Eve Axbridge

BCYC

Evening Axbridge

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 50, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Ev Axbridge 1 Ev Axbridge 2 Eve Axbridge 3 Eve Axbridge 4 Eve Axbridge 5 Total Nett
1st fast   RS 300 439   John Teague   965 (51.0 DNC) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 56.0 3.0
2nd slow   ILCA 7 / Laser 1   John Lewis   1101 3.0 (23.0) 1.0 (4.0) 4.0 35.0 8.0
3rd fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 4.0 (8.0) (51.0 DNC) 3.0 7.0 73.0 14.0
4th slow   SOLO 5204   Paul Teague   1142 (51.0 DNC) 3.0 (51.0 DNC) 5.0 6.0 116.0 14.0
5th slow   SOLO 4514   Charles Davidson   1142 5.0 6.0 6.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 119.0 17.0
6th slow   ILCA 7 / Laser 170854   Alan Pryce   1101 (8.0) (13.0) 7.0 7.0 5.0 40.0 19.0
7th slow   ILCA 7 / Laser 142796   Malcolm Williamson   1101 (9.0) (17.0) 4.0 8.0 8.0 46.0 20.0
8th fast   RS 200 1691   Will Rhodes Chris Cholton 1046 2.0 7.0 (51.0 DNC) 12.0 (51.0 DNC) 123.0 21.0
9th slow   SOLO 4574   Ian U   1142 (51.0 DNC) 10.0 8.0 13.0 (51.0 DNC) 133.0 31.0
10th fast   RS 200 327   Sally Campbell Beth & Abi Campbell 1046 15.0 12.0 5.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 134.0 32.0
11th slow   RS Quba 8   Colin Gray   1260 13.0 11.0 12.0 (15.0) (17.0) 68.0 36.0
12th slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 (18.0) 16.0 14.0 (25.0) 9.0 82.0 39.0
13th slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Jackie / Debbie 1126 14.0 (20.0) 13.0 (23.0) 12.0 82.0 39.0
14th slow   ILCA 7 / Laser 72519   Stephen Farnie   1101 17.0 (19.0) 9.0 14.0 (51.0 DNC) 110.0 40.0
15th slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace / Adrian 1126 12.0 (51.0 DNC) 10.0 24.0 (25.0) 122.0 46.0
16th slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike / Adrian 1126 19.0 (21.0) 15.0 (22.0) 18.5 95.5 52.5
17th fast   RS 300 400   Mark Percival   965 (51.0 DNC) 2.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 2.0 157.0 55.0
18th fast   RS 200 396   Mark Percival Jack Percival 1046 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 3.0 2.0 51.0 DNC 158.0 56.0
19th fast   LARK 2470   Garry Packer Isobel Cooper / Karen McNally 1065 (51.0 DNC) 32.5 OOD 11.0 17.0 (51.0 DNC) 162.5 60.5
20th slow   TOPPER 6315   Finley Kirkby   1365 24.0 22.0 (51.0 DNC) (28.0 DNF) 15.0 140.0 61.0
21st fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 11.0 3.0 167.0 65.0
22nd slow   ILCA 7 / Laser 77528   Dave Clinton   1101 6.0 9.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 168.0 66.0
23rd fast   OSPREY 1246   Alice Allen Johnny Allen 930 (51.0 DNC) 5.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 11.0 169.0 67.0
24th slow   SOLO 5072   Jonathan Coates   1142 10.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 6.0 51.0 DNC 169.0 67.0
25th slow   ILCA 7 / Laser 1   Stephen Crayford   1101 23.0 27.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 20.0 172.0 70.0
26th slow   Zest 4   Oliver Trebilcock   1260 (51.0 DNC) 28.0 (51.0 DNC) 20.0 24.0 174.0 72.0
27th slow   Zest 5   Phillipa Grifiths   1260 25.0 26.0 (51.0 DNC) 21.0 (51.0 DNC) 174.0 72.0
