Bala Long Distance Weekend - All Fleets

BalaSC

Bala Long Distance Weekend - All Fleets

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 46, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew PY Club Long Distance - Saturday
2023-06-17
Long Distance - Sunday
2023-06-18
Total
1st Dinghy RS 400 1453 Chris Pickles Matt Sharman 940 Bassenthwaite SC 2.0 1.0 3.0
2nd Dinghy RS VAREO 621 Luke Fisher   1093 Emberton Park 4.0 3.0 7.0
3rd Dinghy DEVOTI D ONE 409 Martin Spencer   948   1.0 9.0 10.0
4th Dinghy TASAR 265 Richard Butler Kate Butler 1017 Covenham SC 7.0 6.0 13.0
5th Dinghy RS 100 8.4 360 Andy Todd   1002 Bala SC 6.0 8.0 14.0
6th Dinghy RS VAREO 527 Dan Partington   1093 Bala SC 15.0 4.0 19.0
7th Dinghy JAVELIN 1548 Brian Dixon Stuart Reid 930 SCYC 3.0 18.0 21.0
8th Dinghy FIREBALL 15164 Graham Clow Gemma Mcllroy 952 Delph SC 10.0 12.0 22.0
9th Dinghy RS 200 978 Alex Cleaver Olivia Smith 1046 Budworth SC 20.0 5.0 25.0
10th Dinghy FIREBALL 14754 Chris Owen Andrew Service 952 Delph SC 12.0 16.0 28.0
11th Dinghy LASER RADIAL 219391 Finley Partington   1150 Bala SC 13.0 15.0 28.0
12th Dinghy GP14 14208 Simon Henshall Faye Cleaver 1133 Budworth SC 27.0 2.0 29.0
13th Dinghy FIREBALL 14844 Kath Broatch Joy James 952 Port Dinorwic SC 16.0 13.0 29.0
14th Sports Boat SB20 3548 Ken Hull Richie Allen, Steve Williams 911 Bala SC 9.0 21.0 30.0
15th Trimaran WETA TRIMARAN 127 Steve Harvey   960 Bala SC 19.0 11.0 30.0
16th Sports Boat SB20 3312 Mike Kneale Kath Simpson, Chris Bassett 911 Bala SC 24.0 7.0 31.0
17th Dinghy K1 129 Gordon Keyworth   1070   17.0 14.0 31.0
18th Dinghy LASER 161611 Gareth Davies   1101 Pwllheli SC 14.0 23.0 37.0
19th Dinghy RS 200 1264 Nicki Fisher Serena Stewardson 1046 Emberton Park 35.0 10.0 45.0
20th Dinghy LASER 155963 Simon Fry   1101 Bala SC 21.0 24.0 45.0
21st Dinghy FLYING DUTCHMAN 387 John Jones Alex Rogers 879 Port Dinorwic SC 25.0 22.0 47.0
22nd Catamaran SPITFIRE CATAMARAN 227 Charles Watson David Cotton 719 Yorkshire Dales SC 23.0 25.0 48.0
23rd Dinghy FIREBALL 14876 Jason Cahill Kerry Webb 952 Bartley SC / Port Dinorwic SC 34.0 17.0 51.0
24th Dinghy DEVOTI D ONE 906 Stu Helman   948   5.0 47.0 DNC 52.0
25th Dinghy FIREBALL 14681 Miles Thomas Steve Digby 952 Bala SC 33.0 19.0 52.0
26th Dinghy ALBACORE 6673 Andrew Burfield Catherine Burfield 1037 Bala SC 32.0 20.0 52.0
27th Catamaran NACRA F18 CATAMARAN 1822 Paul Allen Jonothan Bullen 670 Bassenthwaite SC 8.0 47.0 DNC 55.0
28th Dinghy DEVOTI D ONE 105 Tom Welz   948 Leigh & Lowton SC 11.0 47.0 DNC 58.0
29th Dinghy WANDERER 1491 Dave Bebb Maggie Bebb 1193 Bala SC 18.0 47.0 DNC 65.0
30th Dinghy DRASCOMBE LUGGER Cream Hull Nick Parrott   1386 Bala SC 22.0 47.0 DNC 69.0
31st Catamaran CATAPULT CATAMARAN 1036 Rob Sloggett   898 Bala SC 47.0 DNC 26.0 73.0
32nd Dinghy BLAZE 684 Martin Clift   1033 Bala SC 26.0 47.0 DNC 73.0
33rd Catamaran NACRA 6.0 400 Rafal Patrzalek   675   47.0 DNF 27.0 74.0
34th Trimaran WETA TRIMARAN 1162 Steve Tonge   960 Hurst Castle SC 28.0 47.0 DNC 75.0
35th Dinghy MERLIN ROCKET (3554+) 3783 Miles James Carl Whitehill 980 Bala SC 29.0 47.0 DNC 76.0
36th Dinghy RS 200 1105 Dan Hurst J Hurat 1046 Bala SC 30.0 47.0 DNC 77.0
37th Catamaran SPITFIRE CATAMARAN 181 Jonathan Telfer Rob Sloggett 719 Bala SC 31.0 47.0 DNC 78.0
38th Dinghy DRASCOMBE LUGGER Green Hull Gary Darch Julie Darch 1386 Bala SC 36.0 47.0 DNC 83.0
39th Dinghy 2000 21210 Stuart Williams   1114 Bala SC 37.0 47.0 DNC 84.0
40th Dinghy DRASCOMBE LUGGER Black Hull Kevin Sandover James McIntyre 1386 Bala SC 38.0 47.0 DNC 85.0
41st Dinghy LASER RADIAL 118410 Luke Chadwick   1150 Bala SC 39.0 47.0 DNC 86.0
42nd Trimaran F101 FOILING TRIMARAN 137 Steve Pooley   700 Bala SC 40.0 47.0 DNC 87.0
43rd Dinghy BLAZE 524 Keith Darch   1033 Bala SC 47.0 DNF 47.0 DNC 94.0
43rd Catamaran DART 16 CATAMARAN 2049 Mick Fleming Dave Butler 898 Bala SC 47.0 DNF 47.0 DNC 94.0
43rd Catamaran DART 16 CATAMARAN 2123 David Ansell Andrew Bofarton 898 Bala SC 47.0 DNF 47.0 DNC 94.0
43rd Dinghy SOLO 5028 Rhys Thomas   1142 Bala SC 47.0 DNC 47.0 DNC 94.0

