venue burgee

29er Euro Cup 2019

Overall results from 10 regattas

event burgee

Results are provisional as of 18:01 on February 17, 2020

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 92, Scoring system: Appendix A
Rank Nat SailNo Division Team Helm
Crew
HelmSex CrewSex Club NCMP Total Nett R1 ESP
13th-16th Feb
R2 FRA
10th-13th Apr
R3 NED
21st-24th May
R4 DEN
6th-7th Jun
R5 GER
20th-23rd Jun
R6 GBR
8th-12th Aug
R7 CZE
27th-30th Aug
R8 HUN
24th-27th Sep
R10 ITA
Grand Final
24th-27th Oct
1
GBR
2966 Senior-Mixed   Freya Black
Fin Armstrong
F   Hayling Island SC
Royal Torbay YC
  1.0 1.0 1.0                
2
USA
2 Youth   Stephan Baker
Marco Misseroni
    Circolo Vela Arco   2.0 2.0 2.0                
3
FRA
2509 Youth   Tangi Le Goff
Youenn Bertin
    CNBPP   3.0 3.0 3.0                
4
ESP
22 Youth   Quicorras Urios
Filippo Binetti
    Real Club Náutico Valencia   4.0 4.0 4.0                
5
ITA
2835 Youth   Filippo Cestari
Leonardo Toscano
    SOCIETA CANOTTIERI GARDA SALA   5.0 5.0 5.0                
6
DEN
14 Senior   Jens-Christian Dehn-Toftehoj
Mads Fuglbjerg
    Royal Danish Yacht Club
Aarhus Sailing C
  6.0 6.0 6.0                
7
GBR
2898 Senior   Aled Llewellyn-Jones
Max Todd
    Saundersfoot SC   7.0 7.0 7.0                
8
GER
2875 Youth   Moritz Dorau
Riko Rockenbauch
    Segelverein Schluchsee
Ruderclub Rastatt
  8.0 8.0 8.0                
9
ITA
2831 Youth-Female   Sofia Giunchiglia
Marta Giunchiglia
F F CIRCOLO VELICO SFERRACAVALLO   9.0 9.0 9.0                
10
RUS
2143 U17   Vladislav Grakhov
Rodion Brovin
        10.0 10.0 10.0                
11
GBR
2661 Senior-Mixed   Monique Vennis-Ozanne
John Mather
F   HHSC
HISC
  12.0 12.0 12.0                
12
ESP
2912 Youth   Álvaro Alonso Ortega
Guillermo Castellano Vicente
     Real Club Náutico de Gran Canaria   13.0 13.0 13.0                
13
FRA
2726 Youth   Maxime Faure
Tom Lepiece
    YCPR Marseille   15.0 15.0 15.0                
14
FRA
2276 Youth   Manon Pennaneac'h
Tristan Berthier
    SNO
APCC
  16.0 16.0 16.0                
15
FRA
2804 Youth   Raphael Thoisy
Malo Kennish
    CNBPP   17.0 17.0 17.0                
16
ITA
2800 Youth-Female   Cecilia Zancan
Isabella D'Ambrosa
F F FRAGLIA DELLA VELA - PESCHIERA DEL GARDA   18.0 18.0 18.0                
17
ITA
2936 Youth   Marco Corrado
Matteo Catalano
        19.0 19.0 19.0                
18
ITA
2839 U17-Female   Agata Scalmazzi
Giulia Vezzoli
F F Circolo Vela Arco   20.0 20.0 20.0                
19
IRL
2872 Youth   Charlie Cullen
Ben Hogan
        21.0 21.0 21.0                
20
GER
2932 Youth   Lukas Kleinow
Hakon Hertwig
    Berliner Yacht Club   22.0 22.0 22.0                
21
GBR
2929 Youth   Tom Storey
Ben Willett
    YDSC   23.0 23.0 23.0                
22
ITA
2609 Youth   Lorenzo Pandini
Leone Tuci
        24.0 24.0 24.0                
23
SWE
2922 Senior-Female   Julia Henriksson
Caroline Pettersson
