venue burgee

BCYC @ Cheddar Watersports

RS200 April 2024

Results are provisional as of 17:21 on April 13, 2024

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Class SailNo HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st 6 RS200 861 Duncan Glen Lorna Glen Parkstone YC (10.0) 1.0 2.0 3.0   16.0 6.0
2nd 8 RS200 1019 James Williams Ruth Kenyon Chew Valley Lake SC 2.0 2.0 3.0 (15.0)   22.0 7.0
3rd 22 RS200 1667 Owen Bowerman Annabelle Orme HISC 3.0 3.0 (11.0) 2.0   19.0 8.0
4th 25 RS200 1716 Oliver Evans Zoe Nieveen Southampton Uni SC 1.0 (21.0) 5.0 4.0   31.0 10.0
5th 20 RS200 1621 Henry Hallam Ashley Hill Restronguet SC 9.0 4.0 1.0 (27.0 UFD)   41.0 14.0
6th 13 RS200 1365 John Teague Naomi Pound BCYC (14.0) 6.0 8.0 1.0   29.0 15.0
7th 11 RS200 1289 Cliff Milliner Bec Milliner Cotswold SC 6.0 (11.0) 4.0 6.0   27.0 16.0
8th 3 RS200 418 Fred Mainwaring Liz Mainwaring Exe SC (12.0) 5.0 6.0 7.0   30.0 18.0
9th 26 RS200 1740 Mark Oakey Jess Oakey Cardiff Bay YC 4.0 (14.0) 10.0 5.0   33.0 19.0
10th 16 RS200 1466 David Sweet Anna Mason Chew Valley Lake SC (21.0) 7.0 9.0 9.0   46.0 25.0
11th 24 RS200 1699 Douglas Calder Lizzy Galloway RNSA 5.0 10.0 (14.0) 12.0   41.0 27.0
12th 1 RS200 317 Ralph Singleton Oliver Singleton RYA 15.0 (16.0) 7.0 8.0   46.0 30.0
13th 5 RS200 846 Jeremy Stephens Becca Stephens Penzance SC 7.0 (27.0 UFD) 12.0 13.0   59.0 32.0
14th 12 RS200 1340 Ed Harris Beth Mason Chew Valley Lake SC 8.0 9.0 15.0 (17.0)   49.0 32.0
15th 19 RS200 1561 Bryony Spiezia Francesco Spiezia Restronguet 13.0 8.0 (16.0) 11.0   48.0 32.0
16th 23 RS200 1690 Chris Baker William Dartnett BCYC 11.0 18.0 (21.0) 14.0   64.0 43.0
17th 4 RS200 594 Kyle Brown Madeline Strugnell Restronguet SC 16.0 12.0 (18.0) 16.0   62.0 44.0
18th 18 RS200 1551 Stuart Jones Izzy Cramp Hooe Point SC (20.0) 17.0 13.0 18.0   68.0 48.0
19th 14 RS200 1373 Helen Scott Dougal Scott Starcross YC 22.0 (27.0 UFD) 17.0 10.0   76.0 49.0
20th 2 RS200 322 Freya Brown Jess Patterson Restronguet SC 18.0 13.0 (22.0) 20.0   73.0 51.0
21st 10 RS200 1184 Caroline Whitehouse Sophie Downing Bartley SC 17.0 15.0 19.0 (27.0 NSC)   78.0 51.0
22nd 15 RS200 1444 Pete Alvey Mark Eyles Chew Valley Lake SC 19.0 19.0 (23.0) 19.0   80.0 57.0
23rd 21 RS200 1641 William Rhodes Chris Chorlton BCYC (23.0) 20.0 20.0 21.0   84.0 61.0
24th 9 RS200 1047 James Nicholls Antigone Bracken Chelmarsh SC 24.0 22.0 24.0 (27.0 DNC)   97.0 70.0
25th 17 RS200 1516 Martyn Stubbs Yvonne Smith Chew Valley Lake SC 25.0 23.0 25.0 (27.0 DNC)   100.0 73.0
26th 7 RS200 909 James Hobson Amy Hinsliff-Smith Warsash SC/Looe (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC   108.0 81.0


www.bcyc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com