Eve Candlelight

BCYC

Evening Candlelight

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 44, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Eve Candle 1 Eve Candle 3 Eve candle 4 Eve candle 5 Eve Candle 6 Total Nett
1st fast   RS 300 439   John Teague   965 (4.0) 2.0 (4.0) 2.0 3.0 15.0 7.0
2nd fast   RS 400 1277   Graham Tullet Natasha Lister 940 (45.0 DNC) 4.5 1.0 (45.0 DNC) 2.0 97.5 7.5
3rd slow   ILCA 6 / Laser Radial 77528   Dave Clinton   1150 (45.0 DNC) 7.5 (15.0) 1.0 1.0 69.5 9.5
4th fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 1.0 (7.5) 2.0 (8.0) 7.0 25.5 10.0
5th slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace 1126 3.0 (13.0) 3.0 7.0 (13.0) 39.0 13.0
6th fast   RS 200 396   Mark Percival Jack Percival 1046 (45.0 DNC) 3.0 (45.0 DNC) 9.0 4.0 106.0 16.0
7th fast   MERLIN-ROCKET 3779   Gavin Chris 980 9.0 (45.0 DNC) 5.0 (45.0 DNC) 6.0 110.0 20.0
8th fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 (13.0) 9.0 OOD (11.0) 4.0 8.0 45.0 21.0
9th slow   ILCA 7 / Laser 142796   Malcolm Williamson   1101 (16.6 OOD) 4.5 12.0 5.0 (45.0 DNC) 83.1 21.5
10th slow   SOLO 4574   Ian U   1142 7.0 12.0 6.0 (45.0 DNC) (14.0) 84.0 25.0
11th slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike 1126 10.0 9.0 7.0 (13.0) (18.0) 57.0 26.0
12th slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 6.0 16.0 10.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 122.0 32.0
13th fast   LARK 2470   Garry Packer Isobel Cooper / Finley 1065 8.0 (14.0) 12.3 OOD (15.0) 12.0 61.3 32.3
14th fast   PHANTOM 1293   Andrew Thompson   1002 (45.0 DNC) 10.0 9.0 (28.0 RET) 15.0 107.0 34.0
15th slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Jackie 1122 12.0 (45.0 DNC) 13.0 (45.0 DNC) 17.0 132.0 42.0
16th fast   2000 21920   Lucy Pearce Dan Crayford 1114 14.0 (18.0) 18.0 (21.0) 16.0 87.0 48.0
17th slow   ENTERPRISE 23044   Dave Marsden Sue Clinton 1126 (45.0 DNC) 1.0 (45.0 DNC) 3.0 45.0 DNC 139.0 49.0
18th slow   LIGHTNING 368 226   Graham Birch   1162 (45.0 DNC) 17.0 8.0 (45.0 DNC) 25.0 DNF 140.0 50.0
19th fast   RS 200 1443   Charles Jess 1046 23.0 DNF (45.0 DNC) 14.0 14.0 (25.0 RET) 121.0 51.0
20th slow   SOLO 4984   Simon Page   1142 11.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 17.0 25.0 DNF 143.0 53.0
21st slow   ILCA 7 / Laser 156249   Flavio Zamboni   1101 20.0 15.0 (45.0 DNC) 18.0 (45.0 DNC) 143.0 53.0
22nd slow   Zest 1   Oliver Edwards   1260 15.0 (45.0 DNC) 21.0 23.0 (45.0 DNC) 149.0 59.0
23rd slow   Zest 3   Harry Cayford   1260 18.0 (45.0 DNC) 19.0 22.0 (45.0 DNC) 149.0 59.0
24th slow   ILCA 7 / Laser 1   Stephen Cayford   1101 19.0 (45.0 DNC) 17.0 24.0 (45.0 DNC) 150.0 60.0
25th slow   Zest 2   James Newman   1260 16.0 (45.0 DNC) 20.0 25.0 (45.0 DNC) 151.0 61.0
26th fast   RS 200 1691   Will Rhodes Chris Cholton 1046 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 10.0 9.0 154.0 64.0
27th slow   Zest 4   Oliver Trebilcock   1260 21.0 (45.0 DNC) 24.0 19.0 (45.0 DNC) 154.0 64.0
28th slow   ILCA 6 / Laser Radial 83679   Towan Latham   1150 (45.0 DNC) 11.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC 10.0 156.0 66.0
29th slow   TOPPER 6315   Finley Kirkby   1365 (45.0 DNC) 19.0 22.0 28.0 DNF (45.0 DNC) 159.0 69.0
30th slow   ENTERPRISE 22360   Dave Bryan 1126 5.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 20.0 45.0 DNC 160.0 70.0
31st slow   Zest 5   Towan Latham   1260 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 16.0 11.0 45.0 DNC 162.0 72.0
32nd slow   ENTERPRISE 21774   Mike Wilkinson Dave Wilkinson 1126 (45.0 DNC) 22.0 RET (45.0 DNC) 12.0 45.0 DNC 169.0 79.0
33rd slow   SOLO 5204   Paul Teague   1142 2.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 182.0 92.0
34th slow   ILCA 7 / Laser 179081   John Lapes   1101 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 5.0 185.0 95.0
35th slow   ILCA 7 / Laser 170854   Alan Pryce   1101 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 6.0 45.0 DNC 186.0 96.0
36th slow   ILCA 7 / Laser 181375   Simon Beck   1101 (45.0 DNC) 6.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 186.0 96.0
37th slow   SOLO 5072   Jonathan Coates   1142 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 11.0 191.0 101.0
38th slow   SOLO 4085   Steve Whitby   1142 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 16.0 45.0 DNC 196.0 106.0
39th slow   Fusion pro 483   Joanne Sidwell   1300 17.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 197.0 107.0
40th fast   RS 100 8.4 100   Chris Appleton   1004 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 19.0 199.0 109.0
41st slow   ILCA 6 / Laser Radial 166443   Oliver Treblecock   1150 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 20.0 200.0 110.0
42nd fast   Iso 938   Oliver Trebilcock Ollie Edwards 922 (45.0 DNC) 20.0 (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 200.0 110.0
43rd slow   Fusion pro Fusion   Steve O'Halloran   1300 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 21.0 201.0 111.0
44th fast   Laser II L2       1085 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 23.0 45.0 DNC 45.0 DNC 203.0 113.0

