venue burgee

Class Cups 2019

Bexhill Sailing Club

ASY Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st ASY   RS 400 865   N Palmer M Coleman 942 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd ASY   RS 400 1119   P Miller A Bullen 942 (2.0) 2.0 2.0 6.0 4.0
3rd ASY   RS 400 1022   A Clark A Hoad 942 (3.0) 3.0 3.0 9.0 6.0
4th ASY   RS 400 1408   B Eele J Harris 942 4.0 (5.0 DNF) 5.0 DNC 14.0 9.0

CAT Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st CAT   DART 16 A 2266   L Wright A Wright 868 (1.0) 1.0 1.0 OOD 3.0 2.0
2nd CAT   DART 16 2853   Tina Watts Lee Lewis 905 (3.0) 3.0 1.0 7.0 4.0
3rd CAT   DART 18 5745   M Brookes B Gurney 824 2.0 2.0 (6.0 DNC) 10.0 4.0
4th CAT   DART 16X F 3126   Steve Cole   814 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 14.0 8.0
5th CAT   RS 16 CAT K 60   M. Scheldt L Spencer 829 4.0 4.0 (6.0 DNC) 14.0 8.0

FAST Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st FAST   SUPERNOVA 552   Mike Adams   1075 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd FAST   LASER 1679890   R Palmer   1098 (2.0) 2.0 2.0 6.0 4.0
3rd FAST   LASER 204979   Phil Mears   1098 3.0 3.0 (5.0 DNC) 11.0 6.0
4th FAST   VORTEX 1081   Tim Murray   940 (5.0 DNC) 5.0 DNC 3.0 13.0 8.0

NOVICE Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st NOVICE   TOPAZ UNO 10314   Helen Grass   1251 (2.0) 1.0 2.0 5.0 3.0
2nd NOVICE   LASER RADIAL 151625   P Libreri   1142 1.0 2.0 (3.0) 6.0 3.0
3rd NOVICE   LASER 178756   Ross Allen   1098 (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 9.0 5.0

SLOW Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st SLOW   EUROPE 377   R Eagleton   1145 1.0 (2.0) 1.0 4.0 2.0
2nd SLOW   MIRACLE 1081   B Frost P Goodman 1200 2.0 1.0 (13.0 DNC) 16.0 3.0
3rd SLOW   EUROPE 398   N Smith   1145 3.0 3.0 (13.0 DNC) 19.0 6.0
4th SLOW   COMET 870   Oliver Brookes   1205 (9.0) 5.0 3.0 17.0 8.0
5th SLOW   COMET 842   R Wynn   1205 4.0 (6.0) 4.0 14.0 8.0
6th SLOW   COMET 789   F. Brown   1205 (5.0) 4.0 5.0 14.0 9.0
7th SLOW   SOLO 369   T Sowa   1143 8.0 (9.0) 6.0 23.0 14.0
8th SLOW   LIGHTNING 368 96   D Kerr   1170 6.0 (8.0) 8.0 22.0 14.0
9th SLOW   BYTE 882   C Terrazas   1141 (11.0) 7.0 7.0 25.0 14.0
10th SLOW   TOPPER 42421   Carol Peddlesden   1358 (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 28.0 15.0
11th SLOW   COMET 854   B Andersen   1205 7.0 10.0 (13.0 DNC) 30.0 17.0
12th SLOW   TOPPER 467232   K Done   1358 10.0 11.0 (13.0 DNC) 34.0 21.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com