event burgee venue burgee

2018 Memorial Day Regatta

Alamitos Bay Yacht Club

Results are final as of 17:30 on May 27

Finn Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Finn 8 Mike Dorgan     Finnster   San Diego YC 0 USA (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 8.0 6.0
2nd Finn 61 Eric Anderson     N=1   YCYC 0 USA 1.0 2.0 (5.0) 2.0 3.0 2.0 15.0 10.0
3rd Finn 84 James Lawson     Kobayashi Maru   Yacht Club of Evil 0 USA 3.0 3.0 2.0 5.0 (6.0) 3.0 22.0 16.0
4th Finn 18 Lee Hope     My Girls   SDYC 0 USA 4.0 5.0 4.0 (7.0) 7.0 4.0 31.0 24.0
5th Finn 27 Matt Dorgan     Finn 27   San Diego Yacht Club 0 USA 6.0 6.0 3.0 (8.0) 4.0 7.0 34.0 26.0
6th Finn 172 Andreas Siggelkow         ABYC 0 USA 5.0 7.0 6.0 3.0 5.0 (8.0) 34.0 26.0
7th Finn 1214 Peter Connally         NHYC 0 USA (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 1.0 5.0 46.0 34.0
8th Finn 1066 Glenn Selvin     Comfortably Numb   ABYC 0 USA (8.0) 8.0 8.0 6.0 8.0 6.0 44.0 36.0
9th Finn 619 Craig Ramsay         ABYC   USA 7.0 4.0 7.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 54.0 42.0
10th Finn 56 David Pearce David Pearce       Dillion Yacht Club 0 USA (9.0) 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 54.0 45.0
11th Finn 613 George Baird     Rock Lobster   SDYC 0 USA (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser Radial 196143 Gavin Malcolm McJones Alter Ego   Final Final   California Yacht Club 0 USA (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd Laser Radial 206576 Bastien Rasse     Panda Express   California Yacht Club 0 USA 2.0 4.0 (6.0) 4.0 2.0 3.0 21.0 15.0
3rd Laser Radial 181828 ERIK HOU         NHYC 0 USA 3.0 2.0 2.0 7.0 3.0 (10.0) 27.0 17.0
4th Laser Radial 190402 Taft Buckley         CBYC 0 USA 6.0 8.0 (10.0) 3.0 4.0 2.0 33.0 23.0
5th Laser Radial 171154 Julia Rychlik         Cal Yacht Club West Lake   us 5.0 5.0 4.0 5.0 (21.0 DNF) 4.0 44.0 23.0
6th Laser Radial 1 Dylan Styron         ABYC   USA 8.0 7.0 3.0 8.0 7.0 (18.0) 51.0 33.0
7th Laser Radial 195612 Morgan Pinckney         ABYC   USA 4.0 17.0 (18.0) 2.0 5.0 11.0 57.0 39.0
8th Laser Radial 213884 Chris Salas     N/A   Cabrillo Beach Yacht Club 0 USA 7.0 14.0 9.0 (17.0) 8.0 5.0 60.0 43.0
9th Laser Radial 197989 Sumeet Patel         ABYC 0 USA 14.0 12.0 7.0 (18.0) 9.0 6.0 66.0 48.0
10th Laser Radial 196845 Natalie McCaffery Natalie McCaffery       SBYSF 0 USA 11.0 6.0 (16.0) 14.0 10.0 8.0 65.0 49.0
11th Laser Radial 154551 Daren Sathasivam         CBYC 0 USA (21.0 DNF) 9.0 8.0 12.0 15.0 7.0 72.0 51.0
12th Laser Radial 154451 Cyrus Khaleeli         Cabrillo Beach Yacht Club 0 USA 10.0 11.0 11.0 11.0 12.0 (15.0) 70.0 55.0
13th Laser Radial 19954 Taisei Hatter         San Diego Yacht Club 0 USA 9.0 3.0 5.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 80.0 59.0
14th Laser Radial 177692 Piper Holthus Piper Holthus       SDYC 0 USA 12.0 13.0 17.0 6.0 17.0 (21.0 DNC) 86.0 65.0
15th Laser Radial 145634 Susan Lanoue         ABYC 0 USA 13.0 10.0 14.0 15.0 14.0 (17.0) 83.0 66.0
16th Laser Radial 194181 Gray Hemans         BYC     (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 10.0 6.0 9.0 88.0 67.0
17th Laser Radial 208055 Robert Enrico     Blanca   ABYC 0 USA 15.0 15.0 12.0 13.0 (21.0 OCS) 12.0 88.0 67.0
18th Laser Radial 161016 Charles Crockett         ABYC   USA 17.0 (18.0) 15.0 9.0 13.0 14.0 86.0 68.0
19th Laser Radial 210714 Sanjai Kohli         Cyc 0 USA (18.0) 16.0 13.0 16.0 11.0 13.0 87.0 69.0
20th Laser Radial 192072 Burke Kanemasu         San Diego Yacht Club 0 USA 16.0 (19.0) 19.0 19.0 16.0 16.0 105.0 86.0