28th slow   Zest 3   James Newman   1260 27.0 25.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 22.0 176.0 74.0
29th slow   SOLO 4984   Simon Page   1142 (51.0 DNC) 14.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 10.0 177.0 75.0
30th fast   PHANTOM 1293   Andrew Thompson   1002 11.0 15.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 179.0 77.0
31st slow   ILCA 7 / Laser 139370   TBA   1101 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 17.0 DNF 51.0 DNC 13.0 183.0 81.0
32nd slow   LIGHTNING 368 226   Graham Birch   1162 20.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 14.0 187.0 85.0
33rd slow   Fusion pro 483   Joanne Sidwell   1300 16.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 19.0 51.0 DNC 188.0 86.0
34th slow   ILCA 6 / Laser Radial 75330   Mark Boddy   1150 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 9.0 28.0 DNF 190.0 88.0
35th slow   ENTERPRISE 21774   Mike Wilkinson Dave Wilkinson 1126 21.0 18.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 192.0 90.0
36th slow   Laser Pico 88   Oliver Edwards   1330 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 16.0 26.0 195.0 93.0
37th slow   RS Quest 1181   Towan Latham Harry Crayford 1110 (51.0 DNC) 24.0 (51.0 DNC) 18.0 51.0 DNC 195.0 93.0
38th slow   Zest 5   Towan Latham   1260 22.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 23.0 198.0 96.0
39th slow   SOLO 5204   John Teague   1142 1.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 205.0 103.0
40th slow   ENTERPRISE 23044   Dave Marsden Sue Clinton 1126 (51.0 DNC) 4.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 208.0 106.0
41st fast   2000 21920   Lucy Pearce Dan Crayford 1114 (51.0 DNC) 31.0 (51.0 DNC) 26.0 51.0 DNC 210.0 108.0
42nd fast   MERLIN-ROCKET 3779   Gavin Chris 980 7.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 211.0 109.0
43rd slow   Zest 1   Oliver Edwards   1260 28.0 30.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 211.0 109.0
44th slow   ILCA 7 / Laser 181375   Simon Beck   1101 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 10.0 51.0 DNC 214.0 112.0
45th fast   RS 100 8.4 147   Chris Appleton   1004 (51.0 DNC) 29.0 43.7 OOD 43.7 OOD (51.0 DNC) 218.4 116.4
46th slow   ENTERPRISE 22360   Dave Bryan 1126 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 16.0 220.0 118.0
47th slow   ILCA 7 / Laser 156249   Flavio Zamboni   1101 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 18.5 222.5 120.5
48th slow   RS Quest 1185   Harvey Scott Charlie Scott 1110 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 21.0 225.0 123.0
49th slow   Zest 3   Harry Cayford   1260 26.0 (51.0 DNC) (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 230.0 128.0
50th slow   ENTERPRISE 216   M Wimby E Wimby 1126 (51.0 DNC) 32.0 (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 236.0 134.0

Ev Axbridge 1 - 17 May 2023 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 slow   SOLO 5204   John Teague   1142 54:34 0:47:47 1.0
2 fast   RS 200 1691   Will Rhodes Chris Cholton 1046 51:18 0:49:03 2.0
3 slow   ILCA 7 / Laser 1   John Lewis   1101 54:23 0:49:24 3.0
4 fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 52:21 0:50:03 4.0
