BHYC FROSTBITE SERIES SCOW 2012

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: BHYC scoring system
Rank HelmName SailNo Class PY R2 R3 R4 R6 R7 Total Nett
1st Barry Dyer 619 Scow 1533 1.0 (1.3 OOD) 1.0 1.0 (2.0) 6.3 3.0
2nd David Earee 121 Scow 1533 2.0 2.0 (14.0 DNC) (7.0 DNF) 1.0 26.0 5.0
3rd Anne Barlow 637 Scow 1533 3.0 (14.0 DNC) 3.0 OOD (14.0 DNC) 14.0 DNC 48.0 20.0
4th M Quinn 555 Scow 1533 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 14.0 DNC 5.0 49.0 21.0
5th Jon Mills 586 Scow 1533 5.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 50.0 22.0
6th Keith Gentleman 557 Scow 1533 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 DNF 3.0 52.0 24.0
7th M Bottoms 621 Scow 1533 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 7.0 DNF 14.0 DNC 52.0 24.0
8th Don Guidon 525 Scow 1533 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 4.0 52.0 24.0
9th Jodi Dyer 537 Scow 1533 (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 57.0 29.0
10th Rob Orr 537 Scow 1533 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 60.0 32.0
11th Robin Powell 707 Scow 1533 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 7.0 DNF 63.0 35.0
12th Francesca Morgan 630 Scow 1533 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 DNF 14.0 DNC 63.0 35.0
12th Oliver Morgan 638 Scow 1533 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 DNF 14.0 DNC 63.0 35.0
sw.fleets["overall"].races["r2"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r2"].rank = 2;

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName SailNo Class PY Elapsed Corrected BCR Points
1 Barry Dyer 619 Scow 1533 1:22:56 0:54:06 1533 1.0
2 David Earee 121 Scow 1533 1:26:48 0:56:37 1604.474 2.0
3 Anne Barlow 637 Scow 1533 1:28:40 0:57:50 1638.979 3.0
4 Rob Orr 537 Scow 1533 1:28:55 0:58:00 1643.6 4.0
5 Jon Mills 586 Scow 1533 1:31:01 0:59:22 1682.418 5.0
6 Don Guidon 525 Scow 1533 1:31:05 0:59:25 1683.651 6.0
sw.fleets["overall"].races["r3"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r3"].rank = 3;

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName SailNo Class PY Place Points
1 Jodi Dyer 537 Scow 1533 1 1.0
2 Barry Dyer 619 Scow 1533 OOD 1.3
3 David Earee 121 Scow 1533 2 2.0
4 Jon Mills 586 Scow 1533 3 3.0
sw.fleets["overall"].races["r4"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r4"].rank = 4;

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName SailNo Class PY Place Points
1 Barry Dyer 619 Scow 1533 1 1.0
2 M Quinn 555 Scow 1533 2 2.0
3 Anne Barlow 637 Scow 1533 OOD 3.0
3 M Bottoms 621 Scow 1533 3 3.0
sw.fleets["overall"].races["r6"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r6"].rank = 6;

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName SailNo Class PY Place Points
1 Barry Dyer 619 Scow 1533 1 1.0
2 David Earee 121 Scow 1533 DNF 7.0
2 Keith Gentleman 557 Scow 1533 DNF 7.0
2 M Bottoms 621 Scow 1533 DNF 7.0
2 Francesca Morgan 630 Scow 1533 DNF 7.0
2 Oliver Morgan 638 Scow 1533 DNF 7.0
sw.fleets["overall"].races["r7"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r7"].rank = 7;

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank HelmName SailNo Class PY Elapsed Corrected BCR Points
1 David Earee 121 Scow 1533 1:45:23 1:08:45 1533 1.0
2 Barry Dyer 619 Scow 1533 1:46:20 1:09:22 1546.82 2.0
3 Keith Gentleman 557 Scow 1533 1:51:07 1:12:29 1616.402 3.0
4 Don Guidon 525 Scow 1533 1:51:34 1:12:47 1622.948 4.0
5 M Quinn 555 Scow 1533 1:53:28 1:14:01 1650.587 5.0
6 Robin Powell 707 Scow 1533 DNF     7.0



Sailwave Scoring Software 2.5.3
www.sailwave.com