2023 Summer Saturday Handicap 2

Bartley Sailing Club

Results are provisional as at 18:14 on 30-09-2023

Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2023-07-08
Race 2
2023-07-08
Race 3
2023-07-22
Race 4
2023-08-05
Race 5
2023-08-05
Race 8
2023-09-02
Race 9
2023-09-16
Race 10
2023-09-16
Race 11
2023-09-30
Race 12
2023-09-30
Total Nett
1st JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1160 Slow (2.0) 1.0 (36.0 DNC) 1.0 2.0 (5.0) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 2.0 1.0 122.0 7.0
2nd HUDSON Nigel HUDSON Freya MERLIN-ROCKET 3662 982 Fast 5.0 3.0 2.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 4.0 (36.0 DNC) 2.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 196.0 16.0
3rd EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 4.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 5.0 4.0 3.0 36.0 DNC 232.0 52.0
4th PASS Roger HARRIS Sally Graduate 2987 1120 Slow 3.5 2.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 9.0 10.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 240.5 60.5
5th REDDINGTON Mark SAWYER Ed Albacore 7426 1037 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 2.0 3.0 1.0 36.0 DNC 258.0 78.0
6th WILLIAMS Nigel   International Moth 4026 980 Fast 7.0 (36.0 DNC) 3.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 4.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 266.0 86.0
7th OATES Josh OATES Chris Albacore 7992 1037 Fast 8.0 4.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 8.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 272.0 92.0
8th ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1017 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 5.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 9.0 36.0 DNC 9.0 DNF 36.0 DNC 275.0 95.0
9th SHINTON Jeremy   K1 139 1075 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 1.0 1.0 36.0 DNC 36.0 DNC 290.0 110.0
10th PACE Greg   Solo 4456 1149 Slow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 2.0 1.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 291.0 111.0
11th WALKER Mark   K1 27 1075 Slow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 3.0 3.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 294.0 114.0
12th BOWNES Andy   Solo 5401 1149 Slow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 3.0 3.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 294.0 114.0
13th EAVES Nick   Solo 5787 1149 Slow 1.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 6.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 295.0 115.0
14th OATES Chris BODDICE Dan Albacore 7992 1037 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 7.0 2.0 297.0 117.0
15th RICKETTS Sean BODDICE Dan Albacore 7992 1037 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) 4.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 5.0 36.0 DNC 36.0 DNC 297.0 117.0
16th VOADEN Richard CALEY Stuart RS 400 726 939 Fast 6.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 7.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 301.0 121.0
17th EELES Howard GEM Justin MERLIN-ROCKET 3742 982 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) 6.0 DNF (36.0 DNC) (36.0 DNC) 8.0 (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 302.0 122.0
18th RUSSAM Gary   Solo 5254 1149 Slow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 1.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 325.0 145.0
19th KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 901 939 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) 1.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 325.0 145.0
20th BADGER Dave   Solo 5636 1149 Slow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 2.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 326.0 146.0
21st WOOD Jon   Solo 4772 1149 Slow 3.5 (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 327.5 147.5
22nd BIRCH Alan   K1 14 1075 Slow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 4.0 36.0 DNC 328.0 148.0
23rd PENNOCK Helen   RS AERO 5 1316 1120 Slow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 5.0 36.0 DNC 329.0 149.0
24th FISHER Peter   RS QBA 657 1355 Slow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 6.0 36.0 DNC 330.0 150.0
25th HAWLEY Chris   RS 300 542 968 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 6.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 330.0 150.0
26th STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 585 939 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 7.0 DNS 36.0 DNC 36.0 DNC 331.0 151.0
27th WARD Steve   Phantom 1356 1012 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 7.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 331.0 151.0
28th HARDIMAN Simon HARDIMAN MIllie MERLIN-ROCKET 3624 982 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 10.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 334.0 154.0
29th RICKETTS Sean   RS 300 460 968 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 11.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 335.0 155.0
30th ?   FUSION 5 1300 Slow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 12.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 336.0 156.0
31st ? ? RS FEVA XL 0 1248 Slow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 13.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 337.0 157.0
32nd OATES Josh   RS 300 460 968 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 13.0 DNF 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 337.0 157.0
32nd PENNOCK Helen   Streaker 1854 1121 Slow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 13.0 DNF 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 337.0 157.0
34th ? ? RS FEVA XL 5394 1248 Slow (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 14.0 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 338.0 158.0
35th OATES Josh OATES Chris Albacore 7992 1037 Fast (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 360.0 180.0