Eve Candle 1 - 5/4/23 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 28:26 0:27:11 1.0
2 slow   SOLO 5204   Paul Teague   1142 31:39 0:27:43 2.0
3 slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace 1126 31:33 0:28:01 3.0
4 fast   RS 300 439   John Teague   965 27:14 0:28:13 4.0
5 slow   ENTERPRISE 22360   Dave Bryan 1126 34:43 0:30:50 5.0
6 slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 35:07 0:31:11 6.0
7 slow   SOLO 4574   Ian U   1142 36:37 0:32:04 7.0
8 fast   LARK 2470   Garry Packer Isobel Cooper / Finley 1065 34:19 0:32:13 8.0
9 fast   MERLIN-ROCKET 3779   Gavin Chris 980 31:59 0:32:38 9.0
10 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike 1126 36:47 0:32:40 10.0
11 slow   SOLO 4984   Simon Page   1142 37:19 0:32:41 11.0
12 slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Jackie 1122 37:00 0:32:59 12.0
13 fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 36:27 0:33:51 13.0
14 fast   2000 21920   Lucy Pearce Dan Crayford 1114 43:17 0:38:51 14.0
15 slow   Zest 1   Oliver Edwards   1260 49:24 0:39:12 15.0
16 slow   Zest 2   James Newman   1260 50:58 0:40:27 16.0
17 slow   ILCA 7 / Laser 142796   Malcolm Williamson   1101 OOD   16.6
18 slow   Fusion pro 483   Joanne Sidwell   1300 30:00 0:46:09 17.0
19 slow   Zest 3   Harry Cayford   1260 30:00 0:47:37 18.0
20 slow   ILCA 7 / Laser 1   Stephen Cayford   1101 26:59 0:49:01 19.0
21 slow   ILCA 7 / Laser 156249   Flavio Zamboni   1101 27:30 0:49:57 20.0
22 slow   Zest 4   Oliver Trebilcock   1260 33:32 0:53:14 21.0
23 fast   RS 200 1443   Charles Jess 1046 DNF   23.0

