venue burgee

Autumn Series 2013

Alton Water Sports Centre

PROVISIONAL RESULTS at 8:47 on October 3, 2013

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Club Helm Name Crew Name PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast RS 300 513 AWSC Oli Harris   995 3.0 2.0 (4.0) 3.0 (6.0 DNF) 3.0 DNF 21.0 11.0
2nd Fast PHANTOM 1361 AWSC Josh Richardson   1012 1.0 4.0 DNF 3.0 8.0 DNF (12.0 DNC) (12.0 DNC) 40.0 16.0
3rd Fast RS 300 346 AWSC Adam Peak   995 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 6.0 DNF 12.0 DNC 44.0 20.0
4th Fast PHANTOM 1305 AWSC Ian Miller   1012 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0 50.0 26.0
5th Fast BLAZE 696 AWSC Malcom Parker   1032 2.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 51.0 27.0
6th Fast B14 750 DXC Sam Doman Oscar Ford 870 7.0 DNF (12.0 DNC) 8.0 DSQ 6.0 6.0 RET (12.0 DNC) 51.0 27.0
7th Fast KESTREL 1537 AWSC John Glasspool Olive Glasspool 1040 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 52.0 28.0
8th Fast RS 400 628 AWSC Bob Peak Maria Peak 947 7.0 DNF (12.0 DNC) 5.0 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 52.0 28.0
9th Fast RS 400 1275 AWSC David Hearsum Ian Hearsum 947 7.0 DNF (12.0 DNC) 6.0 5.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 54.0 30.0
10th Fast PHANTOM 1150 AWSC Ian Clarke   1012 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 DNS 12.0 DNC 66.0 42.0
11th Fast 29ER 373 AWSC Dan Patten Alex Slatter 922 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 48.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Club Helm Name Crew Name PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium FINN 62 AWSC Jerry Andrews   1053 1.0 1.0 (4.0) (2.0) 1.0 1.0 10.0 4.0
2nd Medium LASER RADIAL 196714 AWSC Alistair Grant   1117 2.0 (5.0 DNF) (8.0 DSQ) 4.0 2.0 2.0 23.0 10.0
3rd Medium LASER RADIAL 174572 AWSC Alex Berry   1117 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 3.0 6.0 5.0 DNF 47.0 17.0
4th Medium LASER 2000 22307 AWSC Julie Hannatt Steve Reeves 1090 7.0 DNF 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 5.0 RET 49.0 19.0
5th Medium LASER 85374 AWSC Scott Cobbold   1087 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 5.0 10.0 DNF 15.0 DNC 61.0 31.0
6th Medium RS 200 1253 AWSC Mark Smith Dom Smith 1053 3.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 10.0 DNF 15.0 DNC 61.0 31.0
7th Medium SOLO 2418 AWSC Tim Granville   1148 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 68.0 38.0
8th Medium FINN 612 AWSC Alex Drayson   1053 7.0 DNF (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 71.0 41.0
9th Medium LASER 89162 AWSC James Everard   1087 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC 72.0 42.0
10th Medium FINN 5 AWSC Will Patten   1053 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 76.0 46.0
11th Medium RS 200 626 AWSC Will Taylor Mike Taylor 1053 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 78.0 48.0
12th Medium LASER RADIAL 181680 AWSC Harry Forbes   1117 7.0 DNF (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 82.0 52.0
13th Medium STREAKER 1673 AWSC Richard Stedman   1153 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 8.0 DSQ 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 83.0 53.0
14th Medium ENTERPRISE 15423 AWSC Richard Maidstone Andrew Callis 1117 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 10.0 DNF 15.0 DNC 85.0 55.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Club Helm Name Crew Name PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow RS TERA SPORT 416 AWSC Oscar Cubitt   1451 2.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 1.0 24.0 6.0
2nd Slow RS TERA SPORT 984 AWSC Matt Smith   1451 1.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 5.0 DNF 27.0 9.0
3rd Slow TOPPER 45566 AWSC Richard Townley   1313 (3.0) 3.0 1.0 3.0 (4.0) 3.0 17.0 10.0
4th Slow TOPAZ UNO 1296 AWSC Barry Garrod   1236 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 2.0 3.0 2.0 28.0 10.0
5th Slow TOPAZ UNO RACE 5479 AWSC Jenny Huff   1186 8.0 DNF (9.0 DNC) 2.0 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 38.0 20.0
6th Slow TOPPER 44113 AWSC Will Hedley   1313 8.0 DNF 5.0 DNF 4.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 39.0 21.0
7th Slow LASER PICO 0 AWSC Kay Maddox   1300 8.0 DNF (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 53.0 35.0
7th Slow MIRROR 64788 AWSC Alastair Mc Hardy Beth Davines 1385 8.0 DNF (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 53.0 35.0

Any problems with the results, please complete a Scoring Enquiry Form, available from the Race/Centre Office.


