Eve Axbridge

BCYC

Evening Short Nights 2023

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 62, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY DN1 DN2 DN3 Total Nett
1st fast   RS 200 1365   John Teague Naomi 1046 1.0 (63.0 DNC) 1.0 65.0 2.0
2nd slow   ENTERPRISE 23044   Dave Marsden Sue Clinton 1126 3.0 1.0 (9.0) 13.0 4.0
3rd slow   SOLO 5152   Andrew Thompson   1142 (63.0 DNC) 4.0 3.0 70.0 7.0
4th fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 4.0 (11.0) 4.0 19.0 8.0
5th fast   RS 200 1641   Will Rhodes Chris Cholton 1046 6.0 (63.0 DNC) 5.0 74.0 11.0
6th slow   SOLO 5204   Paul Teague   1142 (10.0) 2.0 10.0 22.0 12.0
7th slow   ILCA 7 / Laser 1   John Lewis   1101 (63.0 DNC) 7.0 7.0 77.0 14.0
8th slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace / Adrian / Deb / Jess 1126 (13.0) 3.0 12.0 28.0 15.0
9th fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 2.0 17.0 (63.0 DNC) 82.0 19.0
10th slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 14.0 5.0 (63.0 DNC) 82.0 19.0
11th fast   LARK 2470   Garry Packer Aiden Hall / Isobel Cooper / Stephen Farnie / Adrian H 1065 9.0 (22.0) 11.0 42.0 20.0
12th slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike / Adrian 1126 (23.0) 8.0 15.0 46.0 23.0
13th slow   ILCA 7 / Laser 77528   Dave Clinton   1101 11.0 12.0 (63.0 DNC) 86.0 23.0
14th slow   SOLO 4984   Simon Page   1142 (22.0) 6.0 21.0 49.0 27.0
15th slow   RS Quest 1181   Towan Latham Harry Crayford 1110 (26.0) 14.0 13.0 53.0 27.0
16th slow   ENTERPRISE 22360   Dave Bryan 1126 21.0 9.0 (63.0 DNC) 93.0 30.0
17th slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Debbie 1126 19.0 (63.0 DNC) 14.0 96.0 33.0
18th slow   ILCA 7 / Laser 72519   Stephen Farnie   1101 (63.0 DNC) 10.0 24.0 DNF 97.0 34.0
19th slow   LIGHTNING 368 226   Graham Birch   1162 (27.0) 16.0 20.0 63.0 36.0
20th slow   Laser Pico 88   Oliver Edwards   1330 17.0 19.0 (63.0 DNC) 99.0 36.0
21st slow   SOLO 4514   Charles Davidson   1142 30.0 RET (63.0 DNC) 8.0 101.0 38.0
22nd slow   Zest 3   James Newman   1260 (25.0) 20.0 18.0 63.0 38.0
23rd slow   TOPPER 47310   Finley Kirkby   1365 28.0 18.0 (63.0 DNC) 109.0 46.0
24th slow   RS Quest 1185   Harvey Scott Charlie Scott 1110 (63.0 DNC) 24.0 DNF 22.0 109.0 46.0
25th slow   SOLO 5072   Jonathan Coates   1142 12.0 (63.0 DNC) 37.5 OOD 112.5 49.5
26th slow   EUROPE 304   Chris   1141 (63.0 DNC) 63.0 DNC 2.0 128.0 65.0
27th fast   RS 200 396   Mark Percival Jack Percival 1046 5.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 131.0 68.0
28th slow   ILCA 7 / Laser 170854   Alan Pryce   1101 (63.0 DNC) 63.0 DNC 6.0 132.0 69.0
29th fast   RS 400 1277   Graham Tullet Natasha Lister 942 7.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 133.0 70.0
30th fast   RS 300 439   Chris Bishop   965 8.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 134.0 71.0
31st slow   SOLO 4085   Steve Whitby   1142 (63.0 DNC) 13.0 63.0 DNC 139.0 76.0
32nd fast   RS 200 1443   Charles Richardson Chris Cholton 1046 (63.0 DNC) 15.0 63.0 DNC 141.0 78.0
33rd slow   SOLO 4574   Ian U   1142 15.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 141.0 78.0
34th slow   Zest 4   Oliver Trebilcock   1260 (63.0 DNC) 63.0 DNC 16.0 142.0 79.0
35th slow   RS Quba 8   Colin Gray   1260 16.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 142.0 79.0
36th fast   WAYFARER 163   Charles richardson TBA 1102 (63.0 DNC) 63.0 DNC 17.0 143.0 80.0
37th slow   SOLO 4114   GaryBrazier   1142 18.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 144.0 81.0
38th fast   2000 21920   Lucy Pearce Dan Crayford 1114 (63.0 DNC) 63.0 DNC 19.0 145.0 82.0
39th slow   ILCA 7 / Laser 139370   Jim O'Conner   1101 20.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 146.0 83.0
40th fast   Laser II 2   TBS TBA 1085 (63.0 DNC) 21.0 63.0 DNC 147.0 84.0
41st slow   ILCA 7 / Laser 88673   TBA   1101 24.0 (63.0 DNC) 63.0 DNC 150.0 87.0
42nd slow   ILCA 6 / Laser Radial 75330   Mark Boddy   1150 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd fast   OSPREY 1246   Alice Allen Johnny Allen 930 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd fast   RS 300 400   Mark Percival   965 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   Zest 5   Phillipa Grifiths   1260 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   ENTERPRISE 216   M Wimby E Wimby 1126 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd fast   RS 100 8.4 147   Chris Appleton   1004 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd fast   RS 200 327   Sally Campbell Beth & Abi Campbell 1046 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd fast   PHANTOM 1293   Andrew Thompson   1002 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   ILCA 7 / Laser 142796   Malcolm Williamson   1101 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   ILCA 7 / Laser 181375   Simon Beck   1101 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   TOPPER 6315   Finley Kirkby   1365 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   ENTERPRISE 21774   Mike Wilkinson Dave Wilkinson 1126 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   Zest 5   Towan Latham   1260 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   Zest 1   Oliver Edwards   1260 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd fast   MERLIN-ROCKET 3779   Gavin Chris 980 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   ILCA 7 / Laser 1   Stephen Crayford   1101 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd fast   RS 300 439   John Teague   965 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   ILCA 7 / Laser 156249   Flavio Zamboni   1101 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   Zest 3   Harry Cayford   1260 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   Fusion pro 483   Joanne Sidwell   1300 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0
42nd slow   SOLO 5204   John Teague   1142 (63.0 DNC) 63.0 DNC 63.0 DNC 189.0 126.0