Long Distance - Saturday - 2023-06-17 at 1pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew PY Club Finish Elapsed Laps Corrected
1 Dinghy DEVOTI D ONE 409 Martin Spencer   948   15.50.56 2.50.56 3 4.00.25
2 Dinghy RS 400 1453 Chris Pickles Matt Sharman 940 Bassenthwaite SC 15.50.15 2.50.15 3 4.01.29
3 Dinghy JAVELIN 1548 Brian Dixon Stuart Reid 930 SCYC 15.52.41 2.52.41 3 4.07.34
4 Dinghy RS VAREO 621 Luke Fisher   1093 Emberton Park 16.31.24 3.31.24 3 4.17.53
5 Dinghy DEVOTI D ONE 906 Stu Helman   948   16.07.39 3.07.39 3 4.23.55
6 Dinghy RS 100 8.4 360 Andy Todd   1002 Bala SC 16.19.52 3.19.52 3 4.25.57
7 Dinghy TASAR 265 Richard Butler Kate Butler 1017 Covenham SC 16.27.56 3.27.56 3 4.32.37
8 Catamaran NACRA F18 CATAMARAN 1822 Paul Allen Jonothan Bullen 670 Bassenthwaite SC 16.02.42 3.02.42 4 4.32.41
9 Sports Boat SB20 3548 Ken Hull Richie Allen, Steve Williams 911 Bala SC 16.06.43 3.06.43 3 4.33.17
10 Dinghy FIREBALL 15164 Graham Clow Gemma Mcllroy 952 Delph SC 16.19.52 3.19.52 3 4.39.56
11 Dinghy DEVOTI D ONE 105 Tom Welz   948 Leigh & Lowton SC 16.19.52 3.19.52 3 4.41.06
12 Dinghy FIREBALL 14754 Chris Owen Andrew Service 952 Delph SC 16.20.55 3.20.55 3 4.41.24
13 Dinghy LASER RADIAL 219391 Finley Partington   1150 Bala SC 15.42.40 2.42.40 2 4.42.54
14 Dinghy LASER 161611 Gareth Davies   1101 Pwllheli SC 15.36.48 2.36.48 2 4.44.50
15 Dinghy RS VAREO 527 Dan Partington   1093 Bala SC 16.55.48 3.55.48 3 4.47.39
16 Dinghy FIREBALL 14844 Kath Broatch Joy James 952 Port Dinorwic SC 16.28.24 3.28.24 3 4.51.53
17 Dinghy K1 129 Gordon Keyworth   1070   16.56.50 3.56.50 3 4.55.07
18 Dinghy WANDERER 1491 Dave Bebb Maggie Bebb 1193 Bala SC 17.24.15 4.24.15 3 4.55.20
19 Trimaran WETA TRIMARAN 127 Steve Harvey   960 Bala SC 16.33.01 3.33.01 3 4.55.51
20 Dinghy RS 200 978 Alex Cleaver Olivia Smith 1046 Budworth SC 16.55.05 3.55.05 3 4.59.40
21 Dinghy LASER 155963 Simon Fry   1101 Bala SC 15.45.29 2.45.29 2 5.00.36
22 Dinghy DRASCOMBE LUGGER Cream Hull Nick Parrott   1386 Bala SC 14.44.53 1.44.53 1 5.02.42