For reports, photos and other information about dinghy racing at AWSC, see the AWSC website.

R5 - Fast Fleet - 29/09/13 at 11am

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00
Rank Fleet Class Sail No Club Helm Name Crew Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Fast PHANTOM 1305 AWSC Ian Miller   1012 11.00 11.56.49 0.56.49 4 0.56.09 0.00.00 1.0
2 Fast RS 300 513 AWSC Oli Harris   995     DNF       6.0
2 Fast RS 300 346 AWSC Adam Peak   995     DNF       6.0
2 Fast B14 750 DXC Sam Doman Oscar Ford 870     RET       6.0
2 Fast PHANTOM 1150 AWSC Ian Clarke   1012     DNS       6.0

R6 - Fast Fleet - 29/09/13 at 12.06pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.06
Rank Fleet Class Sail No Club Helm Name Crew Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Fast PHANTOM 1305 AWSC Ian Miller   1012 12.06 12.50.18 0.44.18 3 0.43.46 0.00.00 1.0
2 Fast RS 300 513 AWSC Oli Harris   995     DNF       3.0

R5 - Medium Fleet - 29/09/13 at 11am

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.00
Rank Fleet Class Sail No Club Helm Name Crew Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Medium FINN 62 AWSC Jerry Andrews   1053 11.00 11.44.54 0.44.54 3 0.42.38 0.00.00 1.0
2 Medium LASER RADIAL 196714 AWSC Alistair Grant   1117 11.00 11.48.56 0.48.56 3 0.43.48 0.01.18 2.0
3 Medium RS 200 626 AWSC Will Taylor Mike Taylor 1053 11.00 11.46.23 0.46.23 3 0.44.03 0.01.29 3.0
4 Medium FINN 612 AWSC Alex Drayson   1053 11.00 11.46.43 0.46.43 3 0.44.22 0.01.49 4.0
5 Medium LASER 2000 22307 AWSC Julie Hannatt Steve Reeves 1090 11.00 11.53.42 0.53.42 3 0.49.16 0.07.13 5.0
6 Medium LASER RADIAL 174572 AWSC Alex Berry   1117 11.00 11.56.17 0.56.17 3 0.50.23 0.08.39 6.0
7 Medium LASER 85374 AWSC Scott Cobbold   1087     DNF       10.0
7 Medium RS 200 1253 AWSC Mark Smith Dom Smith 1053     DNF       10.0
7 Medium ENTERPRISE 15423 AWSC Richard Maidstone Andrew Callis 1117     DNF       10.0

R6 - Medium Fleet - 29/09/13 at 12.06pm

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.06
Rank Fleet Class Sail No Club Helm Name Crew Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Medium FINN 62 AWSC Jerry Andrews   1053 12.06 12.51.09 0.45.09   0.42.53 0.00.00 1.0
2 Medium LASER RADIAL 196714 AWSC Alistair Grant   1117 12.06 12.56.52 0.50.52   0.45.32 0.02.58 2.0
3 Medium LASER RADIAL 174572 AWSC Alex Berry   1117     DNF       5.0
3 Medium LASER 2000 22307 AWSC Julie Hannatt Steve Reeves 1090     RET       5.0

R5 - Slow Fleet - 29/09/13 at 11am

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.00
Rank Fleet Class Sail No Club Helm Name Crew Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Slow RS TERA SPORT 984 AWSC Matt Smith   1451 11.00 11.42.34 0.42.34 2 0.29.20 0.00.00 1.0
2 Slow RS TERA SPORT 416 AWSC Oscar Cubitt   1451 11.00 11.43.06 0.43.06 2 0.29.42 0.00.32 2.0
3 Slow TOPAZ UNO 1296 AWSC Barry Garrod   1236 11.00 11.39.02 0.39.02 2 0.31.35 0.02.46 3.0
4 Slow TOPPER 45566 AWSC Richard Townley   1313 11.00 11.45.14 0.45.14 2 0.34.27 0.06.43 4.0

R6 - Slow Fleet - 29/09/13 at 12.06pm

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12.06
Rank Fleet Class Sail No Club Helm Name Crew Name PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Points
1 Slow RS TERA SPORT 416 AWSC Oscar Cubitt   1451 12.06 12.48.09 0.42.09 2 0.29.03 0.00.00 1.0
2 Slow TOPAZ UNO 1296 AWSC Barry Garrod   1236 12.06 12.45.59 0.39.59 2 0.32.21 0.04.05 2.0
3 Slow TOPPER 45566 AWSC Richard Townley   1313 12.06 12.54.08 0.48.08 2 0.36.40 0.10.00 3.0
4 Slow RS TERA SPORT 984 AWSC Matt Smith   1451     DNF       5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 6
DSQDisqualification 8
RETRetired Varies

http://www.altonwater.co.uk
info@altonwater.co.uk

http://www.altonwater.co.uk
info@altonwater.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com