venue burgee

Regatta 2019

Bexhill Sailing Club

Regatta 2019

R5 - Asymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Asymetric   RS 400 1408   R Harrison J Harris 942 51.17 0.54.26 1.0
2 Asymetric   HARTLEY 12 Black white jib   John Cook Emily Cook 1350 37.04 0.54.55 2.0
3 Asymetric   RS 200 291   Jim Copeman Simon Hookey 1046 48.48 1.33.18 3.0
4 Asymetric   RS 400 668   A Harvey D Harvey 942 DNF   6.0
4 Asymetric   LASER 4000/ 4000 4519   Piers Shoesmith Alice Tomlin 917 DNF   6.0

R5 - Cadet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Cadet   TOPPER 26919   D Cook   1358 DNF 3.0
1 Cadet   HARTLEY 12     Logan Adams Rebecca Cook 1350 DNF 3.0

R5 - Catamaran Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Catamaran   Sprint 15 1113   S North   931 51.00 0.54.47 1.0
2 Catamaran   DART 16 C 2583   B Watts   803 47.25 0.59.03 2.0
3 Catamaran   DART 16 A 2266   L Wright E Wright 868 DNF   4.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   LASER RADIAL 151432   Bob Keech   1142 1.05.57 0.57.45 1.0
2 Fast   LASER 160480   J Stebbings   1098 OOD   5.7
3 Fast   LASER RADIAL 184314   C Burchell   1142 DNF   6.0
3 Fast   SUPERNOVA 552   Mike Adams   1075 DNF   6.0
3 Fast   LASER 25682   Jason P   1098 DNF   6.0

R5 - Novice Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Novice   LASER RADIAL 112143   R Allen   1142 DNF 5.0
1 Novice   TOPAZ UNO 10315   Helen Craze   1251 DNF 5.0
1 Novice   LASER RADIAL 600   Jamie Tillyer   1142 DNF 5.0
1 Novice   LASER RADIAL 157625   Paul Libreri   1142 DNF 5.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   COMET 870   Malcolm Brookes   1205 39.35 0.32.51 1.0
2 Slow   COMET 789   Fi Brown   1205 1.10.46 0.58.44 2.0
3 Slow   EUROPE 377   Richard Eagleton   1145 DNF   8.0
3 Slow   EUROPE 398   N Smith   1145 DNF   8.0
3 Slow   COMET 720   Steve Boniface   1205 DNF   8.0
3 Slow   SOLO 3961   T Sowa   1143 DNF   8.0
3 Slow   TOPAZ UNO 10998   A Cubden   1251 DNF   8.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com