venue burgee

Early May Short 2019

Bexhill Sailing Club

ASY Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R3 R4 Total Nett
1st ASY   RS 400 1408   Bill Eele Jackie Harris 942 1.0 1.0 DNS 2.0 2.0
2nd ASY   LASER 4000/ 4000 4375   Butch Roberts Tim Murray 917 2.0 1.0 DNS 3.0 3.0

Cat Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Cat   DART 16 A 2853   B Watts T Watts / L Lewis 868 1.0 1.0 (3.0) 1.0 6.0 3.0
2nd Cat   DART 16 B 26   L Wright   815 (2.0) 2.0 1.0 2.0 7.0 5.0
3rd Cat   DART 16X H 3237   N Hosie   831 (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 3.0 15.0 10.0
4th Cat   RS 16 CAT J 60   M Scheldt   898 (5.0 DNC) 5.0 DNC 4.0 4.0 DNS 18.0 13.0

Cadet Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Cadet   HARTLEY 12.2 Black Jib   J Upton F Upton 1250 1.0 4.0 DNC 5.0 5.0
2nd Cadet   COMET 870   O Brookes   1205 2.0 4.0 DNC 6.0 6.0
3rd Cadet   HARTLEY 12.2 Red Sail   A Tomlinson F Maslin-Brown 1250 3.0 4.0 DNC 7.0 7.0

Fast Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Fast   SUPERNOVA 552   M Adams   1075 1.0 (2.0) 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Fast   LASER 183099   R Harrison   1098 2.0 1.0 5.0 (8.0 DNS) 16.0 8.0
3rd Fast   LASER 137030   D Harwood   1098 (5.0) 3.0 4.0 OOD 4.0 OOD 16.0 11.0
4th Fast   LASER RADIAL 184314   C Burchell   1142 (4.0) 4.0 4.0 4.0 16.0 12.0
5th Fast   TASAR 2352   C Coard L Gurney 1015 (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 2.0 32.0 18.0
6th Fast   Laser 2000 Club 22272   L Walter A Tomlin 1139 (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 3.0 34.0 20.0
7th Fast   LASER RADIAL 118091   K Edwards   1142 3.0 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 36.0 22.0
8th Fast   LASER RADIAL 72124   A Radford   1142 (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 5.0 40.0 26.0
9th Fast   LASER 122363   A Lane   1098 (14.0 DNC) 14.0 DNC 6.0 8.0 DNF 42.0 28.0
10th Fast   LASER RADIAL 151625   P Libreri   1142 8.0 DNF (14.0 DNC) 12.0 DNF 8.0 DNS 42.0 28.0
11th Fast   LASER RADIAL 160480   J Stebbing   1142 (14.0 DNC) 14.0 DNC 8.0 8.0 DNS 44.0 30.0
12th Fast   LASER 161578   Keith Walter   1098 (14.0 DNC) 14.0 DNC 9.0 8.0 DNS 45.0 31.0
13th Fast   RS 400 1408   B Eele D Hosie 942 6.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 48.0 34.0

Slow Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Slow   EUROPE 398   N Smith   1145 1.0 (2.0) 2.0 2.0 7.0 5.0
2nd Slow   MIRACLE 3571   R Palmer B Palmer 1200 2.0 1.0 (3.0) 3.0 9.0 6.0
3rd Slow   EUROPE 3   L Roberts   1145 (3.0) 3.0 3.0 OOD 3.0 OOD 12.0 9.0
4th Slow   EUROPE 377   Richard Eagleton   1145 (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 1.0 20.0 11.0
5th Slow   TOPPER 007   F Brown   1358 4.0 (9.0 DNC) 8.0 DNF 5.0 DNS 26.0 17.0
6th Slow   TOPAZ UNO 3345   Ross Allen   1251 (9.0 DNC) 9.0 DNC 8.0 DNF 5.0 DNS 31.0 22.0
6th Slow   COMET 720   Steve Boniface   1205 (9.0 DNC) 9.0 DNC 8.0 DNF 5.0 DNS 31.0 22.0
8th Slow   EUROPE 377   M Brookes   1145 6.0 DNF (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 33.0 24.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com