Laser Fleet

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2023-07-08
Race 2
2023-07-08
Race 3
2023-07-22
Race 4
2023-08-05
Race 5
2023-08-05
Race 6
2023-08-19
Race 7
2023-08-19
Race 8
2023-09-02
Race 9
2023-09-16
Race 10
2023-09-16
Race 11
2023-09-30
Race 12
2023-09-30
Total Nett
1st DRUYF Les   Laser 1 1083 Slow 1.0 (22.0 DNC) 5.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 (22.0 DNC) 143.0 11.0
2nd RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1083 Slow 4.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 (5.0) 2.0 2.0 1.0 126.0 11.0
3rd THOMAS Steve   Laser 165537 1083 Slow 5.0 2.0 (6.0) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.5 6.0 3.0 3.0 (22.0 DNC) 138.5 22.5
4th LING John   Laser 221488 1083 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 2.0 1.0 2.0 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 166.0 34.0
5th HARDIMAN Megan   Laser 4.7 212087 1210 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 203.0 71.0
6th HARDIMAN Simon   Laser 212061 1083 Slow 2.0 (22.0 DNC) 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 208.0 76.0
7th HARDIMAN Millie   Laser 4.7 141464 1210 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 211.0 79.0
8th ELLIS-ROSE John   Laser 151297 1083 Slow 7.0 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.5 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 211.5 79.5
9th WOLSTENHOLME Paul   Laser 204916 1083 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 5.0 7.0 22.0 DNC 5.0 22.0 DNC 215.0 83.0
10th HARDIMAN Megan   Laser Radial 212087 1149 Slow 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 1.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 224.0 92.0
11th HARDIMAN Simon   Laser Radial 141464 1149 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 3.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 224.0 92.0
12th BAKER Richard   Laser 213530 1083 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 4.0 2.0 226.0 94.0
13th BELLAMY Jon   Laser 9999 1083 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 229.0 97.0
14th HARDIMAN Megan   Laser 212061 1083 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 244.0 112.0
15th BELLAMY Jon   Laser Radial 99999 1149 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 244.0 112.0
16th OATES Josh   Laser Radial 180713 1149 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 244.0 112.0
17th HARDIMAN Megan   Laser Radial 215415 1149 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 245.0 113.0
18th WILLIAMS Tom   Laser 186251 1083 Slow 6.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 248.0 116.0
19th WOLSTENHOLME Paul   Laser Radial 160705 1149 Slow 8.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 250.0 118.0
20th EELES Zachary   Laser 4.7 141464 1210 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 9.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 251.0 119.0
20th GILL Ciara   Laser Radial 125596 1149 Slow (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 9.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 251.0 119.0

