venue burgee

Class Cups 2021

Bexhill Sailing Club

Asymetric Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Asymetric   RS 400 865   N Palmer M Copeman 942 1.0 1.0 2.0 2.0

Catamaran Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Catamaran   DART 16A 2853   Ben Watts Lisa Weller 870 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Catamaran   RS CAT 16K 60   Mark Scheldt   826 4.0 DNC 2.0 6.0 6.0
3rd Catamaran   RS CAT 16J 60   Mark Scheldt Lucy Walter 895 2.0 4.0 DNC 6.0 6.0

Fast Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Fast   Laser 217948   A Hodge   1100 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Fast   Laser Radial 151625   Paul Libreri   1147 (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 2.0 22.0 13.0
3rd Fast   Laser 182581   Colin Coard   1100 2.0 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 22.0 13.0
4th Fast   Laser Radial 161578   Keith Walter   1147 (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 3.0 24.0 15.0
5th Fast   Laser 204979   Phil Mears   1100 3.0 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 24.0 15.0
6th Fast   Vortex 1081   Tim Murray   915 4.0 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 27.0 18.0
7th Fast   Laser Radial 184314   Chris Burchell   1147 7.0 DNF 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 29.0 20.0
8th Fast   Laser Radial 133643   Nigel Moseley   1147 5.0 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 29.0 20.0

Slow Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Slow   Europe 377   Richard Eagleton   1141 (3.0) 1.0 1.0 1.0 6.0 3.0
2nd Slow   MIRACLE 3571   R Palmer B Palmer 1194 1.0 (2.0) 1.5 OOD 1.5 OOD 6.0 4.0
3rd Slow   Comet 789   Fi Brown   1210 (4.0) 4.0 2.0 2.0 12.0 8.0
4th Slow   MIRACLE 1081   Bee Frost Pater Goodman 1194 2.0 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 23.0 14.0
5th Slow   BYTE CI 882   Cristinea Terrasas   1215 5.0 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 29.0 20.0
6th Slow   Comet 720   Steve Bomiface   1210 (9.0 DNF) 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC 32.0 23.0
7th Slow   MIRACLE 3834   Darren Good William Good 1194 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 33.0 24.0
8th Slow   Comet 854   Bjarne Andersen   1210 7.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 34.0 25.0

Cadet Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Cadet   Hartley 17   D Garvin-Marr H Bolton 1350 (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 2.0 11.0 7.0
2nd Cadet   Topper 4       1365 (4.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 DSQ 1.0 12.0 8.0
3rd Cadet   Topper 222   Daisy Garin-Mar   1365 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 13.0 9.0

Novice Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Novice   Laser Radial 600   Rick Parker   1147 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 1.0 12.0 7.0
2nd Novice   Laser 178756   Jamie Tillyer   1100 1.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 12.0 7.0
3rd Novice   Laser 2000 22264   H Charlton Richard Morros 1139 2.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 17.0 12.0
4th Novice   Hartley 13   Kirstie Andersen Cat Gibbons 1350 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 20.0 15.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com