venue burgee

Easter Egg Series 2022

Bexhill Sailing Club

Easter Egg Series 2022

ASY Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st ASY   RS 400 865   Nicola Palmer Michael Copeman 942 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 8.0 6.0
2nd ASY   LASER 4000 4375   B Roberts T Murray 917 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 DNF 5.0 DNC 2.0 1.0 26.0 21.0
3rd ASY   SPITFIRE 1113   Piers Shoesmith Dom Harvey 719 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 3.0 33.0 28.0
4th ASY   RS 400 483   D Harvey P Richardson 942 (5.0 DNC) 5.0 DNC 3.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 33.0 28.0

Cat Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Cat   DART 16A 2853   Ben Watts L Weller 870 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 2.0 19.0 14.0
2nd Cat   DART 16A 2672   Dan Harwood Eva Harwood 870 (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 1.0 26.0 21.0
3rd Cat   DART 16A 2081   Tony Lane Hannah Bolton 870 3.5 OOD 3.5 OOD 3.0 3.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 3.0 28.0 23.0
4th Cat   RS CAT 16J 60   M. Scheldt L Spencer 895 1.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 3.7 OOD 3.7 OOD 29.4 24.4

CADET Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st CADET   HARTLEY 12.2 13   Logan Adams Oliver Good 1250 1.0 2.0 DNF 1.0 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.5 1.0 31.5 19.5
2nd CADET   LASER 4.7 600   L Adams   1208 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 75.0 63.0
3rd CADET   HARTLEY 12.2 17   Grace Harwood Daisy Carvin-Marr 1250 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.5 2.0 75.5 63.5
4th CADET   LASER 140119   A Adams   1100 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 3.0 DNS 12.0 DNC 12.0 DNC 76.0 64.0
5th CADET   TOPPER 45307   Eve Fifield   1365 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 77.0 65.0
6th CADET   OPTIMIST 5068   Nia Byrne   1642 (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 78.0 66.0
7th CADET   TOPPER C3   Daisy Garbin Marr   1365 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 4.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 78.0 66.0
8th CADET   TOPPER 47558   Grace Harwood   1365 (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 3.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 78.0 66.0
9th CADET   TOPPER C3   Barney harwood   1365 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 12.0 DNC 87.0 75.0
10th CADET   HARTLEY 12.2 13   Rosie Joy Thomas and Cherie Joy 1250 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 DNF 12.0 DNC 89.0 77.0
11th CADET   TOPPER 15236   Oliver Good   1365 (12.0 DNC) 12.0 DNC 6.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 90.0 78.0

Fast Conventional Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Fast Conventional   SUPERNOVA 477   Tony Witham   1077 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 25.0 16.0
2nd Fast Conventional   LASER RADIAL 151625   Paul Libreri   1147 (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 2.0 46.0 37.0
3rd Fast Conventional   RS AERO 9 3174   lawrence Wright   1014 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 1.0 56.0 47.0
4th Fast Conventional   LASER 2000 22519   L. Roberts F. Brown 1139 2.0 3.0 DNF (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 59.0 50.0
5th Fast Conventional   LASER 183099   Rob Harrison   1100 (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 64.0 55.0
6th Fast Conventional   LASER RADIAL 186242   Ross Allen   1147 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 65.0 56.0
7th Fast Conventional   SUPERNOVA 645   Ben Cole   1077 (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 8.3 OOD 8.3 OOD 66.6 57.6
8th Fast Conventional   LASER RADIAL 118091   Ken Edwards   1147 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 72.0 63.0

Slow Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Slow   EUROPE 377   Richard Eagleton   1141 2.5 OOD 2.5 OOD 1.0 1.0 (9.0 DNF) 2.0 1.0 1.0 20.0 11.0
2nd Slow   MIRACLE 3571   Robert. Palmer Barbara Palmer 1194 2.0 1.0 2.0 (19.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 2.0 30.0 11.0
3rd Slow   EUROPE 283   Richard Bratton   1141 4.0 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 4.0 3.0 10.0 OCS 65.0 46.0
4th Slow   COMET 870   Malcolm Brooks   1210 (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 2.0 9.0 DNF 3.0 9.2 OOD 9.2 OOD 73.4 54.4
5th Slow   SOLO 3668   Simon Ludkin   1142 5.0 5.0 10.3 OOD 10.3 OOD (19.0 DNC) 19.0 DNC 8.0 6.0 82.6 63.6
6th Slow   EUROPE 398   Neil Smith   1141 1.0 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 3.0 87.0 68.0
7th Slow   TOPPER 42975   Cherry Joy   1365 6.0 8.0 DNF 9.0 RET (19.0 DNC) 13.3 OOD 13.3 OOD 19.0 DNC 19.0 DNC 106.6 87.6
8th Slow   LASER PICO     Linda Mooore   1300 7.0 8.0 DNS (19.0 DNC) 19.0 DNC 9.0 DNF 8.0 DNS 19.0 DNC 19.0 DNC 108.0 89.0
9th Slow   COMET 789   F Brown   1210 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 5.0 7.0 19.0 DNC 110.0 91.0
10th Slow   LIGHTNING 368 96   D Kerr   1162 (19.0 DNC) 19.0 DNC 4.0 19.0 DNC 4.0 8.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 111.0 92.0
11th Slow   COMET 720   Steve Boniface   1210 3.0 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 119.0 100.0
12th Slow   TOPAZ UNO 3344   T Watts   1251 (19.0 DNC) 19.0 DNC 9.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 8.0 121.0 102.0
13th Slow   BYTE CI 882   Christina Terrazas   1215 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 4.0 123.0 104.0
14th Slow   RS FEVA XL 4977   Andy Byrne Finn Byrne 1244 (19.0 DNC) 19.0 DNC 5.0 5.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 124.0 105.0
15th Slow   COMET 842   Rachel Wynn   1210 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 6.0 5.0 125.0 106.0
16th Slow   MIRACLE 3834   Sarah Good William Good 1194 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 10.0 7.0 131.0 112.0
17th Slow   TOPPER 42975   Cherry Joy   1365 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 152.0 133.0
17th Slow   HARTLEY 12.2 13   A. Hodge K.Hodge 1250 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 152.0 133.0

Novice Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Novice   LASER RADIAL 129948   Rick Parker   1147 (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.5 OOD 1.5 OOD 2.0 1.0 12.0 10.0
2nd Novice   LASER 83522   Sam Coffey   1100 1.0 1.0 2.0 2.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 2.0 19.0 14.0
3rd Novice   MIRACLE 1081   Stephen Roberts Miles Coote 1194 3.0 4.0 DNF (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 3.0 DNS 5.0 DNC 5.0 DNC 31.0 26.0
4th Novice   LASER 192557   Zac Horsley   1100 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 3.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC 35.0 30.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com