venue burgee

Easter Egg Series 2022

Bexhill Sailing Club

Easter Egg Series 2022

R3 - Cat Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Cat   DART 16A 2853   Ben Watts   870 30.08 0.34.38 1.0
2 Cat   DART 16A 2672   Dan Harwood   870 31.15 0.35.55 2.0
3 Cat   DART 16A 2081   Tony Lane   870 31.31 0.36.14 3.0

R4 - Cat Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Cat   DART 16A 2853   Ben Watts   870 24.26 0.28.05 1.0
2 Cat   DART 16A 2672   Dan Harwood   870 25.22 0.29.09 2.0
3 Cat   DART 16A 2081   Tony Lane   870 26.03 0.29.57 3.0

R3 - Fast Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Conventional   LASER 183099   Rob Harrison   1100 38.03 0.34.35 1.0
2 Fast Conventional   SUPERNOVA 477   Tony Witham   1077 38.20 0.35.36 2.0
3 Fast Conventional   RS 400 865   Nicola Palmer Michael Copeman 942 33.53 0.35.58 3.0
4 Fast Conventional   LASER RADIAL 118091   Ken Edwards   1147 35.53 0.39.06 4.0
5 Fast Conventional   RS 400 483   D Harvey   942 DNF   7.0
5 Fast Conventional   SUPERNOVA 645   Ben Cole   1077 DNF   7.0

R4 - Fast Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast Conventional   SUPERNOVA 477   Tony Witham   1077 24.12 0.22.28 1.0
2 Fast Conventional   LASER RADIAL 118091   Ken Edwards   1147 26.38 0.23.13 2.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   EUROPE 377   Richard Eagleton   1141 39.09 0.34.19 1.0
2 Slow   HARTLEY 12.2 13   Logan Adams   1250 37.50 0.37.50 2.0
3 Slow   MIRACLE 3571   Robert. Palmer Barbara Palmer 1194 36.47 0.38.31 3.0
4 Slow   COMET 870   Malcolm Brooks   1210 37.39 0.38.54 4.0
5 Slow   TOPPER C3   Daisy Garbin Marr   1365 35.37 0.43.29 5.0
6 Slow   TOPPER 47558   Grace Harwood   1365 36.28 0.44.32 6.0
7 Slow   LIGHTNING 368 96   D Kerr   1162 44.54 0.48.18 7.0
8 Slow   OPTIMIST 5068   Nia Byrne   1642 49.05 0.49.49 8.0
9 Slow   RS FEVA XL 4977   Andy Byrne   1244 43.49 0.58.42 9.0
10 Slow   SOLO 3668   Simon Ludkin   1142 OOD   10.3
11 Slow   TOPPER 42975   Cherry Jay   1365 RET   14.0
11 Slow   TOPPER 15236   Oliver Good   1365 DNF   14.0
11 Slow   TOPAZ UNO 3344   T Watts   1251 DNF   14.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   EUROPE 377   Richard Eagleton   1141 31.58 0.28.01 1.0
2 Slow   HARTLEY 12.2 13   Logan Adams   1250 29.33 0.31.31 2.0
3 Slow   COMET 870   Malcolm Brooks   1210 28.41 0.31.36 3.0
4 Slow   OPTIMIST 5068   Nia Byrne   1642 27.49 0.33.53 4.0
5 Slow   TOPPER 47558   Grace Harwood   1365 35.32 0.34.43 5.0
6 Slow   TOPPER C3   Daisy Garbin Marr   1365 28.35 0.41.53 6.0
7 Slow   RS FEVA XL 4977   Andy Byrne   1244 DNF   8.0

R3 - Novice Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Novice   LASER RADIAL 129948   Rick Parker   1147 33.18 0.29.02 1.0
2 Novice   LASER 83522   Sam Coffey   1100 35.35 0.32.21 2.0

R4 - Novice Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Novice   LASER RADIAL 129948   Rick Parker   1147 27.32 0.24.00 1.0
2 Novice   LASER 83522   Sam Coffey   1100 26.43 0.24.17 2.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com