Supernova Fleet

Sailed: 9, Discards: 5, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Race 1
2023-07-08
Race 2
2023-07-08
Race 4
2023-08-05
Race 5
2023-08-05
Race 6
2023-08-19
Race 8
2023-09-02
Race 9
2023-09-16
Race 11
2023-09-30
Race 12
2023-09-30
Total Nett
1st GIBSON Mike   Supernova 1257 1066 Fast 2.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 76.0 6.0
2nd PATTERSON Jim   Supernova 1269 1066 Fast (6.0) (4.0) (4.0) 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 4.0 2.0 51.0 9.0
3rd STEPHEN Stuart   Supernova 1305 1066 Fast 3.0 3.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) 80.0 10.0
4th BONEHAM Neil   Supernova 1167 1066 Fast (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) 2.0 14.0 DNC 90.0 20.0
5th KNIGHT John   Supernova 1192 1066 Fast 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 100.0 30.0
6th RICKETTS Colin   Supernova 1124 1066 Fast 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 104.0 34.0
7th SAUNDERS Ken   Supernova 1225 1066 Fast (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 107.0 37.0
8th KNIGHT Sam   Supernova 1192 1066 Fast (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 113.0 43.0
9th HAWLEY Steve   Supernova 1263 1066 Fast (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 113.0 43.0
10th HAWLEY Chris   Supernova 1330 1066 Fast (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 114.0 44.0
11th PENNOCK Dave   Supernova 1045 1066 Fast (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 115.0 45.0
12th BODDICE Dan   Supernova 1021 1066 Fast (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 116.0 46.0
13th WILLIAMS Richard   Supernova 1074 1066 Fast 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 116.0 46.0

Race 1 - Handicap Fleet - 2023-07-08 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 EAVES Nick   Solo 5787 1149 Slow 45.58 0.40.00 1131.765 1.0
2 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1160 Slow 46.55 0.40.27 1155.155 2.0
3 PASS Roger HARRIS Sally Graduate 2987 1120 Slow 45.29 0.40.37 1119.865 3.5
3 WOOD Jon   Solo 4772 1149 Slow 46.40 0.40.37 1149 3.5
5 HUDSON Nigel HUDSON Freya MERLIN-ROCKET 3662 982 Fast 40.45 0.41.30 1003.323 5.0
6 VOADEN Richard CALEY Stuart RS 400 726 939 Fast 41.29 0.44.11 1021.379 6.0
7 WILLIAMS Nigel   International Moth 4026 980 Fast 43.22 0.44.15 1067.749 7.0
8 OATES Josh OATES Chris Albacore 7992 1037 Fast 47.48 0.46.06 1176.904 8.0

Race 2 - Handicap Fleet - 2023-07-08 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1160 Slow 52.29 0.45.15 1065.201 1.0
2 PASS Roger HARRIS Sally Graduate 2987 1120 Slow 55.11 0.49.16 1120 2.0
3 HUDSON Nigel HUDSON Freya MERLIN-ROCKET 3662 982 Fast 48.52 0.49.46 991.797 3.0
4 OATES Josh OATES Chris Albacore 7992 1037 Fast 54.27 0.52.30 1105.116 4.0

Race 3 - Handicap Fleet - 2023-07-22 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 KNIGHT Sam KNIGHT John RS 400 901 939 Fast 44.06 0.46.58 883.199 1.0
2 HUDSON Nigel HUDSON Freya MERLIN-ROCKET 3662 982 Fast 49.02 0.49.56 982 2.0
3 WILLIAMS Nigel   International Moth 4026 980 Fast 52.45 0.53.50 1056.434 3.0
4 RICKETTS Sean BODDICE Dan Albacore 7992 1037 Fast 56.16 0.54.16 1126.863 4.0
5 EELES Howard GEM Justin MERLIN-ROCKET 3742 982 Fast DNF     6.0

Race 4 - Handicap Fleet - 2023-08-05 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1160 Slow 66.16 0.57.08 1159.204 1.0
2 PACE Greg   Solo 4456 1149 Slow 65.41 0.57.10 1149 2.0
3 BOWNES Andy   Solo 5401 1149 Slow 66.41 0.58.02 1166.493 3.0
4 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 54.43 0.58.16 957.16 4.0
5 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1017 Fast 66.04 1.04.58 1155.706 5.0

Race 5 - Handicap Fleet - 2023-08-05 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 PACE Greg   Solo 4456 1149 Slow 50.17 0.43.46 1149 1.0
2 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1160 Slow 51.37 0.44.30 1179.467 2.0
3 BOWNES Andy   Solo 5401 1149 Slow 51.45 0.45.02 1182.514 3.0

