2023 Autumn Saturday Handicap 2

Bartley Sailing Club

Results are provisional as at 18:01 on 30-12-2023

Overall

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 46, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2023-10-14
Race 2
2023-10-14
Race 3
2023-10-28
Race 4
2023-10-28
Race 5
2023-11-25
Race 6
2023-11-25
Race 7
2023-12-23
Total Nett
1st LING John   Laser 221488 1086 Slow (47.0 DNC) (47.0 DNC) 3.0 2.0 1.0 1.0 (47.0 DNC) 148.0 7.0
2nd EAVES Nick   Solo 5787 1147 Slow (8.0) 3.0 (47.0 DNC) 1.0 3.0 2.0 (47.0 DNC) 111.0 9.0
3rd GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Fast 3.0 2.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 8.0 3.0 (47.0 DNC) 157.0 16.0
4th JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1162 Slow (12.0) 6.0 (11.0) 3.0 4.5 (47.0 DNC) 4.0 87.5 17.5
5th DRUYF Les   Laser 1 1086 Slow 2.0 (7.0) 4.0 7.0 6.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 120.0 19.0
6th BOWNES Andy   Solo 5401 1147 Slow 1.0 4.0 13.0 4.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 163.0 22.0
7th BELLAMY Jon   Laser 212906 1086 Slow 21.0 DNF 13.0 DNF (47.0 DNC) (47.0 DNC) 21.0 (47.0 DNC) 7.0 203.0 62.0
8th RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1086 Slow 13.0 1.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 2.0 204.0 63.0
9th HIGSON Jeremy   Supernova 1267 1065 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) 1.0 11.0 7.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 207.0 66.0
10th MARTIN Chris OATES Josh MERLIN-ROCKET 3787 980 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) 2.0 5.0 13.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 208.0 67.0
11th WARD Steve   Phantom 1356 1009 Fast 9.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 14.0 47.0 DNC 3.0 214.0 73.0
12th PASS Roger HARRIS Sally Graduate 2987 1132 Slow 14.0 9.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 5.0 216.0 75.0
13th PETE John   Windsurfer 882 933 Fast 17.0 10.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 6.0 221.0 80.0
14th STEPHEN Stuart   Supernova 1305 1065 Fast 11.0 (47.0 DNC) 14.0 (47.0 DNC) 9.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 222.0 81.0
15th ELLIS-ROSE John   Laser 151297 1086 Slow (47.0 DNC) (47.0 DNC) 16.0 12.0 15.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 231.0 90.0
16th HAWLEY Chris   Supernova 1333 1065 Fast 5.0 5.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 245.0 104.0
17th KNIGHT John   Supernova 1192 1065 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 10.0 4.0 47.0 DNC 249.0 108.0
18th RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) 6.0 10.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 251.0 110.0
19th SHINTON Jeremy ASHWORTH Harry Albacore 8158 1040 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) 9.0 8.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 252.0 111.0
20th BLACKWELL Graham   K1 174 1069 Fast 6.0 (47.0 DNC) 12.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 253.0 112.0
21st WALKER Mark   K1 27 1069 Slow (47.0 DNC) (47.0 DNC) 7.0 (47.0 DNC) 12.0 47.0 DNC 47.0 DNC 254.0 113.0
22nd OATES Chris   Laser 180713 1086 Slow 4.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 16.0 47.0 DNC 47.0 DNC 255.0 114.0
23rd HUDSON Nigel HUDSON Freya MERLIN-ROCKET 3662 980 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) 10.0 13.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 258.0 117.0
24th CHANDLER Charlie MILLS Owen 505 8881 900 Fast 16.0 8.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 259.0 118.0
25th ATKINS Anila SMITH Saorise 420 55845 1100 Slow 15.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 9.0 DNS 259.0 118.0
26th REDDINGTON Mark SAWYER Ed Albacore 7426 1040 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) 15.0 9.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 259.0 118.0
27th LEE Ethan MEARES Ronan RS 200 568 1046 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 22.0 6.0 DNS 47.0 DNC 263.0 122.0
28th BENDER George   RS 300 359 970 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) 17.0 14.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 266.0 125.0
29th MULLDOON Charlie Amy RS 200 849 1046 Fast 21.0 DNF 13.0 DNF (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 269.0 128.0
30th EELES Howard GEM Justin RS 400 1163 937 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) 21.0 DNF 16.0 DNF (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 272.0 131.0
31st HARDIMAN Simon   Laser 212061 1086 Slow (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 1.0 283.0 142.0
32nd DEGGE Debbie   Streaker 2110 1126 Slow (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 2.0 47.0 DNC 47.0 DNC 284.0 143.0
33rd THOMAS Steve   Laser 165537 1086 Slow (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 4.5 47.0 DNC 47.0 DNC 286.5 145.5
34th EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 937 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) 5.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 287.0 146.0
35th VAN-BENZON Nicky   Solo 5319 1147 Slow (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 6.0 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 288.0 147.0
36th GISSANE Tom   FINN 59 1050 Fast 7.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 289.0 148.0
37th WARD Steve Sandra GP14 13146 1131 Slow (47.0 DNC) (47.0 DNC) 8.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 290.0 149.0
38th WILLIAMS Richard   Supernova 1074 1065 Fast 10.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 292.0 151.0
39th BONEHAM Neil   Supernova 1167 1065 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 11.0 47.0 DNC 47.0 DNC 293.0 152.0
40th WOLSTENHOLME Paul   Laser 204916 1086 Slow (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 17.0 47.0 DNC 47.0 DNC 299.0 158.0
41st PATTERSON Jim   Supernova 1269 1065 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 18.0 47.0 DNC 47.0 DNC 300.0 159.0
42nd FFOULKES Andy CARTER Andy Fireball 14893 952 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) 18.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 300.0 159.0
43rd BODDICE Dan   Supernova 1021 1065 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 19.0 47.0 DNC 47.0 DNC 301.0 160.0
44th SAUNDERS Ken   Supernova 1225 1065 Fast (47.0 DNC) (47.0 DNC) 19.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 301.0 160.0
45th GEM Justin   Laser 145000 1086 Slow (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 20.0 47.0 DNC 47.0 DNC 302.0 161.0
46th SMITH Paul   Laser 100274 1086 Slow 21.0 DNF (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 303.0 162.0