23 Catamaran SPITFIRE CATAMARAN 227 Charles Watson David Cotton 719 Yorkshire Dales SC 15.43.36 2.43.36 3 5.03.23
24 Sports Boat SB20 3312 Mike Kneale Kath Simpson, Chris Bassett 911 Bala SC 16.28.27 3.28.27 3 5.05.05
25 Dinghy FLYING DUTCHMAN 387 John Jones Alex Rogers 879 Port Dinorwic SC 16.22.06 3.22.06 3 5.06.34
26 Dinghy BLAZE 684 Martin Clift   1033 Bala SC 16.57.50 3.57.50 3 5.06.59
27 Dinghy GP14 14208 Simon Henshall Faye Cleaver 1133 Budworth SC 17.23.51 4.23.51 3 5.10.30
28 Trimaran WETA TRIMARAN 1162 Steve Tonge   960 Hurst Castle SC 16.44.56 3.44.56 3 5.12.24
29 Dinghy MERLIN ROCKET (3554+) 3783 Miles James Carl Whitehill 980 Bala SC 16.59.14 3.59.14 3 5.25.29
30 Dinghy RS 200 1105 Dan Hurst J Hurat 1046 Bala SC 15.51.33 2.51.33 2 5.28.01
31 Catamaran SPITFIRE CATAMARAN 181 Jonathan Telfer Rob Sloggett 719 Bala SC 15.58.39 2.58.39 3 5.31.18
32 Dinghy ALBACORE 6673 Andrew Burfield Catherine Burfield 1037 Bala SC 17.18.53 4.18.53 3 5.32.52
33 Dinghy FIREBALL 14681 Miles Thomas Steve Digby 952 Bala SC 16.58.08 3.58.08 3 5.33.31
34 Dinghy FIREBALL 14876 Jason Cahill Kerry Webb 952 Bartley SC / Port Dinorwic SC 16.58.26 3.58.26 3 5.33.56
35 Dinghy RS 200 1264 Nicki Fisher Serena Stewardson 1046 Emberton Park 17.22.40 4.22.40 3 5.34.49
36 Dinghy DRASCOMBE LUGGER Green Hull Gary Darch Julie Darch 1386 Bala SC 17.05.59 4.05.59 2 5.54.57
37 Dinghy 2000 21210 Stuart Williams   1114 Bala SC 16.20.57 3.20.57 2 6.00.46
38 Dinghy DRASCOMBE LUGGER Black Hull Kevin Sandover James McIntyre 1386 Bala SC 15.23.42 2.23.42 1 6.54.43
39 Dinghy LASER RADIAL 118410 Luke Chadwick   1150 Bala SC 17.04.21 4.04.21 2 7.04.57
40 Trimaran F101 FOILING TRIMARAN 137 Steve Pooley   700 Bala SC 17.12.13 4.12.13 3 8.00.25
41 Catamaran NACRA 6.0 400 Rafal Patrzalek   675     DNF    
41 Dinghy BLAZE 524 Keith Darch   1033 Bala SC   DNF    
41 Catamaran DART 16 CATAMARAN 2049 Mick Fleming Dave Butler 898 Bala SC   DNF    
41 Catamaran DART 16 CATAMARAN 2123 David Ansell Andrew Bofarton 898 Bala SC 17.04.12 DNF 3  