Race 8 - Handicap Fleet - 2023-09-02 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RUSSAM Gary   Solo 5254 1149 Slow 51.19 0.44.40 1072.887 1.0
2 BADGER Dave   Solo 5636 1149 Slow 51.41 0.44.59 1080.553 2.0
3 WALKER Mark   K1 27 1075 Slow 49.37 0.46.09 1037.345 3.0
4 HUDSON Nigel HUDSON Freya MERLIN-ROCKET 3662 982 Fast 45.58 0.46.49 961.033 4.0
5 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1160 Slow 55.29 0.47.50 1160 5.0
6 EAVES Nick   Solo 5787 1149 Slow 55.24 0.48.13 1158.258 6.0
7 WARD Steve   Phantom 1356 1012 Fast 50.31 0.49.55 1056.161 7.0
8 EELES Howard GEM Justin MERLIN-ROCKET 3742 982 Fast 49.54 0.50.49 1043.268 8.0
9 PASS Roger HARRIS Sally Graduate 2987 1120 Slow 58.20 0.52.05 1219.585 9.0
10 HARDIMAN Simon HARDIMAN MIllie MERLIN-ROCKET 3624 982 Fast 56.50 0.57.53 1188.225 10.0
11 OATES Josh   RS 300 460 968 Fast DNF     13.0
11 PENNOCK Helen   Streaker 1854 1121 Slow DNF     13.0

Race 9 - Handicap Fleet - 2023-09-16 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 SHINTON Jeremy   K1 139 1075 Fast 66.15 1.01.38 979.923 1.0
2 REDDINGTON Mark SAWYER Ed Albacore 7426 1037 Fast 65.41 1.03.20 971.541 2.0
3 WALKER Mark   K1 27 1075 Slow 70.06 1.05.13 1036.869 3.0
4 WILLIAMS Nigel   International Moth 4026 980 Fast 64.23 1.05.42 952.312 4.0
5 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 62.20 1.06.23 921.99 5.0
6 HAWLEY Chris   RS 300 542 968 Fast 64.30 1.06.38 954.038 6.0
7 VOADEN Richard CALEY Stuart RS 400 726 939 Fast 63.29 1.07.36 939 7.0
8 OATES Josh OATES Chris Albacore 7992 1037 Fast 72.31 1.09.56 1072.615 8.0
9 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1017 Fast 72.01 1.10.49 1065.219 9.0
10 PASS Roger HARRIS Sally Graduate 2987 1120 Slow 63.54 1.11.19 1181.454 10.0
11 RICKETTS Sean   RS 300 460 968 Fast 72.34 1.14.58 1073.354 11.0
12 ?   FUSION 5 1300 Slow 59.32 1.16.19 1467.624 12.0
13 ? ? RS FEVA XL 0 1248 Slow 61.03 1.21.32 1505.013 13.0
14 ? ? RS FEVA XL 5394 1248 Slow 64.36 1.26.16 1592.528 14.0

Race 10 - Handicap Fleet - 2023-09-16 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 SHINTON Jeremy   K1 139 1075 Fast 43.58 0.40.54 1071.347 1.0
2 HUDSON Nigel HUDSON Freya MERLIN-ROCKET 3662 982 Fast 40.18 0.41.02 982 2.0
3 REDDINGTON Mark SAWYER Ed Albacore 7426 1037 Fast 42.55 0.41.23 1045.761 3.0
4 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 39.56 0.42.32 973.065 4.0
5 RICKETTS Sean BODDICE Dan Albacore 7992 1037 Fast 45.58 0.44.20 1120.081 5.0
6 STABLES Ian NORTH Jonathon RS 400 585 939 Fast DNS     7.0