Race 1 - 2023-10-14 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 BOWNES Andy   Solo 5401 1147 Slow 51.35 0.44.58 1081.317 1.0
2 DRUYF Les   Laser 1 1086 Slow 49.24 0.45.29 1035.549 2.0
3 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Fast 48.32 0.45.34 1017.382 3.0
4 OATES Chris   Laser 180713 1086 Slow 49.42 0.45.46 1041.838 4.0
5 HAWLEY Chris   Supernova 1333 1065 Fast 49.12 0.46.12 1031.357 5.0
6 BLACKWELL Graham   K1 174 1069 Fast 50.18 0.47.03 1054.415 6.0
7 GISSANE Tom   FINN 59 1050 Fast 49.32 0.47.10 1038.344 7.0
8 EAVES Nick   Solo 5787 1147 Slow 54.43 0.47.42 1147 8.0
9 WARD Steve   Phantom 1356 1009 Fast 48.30 0.48.04 1016.683 9.0
10 WILLIAMS Richard   Supernova 1074 1065 Fast 51.26 0.48.18 1078.173 10.0
11 STEPHEN Stuart   Supernova 1305 1065 Fast 51.31 0.48.22 1079.92 11.0
12 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1162 Slow 56.28 0.48.36 1183.684 12.0
13 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1086 Slow 54.42 0.50.22 1146.651 13.0
14 PASS Roger HARRIS Sally Graduate 2987 1132 Slow 57.38 0.50.55 1208.141 14.0
15 ATKINS Anila SMITH Saorise 420 55845 1100 Slow 56.10 0.51.04 1177.396 15.0
16 CHANDLER Charlie MILLS Owen 505 8881 900 Fast 47.06 0.52.20 987.335 16.0
17 PETE John   Windsurfer 882 933 Fast 49.27 0.53.00 1036.597 17.0
18 BELLAMY Jon   Laser 212906 1086 Slow DNF     21.0
18 MULLDOON Charlie Amy RS 200 849 1046 Fast DNF     21.0
18 SMITH Paul   Laser 100274 1086 Slow DNF     21.0

