venue burgee

Typhoon 2022 UK 29er Class National and Open Championship

Royal Torbay Yacht Club

event burgee

Results are provisional as of 18:56 on August 13, 2022

Overall

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 43, Scoring system: APPENDIX A
Rank Nat Squad SailNo Helm Crew Age
Group
Boat
Gender
Clubs R1
9th Aug
R2
10th Aug
R3
10th Aug
R4
10th Aug
R5
11th Aug
R6
11th Aug
R7
12th Aug
R8
12th Aug
R9
13th Aug
R10
13th Aug
R11
13th Aug
R12
13th Aug
TOTAL NETT
1
GBR
Y 2966 Santi Sesto-Cosby Leo Wilkinson Youth Male RLYC/HISC / Maidenhead SC
HISC/WPNSA
1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 2.0 1.0 6.0 1.0 3.0 (22.0) (7.0) 52.0 23.0
2
GBR
Y 2900 Ben Mueller Sam Webb Youth Male Royal Lymington YC/HISC
Royal Lymington
4.0 4.0 (8.0) 5.0 3.0 6.0 2.0 2.0 (BFD[44.0]) 4.0 1.0 1.0 84.0 32.0
3
GBR
Y 3260 Charlie Gran Sam Jones Youth Male Hayling Island SC 7.0 3.0 5.0 3.0 2.0 3.0 (15.0) (15.0) 3.0 1.0 4.0 2.0 63.0 33.0
4
GBR
  19 Olly Peters Ben Bradley Youth Male Hayling Island SC 3.0 5.0 2.0 (15.0) 1.0 10.0 3.0 3.0 (13.0) 8.0 10.0 4.0 77.0 49.0
5
GBR
Y 2433 Jamie Wilkinson Jamie Gatehouse Youth Male HISC
Bewl Valley SC
2.0 8.0 (18.0) 6.0 9.0 4.0 14.0 (19.0) 2.0 5.0 7.0 8.0 102.0 65.0
6
GBR
  2849 Finian Morris Oscar Morgan-Harris Youth Male Hayling Island SC
Royal Southern YC
5.0 (19.0) 10.0 10.0 4.0 1.0 12.0 7.0 8.0 13.0 5.0 (32.0) 126.0 75.0
7
GBR
Y 2903 Patrick Bromilow Freddie Westwell Youth Male Hayling Island SC 18.0 10.0 12.0 2.0 (20.0) 5.0 7.0 4.0 (BFD[44.0]) 10.0 2.0 6.0 140.0 76.0
8
GBR
  2694 Johnny Sargent Cam Sword Youth Male Emsworth SC
TISC & HISC
9.0 2.0 11.0 (18.0) 11.0 9.0 4.0 9.0 4.0 9.0 8.0 (12.0) 106.0 76.0
9
GBR
Y 3224 Ella Lightbody Felicity Brellisford Youth Female Royal Lymington YC (27.0) 13.0 4.0 7.0 13.0 13.0 8.0 1.0 5.0 (14.0) 12.0 10.0 127.0 86.0
10
GBR
  2139 Kate Robertson Robin Stein Youth Mixed Swarkestone SC
Hayling Island Sc
10.0 11.0 6.0 (23.0) 15.0 (24.0) 5.0 13.0 7.0 2.0 11.0 14.0 141.0 94.0
11
GBR
Y 18 James Crossley Noah Fitzgerald
Freddie Lonsdale (Sat)
Youth Male Datchet Water SC
Dovey YC / Grafham Wate
6.0 12.0 7.0 12.0 7.0 12.0 11.0 14.0 9.0 7.0 (21.0) (21.0) 139.0 97.0
12
GBR
Y 2924 Karrie Clark Amelie Curtis Youth Female Royal Hospital School 11.0 9.0 14.0 4.0 5.0 11.0 16.0 10.0 10.0 (DSQ[44.0]) 13.0 (DSQ[44.0]) 191.0 103.0
13
GBR
Y 2128 Ellen Morley Hazel McDonnell Youth Female Hollowell SC 15.0 17.0 13.0 9.0 (25.0) 7.0 9.0 (18.0) 14.0 12.0 3.0 5.0 147.0 104.0
14
GBR
Y 2787 Katy Jenkins Amelie Hiscocks Youth Female WPNSA (38.0) 6.0 3.0 11.0 14.0 22.0 6.0 12.0 6.0 11.0 17.0 (23.0) 169.0 108.0
15
GBR
Y 3079 Annabelle Vines Raulf Berry Youth Mixed Royal Lymington YC
Hayling Island SC
8.0 7.0 17.0 8.0 10.0 18.0 (30.0) 16.0 12.0 (23.0) 9.0 3.0 161.0 108.0
16
GBR
  2539 Zeb Fellows Fin Gribbin Youth Male Yealm YC / Paignton SC (35.0) 15.0 15.0 20.0 8.0 17.0 (UFD[44.0]) 8.0 11.0 16.0 6.0 9.0 204.0 125.0