F-18 Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st F-18 007 James Orkins Michael Risoer   Flight Risk   MBYC   USA 2.0 (4.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 12.0 8.0
2nd F-18 288Red Travis Vetter Emily Allina   Teratornis Vetterae   Mission Bay Yacht Club 0 USA 1.0 1.0 2.0 (4.0) 3.0 2.0 4.0 17.0 13.0
3rd F-18 1959 Steve Stroebel Alex Mudge   Wet Rodeo   MBYC 0 USA 3.0 3.0 (6.0) 3.0 4.0 3.0 3.0 25.0 19.0
4th F-18 1883 Dan DeLave Eileen Haubl   Diamond Girl   ABYC 0 USA (9.0 DNC) 2.0 5.0 6.0 1.0 5.0 6.0 34.0 25.0
5th F-18 97 Brandon Wallace Marc Umemoto   Cirrus R2   MBYC 0 USA 4.0 5.0 4.0 (7.0) 7.0 4.0 2.0 33.0 26.0
6th F-18 0 Matthieu Marfaing Pierre Maudet   Blue CIRRUS   BNO (France) 0 USA (9.0 DNC) 7.0 3.0 2.0 6.0 7.0 7.0 41.0 32.0
7th F-18 288 Charles Froeb Luke Froeb   Kaos   San Francisco Yacht Club 0 USA (9.0 DNC) 6.0 7.0 5.0 5.0 6.0 5.0 43.0 34.0
8th F-18 13 Jeffrey Newsome Erik Berzins   R2d2   ABYC 0 USA (9.0 DNC) 8.0 8.0 9.0 DNC 8.0 8.0 9.0 OCS 59.0 50.0

Laser Standard Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser Standard 203751 Jorge Suarez         ABYC 0 USA 3.0 3.0 2.0 2.0 (5.0) 3.0 18.0 13.0
2nd Laser Standard 210714 Frank Glynn frank glynn       CYC 0 USA (7.0) 4.0 5.0 5.0 3.0 2.0 26.0 19.0
3rd Laser Standard 162349 Michael Kramer         ABYC   USA 4.0 5.0 (7.0) 7.0 4.0 4.0 31.0 24.0
4th Laser Standard 198697 Chuck Tripp     Dope Show   Abyc 0 USA 2.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 2.0 5.0 37.0 25.0
5th Laser Standard 197041 Kevin Taugher         ABYC 0 USA (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0 1.0 39.0 27.0
6th Laser Standard 190480 Lukas Kraak         CBYC   USA 1.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 39.0 27.0
7th Laser Standard 171154 Slawosz Uznanski         YCC Switzerland   SUI 6.0 2.0 3.0 6.0 (12.0 DNF) 12.0 DNC 41.0 29.0
8th Laser Standard 200935 Nigel Donnelly         SMWYC 0 USA (12.0 DNF) 12.0 DNC 6.0 3.0 6.0 6.0 45.0 33.0
9th Laser Standard 197032 Ed Feo     Loco   ABYC 0 USA 5.0 6.0 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 51.0 39.0
10th Laser Standard 182345 Frank Buckley         CBYC 0 USA (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 7.0 67.0 55.0
11th Laser Standard TBD Chris Raab         ABYC/NHYC   USA (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0