Race 2 - 2023-10-14 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1086 Slow 48.26 0.44.36 1039.251 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Fast 48.15 0.45.18 1035.317 2.0
3 EAVES Nick   Solo 5787 1147 Slow 52.08 0.45.27 1118.643 3.0
4 BOWNES Andy   Solo 5401 1147 Slow 52.15 0.45.33 1121.147 4.0
5 HAWLEY Chris   Supernova 1333 1065 Fast 49.38 0.46.36 1065 5.0
6 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1162 Slow 54.19 0.46.45 1165.492 6.0
7 DRUYF Les   Laser 1 1086 Slow 51.17 0.47.13 1100.405 7.0
8 CHANDLER Charlie MILLS Owen 505 8881 900 Fast 43.29 0.48.19 933.037 8.0
9 PASS Roger HARRIS Sally Graduate 2987 1132 Slow 55.13 0.48.47 1184.804 9.0
10 PETE John   Windsurfer 882 933 Fast 51.02 0.54.42 1095.04 10.0
11 BELLAMY Jon   Laser 212906 1086 Slow DNF     13.0
11 MULLDOON Charlie Amy RS 200 849 1046 Fast DNF     13.0

Race 3 - 2023-10-28 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HIGSON Jeremy   Supernova 1267 1065 Fast 54.21 0.51.02 1015.097 1.0
2 MARTIN Chris OATES Josh MERLIN-ROCKET 3787 980 Fast 50.25 0.51.27 941.634 2.0
3 LING John   Laser 221488 1086 Slow 55.55 0.51.29 1044.358 3.0
4 DRUYF Les   Laser 1 1086 Slow 56.12 0.51.45 1049.65 4.0
5 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 937 Fast 49.22 0.52.41 922.023 5.0
6 RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Fast 56.10 0.52.44 1049.027 6.0
7 WALKER Mark   K1 27 1069 Slow 56.58 0.53.17 1063.969 7.0
8 WARD Steve Sandra GP14 13146 1131 Slow 60.18 0.53.19 1126.226 8.0
9 SHINTON Jeremy ASHWORTH Harry Albacore 8158 1040 Fast 55.41 0.53.33 1040 9.0
10 HUDSON Nigel HUDSON Freya MERLIN-ROCKET 3662 980 Fast 52.30 0.53.34 980.545 10.0
11 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1162 Slow 62.22 0.53.40 1164.825 11.0
12 BLACKWELL Graham   K1 174 1069 Fast 57.30 0.53.47 1073.93 12.0
13 BOWNES Andy   Solo 5401 1147 Slow 62.03 0.54.06 1158.911 13.0
14 STEPHEN Stuart   Supernova 1305 1065 Fast 58.0 0.54.28 1083.268 14.0
15 REDDINGTON Mark SAWYER Ed Albacore 7426 1040 Fast 56.42 0.54.31 1058.988 15.0
16 ELLIS-ROSE John   Laser 151297 1086 Slow 60.16 0.55.30 1125.603 16.0
17 BENDER George   RS 300 359 970 Fast 53.53 0.55.33 1006.381 17.0
18 FFOULKES Andy CARTER Andy Fireball 14893 952 Fast 55.28 0.58.16 1035.953 18.0
19 SAUNDERS Ken   Supernova 1225 1065 Fast 62.50 0.59.00 1173.541 19.0
20 EELES Howard GEM Justin RS 400 1163 937 Fast DNF     21.0

Race 4 - 2023-10-28 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 EAVES Nick   Solo 5787 1147 Slow 52.46 0.46.00 1077.829 1.0
2 LING John   Laser 221488 1086 Slow 51.20 0.47.16 1048.552 2.0
3 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1162 Slow 55.30 0.47.46 1133.661 3.0
4 BOWNES Andy   Solo 5401 1147 Slow 54.53 0.47.51 1121.065 4.0
5 MARTIN Chris OATES Josh MERLIN-ROCKET 3787 980 Fast 47.32 0.48.30 970.932 5.0
6 VAN-BENZON Nicky   Solo 5319 1147 Slow 55.46 0.48.37 1139.108 6.0
7 DRUYF Les   Laser 1 1086 Slow 53.10 0.48.57 1086 7.0
8 SHINTON Jeremy ASHWORTH Harry Albacore 8158 1040 Fast 51.05 0.49.07 1043.445 8.0
9 REDDINGTON Mark SAWYER Ed Albacore 7426 1040 Fast 51.43 0.49.44 1056.382 9.0
10 RICKETTS Sean   Supernova 1073 1065 Fast 53.01 0.49.47 1082.936 10.0
11 HIGSON Jeremy   Supernova 1267 1065 Fast 53.02 0.49.48 1083.276 11.0
12 ELLIS-ROSE John   Laser 151297 1086 Slow 55.24 0.51.01 1131.619 12.0
13 HUDSON Nigel HUDSON Freya MERLIN-ROCKET 3662 980 Fast 51.19 0.52.22 1048.211 13.0
14 BENDER George   RS 300 359 970 Fast 51.0 0.52.35 1041.743 14.0
15 EELES Howard GEM Justin RS 400 1163 937 Fast DNF     16.0

