venue burgee

Easter Egg Series 2022

Bexhill Sailing Club

Easter Egg Series 2022

ASY Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R5 R6 Total Nett
1st ASY   RS 400 865   Nicola Palmer Michael Copeman 942 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd ASY   LASER 4000 4375   B Roberts T Murray 917 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 DNF 4.0 DNC 19.0 15.0
3rd ASY   RS 400 483   D Harvey P Richardson 942 (4.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 DNF 4.0 DNC 4.0 DNC 19.0 15.0

Cat Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Cat   DART 16A 2853   Ben Watts L Weller 870 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 14.0 9.0
2nd Cat   RS CAT 16J 60   M. Scheldt L Spencer 895 1.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 22.0 17.0
3rd Cat   DART 16A 2672   Dan Harwood Matthew Bolton 870 (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 24.0 19.0
4th Cat   DART 16A 2081   Tony Lane Hannah Bolton 870 4.0 OOD 4.0 OOD 3.0 3.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 24.0 19.0

CADET Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st CADET   HARTLEY 12.2 13   Logan Adams Barney Harwood 1250 1.0 2.0 DNF 1.0 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 23.0 14.0
2nd CADET   LASER 4.7 600   L Adams   1208 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 1.0 39.0 30.0
3rd CADET   LASER 140119   A Adams   1100 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 3.0 DNS 40.0 31.0
4th CADET   TOPPER 45307   Eve Fifield   1365 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 2.0 41.0 32.0
5th CADET   OPTIMIST 5068   Nia Byrne   1642 (9.0 DNC) 9.0 DNC 4.0 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 42.0 33.0
6th CADET   TOPPER C3   Daisy Garbin Marr   1365 (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 4.0 9.0 DNC 9.0 DNC 42.0 33.0
7th CADET   TOPPER 47558   Grace Harwood   1365 (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 42.0 33.0
8th CADET   TOPPER 15236   Oliver Good   1365 (9.0 DNC) 9.0 DNC 6.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 51.0 42.0

Fast Conventional Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast Conventional   SUPERNOVA 477   Tony Witham   1077 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd Fast Conventional   LASER RADIAL 118091   Ken Edwards   1147 (6.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 29.0 23.0
3rd Fast Conventional   LASER 2000 22519   L. Roberts F. Brown 1139 2.0 3.0 DNF (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 29.0 23.0
4th Fast Conventional   LASER 183099   Rob Harrison   1100 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 31.0 25.0
5th Fast Conventional   SUPERNOVA 645   Ben Cole   1077 (6.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 DNF 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 35.0 29.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow   MIRACLE 3571   Robert. Palmer Barbara Palmer 1194 2.0 1.0 2.0 (16.0 DNC) 1.0 1.0 23.0 7.0
2nd Slow   EUROPE 377   Richard Eagleton   1141 3.3 OOD 3.3 OOD 1.0 1.0 (9.0 DNF) 2.0 19.6 10.6
3rd Slow   EUROPE 283   Richard Bratton   1141 4.0 4.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 4.0 46.0 30.0
4th Slow   COMET 870   Malcolm Brooks   1210 (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 2.0 9.0 DNF 3.0 49.0 33.0
5th Slow   TOPPER 42975   Cherry Joy   1365 6.0 8.0 DNF 9.0 RET (16.0 DNC) 9.8 OOD 9.8 OOD 58.6 42.6
6th Slow   SOLO 3668   Simon Ludkin   1142 5.0 5.0 10.5 OOD 10.5 OOD (16.0 DNC) 16.0 DNC 63.0 47.0
7th Slow   LIGHTNING 368 96   D Kerr   1162 (16.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 4.0 8.0 DNF 64.0 48.0
8th Slow   LASER PICO     Linda Mooore   1300 7.0 8.0 DNS (16.0 DNC) 16.0 DNC 9.0 DNF 8.0 DNS 64.0 48.0
9th Slow   EUROPE 398   Neil Smith   1141 1.0 3.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 68.0 52.0
10th Slow   COMET 720   Steve Boniface   1210 3.0 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 69.0 53.0
11th Slow   COMET 789   F Brown   1210 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 5.0 72.0 56.0
12th Slow   RS FEVA XL 4977   Andy Byrne Finn Byrne 1244 (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 5.0 DNF 16.0 DNC 16.0 DNC 74.0 58.0
13th Slow   TOPAZ UNO 3344   T Watts   1251 (16.0 DNC) 16.0 DNC 9.0 DNF 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 89.0 73.0
14th Slow   HARTLEY 12.2 13   A. Hodge K.Hodge 1250 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 96.0 80.0
14th Slow   COMET 842   Rachel Wynn   1210 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 96.0 80.0

Novice Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Novice   LASER RADIAL 129948   Rick Parker   1147 (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.5 OOD 1.5 OOD 9.0 7.0
2nd Novice   LASER 83522   Sam Coffey   1100 1.0 1.0 2.0 2.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 16.0 11.0
3rd Novice   MIRACLE 1081   Stephen Roberts Miles Coote 1194 3.0 4.0 DNF (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 3.0 DNS 21.0 16.0
4th Novice   LASER 192557   Zac Horsley   1100 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 3.0 DNF 25.0 20.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com