Lido A Fleet

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st Lido A 2665 Bruce Golison Dina Corsi   Outta Here   ABYC 0 USA 2.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 3.0 1.0 1.0 17.0 14.0
2nd Lido A 6244 Tom Jenkins Cole Jenkins   SNAFU   MBYC/SWYC 0 USA 1.0 (5.0) 3.0 2.0 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0 20.0 15.0
3rd Lido A 3883 Kevin Thomas Helen Burdett   Short Bus   Abyc 0 USA (3.0) 2.0 2.0 1.0 3.0 2.0 2.0 2.0 2.0 19.0 16.0
4th Lido A 4339 John Gresham Mandi Smith       ABYC   USA 5.0 3.0 4.0 4.0 4.0 4.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 48.0 40.0
5th Lido A 3166 BUTCH MICHEL Naz (Sundance ) Solanki   Flip-Flop   SSC 0 USA 4.0 (6.0) 5.0 6.0 6.0 6.0 4.0 4.0 5.0 46.0 40.0
6th Lido A 2305 Ed Kimball Anne Costello   Grace   ABYC 0 USA (7.0) 4.0 6.0 5.0 5.0 7.0 6.0 5.0 6.0 51.0 44.0
7th Lido A 1512 Daniel Pegg Sophia Mulvania   THE LEGEND   BYC 0 USA 6.0 7.0 7.0 (8.0 RET) 7.0 5.0 5.0 6.0 4.0 55.0 47.0

Lido B Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Lido B 872 Nathan Dalleska     Firefly   ABYC   USA 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 9.0 7.0
2nd Lido B 6125 Steve Cole Melinda Howell   Luff n Laff   ABYC 0 USA (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 1.0 2.0 1.0 11.0 8.0