5 slow   SOLO 4514   Charles Davidson   1142 57:18 0:50:11 5.0
6 slow   ILCA 7 / Laser 77528   Dave Clinton   1101 55:39 0:50:33 6.0
7 fast   MERLIN-ROCKET 3779   Gavin Chris 980 49:44 0:50:45 7.0
8 slow   ILCA 7 / Laser 170854   Alan Pryce   1101 56:55 0:51:42 8.0
9 slow   ILCA 7 / Laser 142796   Malcolm Williamson   1101 58:14 0:52:53 9.0
10 slow   SOLO 5072   Jonathan Coates   1142 61:05 0:53:29 10.0
11 fast   PHANTOM 1293   Andrew Thompson   1002 54:00 0:53:54 11.0
12 slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace / Adrian 1126 61:20 0:54:28 12.0
13 slow   RS Quba 8   Colin Gray   1260 68:50 0:54:38 13.0
14 slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Jackie / Debbie 1126 61:39 0:54:45 14.0
15 fast   RS 200 327   Sally Campbell Beth & Abi Campbell 1046 57:28 0:54:56 15.0
16 slow   Fusion pro 483   Joanne Sidwell   1300 48:21 0:55:47 16.0
17 slow   ILCA 7 / Laser 72519   Stephen Farnie   1101 62:00 0:56:19 17.0
18 slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 64:12 0:57:01 18.0
19 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike / Adrian 1126 64:23 0:57:11 19.0
20 slow   LIGHTNING 368 226   Graham Birch   1162 66:28 0:57:12 20.0
21 slow   ENTERPRISE 21774   Mike Wilkinson Dave Wilkinson 1126 64:36 0:57:22 21.0
22 slow   Zest 5   Towan Latham   1260 49:25 0:58:50 22.0
23 slow   ILCA 7 / Laser 1   Stephen Crayford   1101 66:39 1:00:32 23.0
24 slow   TOPPER 6315   Finley Kirkby   1365 55:40 1:01:10 24.0
25 slow   Zest 5   Phillipa Grifiths   1260 55:41 1:06:17 25.0
26 slow   Zest 3   Harry Cayford   1260 55:42 1:06:19 26.0
27 slow   Zest 3   James Newman   1260 62:47 1:14:45 27.0
28 slow   Zest 1   Oliver Edwards   1260 63:20 1:15:24 28.0

Ev Axbridge 2 - 24 May 2023 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 fast   RS 300 439   John Teague   965 45:35 0:47:14 1.0
2 fast   RS 300 400   Mark Percival   965 45:41 0:47:20 2.0
3 slow   SOLO 5204   Paul Teague   1142 54:10 0:47:26 3.0
4 slow   ENTERPRISE 23044   Dave Marsden Sue Clinton 1126 53:41 0:47:41 4.0
5 fast   OSPREY 1246   Alice Allen Johnny Allen 930 44:54 0:48:17 5.0
6 slow   SOLO 4514   Charles Davidson   1142 55:18 0:48:25 6.0
7 fast   RS 200 1691   Will Rhodes Chris Cholton 1046 51:11 0:48:56 7.0
8 fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 52:33 0:50:14 8.0
9 slow   ILCA 7 / Laser 77528   Dave Clinton   1101 56:08 0:50:59 9.0
10 slow   SOLO 4574   Ian U   1142 58:54 0:51:35 10.0
11 slow   RS Quba 8   Colin Gray   1260 65:14 0:51:46 11.0
12 fast   RS 200 327   Sally Campbell Beth & Abi Campbell 1046 54:28 0:52:04 12.0
13 slow   ILCA 7 / Laser 170854   Alan Pryce   1101 57:37 0:52:20 13.0
14 slow   SOLO 4984   Simon Page   1142 59:56 0:52:29 14.0
15 fast   PHANTOM 1293   Andrew Thompson   1002 52:57 0:52:51 15.0
16 slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 59:42 0:53:01 16.0
17 slow   ILCA 7 / Laser 142796   Malcolm Williamson   1101 58:23 0:53:02 17.0
18 slow   ENTERPRISE 21774   Mike Wilkinson Dave Wilkinson 1126 60:33 0:53:46 18.0
19 slow   ILCA 7 / Laser 72519   Stephen Farnie   1101 59:32 0:54:04 19.0
20 slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Jackie / Debbie 1126 61:13 0:54:22 20.0