17
BEL
  3179 Lotte Meynen Janne Ravelingien Youth Female   (29.0) 16.0 20.0 21.0 12.0 8.0 20.0 (22.0) 17.0 6.0 20.0 17.0 208.0 157.0
18
GBR
  2743 Morven Wood Ollie Bull Youth Mixed Helensburgh SC
Royal Tay YC / Chanonry S
19.0 18.0 9.0 14.0 (23.0) 19.0 17.0 11.0 21.0 20.0 14.0 (25.0) 210.0 162.0
19
GBR
  2826 Kuba Staite Oliver Vines Youth Male Hayling Island SC 23.0 (36.0) 21.0 16.0 16.0 14.0 13.0 5.0 20.0 17.0 (UFD[44.0]) 19.0 244.0 164.0
20
GBR
  2225 Alex Sydenham Max Sydenham Youth Male Hayling Island SC (31.0) 14.0 27.0 13.0 19.0 15.0 10.0 17.0 15.0 25.0 16.0 (29.0) 231.0 171.0
21
GBR
  2477 Laura Elms Jess Charlesworth Youth Female HISC
HISC / Emsworth SC
(39.0) 24.0 19.0 27.0 18.0 21.0 (31.0) 28.0 16.0 19.0 18.0 13.0 273.0 203.0
22
GBR
  2478 Rachel Harper Harvey Jenkins Youth Mixed Hayling Island SC
Newhaven & Seaford SC
16.0 21.0 23.0 17.0 (28.0) (36.0) 21.0 23.0 19.0 21.0 28.0 27.0 280.0 216.0
23
GBR
  2796 Agnes Bracey-Davis Felix Cummings Youth Mixed HISC
RLym YC / HISC
13.0 26.0 28.0 (29.0) (33.0) 16.0 24.0 25.0 25.0 27.0 19.0 15.0 280.0 218.0
24
GBR
  2879 Charlie Gatehouse Ben Stokes Youth Male Bewl Valley SC / Hayling Island Sc 28.0 22.0 16.0 22.0 22.0 23.0 27.0 20.0 (BFD[44.0]) 24.0 29.0 (DNC[44.0]) 321.0 233.0
25
GBR
Y 2929 Gwen Sargent Richie Thurlby
Elliot Sammons (Monday)
Youth Mixed Emsworth SC / TISC & HISC
Hill Head SC
(32.0) 27.0 22.0 30.0 17.0 (UFD[44.0]) 28.0 26.0 18.0 18.0 24.0 24.0 310.0 234.0
26
GBR
  2122 Millie Deacon Tom Armstrong Youth Mixed Royal Hospital School / Hayling Island S 21.0 29.0 30.0 34.0 (40.0) 27.0 18.0 (UFD[44.0]) 24.0 26.0 15.0 11.0 319.0 235.0
27
GBR
  2216 Ben Paling Charlie Hopkinson Youth Male Notts County SC 12.0 31.0 (33.0) (33.0) 30.0 26.0 22.0 21.0 32.0 29.0 25.0 16.0 310.0 244.0
28
GBR
  3007 Rob Mawdsley George May Youth Male Royal Lymington YC 17.0 23.0 26.0 (32.0) 31.0 32.0 19.0 31.0 26.0 15.0 (34.0) 31.0 317.0 251.0
29
SUI
  3122 Emily Cook Finley Evans Junior Mixed Club Nautique De Versoix (Sui) 25.0 (37.0) 25.0 31.0 24.0 25.0 (32.0) 29.0 23.0 28.0 23.0 20.0 322.0 253.0
30
GBR
  2736 Hazel Jones Jemima Gotto Youth Female HISC
NBYC / RHYC
30.0 35.0 31.0 25.0 29.0 (38.0) 29.0 (36.0) 22.0 22.0 27.0 18.0 342.0 268.0
31
GBR
  2119 James Gifford Robbie Littlefield Youth Male Helensburgh SC 20.0 30.0 29.0 (35.0) 27.0 20.0 26.0 30.0 29.0 30.0 31.0 (DNS[44.0]) 351.0 272.0
32
GBR
  2909 Hannah Carruthers Finn Caddy Youth Mixed Frensham Pond SC / Corinthians 26.0 20.0 24.0 19.0 26.0 28.0 37.0 (38.0) (BFD[44.0]) 35.0 32.0 26.0 355.0 273.0
33
GBR
  2721 Malachy Brown Charlie Merryweather Youth Male Oxford SC 14.0 38.0 35.0 28.0 32.0 (UFD[44.0]) 34.0 27.0 33.0 (39.0) 26.0 22.0 372.0 289.0
34
BEL
  2554 Miguel Toro Elias Kerre Youth Male Watersport Oostende Spuikom
BZYC/Wos
24.0 25.0 (38.0) 37.0 35.0 34.0 25.0 (39.0) 27.0 37.0 30.0 33.0 384.0 307.0
35
GBR