Optimist Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Optimist 21133 Katharine Doble         California YC 0 USA 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (5.0) 12.0 7.0
2nd Optimist 20304 Callie Davis callie davis       CYC 0 USA 3.0 (4.0) 2.0 4.0 4.0 2.0 2.0 21.0 17.0
3rd Optimist 13043 Jordan Janov         CYC 0 USA 2.0 2.0 4.0 (5.0) 5.0 5.0 3.0 26.0 21.0
4th Optimist 22201 Talia Hamlin         California Yacht Club 0 USA 6.0 3.0 3.0 (12.0) 10.0 7.0 10.0 51.0 39.0
5th Optimist 20592 Harry Bryan         California Yacht Club 0 USA (11.0) 9.0 7.0 9.0 6.0 9.0 4.0 55.0 44.0
6th Optimist 17137 Lucca Farrell     Boxing Kangaroo   California Yacht Club 0 USA 10.0 (16.0) 9.0 11.0 1.0 13.0 6.0 66.0 50.0
7th Optimist 22016 Emily Doble         Calfiornia YC 0 USA 9.0 12.0 (14.0 ZFP) 7.0 7.0 6.0 9.0 64.0 50.0
8th Optimist 14308 Tessa Farrell     Emerald Bay   California Yacht Club 0 USA (16.0) 6.0 10.0 10.0 3.0 10.0 13.0 68.0 52.0
9th Optimist 14782 Thomas Kraak     Kraaken   CYC 0 USA 13.0 8.0 (29.0 OCS) 3.0 17.0 3.0 11.0 84.0 55.0
10th Optimist 13 Emily Rychlik         CBYC/WLYC     8.0 10.0 5.0 14.0 8.0 11.0 (17.0) 73.0 56.0
11th Optimist 18953 Carsten Zieger         CYC 0 USA 7.0 11.0 11.0 8.0 11.0 (12.0) 8.0 68.0 56.0
12th Optimist 21164 Mika Sternberg Mika Sternberg       CYC 0 USA 15.0 7.0 12.0 ZFP 6.0 16.0 4.0 (19.0) 79.0 60.0
13th Optimist 19860 Tate Christopher         ABYC   USA (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 2.0 9.0 8.0 1.0 107.0 78.0
14th Optimist 13313 Owen Cuyler         CBYC 0 USA 4.0 18.0 (29.0 OCS) 15.0 14.0 14.0 14.0 108.0 79.0
15th Optimist 20441 Matthew Commons         CYC 0 USA 20.0 13.0 (24.0 ZFP) 17.0 18.0 15.0 7.0 114.0 90.0
16th Optimist 17096 Noah Stapleton         CBYC 0 USA 18.0 14.0 (21.0 ZFP) 16.0 13.0 16.0 15.0 113.0 92.0
17th Optimist 19622 Isaac Stone         ABYC   USA 14.0 19.0 14.0 (24.0) 12.0 19.0 16.0 118.0 94.0
18th Optimist 7 Dersen Eddowes     Ashlee Eddowes   CBYC 0 USA (21.0) 20.0 17.0 19.0 19.0 17.0 12.0 125.0 104.0
19th Optimist 22239 Mora Moro Mora Moro       California Yacht Club 0 USA (22.0) 21.0 16.0 21.0 20.0 18.0 18.0 136.0 114.0
20th Optimist 21120 Connor Bennett         SFYC 0 USA 5.0 5.0 (29.0 OCS) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 155.0 126.0
21st Optimist 20372 Samantha Hemans         Balboa Yacht Club 0 USA 12.0 15.0 13.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 156.0 127.0
22nd Optimist 17256 Graham Doble         California YC 0 USA (26.0) 26.0 21.0 18.0 21.0 21.0 21.0 154.0 128.0
23rd Optimist 0441 Boyer Tooley         CYC 0 USA (23.0) 22.0 19.0 20.0 22.0 23.0 23.0 152.0 129.0
24th Optimist 19868 Gage Christopher         ABYC   USA (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 13.0 15.0 20.0 29.0 DNC 164.0 135.0
25th Optimist 17251 Katherine Stone         ABYC   USA (25.0) 25.0 22.0 22.0 24.0 22.0 20.0 160.0 135.0
26th Optimist 21125 Andy Uznis         California Yacht Club 0 USA (24.0) 24.0 23.0 23.0 23.0 24.0 22.0 163.0 139.0
27th Optimist 1982 Jaden sathasivam         CBYC 0 USA 19.0 23.0 12.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 170.0 141.0
28th Optimist 17767 Noah Corelli         California Yacht Club 0 USA 17.0 17.0 20.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 170.0 141.0

Optimist Green Fleet

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Optimist Green 7130 Reese lieser Reese lieser   Toni's Boat   KHYF 0 USA (2.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 15.0 13.0
2nd Optimist Green CAL2 Edward Sherman         California Yacht Club 0 USA 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 3.0 18.0 15.0
3rd Optimist Green CAL1 Katlia Sherman         California Yacht Club 0 USA (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 3.0 1.0 34.0 30.0

Portsmouth Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Portsmouth 70 John Williams Beverley Simmons   Perfect Landing-Falcon F16   None 63 USA (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd Portsmouth 066 Luke Melvin Marianna Shand   Flying Pigs- Nacra 15   ABYC 66.6 USA (3.0) 2.0 3.0 3.0 2.0 2.0 15.0 12.0
3rd Portsmouth 1261 Berkeley Green Charles Goggin   RS QUEST   BCYC 104.7 USA 2.0 (3.0) 2.0 2.0 3.0 3.0 15.0 12.0
4th Portsmouth 2383 Jake Mayol Grant Janov       BCYC 84.5 USA (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 42.0 35.0
4th Portsmouth 584 Ken Maring Steve Jeppesen   Gator   Balena bay 103.8 USA (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 42.0 35.0
4th Portsmouth 548 David Bacci Eric Stassevitch   Marauder   Richmond Yacht Club 103.8 USA (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 42.0 35.0

