Autumn Series 2018

Pagham YC

Results are final as of 20:31 on November 25, 2018

Overall

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Autumn 1 Autumn 2 Autumn 3 Autumn 4 Autumn 7 Autumn 8 Autumn 9 Autumn 10 Total Nett
1st DART 18 4786 Sam Atherton Robson Parr 824 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 2.0 67.0 7.0
2nd Laser 16 242 Simon Orde Jaan Sidique 1066 (4.0) 4.0 4.0 2.0 (5.0) 1.0 (5.0) (5.0) 30.0 11.0
3rd Topax CX16 10 Stuart A Alan P 849 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 3.0 6.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 75.0 15.0
4th RS Quba 1050 Zak Smith   1260 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 1.0 92.0 32.0
5th LASER 4.7 Lmao Louise Green   1207 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 92.0 32.0
6th RS FEVA XL 07 Jack Goodland   1219 3.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 94.0 34.0
7th LASER 144634 Kevin Harris   1098 1.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 94.0 34.0
8th LASER RADIAL Blue/pink/white Sam Atherton   1142 2.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 94.0 34.0
9th RS FEVA XL 07 J/0 Jack Goodland Owen Halligan 1240 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 96.0 36.0
10th DART 18 2606 Andy Grout Carol Grout 824 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 3.0 97.0 37.0
11th TOPPER 36351 Ben Cotton   1358 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 4.0 97.0 37.0
12th RS Quba 1050 Zak Smith Ben Cotton 1260 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 15.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 107.0 47.0
13th DART 18 2606 Andy Grout   824 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 15.0 DNS 15.0 DNC 15.0 DNC 108.0 48.0
14th RS FEVA XL 07 j/i Jack Goodland Immy Orde 1240 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 15.0 DNS 15.0 DNC 15.0 DNC 109.0 49.0

Autumn 1 - 2nd September

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 144634 Kevin Harris   1098 1 1.0
2 LASER RADIAL Blue/pink/white Sam Atherton   1142 2 2.0
3 RS FEVA XL 07 Jack Goodland   1219 3 3.0
4 Laser 16 242 Simon Orde Jaan Sidique 1066 4 4.0

Autumn 2 - 2nd September 2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 RS FEVA XL 07 Jack Goodland   1219 47.97 0.39.53 0.00.00 1219 1.0
2 LASER RADIAL Blue/pink/white Sam Atherton   1142 49.55 0.43.43 0.04.22 1251.596 2.0
3 LASER 144634 Kevin Harris   1098 50.01 0.45.33 0.06.14 1254.103 3.0
4 Laser 16 242 Simon Orde Jaan Sidique 1066 71.35 1.07.09 0.29.04 1794.859 4.0

Autumn 3 - 9th September 2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 4.7 Lmao Louise Green   1207 1 1.0
2 RS FEVA XL 07 J/0 Jack Goodland Owen Halligan 1240 2 2.0
3 Topax CX16 10 Stuart A Alan P 849 3 3.0
4 Laser 16 242 Simon Orde Jaan Sidique 1066 4 4.0

Autumn 4 - 9th September 2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 4.7 Lmao Louise Green   1207 1 1.0
2 Laser 16 242 Simon Orde Jaan Sidique 1066 2 2.0
3 Topax CX16 10 Stuart A Alan P 849 3 3.0
4 RS FEVA XL 07 J/0 Jack Goodland Owen Halligan 1240 4 4.0

Autumn 7 - 7th October 2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 DART 18 4786 Sam Atherton Robson Parr 824 1 1.0
2 RS Quba 1050 Zak Smith Ben Cotton 1260 2 2.0
3 DART 18 2606 Andy Grout   824 3 3.0
4 RS FEVA XL 07 j/i Jack Goodland Immy Orde 1240 4 4.0
5 Laser 16 242 Simon Orde Jaan Sidique 1066 5 5.0
6 Topax CX16 10 Stuart A Alan P 849 6 6.0

Autumn 8 - 7th October 2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser 16 242 Simon Orde Jaan Sidique 1066 1 1.0
2 DART 18 4786 Sam Atherton Robson Parr 824 2 2.0
3 Topax CX16 10 Stuart A Alan P 849 3 3.0
4 RS Quba 1050 Zak Smith Ben Cotton 1260 DNF 15.0
4 DART 18 2606 Andy Grout   824 DNS 15.0
4 RS FEVA XL 07 j/i Jack Goodland Immy Orde 1240 DNS 15.0

Autumn 9 - 21st September 2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 RS Quba 1050 Zak Smith   1260 79.63 1.03.32 0.00.00 1260 1.0
2 DART 18 4786 Sam Atherton Robson Parr 824 59.56 1.12.44 0.07.35 943.36 2.0
3 TOPPER 36351 Ben Cotton   1358 99.6 1.12.58 0.12.49 1559.85 3.0
4 DART 18 2606 Andy Grout Carol Grout 824 61.8 1.14.11 0.08.47 962.249 4.0
5 Laser 16 242 Simon Orde Jaan Sidique 1066 86.28 1.21.07 0.18.45 1360.999 5.0

Autumn 10 - 21st September 2018

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 RS Quba 1050 Zak Smith   1260 56.26 0.44.47 0.00.00 1260 1.0
2 DART 18 4786 Sam Atherton Robson Parr 824 36.85 0.45.25 0.00.31 835.411 2.0
3 DART 18 2606 Andy Grout Carol Grout 824 40.55 0.49.39 0.04.01 913.556 3.0
4 TOPPER 36351 Ben Cotton   1358 75.11 0.55.22 0.14.22 1678.636 4.0
5 Laser 16 242 Simon Orde Jaan Sidique 1066 63.91 1.00.31 0.16.46 1440.478 5.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com