29er World Championship 2019

Gdynia, Poland, 26th July to 3rd August 2019

ARG | AUS | BRA | CAN | CZE | DEN | ESP | EST | FIN | FRA | GBR | GER | HKG | HUN | IRL | ISV | ITA | JPN | MLT | NED | NOR | NZL | POL | RUS | SGP | SWE | USA
NATION RESULTS - last update was on 6/08/19 at 8:35
   Class Fleet Crew Rank
ARG
2567
Gold Felipe Cosentino
Tomás Fitte
10
ARG  
2575
Gold Ignacio Hermida
Maximiliano Kralj
13
ARG  
2566
Gold Clara Videla
Sofia Videla
34
ARG  
2565
Bronze Ines Billoch
Victoria Tagliapietra
104
   Class Fleet Crew Rank
AUS
2
Gold Archie Cropley
Max Paul
6
AUS  
23
Gold Axel Fleet
Kieran Bucktin
21
AUS  
2483
Silver Zoe Dransfield
Madeleine Mcleay
72
   Class Fleet Crew Rank
BRA
1808
Gold Nicolas Bernal
Gabriel Michaelis
25
BRA  
2743
Silver Tiago Monteiro
Vinicius De Oliveira
62
BRA  
2738
Bronze Ludmila Lira
Julia Ollivier
125
BRA  
2737
Emerald Antonio Aranha
Nicole Buuck
135
BRA  
2736
Emerald Gabriela Bartijotto
Alexia Buuck II
166
BRA  
2335
Emerald Marina Heinke
Nicole Joop
169
   Class Fleet Crew Rank
CAN
2916
Silver Thomas Staples
William Staples
85
CAN  
2604
Bronze Morgan Kittson
Adrianna Baird
107
CAN  
2669
Bronze Georgia Phillips
Hannah Smith
127
CAN  
2293
Bronze Ross Thompson
Wiliam Mendham
128
   Class Fleet Crew Rank
CZE
2279
Silver Jaroslav Cermak
Petretr Kostal
71
CZE  
2283
Bronze Michal Krsicka
Lukas Krsicka
110
CZE  
1188
Bronze Adam Ott
David Muzikář
126
   Class Fleet Crew Rank
DEN
2810
Gold Jens-Christian Dehn-Toftehoj
Mads Fuglbjerg
14
DEN  
2825
Gold Malthe Ebdrup
Peter Joos
27
DEN  
2842
Silver Mads Poder Witzke
Victor Ladefoged
48
DEN  
2421
Silver Frederik Fomsgaard
Marcus Langagergaard
55
DEN  
2363
Silver Jens-Philip Dehn-Toftehoj
Jacob Fuglbjerg
61
DEN  
1198
Bronze Silje Cerup-Simonsen
Esther Bojsen-Moller
106
DEN  
2697
Bronze Josefine Nojgaard
Magnus Pedersen
108
DEN  
2129
Emerald Carl Nielsen
Gustav Schwennesen
140
DEN  
2019
Emerald Naja Bjornholt
Caroline Matzen Mikkelsen
148
DEN  
1825
Emerald Kamille Vilstrup
Sara Camille Schouw Nielsen
154
DEN  
2927
Emerald Elton Engkilde
Mads Pedersen
155
   Class Fleet Crew Rank
ESP
2668
Gold Yoel Hernandez
Paula Barrio García
19
ESP  
2725
Gold Enrique Seattle Urios Salinas
Filippo Binetti Pozzi
22
ESP  
2702
Gold Alicia Fras
Maria Gonzalez Gracia
37
ESP  
2958
Gold Jaime Framis Harguindey
Jack Honey
44
ESP  
1790
Silver Christian Garcia Juan
Laura Garcia Juan
80
ESP  
1773
Silver Susana Hurtado Gutierrez
Carlota Garcia Fernandez
84
ESP  
2912
Silver Alvaro Alonso Ortega