Sabot A Fleet

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Sabot A 8751 Marleigh Henehan     Stinger   MBYC 0 USA 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 11.0 9.0
2nd Sabot A 8776 Kelly Holthus         SDYC 0 USA (5.0) 2.0 3.0 2.0 2.0 4.0 3.0 4.0 1.0 4.0 30.0 25.0
3rd Sabot A 10275 Efe Derman Efe Derman   Boost   MBYC 0 USA 4.0 3.0 4.0 4.0 3.0 (5.0) 2.0 2.0 4.0 3.0 34.0 29.0
4th Sabot A 9504 Owen Fretwell     Marceline the Vampire Queen   MBYC 0 USA 3.0 (5.0) 5.0 3.0 5.0 3.0 4.0 3.0 3.0 2.0 36.0 31.0
5th Sabot A 10132 Bobby Little         ABYC   USA 2.0 4.0 2.0 5.0 4.0 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 47.0 40.0
6th Sabot A 10023 Dylan Sih         ABYC/NHYC 0 USA (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 70.0 63.0

Sabot B Fleet

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Sabot B 10309 Oakley Cunningham Oakley Cunningham   Bruiser   MBYC 0 USA (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 15.0 13.0
2nd Sabot B 7604 Ben Conroy         MBYC 0 USA 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (3.0 RET) 3.0 RET 3.0 RET 3.0 RET 19.0 16.0

Sabot C1 Fleet

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Sabot C1 9861 Scott Pearl         Long Beach Yacht Club 0 USA 1.0 1.0 1.0 2.0 (4.0) 4.0 2.0 1.0 3.0 1.0 20.0 16.0
2nd Sabot C1 7585 Kate Bossler     Endurance   MBYC 0 USA (3.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 3.0 1.0 3.0 2.0 2.0 20.0 17.0
3rd Sabot C1 10243 Lina Carper     Golden Snitch   MBYC 0 USA 2.0 3.0 (4.0) 3.0 3.0 1.0 3.0 2.0 1.0 3.0 25.0 21.0
4th Sabot C1 10315 Allie Shand         MBYC 0 USA 4.0 4.0 3.0 4.0 2.0 2.0 (5.0) 4.0 4.0 5.0 37.0 32.0
5th Sabot C1 9282 Sarah Ozaki         Mission Bay Yacht Club     (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 4.0 5.0 5.0 4.0 60.0 53.0
6th Sabot C1 9936 Nikolina Sentovich         ABYC/NHYC 0 USA (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 70.0 63.0

Tempest Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Tempest 323 Brooke Jolly Dominic Meo III   Class Act   ABYC 85.3 USA (2.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 9.0 7.0
2nd Tempest 335 Chris Cunningham Patrick Tempest Sailor   Tempest   ABYC 85.3 USA 1.0 2.0 2.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 18.0 14.0
3rd Tempest 318 Henk Baars Erik Carpenter   ThunderClap   ABYC 85.3 USA (3.0) 3.0 3.0 3.0 2.0 2.0 2.0 18.0 15.0

Sabot C2 Fleet

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Sabot C2 10155 Chloe Pearl         Long Beach Yacht Club 0 USA 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 11.0 9.0
2nd Sabot C2 9473 Tanner Jolly     The Stig   ABYC 0 USA (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 19.0 17.0

Sabot C3 Fleet

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo HelmName CrewName Division Boat Class Club Rating Nat R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Sabot C3 5807 Griffyn Pugh     Kraken   LMVYC 0 USA 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 11.0 9.0
2nd Sabot C3 8801 Deagan Willis         Lake Mission Viejo YC   USA 2.0 2.0 2.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0 3.0 24.0 20.0
3rd Sabot C3 10172 Carlin Fretwell     Riptide   MBYC 0 USA 3.0 (4.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0 1.0 28.0 24.0
4th Sabot C3 9035 Brynn Jolly     My Brother's Boat   ABYC 0 USA 4.0 3.0 4.0 2.0 4.0 4.0 (5.0) 4.0 4.0 4.0 38.0 33.0
5th Sabot C3 MBYC12 Lilliana Blaskiewicz Lilliana Blaskiewicz   MBYC   Mission Bay Yacht Club 0 USA (5.0) 5.0 5.0 5.0 5.0 5.0 4.0 5.0 5.0 5.0 49.0 44.0
6th Sabot C3 8752 Degan Willis     Outrage   LMVYC 0 USA (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 70.0 63.0

www.abyc.org

https://abyc.org/regattas/memorial-day-regatta

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com