Race 11 - Handicap Fleet - 2023-09-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 REDDINGTON Mark SAWYER Ed Albacore 7426 1037 Fast 49.54 0.48.07 1004.418 1.0
2 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1160 Slow 57.35 0.49.38 1159.073 2.0
3 EAVES Nick PACE Greg RS 400 1450 939 Fast 46.39 0.49.41 939 3.0
4 BIRCH Alan   K1 14 1075 Slow 54.19 0.50.32 1093.319 4.0
5 PENNOCK Helen   RS AERO 5 1316 1120 Slow 60.05 0.53.39 1209.394 5.0
6 FISHER Peter   RS QBA 657 1355 Slow 74.41 0.55.07 1503.272 6.0
7 OATES Chris BODDICE Dan Albacore 7992 1037 Fast 59.09 0.57.02 1190.608 7.0
8 ARCHER Alan ARCHER Andrea Tasar 2934 1017 Fast DNF     9.0

Race 12 - Handicap Fleet - 2023-09-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 JACKS Tony   LIGHTNING 368 444 1160 Slow 44.43 0.38.33 1160 1.0
2 OATES Chris BODDICE Dan Albacore 7992 1037 Fast 46.50 0.45.10 1214.909 2.0

Race 1 - Laser Fleet - 2023-07-08 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 DRUYF Les   Laser 1 1083 Slow 43.02 0.39.44 1054.414 1.0
2 HARDIMAN Simon   Laser 212061 1083 Slow 43.10 0.39.52 1057.681 2.0
3 HARDIMAN Megan   Laser Radial 212087 1149 Slow 46.40 0.40.37 1143.439 3.0
4 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1083 Slow 44.12 0.40.49 1083 4.0
5 THOMAS Steve   Laser 165537 1083 Slow 44.40 0.41.15 1094.434 5.0
6 WILLIAMS Tom   Laser 186251 1083 Slow 45.0 0.41.33 1102.602 6.0
7 ELLIS-ROSE John   Laser 151297 1083 Slow 47.13 0.43.36 1156.915 7.0
8 WOLSTENHOLME Paul   Laser Radial 160705 1149 Slow 54.40 0.47.35 1339.457 8.0

Race 2 - Laser Fleet - 2023-07-08 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1083 Slow 49.28 0.45.41 1083 1.0
2 THOMAS Steve   Laser 165537 1083 Slow 51.42 0.47.44 1131.896 2.0
3 ELLIS-ROSE John   Laser 151297 1083 Slow 54.32 0.50.21 1193.927 3.0

Race 3 - Laser Fleet - 2023-07-22 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HARDIMAN Megan   Laser 4.7 212087 1210 Slow 54.33 0.45.05 1124.218 1.0
2 OATES Josh   Laser Radial 180713 1149 Slow 53.40 0.46.42 1106.013 2.0
3 LING John   Laser 221488 1083 Slow 52.33 0.48.31 1083 3.0
4 HARDIMAN Simon   Laser 212061 1083 Slow 52.38 0.48.36 1084.717 4.0
5 DRUYF Les   Laser 1 1083 Slow 52.48 0.48.45 1088.152 5.0
6 THOMAS Steve   Laser 165537 1083 Slow 53.44 0.49.37 1107.387 6.0
7 HARDIMAN Millie   Laser 4.7 141464 1210 Slow 46.40 0.57.51 1442.626 7.0

Race 4 - Laser Fleet - 2023-08-05 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 DRUYF Les   Laser 1 1083 Slow 61.56 0.57.11 1083 1.0
2 LING John   Laser 221488 1083 Slow 62.15 0.57.29 1088.537 2.0
3 BELLAMY Jon   Laser 9999 1083 Slow 67.17 1.02.08 1176.553 3.0

Race 5 - Laser Fleet - 2023-08-05 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 LING John   Laser 221488 1083 Slow 46.13 0.42.40 1083 1.0
2 BELLAMY Jon   Laser Radial 99999 1149 Slow 52.12 0.45.26 1223.208 2.0