Guillermo Castellano Vicente
87
ESP  
1741
Bronze Marc Barber Ibiza
Patrick Juan Juan
109
ESP  
1826
Bronze Sara Cantero Izquierdo
Sara Ortega Garcia-Tunon
118
   Class Fleet Crew Rank
EST
2047
Emerald Helen Pais
Helen Ausman
147
EST  
2250
Emerald Roger Rikberg
Ingmar Olmaru
158
EST  
2052
Emerald Veronika Kuvatova
Hannah Tuulas
175
   Class Fleet Crew Rank
FIN
2537
Gold Ville Korhonen
Edvard Bremer
4
FIN  
2032
Bronze Lili Kotilainen
Vilma Rikala
111
FIN  
550
Emerald Onni Hinskala
Iivari Heickell
149
FIN  
2809
Emerald Sophie Seppälä
Siiri Danielsson
165
   Class Fleet Crew Rank
FRA
14
Gold Aristide Girou
Noah Chauvin
1
FRA  
2509
Gold Raphael Thoisy
Tristan Berthier
33
FRA  
2361
Gold Chloé Revil
Nell Castilla
35
FRA  
2804
Silver Juliette Berthier
Marie Devoize
64
FRA  
2232
Silver Tangi Le Goff
Bertin Youenn
76
FRA  
17
Silver Pol Jacquin
Loic Tissier
77
FRA  
2207
Bronze Tom Foucher
Vincent Lebreton
91
FRA  
2276
Bronze Manon Pennaneach
Anna Remy
99
   Class Fleet Crew Rank
GBR
2900
Gold Ewan Wilson
Finley Armstrong
18
GBR  
2828
Gold Tom Storey
Pierce Harris
32
GBR  
2661
Gold Monique Vennis-Ozanne
Billy Vennis-Ozanne
36
GBR  
2742
Gold Rupert Jameson
James Hall
43
GBR  
2811
Silver Freya Black
Millie Aldridge
47
GBR  
2849
Silver Isabelle Fellows
Jessica Jobson
50
GBR  
2816
Silver Henry Jameson
Louis Johnson
51
GBR  
2788
Silver Freddie Peters
Toby Atherton
86
GBR  
2826
Silver Ewan Luke
Zachary Blomeley
89
GBR  
2332
Silver Luke Gribbin
Toby Cope
90
GBR  
2433
Bronze Oliver Evans
Will Jarman
95
GBR  
2898
Bronze Aled Llewellyn-Jones
Benjamin Willett
103
GBR  
2905
Bronze Elodie Edwards
Hannah Morris
120
GBR  
2292
Emerald Sian Talbot
Madeleine Bristow
138
GBR  
2694
Emerald Charlotte Gordon
Anna Rowe
146
GBR  
2304
Emerald Emma James
Eva Becker
151
GBR  
2937
Emerald Sonia Evans
Elizabeth Cattermole
157
GBR  
2664
Emerald Eleanor Poole
Freya Cumpsty
161
   Class Fleet Crew Rank
GER
2823
Gold Jonas Schupp
Mortiz Hagenmeyer
11
GER  
2505
Gold Christoph Winkelhausen
Rickmer Lenk
20
GER  
2845
Gold Finn Walter
Marcus Borlinghaus
29
GER  
2819
Gold Florian Steuerer
Moritz Fiebig
38
GER  
2801
Gold Valentin Mueller
Ole Ulrich
42
GER  
2875
Silver Mortiz Dorau
Riko Rockenbauch
46
GER  
2323
Silver Kjell Haschen
Iven Fromm
52
GER  
2307
Silver Moritz Dürholt
Lennart Tolzmann
56
GER  
2931
Silver Katharina Schwachhofer
Elena Stoltze
60
GER  
2894
Silver Felix Neszvecsko
Maximilian Koerner
65
GER  
2504
Silver Laila Möbius
Emelie Hesse
66
GER  
2843
Silver Per Christoffer Schwall