F F GKSS   25.0 25.0 25.0                
24
ITA
2271 Youth   Michele Semeraro
Carlo Nicastro
    CENTRO VELICO 3V   26.0 26.0 26.0                
25
FRA
2361 U17   Keo Devaux
Enaël Rio
    CVSQ
SNO
  27.0 27.0 27.0                
26
ESP
1743 Senior-Female   Isabel Laiseca Bueno
Paula Barrio Garcia
F F Real Club Náutico de Gran Canaria   28.0 28.0 28.0                
27
SLO
2975 Senior   Rok Verderber
Daniel Cante
    YATCH CLUB PORTODOZ
JK BURJA
  29.0 29.0 29.0                
28
NED
2896 Youth   Robbert Huisman
Gijs Zuidema
    KWS   30.0 30.0 30.0                
29
SWE
2921 Senior-Female   Hannah Maurer
Ebba Berntsson
F F KSSS   32.0 32.0 32.0                
30
SWE
2729 Youth   Melker Brenton
Albert Norlen
    KSSS   33.0 33.0 33.0                
31
HUN
2766 U17-Female   Luca Kis-Szölgyémi
Hanga Ugron
F F Kereked Vitorlás Klub   34.0 34.0 34.0                
32
NED
2274 Youth   Mees Beerda
Frank Boer
    KWS   35.0 35.0 35.0                
33
NED
2847 Youth-Female   Marlies Schouten
Maud Lodewijk
F F KWS   36.0 36.0 36.0                
34
FRA
2232 U17   Hugo Revil
Karl Devaux
    CNBPP
CVSQ
  37.0 37.0 37.0                
35
SUI
2266 Youth   Yoann Senften
Yoann Stettler
    Club Nautique de Versoix   38.0 38.0 38.0                
36
CZE
2283 Youth   Michal Krsicka
Lukas Krsicka
    YC Cere   39.0 39.0 39.0                
37
ESP
2746 Youth-Female   Sara Momplet Baixauli
Isabel Momplet Baixauli
F F Real Club Náutico Calpe   40.0 40.0 40.0                
38
ESP
2717 U17   Sergi Soler
Stinj Gast
    Real Club Náutico Valencia
 Real Club N
  41.0 41.0 41.0                
39
ESP
2668 Youth-Female   Paula Laiseca Bueno
Elena Barrio Garcia
F F Real Club Náutico de Gran Canaria   43.0 43.0 43.0                
40
ESP
2619 Senior   Carlos Navas Rodríguez
Gonzalo Bonilla Pérez
    Real Club Náutico de Gran Canaria   44.0 44.0 44.0                
41
FIN
2154 Youth-Female   Xiaojian Keinänen
Kaisa Sinivuori
F F Rauman purjehdusseura
Lohjan Purjehtijat
  45.0 45.0 45.0                
42
SWE
2732 Youth   Emil Wolfgang
Johan Bengtsson
    GKSS   47.0 47.0 47.0                
43
ITA
2184 Youth   Pietro Caminiti
Gabriele Boccacci
    CENTRO VELICO 3V   48.0 48.0 48.0                
44
IRL
2891 Youth   Sam Ledoux
Marcus O Leary
    Royal St George Yacht Club   50.0 50.0 50.0                
45
GER
2895 Youth   Jakob Gauger
Jakob Zwirn
    Berliner Yacht-Club   51.0 51.0 51.0                
46
CZE
2278 U17   Tibor Nevelos
Adam Nevelos
    YC SK Steti   52.0 52.0 52.0                
47
NOR
2716 Youth-Female   Diane Ninauve-Jutulstad
Cornelia Fure
F F Bundefjorden Seilforening
KNS
  53.0 53.0 53.0                
48
NOR
2497 Senior-Female   Jenny Skirstad Pollen
Vilde Skirstad Pollen
F F     54.0 54.0 54.0                
49
POL
2426 Youth-Female   Magdalena Chyla
Oliwia Jekiel
F F     55.0 55.0 55.0                
50
FRA
2744 U17   Matteo Fatti