  2753 Fintan Starkie Pete Cowley Youth Male Derwent Reservoir SC / Derwent Reservoir 34.0 34.0 (36.0) 26.0 (42.0) 33.0 23.0 35.0 31.0 36.0 33.0 30.0 393.0 315.0
36
GBR
  2046 James Johnson George Sellwood Youth Male Tresaith Mariners SC 36.0 28.0 32.0 24.0 36.0 (UFD[44.0]) 36.0 24.0 34.0 32.0 39.0 (DNC[44.0]) 409.0 321.0
37
GBR
  2880 Oscar Oldfield Solomon Wilby Youth Male Royal Hospital School
Rutland SC
33.0 32.0 (39.0) 39.0 34.0 29.0 33.0 33.0 35.0 34.0 36.0 (DNC[44.0]) 421.0 338.0
38
GBR
  2982 Luke Gribin Alicia Biggs Youth Mixed Llandegfedd SC (DNC[44.0]) (DNC[44.0]) DNC[44.0] DNC[44.0] 21.0 30.0 DNC[44.0] DNC[44.0] 28.0 31.0 35.0 28.0 437.0 349.0
39
GBR
  2338 Maksym Datsenko Theo Burn Youth Male Datchet Water SC 37.0 33.0 34.0 (40.0) 37.0 37.0 35.0 34.0 30.0 (38.0) 37.0 36.0 428.0 350.0
40
GBR
  409 Ben Adler Sarah Bell Youth Mixed Dalgety Bay SC / Helensburgh SC (DNC[44.0]) 41.0 (DNS[44.0]) 36.0 38.0 31.0 40.0 32.0 36.0 33.0 38.0 DNC[44.0] 457.0 369.0
41
GBR
  1194 Adam Bell Sam Dornan Youth Male Derwent Reservoir SC (40.0) (40.0) 37.0 38.0 39.0 35.0 39.0 37.0 38.0 40.0 40.0 35.0 458.0 378.0
42
GBR
  1286 Toby Stanislaus Jacob Stanislaus Youth Male Whitefriars SC (41.0) 39.0 40.0 (RET[44.0]) 41.0 39.0 38.0 40.0 37.0 41.0 41.0 34.0 475.0 390.0
43
GBR
  2982 George Biggs Alicia Biggs Youth Mixed Llandegfedd SC 22.0 (DNC[44.0]) (DNC[44.0]) DNC[44.0] DNC[44.0] DNC[44.0] DNC[44.0] DNC[44.0] DNC[44.0] DNC[44.0] DNC[44.0] DNC[44.0] 506.0 418.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
Open1GBR - Male 2966 Santi Sesto-Cosby & Leo Wilkinson - Y
British Team1GBR - Male 2966 Santi Sesto-Cosby & Leo Wilkinson - Y
British Team2GBR - Male 2900 Ben Mueller & Sam Webb - Y
British Team3GBR - Male 3260 Charlie Gran & Sam Jones - Y
British Team4GBR - Male 19 Olly Peters & Ben Bradley
British Team5GBR - Male 2433 Jamie Wilkinson & Jamie Gatehouse - Y
British Team6GBR - Male 2849 Finian Morris & Oscar Morgan-Harris
Overseas Team1BEL - Female 3179 Lotte Meynen & Janne Ravelingien
British Female Team1GBR - Female 3224 Ella Lightbody & Felicity Brellisford - Y
British Female Team2GBR - Female 2924 Karrie Clark & Amelie Curtis - Y
British Female Team3GBR - Female 2128 Ellen Morley & Hazel McDonnell - Y
British Mixed Team1GBR - Mixed 2139 Kate Robertson & Robin Stein
British Mixed Team2GBR - Mixed 3079 Annabelle Vines & Raulf Berry - Y
British Mixed Team3GBR - Mixed 2743 Morven Wood & Ollie Bull
British Junior Team1 
British Junior Team2 
British Junior Team3 
British Adult Team1 
British Youth Team1GBR - Male 2966 Santi Sesto-Cosby & Leo Wilkinson - Y
British Non RYA Squad Team1GBR - Male 19 Olly Peters & Ben Bradley

Scoring codes used

CodeDescription Points
BFDBLACK FLAG DISQUALIFICATION UNDER RULE 30.3 44
DNCDID NOT COME TO THE STARTING AREA 44
DNSCAME TO THE START AREA BUT DID NOT START 44
DSQDISQUALIFICATION 44
RETRETIRED 44
UFDU flag disqualification under rule 30.3 44



Sailwave Scoring Software 2.29.6
www.sailwave.com