21 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike / Adrian 1126 61:24 0:54:32 21.0
22 slow   TOPPER 6315   Finley Kirkby   1365 37:36 0:55:05 22.0
23 slow   ILCA 7 / Laser 1   John Lewis   1101 61:50 0:56:10 23.0
24 slow   RS Quest 1181   Towan Latham Harry Crayford 1110 63:07 0:56:52 24.0
25 slow   Zest 3   James Newman   1260 36:21 0:57:42 25.0
26 slow   Zest 5   Phillipa Grifiths   1260 36:22 0:57:43 26.0
27 slow   ILCA 7 / Laser 1   Stephen Crayford   1101 65:03 0:59:05 27.0
28 slow   Zest 4   Oliver Trebilcock   1260 37:27 0:59:27 28.0
29 fast   RS 100 8.4 147   Chris Appleton   1004 60:11 0:59:57 29.0
30 slow   Zest 1   Oliver Edwards   1260 38:25 1:00:59 30.0
31 fast   2000 21920   Lucy Pearce Dan Crayford 1114 68:11 1:01:12 31.0
32 slow   ENTERPRISE 216   M Wimby E Wimby 1126 36:32 1:04:53 32.0
33 fast   LARK 2470   Garry Packer Isobel Cooper / Karen McNally 1065 OOD   32.5

Eve Axbridge 3 - 31 May 2023 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 slow   ILCA 7 / Laser 1   John Lewis   1101 36:23 0:33:03 1.0
2 fast   RS 300 439   John Teague   965 32:15 0:33:25 2.0
3 fast   RS 200 396   Mark Percival Jack Percival 1046 34:59 0:33:27 3.0
4 slow   ILCA 7 / Laser 142796   Malcolm Williamson   1101 37:31 0:34:05 4.0
5 fast   RS 200 327   Sally Campbell Beth & Abi Campbell 1046 36:40 0:35:03 5.0
6 slow   SOLO 4514   Charles Davidson   1142 41:00 0:35:54 6.0
7 slow   ILCA 7 / Laser 170854   Alan Pryce   1101 39:36 0:35:58 7.0
8 slow   SOLO 4574   Ian U   1142 41:41 0:36:30 8.0
9 slow   ILCA 7 / Laser 72519   Stephen Farnie   1101 40:25 0:36:43 9.0
10 slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace / Adrian 1126 42:07 0:37:24 10.0
11 fast   LARK 2470   Garry Packer Isobel Cooper / Karen McNally 1065 40:27 0:37:59 11.0
12 slow   RS Quba 8   Colin Gray   1260 32:08 0:38:15 12.0
13 slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Jackie / Debbie 1126 43:24 0:38:33 13.0
14 slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 44:06 0:39:10 14.0
15 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike / Adrian 1126 44:17 0:39:20 15.0
16 slow   ILCA 7 / Laser 139370   TBA   1101 DNF   17.0
17 fast   RS 100 8.4 147   Chris Appleton   1004 OOD   43.7

Eve Axbridge 4 - 7 June 2023 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 fast   RS 300 439   John Teague   965 38:31 0:39:55 1.0
2 fast   RS 200 396   Mark Percival Jack Percival 1046 41:49 0:39:59 2.0
3 fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 42:20 0:40:28 3.0
4 slow   ILCA 7 / Laser 1   John Lewis   1101 44:40 0:40:34 4.0
5 slow   SOLO 5204   Paul Teague   1142 47:02 0:41:11 5.0
6 slow   SOLO 5072   Jonathan Coates   1142 47:50 0:41:53 6.0
7 slow   ILCA 7 / Laser 170854   Alan Pryce   1101 47:12 0:42:52 7.0
8 slow   ILCA 7 / Laser 142796   Malcolm Williamson   1101 47:22 0:43:01 8.0
9 slow   ILCA 6 / Laser Radial 75330   Mark Boddy   1150 49:52 0:43:22 9.0
10 slow   ILCA 7 / Laser 181375   Simon Beck   1101 48:12 0:43:47 10.0
11 fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 47:17 0:43:54 11.0
12 fast   RS 200 1691   Will Rhodes Chris Cholton 1046 46:02 0:44:01 12.0
