ITA
2626 Senior Mixed Francesca Maria Cogotzi F Stefano Ambrogio Cogotzi   AVAL 1,051.0 1,051.0 51.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
86th
ESP
2619 Youth Mixed Alba Salmon Paraja F Ismael Cabezudo Ivars   Real Club Marítimo de Santander 1,052.0 1,052.0 52.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
87th
ESP
1826 Youth Female Sara Cantero Izquierdo F Sara Ortega Garcia-Tuñon F Real Club Náutico de Gran Canaria 1,053.0 1,053.0 53.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
88th
RUS
2830 U17 Female Alexandra Lukoyanova F Polina Soloveichik F Krestovsky Ostrov Sailing School 1,054.0 1,054.0 54.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
89th
SUI
1179 Senior   Kaifun Shen   Benoît Leuenberger   Club Nautique de Versoix 1,055.0 1,055.0 55.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
90th
ESP
135 Youth   Pablo Luis Quintana Labarta   José Ricardo Peña Seco   Real Club Náutico de Gran Canaria 1,056.0 1,056.0 56.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
91st
IRL
2822 U17 Mixed Leah Rickard F Nathan Van Steenberge   NYC 1,057.0 1,057.0 57.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
92nd
RUS
2614 U17 Female Viveya Eremenko F Ulyana Volskaya F Sailing academy 1,059.0 1,059.0 59.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
93rd
HUN
2766 U17   Luca Kis-Szölgyémi   Hanga Ugron F KEREKED 1,061.0 1,061.0 61.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
94th
ESP
1787 Senior   Jorge Cantero Izquierdo   Alejandro Cantero Hernandez   Real Club Náutico de Gran Canaria 1,062.0 1,062.0 62.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
95th
IRL
2872 Youth   Charlie Cullen   Ben Hogan     1,063.0 1,063.0 63.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
96th
ITA
2400 Youth   Marco Perotti   Gabriele Villa   AVAL-CDV CENTRO VELA ALTO LARIO 1,064.0 1,064.0 64.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
97th
HUN
2771 Youth   Akos Fodor   Daniel Seres   BYC 1,066.0 1,066.0 66.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
98th
ESP
541 Youth   Nicolas Corbo Garcia   Joan Henry Ribas Valencia   CN Sant Antoni 1,067.0 1,067.0 67.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
99th
GER
2159 U17   Amal Zschech   Gregory Soltau   Berliner Yacht Club 1,068.0 1,068.0 68.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
100th
SUI
2621 Youth   Giuliano Zennaro   Mateo Haro   CNV 1,069.0 1,069.0 69.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
101st
GER
2895 U17   Jakob Gauger   Jakob Zwirn   Berliner Yacht-Club 1,070.0 1,070.0 70.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
102nd
FRA
51 Youth   Vicenç Girodeau   Lucas Allimant   CN Collioure 1,072.0 1,072.0 72.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
103rd
ESP
538 Youth   Luk Schäfer   Kevin Guasch Rossin   CN Sant Antoni 1,073.0 1,073.0 73.0   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
DEN
6   Mixed Rebekka Johannesen   William Johannesen   Kongelig Dansk Yachtklub 1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
DEN
1198   Female Silje Cerup-Simonsen   Esther Bojsen-Møller   Sletten Bådeklub 1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
GER
2259     Per Christoffer Schwall   Simon Schmidt   KYC 1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
GER
2323     Kjell Haschen   Iven Fromm   LYC 1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
DEN
2312 U17 Female Katrine Isaksen Schmidt F Sarah Damgaard F Kaløvig Bådelaug 1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
FRA
15 Youth Mixed Léonard Raison   Nina Queirol F ASPTT Marseille CVMarseillan 1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
FRA
2218 Youth Female Maïlys Radulic F Lilimarie Liandier F La Pelle Marseile 1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
DEN
2701     Kristoffer Berg   Nikolaj Berg     1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
NED
2177     Itte Klimp   Arthur Nankman     1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
GER
1716     Oscar Marseille   Florian Rachmann     1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
GBR
1113     Patrick Whelan   Harley Stone     1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
SUI
963     Lynn Huber   Laurent Stadler     1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
NED
130   Female Elise de Ruyter F Emma Siewers F   1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
ISV
2918     Steven Hardee   Landon Cormie     1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
DEN
1736   Female Matilde Hansen   Mille Hansen   Kastrup Sejlklub 1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
RUS
2720 Youth   Victoria Liksanova F Nikita Kanafev F Krestovsky Ostrov Sailing School ESHVSM 1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
GER
2504 Youth Female Laila Möbius F Emelie Hesse F HSC SRV 1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            
104th
GER
2638 Youth Female Lisa Maria Rausch F Eva Marie Becker F WUW KYC 1,500.0 1,500.0 DNC [500.0]   DNC [500.0] DNC [500.0]            

The official version of the results where a competitor who is not a member of the International 29er Class Association is scored DNC for each event in which they participated without being a member of the International 29er Class Association.

Prizes

CategoryRankCompetitor
Top 3 Female boats1stDEN - Female 2697 Josefine Nøjgaard & Ellen Nielsen
Top 3 Female boats2ndFRA - Female 2804 Juliette Berthier Berthier & Marie Devoize
Top 3 Female boats3rdFRA - Female 2361 Chloé Revil & Nell Castilla
Top U17 Boys1st 
Top U17 Girls1st 
Top 3 Overall1stFIN - 2537 Ville Korhonen & Edvard Bremer
Top 3 Overall2ndDEN - 2810 Jens-Christian Dehn-Toftehøj & Mads Fuglbjerg
Top 3 Overall3rdDEN - 2842 Mads Poder Witzke & Victor Ladefoged



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com