Eve Candle 3 - 19/4/23 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 slow   ENTERPRISE 23044   Dave Marsden Sue Clinton 1126 44:40 0:39:40 1.0
2 fast   RS 300 439   John Teague   965 38:30 0:39:54 2.0
3 fast   RS 200 396   Mark Percival Jack Percival 1046 42:20 0:40:28 3.0
4 fast   RS 400 1277   Graham Tullet Natasha Lister 940 38:14 0:40:40 4.5
4 slow   ILCA 7 / Laser 142796   Malcolm Williamson   1101 44:46 0:40:40 4.5
6 slow   ILCA 7 / Laser 181375   Simon Beck   1101 44:52 0:40:45 6.0
7 slow   ILCA 6 / Laser Radial 77528   Dave Clinton   1150 35:22 0:41:00 7.5
7 fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 42:53 0:41:00 7.5
9 fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 OOD   9.0
9 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike 1126 34:40 0:41:03 9.0
11 fast   PHANTOM 1293   Andrew Thompson   1002 42:30 0:42:25 10.0
12 slow   ILCA 6 / Laser Radial 83679   Towan Latham   1150 37:11 0:43:07 11.0
13 slow   SOLO 4574   Ian U   1142 37:26 0:43:42 12.0
14 slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace 1126 37:18 0:44:10 13.0
15 fast   LARK 2470   Garry Packer Isobel Cooper / Finley 1065 35:55 0:44:58 14.0
16 slow   ILCA 7 / Laser 156249   Flavio Zamboni   1101 37:40 0:45:37 15.0
17 slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 38:40 0:45:47 16.0
18 slow   LIGHTNING 368 226   Graham Birch   1162 40:10 0:46:05 17.0
19 fast   2000 21920   Lucy Pearce Dan Crayford 1114 40:47 0:48:49 18.0
20 slow   TOPPER 6315   Finley Kirkby   1365 34:34 0:50:39 19.0
21 fast   Iso 938   Oliver Trebilcock Ollie Edwards 922 40:00 0:57:51 20.0
22 slow   ENTERPRISE 21774   Mike Wilkinson Dave Wilkinson 1126 RET   22.0

Eve candle 4 - 26/4/23 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 fast   RS 400 1277   Graham Tullet Natasha Lister 940 40:01 0:42:34 1.0
2 fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 44:56 0:42:57 2.0
3 slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace 1126 48:56 0:43:27 3.0
4 fast   RS 300 439   John Teague   965 42:38 0:44:11 4.0
5 fast   MERLIN-ROCKET 3779   Gavin Chris 980 43:51 0:44:45 5.0
6 slow   SOLO 4574   Ian U   1142 52:16 0:45:46 6.0
7 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike 1126 51:51 0:46:03 7.0
8 slow   LIGHTNING 368 226   Graham Birch   1162 26:48 0:46:08 8.0
9 fast   PHANTOM 1293   Andrew Thompson   1002 47:06 0:47:00 9.0
10 slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 53:04 0:47:08 10.0
11 fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 51:30 0:47:49 11.0
12 slow   ILCA 7 / Laser 142796   Malcolm Williamson   1101 53:10 0:48:17 12.0
13 fast   LARK 2470   Garry Packer Isobel Cooper / Finley 1065 OOD   12.3
14 slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Jackie 1122 54:14 0:48:20 13.0
15 fast   RS 200 1443   Charles Jess 1046 50:40 0:48:26 14.0
16 slow   ILCA 6 / Laser Radial 77528   Dave Clinton   1150 57:11 0:49:43 15.0
17 slow   Zest 5   Towan Latham   1260 33:54 0:53:49 16.0
18 slow   ILCA 7 / Laser 1   Stephen Cayford   1101 30:33 0:55:30 17.0
19 fast   2000 21920   Lucy Pearce Dan Crayford 1114 31:56 0:57:20 18.0
20 slow   Zest 3   Harry Cayford   1260 38:32 1:01:10 19.0
21 slow   Zest 2   James Newman   1260 39:23 1:02:31 20.0
22 slow   Zest 1   Oliver Edwards   1260 43:58 1:09:47 21.0
23 slow   TOPPER 6315   Finley Kirkby   1365 48:11 1:10:36 22.0
24 fast   Laser II L2       1085 41:56 1:17:18 23.0
25 slow   Zest 4   Oliver Trebilcock   1260 49:40 1:18:50 24.0