Simon Schmidt
70
GER  
2797
Silver Philipp Wrobel
Julian Haunschild
73
GER  
2482
Silver Finn Thun
Luk Thun
74
GER  
2324
Silver Carl Temming
Lisander Zeiske
79
GER  
2419
Silver Jakob Voltmer
Paul Opolony
82
GER  
2812
Bronze Elena Krupp
Clara Borlinghaus
92
GER  
2932
Bronze Lukas Kleinow
Hakon Hertwig
94
GER  
2841
Bronze Anna Barth
Charly Barth
97
GER  
2940
Bronze Elisa Groener
Carolina Bergmann
113
GER  
2813
Bronze Johanna Von Forstner
Marla Schneekloth
115
GER  
2315
Bronze Sarah Springer
Paula Becker
123
GER  
2246
Bronze Simon Heindl
Fynn Kaufhold
124
GER  
2255
Bronze Moritz Block
Lasse Lukas
133
GER  
1900
Emerald Lisa Maria Rausch
Merle Rausch
139
GER  
2108
Emerald Hannah Harnack
Lea Juni Nowacki
142
GER  
2024
Emerald Janne Achenbach
Carlotta Meyer
143
GER  
2005
Emerald Charlotte Mueldner
Amelie Mueldner
144
GER  
2204
Emerald Philipp Schmechel
Niko Felmet
150
GER  
2259
Emerald Ella-Sofia Rissanen
Zoe Coers
153
GER  
1832
Emerald Moritz Tomann
Jonas Von Maydell
159
GER  
2939
Emerald Amal Zschech
Gregory Soltau
162
GER  
2895
Emerald Jakob Gauger
Jakob Zwirn
163
GER  
1780
Emerald Constantin Von Cramon
Timo Wacke
164
GER  
2093
Emerald Kurt Sachs
Mathilde Sachs
168
GER  
2656
Emerald Pia Speckle
Felizia Fiebig
171
GER  
2181
Emerald Simon Goeke
Hannah Schmechel
173
GER  
478
Emerald Konstantin Braune
Leonhard Lüdke
174
   Class Fleet Crew Rank
HKG
2876
Silver Malo Kennish
Anatole Martin
59
HKG  
2457
Bronze Karrie Clark
Penelope Martin
93
HKG  
2943
Bronze Pei Yip
Pasu Chu
114
HKG  
2718
Bronze Casey Law
Augustin Clot
131
HKG  
2521
Emerald Adam Neveux
Jette Jess
160
HKG  
2528
Emerald Ulysse Ha Thuc
Maddalena Di Salvo
167
   Class Fleet Crew Rank
HUN
2760
Gold Máté Jeney
Arthur De Jonghe
8
HUN  
2768
Silver Levente Lászlófy
Dániel Nyári
68
HUN  
2534
Silver Roni Oszkar Szabo
Botond Petranyi
75
HUN  
2771
Emerald Fodor Ákos
Seres Dániel
141
   Class Fleet Crew Rank
IRL
2399
Gold Harry Twomey
Harry Durcan
9
IRL  
2002
Gold Lola Kohl
Johnny Durcan
16
IRL  
2872
Bronze Charlie Cullen
Ben Hogan
96
   Class Fleet Crew Rank
ISV
2918
Silver Dawson Kohl
Steven Hardee
53
ISV  
2026
Silver Lucy Klempen
Chris Bateman
69
ISV  
2560
Bronze Sarah Hardee
Sophie Crosbie
117
ISV  
2563
Emerald Jeffrey Klempen
Jonathan O'shaughnessy
152
   Class Fleet Crew Rank
ITA
2318
Gold Gaia Bergonzini
Leonardo Toscano
12
ITA  
2835
Silver Filippo Cestari
Giovanni Sandrini
54
ITA  
2609
Silver Lorenzo Pandini
Leone Tuci
67
   Class Fleet Crew Rank
JPN
869
Emerald Naoki Ueda
Shu Tahara
