BRADING HAVEN YACHT CLUB REGATTA: 2007

SATURDAY FAST HC

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Helm Class SailNo PY Elapsed Corrected Nett
1 Chris Wilkinson EUROPE 383 1139 55:59 0:49:09 1.0
2 Martin Harrison INTERNATIONAL MOTH 4043 980 48:32 0:49:31 2.0
3 Gareth Jones SOLO 3412 1155 59:09 0:51:13 3.0
4 Seamus Harrison LASER 4.7 67212 1175 78:32 1:06:50 4.0
5   TOPAZ   1204 82:20 1:08:23 5.0
6 Oly Godwin WAYFARER 69 1099 75:36 1:08:47 6.0

SUNDAY FAST HC

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Helm Class SailNo PY Elapsed Corrected Nett
1 Martin Harrison INTERNATIONAL MOTH 4043 980 1:24:23 1:26:06 1.0
2 Mark Robinson CONTENDER 647 994 1:27:22 1:27:54 2.0
3 Barry Dare NATIONAL 12 3511 1093 1:37:48 1:29:29 3.0
4 Roger Herbert WAYFARER 10222 1099 1:39:06 1:30:10 4.0
5 Angus Mayhew LASER RADIAL 159186 1101 1:39:23 1:30:16 5.0
6 Seamus Harrison LASER 4.7 67212 1175 1:47:46 1:31:43 6.0
7 Cosy Mockett LASER 4.7 183555 1175 1:48:21 1:32:13 7.5
7 David Cotchin WAYFARER 6944 1099 1:41:21 1:32:13 7.5
9 Tim Sansum WAYFARER 5364 1099 1:42:40 1:33:25 9.0
10 Hugh Doherty WAYFARER 9159 1099 1:44:25 1:35:01 10.0
11   LASER 163160 1078 DNF   14.0
11 Gareth Jones SOLO 3412 1155 DNF   14.0
11 Steve DeBois SOLO 1221 1155 DNF   14.0

SATURDAY SWANS

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Helm Class SailNo PY Place Nett
1 David Coombes SWAN 21 1 1.0
2 Lionel Roach SWAN 11 2 2.0
3 Arthur Murshell SWAN 20 3 3.0

SUNDAY SWANS

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Helm Class SailNo PY Place Nett
1 David Coombes SWAN 21 1 1.0
2 Arthur Murshell SWAN 20 2 2.0

SUNDAY ASYMETRIC HC

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Helm Class SailNo PY Elapsed Corrected Nett
1 Sam Atrill RS 700 939 857 4750 1:32:23 1.0
2 Ben Smith RS 200   1059 6652 1:44:41 2.0
3 Tom Preston LASER VAGO   1000 6623 1:50:23 3.0

SATURDAY SCOWS

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Helm Class SailNo PY Place Nett
1 David Earee SCOW 121 1 1.0
2 Graham Sutton SCOW 611 2 2.0
3 Liz Mitchell SCOW 559 3 3.0
4 David Mitchell SCOW 511 4 4.0
5 Ian Lamison SCOW 583 5 5.0
6 Rob Orr SCOW 537 6 6.0
7 Robin Powell SCOW 707 7 7.0
8   SCOW 591 8 8.0
9   SCOW 531 DNF 11.0
9 S Orr SCOW 558 DNF 11.0

SUNDAY SCOWS

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Helm Class SailNo PY Place Nett
1 Paddy Thompson SCOW 595 1 1.0
2 Graham Sutton SCOW 611 2 2.0
3 Barry Dyer SCOW 619 3 3.0
4   SCOW 626 4 4.0
5 Dave Wise SCOW   DNF 7.0
5 Robin Powell SCOW 707 DNF 7.0

SUNDAY OPTIMIST

Start:Start 1, Finishes:Place
Rank Helm Class SailNo PY Place Nett
1 Jerome Mockett OPTIMIST 5075 1 1.0
2 Emily Hill OPTIMIST 4587 2 2.0
3 Daisy Whitley OPTIMIST 4085 DNF 4.0

SATURDAY SLOW HC

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Helm Class SailNo PY Elapsed Corrected Nett
1 Mike Burberry MIRROR 8859 1372 53:04 0:38:41 1.0
2 David Spencer HERON 8446 1355 61:20 0:45:16 2.0
3 Sam Moore PICO 6230 1251 57:15 0:45:46 3.0
4 Richard Hall TOPPER SAA1 1290 67:21 0:52:13 4.0
5 Hugh Gatenby PICO YELLOW/BLUE 1251 91:46 1:13:21 5.0

SUNDAY SLOW HC

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Helm Class SailNo PY Elapsed Corrected Nett
1 Martin Springett HERON 2443 1355 1:04:42 0:47:45 1.0
2 Peter Farwell HERON 7530 1355 1:11:49 0:53:00 2.0
3 Georgina Hill PICO 6464 1251 1:09:27 0:55:31 3.0
4 Sam Ford PICO 6230 1251 1:10:45 0:56:33 4.0
5 Connie McKimm TAZ   1386 1:19:39 0:57:28 5.0
6 Hector McKimm TOPPER 11 1290 1:14:14 0:57:33 6.0
7 Fred Cook TOPPER 33475 1290 DNF   9.0
7 Richard Hall TOPPER SAA1 1290 DNF   9.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish



Sailwave Scoring Software 1.94 Build 29
www.sailwave.com