Race 5 - 2023-11-25 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 LING John   Laser 221488 1086 Slow 39.33 0.36.25 897.141 1.0
2 DEGGE Debbie   Streaker 2110 1126 Slow 42.26 0.37.41 962.545 2.0
3 EAVES Nick   Solo 5787 1147 Slow 46.0 0.40.06 1043.45 3.0
4 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1162 Slow 48.22 0.41.37 1097.135 4.5
4 THOMAS Steve   Laser 165537 1086 Slow 45.12 0.41.37 1025.304 4.5
6 DRUYF Les   Laser 1 1086 Slow 45.46 0.42.09 1038.158 6.0
7 HIGSON Jeremy   Supernova 1267 1065 Fast 45.45 0.42.57 1037.78 7.0
8 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Fast 46.12 0.43.23 1047.987 8.0
9 STEPHEN Stuart   Supernova 1305 1065 Fast 46.17 0.43.28 1049.878 9.0
10 KNIGHT John   Supernova 1192 1065 Fast 46.40 0.43.49 1058.573 10.0
11 BONEHAM Neil   Supernova 1167 1065 Fast 46.57 0.44.05 1065 11.0
12 WALKER Mark   K1 27 1069 Slow 47.17 0.44.14 1072.561 12.0
13 MARTIN Chris OATES Josh MERLIN-ROCKET 3787 980 Fast 43.26 0.44.19 985.229 13.0
14 WARD Steve   Phantom 1356 1009 Fast 45.56 0.45.31 1041.938 14.0
15 ELLIS-ROSE John   Laser 151297 1086 Slow 51.38 0.47.33 1171.235 15.0
16 OATES Chris   Laser 180713 1086 Slow 52.13 0.48.05 1184.468 16.0
17 WOLSTENHOLME Paul   Laser 204916 1086 Slow 52.25 0.48.16 1189.004 17.0
18 PATTERSON Jim   Supernova 1269 1065 Fast 51.56 0.48.46 1178.04 18.0
19 BODDICE Dan   Supernova 1021 1065 Fast 52.0 0.48.50 1179.553 19.0
20 GEM Justin   Laser 145000 1086 Slow 53.30 0.49.16 1213.578 20.0
21 BELLAMY Jon   Laser 212906 1086 Slow 56.59 0.52.28 1292.593 21.0
22 LEE Ethan MEARES Ronan RS 200 568 1046 Fast 58.0 0.55.27 1315.655 22.0

Race 6 - 2023-11-25 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 LING John   Laser 221488 1086 Slow 28.33 0.26.17 1024.406 1.0
2 EAVES Nick   Solo 5787 1147 Slow 31.58 0.27.52 1147 2.0
3 GIBSON Mike   Supernova 1257 1065 Fast 31.55 0.29.58 1145.206 3.0
4 KNIGHT John   Supernova 1192 1065 Fast 32.23 0.30.24 1161.95 4.0
5 LEE Ethan MEARES Ronan RS 200 568 1046 Fast DNS     6.0

Race 7 - 2023-12-23 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HARDIMAN Simon   Laser 212061 1086 Slow 43.28 0.40.01 1040.93 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1086 Slow 45.10 0.41.35 1081.642 2.0
3 WARD Steve   Phantom 1356 1009 Fast 42.08 0.41.45 1009 3.0
4 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1162 Slow 50.15 0.43.15 1203.376 4.0
5 PASS Roger HARRIS Sally Graduate 2987 1132 Slow 51.07 0.45.09 1224.131 5.0
6 PETE John   Windsurfer 882 933 Fast 42.49 0.45.53 1025.364 6.0
7 BELLAMY Jon   Laser 212906 1086 Slow 52.03 0.47.56 1246.482 7.0
8 ATKINS Anila SMITH Saorise 420 55845 1100 Slow DNS     9.0



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com