Vicenç Girodeau
    CV Martigues   57.0 57.0 57.0                
51
NED
2349 Senior   Yanne Broers
Fianne Van Den Brule
    GWV de Vrijbuiter   58.0 58.0 58.0                
52
NED
2484 Youth   Luuk De Wijn
Sjoerd De Wijn
    WSV Binnenmaas   60.0 60.0 60.0                
53
FIN
2537 Youth   Kim Oskar Godenhjelm
Ebbe Heinilä
    HSK
BS
  61.0 61.0 61.0                
54
GER
2911 U17-Female   Louisa Müller
Anna Heitland
F F BYC
MYC
  64.0 64.0 64.0                
55
IRL
2871 Youth-Female   Emily Riordan
Erin Mcilwaine
F F Royal St George YC
Newcastle YC
  65.0 65.0 65.0                
56
SUI
1273 Youth   Brent Verhoest
Robbe Verhoest
    CNV   66.0 66.0 66.0                
57
ESP
538 Senior   Nicolas Corbo Garcia
Joan Henry Ribas
    CN Sant Antoni   67.0 67.0 67.0                
58
NOR
2881 U17   Balder Stoen
Emil Forslund
    Nesodden Seilforening   68.0 68.0 68.0                
59
CZE
2285 U17-Female   Lucie Kosatova
Anna Kostalova
F F CYK
Yachtclub Pardubice
  69.0 69.0 69.0                
60
GER
2535 Youth   Moritz Tomann
Leander Baumann
    BYC 046
BSV
  70.0 70.0 70.0                
61
GER
2515 Youth   Moritz Ostermaier
Moritz Gießelmann
    BSCF
BYC
  71.0 71.0 71.0                
62
SUI
2990 U17-Female   Sophie Studer
Sterre Wiersma
F F RCO   72.0 72.0 72.0                
63
SUI
2797 U17   Pablo Rüegge
Linus Abicht
    SVKr   73.0 73.0 73.0                
64
NED
2177 Youth-Female   Isis Elizabeth Lodewijk
Imme Marije Rijk
F F KWS   75.0 75.0 75.0                
65
SUI
2101 Youth   Linus Rigling
Johanna Klötzli
  F ZYC   76.0 76.0 76.0                
66
FIN
1891 Youth   Sebastian Feodoroff
Aleksi Nurminen
    Brändö Seglare   77.0 77.0 77.0                
67
SUI
2945 U17   Lynn Huber
Louis Besch
    RCO   79.0 79.0 79.0                
68
FRA
2951 U17   Pierre Marie Santon
Robin Mory
    SLN Porticcio   80.0 80.0 80.0                
69
ITA
2623 Youth-Female   Giorgia Loffreda
Riccardo D'Amico
F   CENTRO VELICO 3V   83.0 83.0 83.0                
70
RUS
2610 U17-Female   Viveya Eremenko
Masha Krylova
F F     85.0 85.0 85.0                
71
ESP
1741 Senior   Luk Schäfer
Luca Rein
    CN Sant Antoni   87.0 87.0 87.0                
72
ESP
1744 U17-Female   Daniela Senis
Obdulia Fernandez De Ybarra
F F Real Club Náutico Valencia   88.0 88.0 88.0                
73
ESP
1 U17-Female   Ona Rafart
Pol Rafart
        89.0 89.0 89.0                
73
ESP
541 Youth-Female   Sophia Catherine Anderson Ashford
Hunter Anderson Ashford
F F CN Sant Antoni   89.0 89.0 89.0                
73
HUN
2534 Youth   Roni Oszkar Szabo
Botond Petranyi
    EGIS   89.0 89.0 89.0                
76
FRA
2901 Youth-Female   Chloe Revil
Nell Castilla
F F CNBPP 2,000.0 2,011.0 2,011.0 11.0                
77
ITA
2920 Youth   Marco Gradoni
Ettore Cirillo
      2,000.0 2,014.0 2,014.0 14.0                
78
GER
2315 U17-Female   Sarah Springer
Paula Becker