DN1 - 21 June 23 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 fast   RS 200 1365   John Teague Naomi 1046 37:37 0:35:58 1.0
2 fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 37:50 0:36:10 2.0
3 slow   ENTERPRISE 23044   Dave Marsden Sue Clinton 1126 41:07 0:36:31 3.0
4 fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 40:03 0:37:11 4.0
5 fast   RS 200 396   Mark Percival Jack Percival 1046 39:03 0:37:20 5.0
6 fast   RS 200 1641   Will Rhodes Chris Cholton 1046 39:52 0:38:07 6.0
7 fast   RS 400 1277   Graham Tullet Natasha Lister 942 36:02 0:38:15 7.0
8 fast   RS 300 439   Chris Bishop   965 37:27 0:38:48 8.0
9 fast   LARK 2470   Garry Packer Aiden Hall / Isobel Cooper / Stephen Farnie / Adrian H 1065 42:30 0:39:54 9.0
10 slow   SOLO 5204   Paul Teague   1142 45:54 0:40:12 10.0
11 slow   ILCA 7 / Laser 77528   Dave Clinton   1101 44:46 0:40:40 11.0
12 slow   SOLO 5072   Jonathan Coates   1142 46:36 0:40:48 12.0
13 slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace / Adrian / Deb / Jess 1126 46:26 0:41:14 13.0
14 slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 47:55 0:42:33 14.0
15 slow   SOLO 4574   Ian U   1142 48:47 0:42:43 15.0
16 slow   RS Quba 8   Colin Gray   1260 36:03 0:42:55 16.0
17 slow   Laser Pico 88   Oliver Edwards   1330 39:20 0:44:22 17.0
18 slow   SOLO 4114   GaryBrazier   1142 50:56 0:44:36 18.0
19 slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Debbie 1126 50:42 0:45:02 19.0
20 slow   ILCA 7 / Laser 139370   Jim O'Conner   1101 49:53 0:45:18 20.0
21 slow   ENTERPRISE 22360   Dave Bryan 1126 51:49 0:46:01 21.0
22 slow   SOLO 4984   Simon Page   1142 53:03 0:46:27 22.0
23 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike / Adrian 1126 52:28 0:46:36 23.0
24 slow   ILCA 7 / Laser 88673   TBA   1101 51:32 0:46:48 24.0
25 slow   Zest 3   James Newman   1260 40:22 0:48:03 25.0
26 slow   RS Quest 1181   Towan Latham Harry Crayford 1110 36:45 0:49:40 26.0
27 slow   LIGHTNING 368 226   Graham Birch   1162 38:35 0:49:48 27.0
28 slow   TOPPER 47310   Finley Kirkby   1365 48:30 0:53:18 28.0
29 slow   SOLO 4514   Charles Davidson   1142 RET   30.0