13 slow   SOLO 4574   Ian U   1142 50:17 0:44:02 13.0
14 slow   ILCA 7 / Laser 72519   Stephen Farnie   1101 48:32 0:44:05 14.0
15 slow   RS Quba 8   Colin Gray   1260 56:14 0:44:38 15.0
16 slow   Laser Pico 88   Oliver Edwards   1330 35:44 0:44:47 16.0
17 fast   LARK 2470   Garry Packer Isobel Cooper / Karen McNally 1065 48:21 0:45:24 17.0
18 slow   RS Quest 1181   Towan Latham Harry Crayford 1110 50:50 0:45:48 18.0
19 slow   Fusion pro 483   Joanne Sidwell   1300 36:03 0:46:13 19.0
20 slow   Zest 4   Oliver Trebilcock   1260 35:09 0:46:30 20.0
21 slow   Zest 5   Phillipa Grifiths   1260 35:12 0:46:34 21.0
22 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike / Adrian 1126 52:46 0:46:52 22.0
23 slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Jackie / Debbie 1126 53:18 0:47:20 23.0
24 slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace / Adrian 1126 53:56 0:47:54 24.0
25 slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 54:39 0:48:32 25.0
26 fast   2000 21920   Lucy Pearce Dan Crayford 1114 55:41 0:49:59 26.0
27 slow   TOPPER 6315   Finley Kirkby   1365 DNF   28.0
28 fast   RS 100 8.4 147   Chris Appleton   1004 OOD   43.7

Eve Axbridge 5 - 14 June 2023 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 fast   RS 300 439   John Teague   965 30:08 0:31:14 1.0
2 fast   RS 300 400   Mark Percival   965 30:10 0:31:16 2.0
3 fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 35:33 0:33:01 3.0
4 slow   ILCA 7 / Laser 1   John Lewis   1101 36:44 0:33:22 4.0
5 slow   ILCA 7 / Laser 170854   Alan Pryce   1101 37:11 0:33:46 5.0
6 slow   SOLO 5204   Paul Teague   1142 38:35 0:33:47 6.0
7 fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 35:45 0:34:11 7.0
8 slow   ILCA 7 / Laser 142796   Malcolm Williamson   1101 38:28 0:34:56 8.0
9 slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 40:14 0:35:44 9.0
10 slow   SOLO 4984   Simon Page   1142 41:59 0:36:46 10.0
11 fast   OSPREY 1246   Alice Allen Johnny Allen 930 34:20 0:36:55 11.0
12 slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Jackie / Debbie 1126 42:16 0:37:32 12.0
13 slow   ILCA 7 / Laser 139370   TBA   1101 41:30 0:37:42 13.0
14 slow   LIGHTNING 368 226   Graham Birch   1162 44:02 0:37:54 14.0
15 slow   TOPPER 6315   Finley Kirkby   1365 34:38 0:38:04 15.0
16 slow   ENTERPRISE 22360   Dave Bryan 1126 42:54 0:38:06 16.0
17 slow   RS Quba 8   Colin Gray   1260 32:07 0:38:14 17.0
18 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike / Adrian 1126 43:08 0:38:18 18.5
18 slow   ILCA 7 / Laser 156249   Flavio Zamboni   1101 42:10 0:38:18 18.5
20 slow   ILCA 7 / Laser 1   Stephen Crayford   1101 44:26 0:40:21 20.0
21 slow   RS Quest 1185   Harvey Scott Charlie Scott 1110 30:05 0:40:39 21.0
22 slow   Zest 3   James Newman   1260 34:51 0:41:29 22.0
23 slow   Zest 5   Towan Latham   1260 34:55 0:41:34 23.0
24 slow   Zest 4   Oliver Trebilcock   1260 35:09 0:41:51 24.0
25 slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace / Adrian 1126 34:02 0:45:20 25.0
26 slow   Laser Pico 88   Oliver Edwards   1330 41:32 0:46:51 26.0
27 slow   ILCA 6 / Laser Radial 75330   Mark Boddy   1150 DNF   28.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com