F F WYC 2,000.0 2,031.0 2,031.0 31.0                
79
CZE
2279 Youth   Simon Jurecka
Petr Kostal
    Cisarska Louka
Yachtclub Pardubice
2,000.0 2,042.0 2,042.0 42.0                
80
NED
2728 U17   Olaf Ganzevles
Sterre Van Wegen
    Almere Centraal
W.V De Koenen
2,000.0 2,046.0 2,046.0 46.0                
81
FRA
2044 Youth-Female   Lucie Gout
Eolia Rio
F F CVAN
SNO Nantes
2,000.0 2,049.0 2,049.0 49.0                
82
FRA
1919 U17   Sam Chambet
Pierre-Etienne Depery
    CNVA 2,000.0 2,056.0 2,056.0 56.0                
83
FRA
2218 Youth-Female   Violette Manhes
Maďlys Radulic
F F Asptt Marseille
La pelle Marseille
2,000.0 2,059.0 2,059.0 59.0                
84
NED
2178 Youth-Female   Itte Klimp
Siet Klimp
F F KWS 2,000.0 2,062.0 2,062.0 62.0                
85
ESP
1214 U17   Zsombor Denes
Sophie Fontanesi
  F Real Club Náutico de Gran Canaria
Tognaz
2,000.0 2,063.0 2,063.0 63.0                
86
FRA
2745 Youth   Andréa Manhes
Luca Bertschy
    Asptt Marseille
Club Nautique Versoix
2,000.0 2,074.0 2,074.0 74.0                
87
NED
2113 Youth-Female   Hilbrand Rustema
Benedicte Sophie Maria Marijnen
F F WVA 2,000.0 2,078.0 2,078.0 78.0                
88
AUT
2308 U17-Female   Lea Schranzhofer
Lisa Rudigier
F F SCTWV Achensee 2,000.0 2,081.0 2,081.0 81.0                
89
ITA
2832 Youth   Leopoldo Sirolli
Lorenzo Capoferri
    TOGNAZZI MARINE VILLAGE
ASSOCIAZIONE NAU
2,000.0 2,082.0 2,082.0 82.0                
90
CZE
2286 Youth-Woemn   Anna Justová
Barbora Šabatová
F F TJ LS Brno 2,000.0 2,084.0 2,084.0 84.0                
91
SUI
2102 Youth-Female   Farah Imbert
Alexander Ott
F   CNV 2,000.0 2,086.0 2,086.0 86.0                
92
AUT
2958 Youth   Maximilian Heidkamp
Paul Ebenbichler
    SCTWV
JCRhd
2,000.0 2,089.0 2,089.0 89.0                

An UNOFFICIAL version of overall results, which shows results for all competitors at each event. A penalty of 2000 points is added to Nett points where a competitor has been identified as not being a member of the International 29er Class Association.

This means every competitor who has particpated in an event will see their results for each event in which they have competed and have an overall rank within the series.

The value of 2000 is an arbitary value chosen so that competitors identified as not being members of the International 29er Class Association are ranked below those who are members of the International 29er Class Association.

Prizes

CategoryRankCompetitor
Top 3 Female boats1ITA - 2831 Sofia Giunchiglia|Marta Giunchiglia
Top 3 Female boats2ITA - 2800 Cecilia Zancan|Isabella D'Ambrosa
Top 3 Female boats3ITA - 2839 Agata Scalmazzi|Giulia Vezzoli
Top U17 Boys1 
Top U17 Girls1 
Top 3 Overall1GBR - 2966 Freya Black|Fin Armstrong
Top 3 Overall2USA - 2 Stephan Baker|Marco Misseroni
Top 3 Overall3FRA - 2509 Tangi Le Goff|Youenn Bertin



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com