Race 6 - Laser Fleet - 2023-08-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HARDIMAN Simon   Laser Radial 141464 1149 Slow 61.45 0.53.45 1091.841 1.0
2 LING John   Laser 221488 1083 Slow 61.15 0.56.33 1083 2.0
3 HARDIMAN Megan   Laser 4.7 212087 1210 Slow 69.48 0.57.41 1234.178 3.0
4 HARDIMAN Millie   Laser 4.7 141464 1210 Slow 70.09 0.57.59 1240.367 4.0

Race 7 - Laser Fleet - 2023-08-19 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HARDIMAN Megan   Laser 4.7 212087 1210 Slow 41.59 0.34.42 1203.312 1.0
2 HARDIMAN Millie   Laser 4.7 141464 1210 Slow 42.13 0.34.53 1210 2.0
3 HARDIMAN Simon   Laser Radial 141464 1149 Slow 40.20 0.35.06 1156.021 3.0
4 LING John   Laser 221488 1083 Slow 39.36 0.36.34 1135.002 4.0

Race 8 - Laser Fleet - 2023-09-02 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1083 Slow 53.15 0.49.10 1036.915 1.0
2 HARDIMAN Megan   Laser 212061 1083 Slow 54.30 0.50.19 1061.256 2.0
3 THOMAS Steve   Laser 165537 1083 Slow 55.37 0.51.21 1083 3.5
3 ELLIS-ROSE John   Laser 151297 1083 Slow 55.37 0.51.21 1083 3.5
5 WOLSTENHOLME Paul   Laser 204916 1083 Slow 59.44 0.55.09 1163.162 5.0
6 BELLAMY Jon   Laser 9999 1083 Slow 59.50 0.55.15 1165.109 6.0
7 EELES Zachary   Laser 4.7 141464 1210 Slow DNF     9.0
7 GILL Ciara   Laser Radial 125596 1149 Slow DNF     9.0

Race 9 - Laser Fleet - 2023-09-16 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HARDIMAN Megan   Laser Radial 212087 1149 Slow 72.28 1.03.04 1126.714 1.0
2 DRUYF Les   Laser 1 1083 Slow 69.38 1.04.18 1082.662 2.0
3 HARDIMAN Megan   Laser Radial 215415 1149 Slow 73.54 1.04.19 1149 3.0
4 HARDIMAN Simon   Laser 212061 1083 Slow 70.35 1.05.10 1097.432 4.0
5 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1083 Slow 70.48 1.05.22 1100.801 5.0
6 THOMAS Steve   Laser 165537 1083 Slow 71.48 1.06.18 1116.349 6.0
7 WOLSTENHOLME Paul   Laser 204916 1083 Slow 74.02 1.08.22 1151.073 7.0

Race 10 - Laser Fleet - 2023-09-16 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 DRUYF Les   Laser 1 1083 Slow 43.27 0.40.07 1083 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1083 Slow 46.03 0.42.31 1147.806 2.0
3 THOMAS Steve   Laser 165537 1083 Slow 46.38 0.43.04 1162.345 3.0

Race 11 - Laser Fleet - 2023-09-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 DRUYF Les   Laser 1 1083 Slow 51.59 0.48.00 1079.539 1.0
2 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1083 Slow 52.09 0.48.09 1083 2.0
3 THOMAS Steve   Laser 165537 1083 Slow 52.27 0.48.26 1089.23 3.0
4 BAKER Richard   Laser 213530 1083 Slow 55.50 0.51.33 1159.492 4.0
5 WOLSTENHOLME Paul   Laser 204916 1083 Slow 59.39 0.55.05 1238.753 5.0

Race 12 - Laser Fleet - 2023-09-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RIDGWAY Oliver   Laser 186793 1083 Slow 42.13 0.38.59 1083 1.0
2 BAKER Richard   Laser 213530 1083 Slow 43.46 0.40.25 1122.763 2.0