Long Distance - Sunday - 2023-06-18 at 11.17am

Start: Start 2, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew PY Club Finish Elapsed Laps Corrected
1 Dinghy RS 400 1453 Chris Pickles Matt Sharman 940 Bassenthwaite SC 12.05.12 0.48.12 1 0.51.17
2 Dinghy GP14 14208 Simon Henshall Faye Cleaver 1133 Budworth SC 12.19.40 1.02.40 1 0.55.19
3 Dinghy RS VAREO 621 Luke Fisher   1093 Emberton Park 12.17.57 1.00.57 1 0.55.46
4 Dinghy RS VAREO 527 Dan Partington   1093 Bala SC 12.18.23 1.01.23 1 0.56.10
5 Dinghy RS 200 978 Alex Cleaver Olivia Smith 1046 Budworth SC 12.15.58 0.58.58 1 0.56.22
6 Dinghy TASAR 265 Richard Butler Kate Butler 1017 Covenham SC 12.15.27 0.58.27 1 0.57.28
7 Sports Boat SB20 3312 Mike Kneale Kath Simpson, Chris Bassett 911 Bala SC 12.10.53 0.53.53 1 0.59.09
8 Dinghy RS 100 8.4 360 Andy Todd   1002 Bala SC 12.16.37 0.59.37 1 0.59.30
9 Dinghy DEVOTI D ONE 409 Martin Spencer   948   12.13.55 0.56.55 1 1.00.02
10 Dinghy RS 200 1264 Nicki Fisher Serena Stewardson 1046 Emberton Park 12.20.12 1.03.12 1 1.00.25
11 Trimaran WETA TRIMARAN 127 Steve Harvey   960 Bala SC 12.15.11 0.58.11 1 1.00.36
12 Dinghy FIREBALL 15164 Graham Clow Gemma Mcllroy 952 Delph SC 12.15.35 0.58.35 1 1.01.32
13 Dinghy FIREBALL 14844 Kath Broatch Joy James 952 Port Dinorwic SC 12.15.36 0.58.36 1 1.01.33
14 Dinghy K1 129 Gordon Keyworth   1070   12.23.02 1.06.02 1 1.01.43
15 Dinghy LASER RADIAL 219391 Finley Partington   1150 Bala SC 12.28.43 1.11.43 1 1.02.22
16 Dinghy FIREBALL 14754 Chris Owen Andrew Service 952 Delph SC 12.16.44 0.59.44 1 1.02.45
17 Dinghy FIREBALL 14876 Jason Cahill Kerry Webb 952 Bartley SC / Port Dinorwic SC 12.16.48 0.59.48 1 1.02.49
18 Dinghy JAVELIN 1548 Brian Dixon Stuart Reid 930 SCYC 12.15.28 0.58.28 1 1.02.52
19 Dinghy FIREBALL 14681 Miles Thomas Steve Digby 952 Bala SC 12.17.05 1.00.05 1 1.03.07
20 Dinghy ALBACORE 6673 Andrew Burfield Catherine Burfield 1037 Bala SC 12.23.48 1.06.48 1 1.04.25
21 Sports Boat SB20 3548 Ken Hull Richie Allen, Steve Williams 911 Bala SC 12.16.09 0.59.09 1 1.04.56
22 Dinghy FLYING DUTCHMAN 387 John Jones Alex Rogers 879 Port Dinorwic SC 12.15.03 0.58.03 1 1.06.02
23 Dinghy LASER 161611 Gareth Davies   1101 Pwllheli SC 12.33.44 1.16.44 1 1.09.42
24 Dinghy LASER 155963 Simon Fry   1101 Bala SC 12.35.53 1.18.53 1 1.11.39
25 Catamaran SPITFIRE CATAMARAN 227 Charles Watson David Cotton 719 Yorkshire Dales SC 12.09.15 0.52.15 1 1.12.40
26 Catamaran CATAPULT CATAMARAN 1036 Rob Sloggett   898 Bala SC 12.27.45 1.10.45 1 1.18.47
27 Catamaran NACRA 6.0 400 Rafal Patrzalek   675   12.18.04 1.01.04 1 1.30.28


www.sailingchallenge.org

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com