Bala SC 2023 5-4-1 Challenge

Results are provisional as of 19:09 on August 11, 2023

Top 3 places (unique Helm Name) from each class go into the final on 17th Sept.

If a "In Final" place is unable to sail in the same boat and with the same crew (if applicable), they will forfeit thier place which will then be offered to the reserves in sequence of reserve position.

R1 - Day Boat / Cruiser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Club Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Status
1 Bala SC Day Boat / Cruiser Bayraider   Jane Reed Steve Pooley 1085 0:17:40 In Final
2 Bala SC Day Boat / Cruiser Drascombe Lugger   Gary Darch Glyn Jones & Dave Collins 1386 0:19:07 In Final
3 Bala SC Day Boat / Cruiser Drascombe Lugger   Dave Kind   1386 0:25:48 In Final
4 Bala SC Day Boat / Cruiser Drascombe Lugger   Dave Kind   1386 0:30:29  
5 Bala SC Day Boat / Cruiser Drascombe Lugger 1386 Dave Kind Kevin Sandover 1386 0:38:40 1st Reserve

R1 - Multi Hull - Clubman Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Club Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Status
1 Bala SC Multi Hull - Clubman Dart 16   John Hackett Eddie Roberts 905 0:14:35 In Final

R1 - Multi Hull - Sportsman Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Club Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Status
1 Bala SC Multi Hull - Sportsman SPITFIRE 181 Jonathan Telfer Rob Sloggett 719 0:12:32 In Final
2 Bala SC Multi Hull - Sportsman Dart 16   John Hackett Andy Hackett 905 0:13:09 In Final
3 Bala SC Multi Hull - Sportsman Dart 16   John Hackett Andy Hackett 905 0:15:54  
4 Bala SC Multi Hull - Sportsman Catapult 1036 Rob Sloggett   898 0:21:32 1st Reserve

R1 - Single Hull - Clubman Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Club Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Status
1 Bala SC Single Hull - Clubman TBC   Dummy Record (Target Time)   1386 0:20:00  

R1 - Single Hull - Sportsman Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Club Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Status
1 Bala SC Single Hull - Sportsman DEVOTI D-ZERO   Ian Williams   1029 0:11:35 In Final
2 Bala SC Single Hull - Sportsman RS 100 8.4 360 Andy Todd   1004 0:11:44 In Final
3 Bala SC Single Hull - Sportsman RS 100 8.4 360 Andy Todd   1004 0:12:10  
4 Bala SC Single Hull - Sportsman Blaze 684 Martin Cliff   1033 0:12:13 In Final
5 Bala SC Single Hull - Sportsman Blaze   Dan Craner   1033 0:12:45 1st Reserve
6 Bala SC Single Hull - Sportsman Blaze 684 Martin Cliff   1033 0:13:14  
7 Bala SC Single Hull - Sportsman RS VAREO 527 Dan Partington   1093 0:14:40 2nd Reserve
8 Bala SC Single Hull - Sportsman LASER Radial 169195 Jacob Burfield   1150 0:15:19 3rd Reserve
9 Bala SC Single Hull - Sportsman RS VAREO 527 Dan Partington   1093 0:16:05  
10 Bala SC Single Hull - Sportsman LASER 4.7/ ILCS 4   Andy Burfield   1208 0:16:22 4th Reserve
11 Bala SC Single Hull - Sportsman LASER 4.7/ ILCS 4   Dan Partington   1208 0:17:05  
12 Bala SC Single Hull - Sportsman LASER Radial 169195 Jacob Burfield   1150 0:25:30  
13 Bala SC Single Hull - Sportsman LASER Radial 169195 Andy Burfield   1150 0:39:35  



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com