DN2 - 28 June 23 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 slow   ENTERPRISE 23044   Dave Marsden Sue Clinton 1126 34:23 0:30:32 1.0
2 slow   SOLO 5204   Paul Teague   1142 36:00 0:31:31 2.0
3 slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace / Adrian / Deb / Jess 1126 36:30 0:32:25 3.0
4 slow   SOLO 5152   Andrew Thompson   1142 38:30 0:33:43 4.0
5 slow   ENTERPRISE 22148   Alan Trevor 1126 39:30 0:35:05 5.0
6 slow   SOLO 4984   Simon Page   1142 40:13 0:35:13 6.0
7 slow   ILCA 7 / Laser 1   John Lewis   1101 38:52 0:35:18 7.0
8 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike / Adrian 1126 40:21 0:35:50 8.0
9 slow   ENTERPRISE 22360   Dave Bryan 1126 40:27 0:35:55 9.0
10 slow   ILCA 7 / Laser 72519   Stephen Farnie   1101 39:43 0:36:04 10.0
11 fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 39:02 0:36:15 11.0
12 slow   ILCA 7 / Laser 77528   Dave Clinton   1101 39:56 0:36:16 12.0
13 slow   SOLO 4085   Steve Whitby   1142 42:30 0:37:13 13.0
14 slow   RS Quest 1181   Towan Latham Harry Crayford 1110 41:38 0:37:30 14.0
15 fast   RS 200 1443   Charles Richardson Chris Cholton 1046 40:00 0:38:14 15.0
16 slow   LIGHTNING 368 226   Graham Birch   1162 44:59 0:38:43 16.0
17 fast   RS 200 1690   Chris Jennie 1046 40:33 0:38:46 17.0
18 slow   TOPPER 47310   Finley Kirkby   1365 30:08 0:44:09 18.0
19 slow   Laser Pico 88   Oliver Edwards   1330 31:33 0:47:27 19.0
20 slow   Zest 3   James Newman   1260 31:10 0:49:28 20.0
21 fast   Laser II 2   TBS TBA 1085 31:18 0:57:42 21.0
22 fast   LARK 2470   Garry Packer Aiden Hall / Isobel Cooper / Stephen Farnie / Adrian H 1065 35:34 1:06:48 22.0
23 slow   RS Quest 1185   Harvey Scott Charlie Scott 1110 DNF   24.0

DN3 - 5 July 23 at 19:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 fast   RS 200 1365   John Teague Naomi 1046 49:26 0:47:16 1.0
2 slow   EUROPE 304   Chris   1141 56:30 0:49:31 2.0
3 slow   SOLO 5152   Andrew Thompson   1142 57:01 0:49:56 3.0
4 fast   SUPERNOVA 1224   Mike Palmer   1077 54:04 0:50:12 4.0
5 fast   RS 200 1641   Will Rhodes Chris Cholton 1046 53:06 0:50:46 5.0
6 slow   ILCA 7 / Laser 170854   Alan Pryce   1101 56:48 0:51:35 6.0
7 slow   ILCA 7 / Laser 1   John Lewis   1101 57:23 0:52:07 7.0
8 slow   SOLO 4514   Charles Davidson   1142 60:36 0:53:04 8.0
9 slow   ENTERPRISE 23044   Dave Marsden Sue Clinton 1126 59:48 0:53:07 9.0
10 slow   SOLO 5204   Paul Teague   1142 61:34 0:53:55 10.0
11 fast   LARK 2470   Garry Packer Aiden Hall / Isobel Cooper / Stephen Farnie / Adrian H 1065 57:48 0:54:16 11.0
12 slow   ENTERPRISE 22419   Steve Grace / Adrian / Deb / Jess 1126 63:10 0:56:06 12.0
13 slow   RS Quest 1181   Towan Latham Harry Crayford 1110 63:44 0:57:25 13.0
14 slow   ENTERPRISE 22455   Dave Wiggins Debbie 1126 64:47 0:57:32 14.0
15 slow   ENTERPRISE 22892   Andy Mike / Adrian 1126 67:05 0:59:35 15.0
16 slow   Zest 4   Oliver Trebilcock   1260 51:26 1:01:14 16.0
17 fast   WAYFARER 163   Charles richardson TBA 1102 69:39 1:03:12 17.0
18 slow   Zest 3   James Newman   1260 53:44 1:03:58 18.0
19 fast   2000 21920   Lucy Pearce Dan Crayford 1114 72:45 1:05:18 19.0
20 slow   LIGHTNING 368 226   Graham Birch   1162 53:26 1:08:59 20.0
21 slow   SOLO 4984   Simon Page   1142 52:50 1:09:24 21.0
22 slow   RS Quest 1185   Harvey Scott Charlie Scott 1110 85:63 1:17:31 22.0
23 slow   ILCA 7 / Laser 72519   Stephen Farnie   1101 DNF   24.0
24 slow   SOLO 5072   Jonathan Coates   1142 OOD   37.5



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com