Race 1 - Supernova Fleet - 2023-07-08 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 KNIGHT John   Supernova 1192 1066 Fast 40.33 0.38.02 978.339 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1257 1066 Fast 42.55 0.40.16 1035.439 2.0
3 STEPHEN Stuart   Supernova 1305 1066 Fast 44.11 0.41.27 1066 3.0
4 WILLIAMS Richard   Supernova 1074 1066 Fast 44.57 0.42.10 1084.497 4.0
5 RICKETTS Colin   Supernova 1124 1066 Fast 46.10 0.43.18 1113.851 5.0
6 PATTERSON Jim   Supernova 1269 1066 Fast 46.50 0.43.56 1129.936 6.0

Race 2 - Supernova Fleet - 2023-07-08 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 KNIGHT John   Supernova 1192 1066 Fast 48.02 0.45.04 1042.842 1.0
2 GIBSON Mike   Supernova 1257 1066 Fast 49.06 0.46.04 1066 2.0
3 STEPHEN Stuart   Supernova 1305 1066 Fast 51.42 0.48.30 1122.448 3.0
4 PATTERSON Jim   Supernova 1269 1066 Fast 53.16 0.49.58 1156.462 4.0

Race 4 - Supernova Fleet - 2023-08-05 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 HAWLEY Steve   Supernova 1263 1066 Fast 59.18 0.55.38 971.026 1.0
2 BONEHAM Neil   Supernova 1167 1066 Fast 65.06 1.01.04 1066 2.0
3 STEPHEN Stuart   Supernova 1305 1066 Fast 65.07 1.01.05 1066.273 3.0
4 PATTERSON Jim   Supernova 1269 1066 Fast 65.10 1.01.08 1067.092 4.0
5 SAUNDERS Ken   Supernova 1225 1066 Fast DNF     6.0

Race 5 - Supernova Fleet - 2023-08-05 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 PATTERSON Jim   Supernova 1269 1066 Fast 50.20 0.47.13 1066 1.0

Race 6 - Supernova Fleet - 2023-08-19 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1257 1066 Fast 60.46 0.57.00 1066 1.0
2 HAWLEY Chris   Supernova 1330 1066 Fast 61.38 0.57.49 1081.204 2.0

Race 8 - Supernova Fleet - 2023-09-02 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 KNIGHT Sam   Supernova 1192 1066 Fast 49.49 0.46.44 1028.494 1.0
2 BONEHAM Neil   Supernova 1167 1066 Fast 51.38 0.48.26 1066 2.0
3 PENNOCK Dave   Supernova 1045 1066 Fast 53.47 0.50.27 1110.388 3.0
4 BODDICE Dan   Supernova 1021 1066 Fast 54.07 0.50.46 1117.27 4.0

Race 9 - Supernova Fleet - 2023-09-16 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 RICKETTS Colin   Supernova 1124 1066 Fast 69.0 1.04.44 1066 1.0
2 PATTERSON Jim   Supernova 1269 1066 Fast 72.21 1.07.52 1117.755 2.0

Race 11 - Supernova Fleet - 2023-09-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 STEPHEN Stuart   Supernova 1305 1066 Fast 51.46 0.48.34 1022.228 1.0
2 BONEHAM Neil   Supernova 1167 1066 Fast 53.59 0.50.38 1066 2.0
3 SAUNDERS Ken   Supernova 1225 1066 Fast 56.27 0.52.57 1114.709 3.0
4 PATTERSON Jim   Supernova 1269 1066 Fast 56.30 0.53.00 1115.696 4.0

Race 12 - Supernova Fleet - 2023-09-30 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank HelmName CrewName Class SailNo Rating Start Elapsed Corrected BCR Points
1 GIBSON Mike   Supernova 1257 1066 Fast 42.09 0.39.32 1066 1.0
2 PATTERSON Jim   Supernova 1269 1066 Fast 45.06 0.42.18 1140.607 2.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com