156
   Class Fleet Crew Rank
MLT
2948
Gold Antonia Schultheis
Victoria Schultheis
26
   Class Fleet Crew Rank
NED
2484
Gold Dolf Hendriksen
Wiebrand De Vos
23
NED  
2896
Gold Robbert Huisman
Gijs Zuidema
41
NED  
2349
Bronze Fianne Van Den Brule
Sterre Van Wegen
132
NED  
2274
Emerald Mees Beerda
Jorn Swart
136
   Class Fleet Crew Rank
NOR
2662
Gold Mathias Berthet
Alexander Franks Penty
7
NOR  
2881
Silver Markus Berthet
Emile Forslund
49
NOR  
2663
Silver Amalie Wang
Fredrikke Foss
88
NOR  
2497
Bronze Julie Sverdrup
Vilde Pollen
116
NOR  
2716
Bronze Diane Ninauve-Jutulstad
Cornelia Fure
130
   Class Fleet Crew Rank
NZL
2893
Gold Brayden Hamilton
Pat Morgan
5
NZL  
2892
Gold Elijah Liefting
Nicholas Frewin
17
NZL  
414
Gold Seb Menzies
Sam Street
40
   Class Fleet Crew Rank
POL
2795
Gold Slawomir Kapalka
Jakub Golebiowski
39
POL  
2352
Silver Gustaw Miciński
Mateusz Gwozdz
57
POL  
2794
Bronze Marceli Mierzwicki
Franciszek Borys
119
POL  
2425
Bronze Aleksandra Wirzinkiewicz
Zuzanna Mróz
121
POL  
2426
Bronze Magdalena Chyla
Oliwia Jekiel
122
POL  
2351
Bronze Karolina Zurek
Agata Wilczewska
129
POL  
2356
Emerald Stanislaw Radojewski
Alex Slusarczyk
134
POL  
2357
Emerald Antoni Sopota
Patryk Rózak
145
POL  
1234
Emerald Jakub Charaszkiewicz
Kamil Polak
170
POL  
1756
Emerald Ada Grzeœ
Agata Gabrysiak
172
   Class Fleet Crew Rank
RUS
2719
Gold Dmitrii Lazdin
Nikita Kanafev
30
RUS  
2610
Silver Ilya Chuprina
Rodion Brovin
83
RUS  
2720
Bronze Victoria Liksanova
Polina Pereshivkina
112
   Class Fleet Crew Rank
SGP
2869
Bronze Faith Hailey Toh
Riane Lee
98
SGP  
1540
Bronze Raynn Kwok
Han Kwang Brandon Chia
100
SGP  
1539
Bronze Shawn Goh
Yong Hao Poh
105
SGP  
2446
Emerald Guo Hao Marvin Tan
Yaoxuan Dylan Ng
137
   Class Fleet Crew Rank
SWE
2527
Gold Alice Moss
Carl Hörfelt
3
SWE  
2654
Gold Marius Westerlind
Olle Aronsson
15
SWE  
2805
Gold Martina Carlsson
Amanda Ljunggren
24
SWE  
2820
Gold Oscar Andersson
Carl-Johan Leuckfeld
31
SWE  
2653
Gold Hugo Liljegren
Simon Granath
45
SWE  
2698
Silver Calle Lagerberg
Albert Norlén
58
SWE  
2526
Silver Malcolm Björsson
Emil Jahrsten
63
SWE  
2922
Silver Julia Henriksson
Caroline Pettersson
81
SWE  
2904
Bronze Felicia Fernström
Rebecca Flohr
101
SWE  
2921
Bronze Hannah Maurer
Ebba Berntsson
102
   Class Fleet Crew Rank
USA
12
Gold Stephan Baker
Ripley Shelley
2
USA  
1438
Gold Ryan Satterberg
Payne Donaldson
28
USA  
668
Silver Griffin Gigliotti
Aidan Iaconis
78



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com