Eve candle 5 - 3/5/23 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 slow   ILCA 6 / Laser Radial 77528   Dave Clinton   1150 61:05 0:53:07 1.0
2 fast   RS 300 439   John Teague   965 51:18 0:53:10 2.0
3 slow   ENTERPRISE 23044   Dave Marsden Sue Clinton 1126 60:26 0:53:40 3.0
4 fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 58:35 0:54:24 4.0
5 slow   ILCA 7 / Laser 142796   Malcolm Williamson   1101 60:46 0:55:12 5.0
6 slow   ILCA 7 / Laser 170854   Alan Pryce   1101 61:00 0:55:24 6.0
7 slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace 1126 62:38 0:55:37 7.0
8 fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 58:26 0:55:52 8.0
9 fast   RS 200 396   Mark Percival Jack Percival 1046 58:50 0:56:15 9.0
10 fast   RS 200 1691   Will Rhodes Chris Cholton 1046 59:30 0:56:53 10.0
11 slow   Zest 5   Towan Latham   1260 46:21 0:57:48 11.0
12 slow   ENTERPRISE 21774   Mike Wilkinson Dave Wilkinson 1126 65:19 0:58:00 12.0
13 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike 1126 66:22 0:58:56 13.0
14 fast   RS 200 1443   Charles Jess 1046 62:01 0:59:17 14.0
15 fast   LARK 2470   Garry Packer Isobel Cooper / Finley 1065 64:26 1:00:30 15.0
16 slow   SOLO 4085   Steve Whitby   1142 69:40 1:01:00 16.0
17 slow   SOLO 4984   Simon Page   1142 69:50 1:01:09 17.0
18 slow   ILCA 7 / Laser 156249   Flavio Zamboni   1101 67:28 1:01:17 18.0
19 slow   Zest 4   Oliver Trebilcock   1260 51:31 1:04:15 19.0
20 slow   ENTERPRISE 22360   Dave Bryan 1126 46:31 1:04:55 20.0
21 fast   2000 21920   Lucy Pearce Dan Crayford 1114 46:30 1:05:36 21.0
22 slow   Zest 3   Harry Cayford   1260 54:27 1:07:54 22.0
23 slow   Zest 1   Oliver Edwards   1260 54:30 1:07:58 23.0
24 slow   ILCA 7 / Laser 1   Stephen Cayford   1101 47:58 1:08:28 24.0
25 slow   Zest 2   James Newman   1260 56:27 1:10:24 25.0
26 fast   PHANTOM 1293   Andrew Thompson   1002 RET   28.0
26 slow   TOPPER 6315   Finley Kirkby   1365 DNF   28.0

Eve Candle 6 - 10/5/23 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 slow   ILCA 6 / Laser Radial 77528   Dave Clinton   1150 48:17 0:55:59 1.0
2 fast   RS 400 1277   Graham Tullet Natasha Lister 940 53:36 0:57:01 2.0
3 fast   RS 300 439   John Teague   965 55:11 0:57:11 3.0
4 fast   RS 200 396   Mark Percival Jack Percival 1046 59:52 0:57:14 4.0
5 slow   ILCA 7 / Laser 179081   John Lapes   1101 47:58 0:58:05 5.0
6 fast   MERLIN-ROCKET 3779   Gavin Chris 980 56:59 0:58:09 6.0
7 fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 61:30 0:58:48 7.0
8 fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 48:29 1:00:01 8.0
9 fast   RS 200 1691   Will Rhodes Chris Cholton 1046 63:22 1:00:35 9.0
10 slow   ILCA 6 / Laser Radial 83679   Towan Latham   1150 53:48 1:02:23 10.0
11 slow   SOLO 5072   Jonathan Coates   1142 53:48 1:02:49 11.0
12 fast   LARK 2470   Garry Packer Isobel Cooper / Finley 1065 50:41 1:03:27 12.0
13 slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace 1126 53:36 1:03:28 13.0
14 slow   SOLO 4574   Ian U   1142 55:20 1:04:36 14.0
15 fast   PHANTOM 1293   Andrew Thompson   1002 48:54 1:05:04 15.0
16 fast   2000 21920   Lucy Pearce Dan Crayford 1114 55:11 1:06:03 16.0
17 slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Jackie 1122 56:09 1:06:44 17.0
18 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike 1126 56:49 1:07:17 18.0
19 fast   RS 100 8.4 100   Chris Appleton   1004 51:47 1:08:46 19.0
20 slow   ILCA 6 / Laser Radial 166443   Oliver Treblecock   1150 60:39 1:10:19 20.0
21 slow   Fusion pro Fusion   Steve O'Halloran   1300 66:20 1:42:03 21.0
22 slow   LIGHTNING 368 226   Graham Birch   1162 DNF   25.0
22 fast   RS 200 1443   Charles Jess 1046 RET   25.0
22 slow   SOLO 4984   Simon Page   1142 DNF   25.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com