venue burgee

Early May Short Series 2022

Bexhill Sailing Club

Asymetric Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Asymetric   RS 400 865   Nicola Palmer Michael Copeman 942 (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 1.0 2.5 OOD 12.5 8.5
2nd Asymetric   LASER 4000 4375   Butch Roberts Tim Murray 917 2.0 1.0 3.0 DNF (4.0 DNC) 4.0 DNC 14.0 10.0
3rd Asymetric   RS 400 668   Aidan Harvey Joe Turner 942 1.0 3.0 DNF (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 16.0 12.0

Fast Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Fast   LASER RADIAL 157625   Paul Libreri   1147 3.0 4.0 (6.0 DNF) 4.0 1.0 18.0 12.0
2nd Fast   SUPERNOVA 477   A. Witham   1077 (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 1.0 10.0 DNC 32.0 22.0
3rd Fast   LASER 217948   Ali Hodge   1100 1.0 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 32.0 22.0
4th Fast   LASER 122363   Tony Lane   1100 (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 2.0 10.0 DNC 34.0 24.0
5th Fast   RS AERO 9 3174   Flo Wiright   1014 2.0 3.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 35.0 25.0
6th Fast   LASER RADIAL 184314   Chris Burchill   1147 (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 3.0 10.0 DNC 36.0 26.0
7th Fast   SUPERNOVA 499   J. Tillyer   1077 (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 5.0 OCS 10.0 DNC 39.0 29.0
8th Fast   LASER 160480   John Stebbings   1100 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 42.0 32.0
9th Fast   LASER RADIAL 1   Andy Byrne   1147 (10.0 DNC) 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 42.0 32.0

Cat Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Cat   RS CAT 16L 60   Mark Scheldt Lucxy Spencer 857 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 1.0 6.0 DNC 20.0 14.0
2nd Cat   DART 16A 2672   Dan Harwood Eva Harwood 870 1.0 3.0 DNS (6.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 OOD 20.0 14.0
3rd Cat   DART 16A 2081   Tony Lane Hanna Bolton 870 2.0 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 OOD 20.0 14.0
4th Cat   DART 16XE 3126   Steve Cole Ben Cole 854 3.0 3.0 DNS (6.0 DNC) 6.0 DNC 4.5 OOD 22.5 16.5
5th Cat   DART 16B 2672   Dan Harwood   824 (6.0 DNC) 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 4.8 OOD 23.8 17.8

Cadet Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Cadet   HARTLEY 13   E Fifield H. Bolton 1350 (3.0 DNF) 2.0 DNS 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd Cadet   TOPPER 222   Matthew Bolton   1365 1.0 2.0 DNS (6.0 DNC) 6.0 DNC 15.0 9.0
3rd Cadet   OPTIMIST 5608   Nia Byrne   1642 (6.0 DNC) 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 19.0 13.0
4th Cadet   TOPAZ UNO     F Ralph M. Bolton 1251 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 6.0 DNC 20.0 14.0
5th Cadet   HARTLEY 13   Grace Harwood Daisy Garvin-Marr 1350 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 24.0 18.0

Slow Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Slow   MIRACLE 3571   Bob Palmer Barbara Palmer 1194 1.0 4.0 2.0 2.0 (14.0 DNC) 23.0 9.0
2nd Slow   SOLO 3668   Simon Ludkin   1142 (7.0) 7.0 5.0 4.0 2.0 25.0 18.0
3rd Slow   COMET 789   Fi Brown   1210 5.0 6.0 4.0 5.0 (14.0 DNC) 34.0 20.0
4th Slow   BYTE CI 882   C. Terrazos   1215 8.0 8.0 6.0 7.0 DNF (14.0 DNC) 43.0 29.0
5th Slow   HARTLEY 13   A.Hodge K.Hodge 1350 (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 1.0 14.0 DNC 44.0 30.0
6th Slow   EUROPE 377   Richard Eagleton   1141 2.0 1.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 45.0 31.0
7th Slow   MIRACLE 1081   Bee Frost Peter Goodman 1194 4.0 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 48.0 34.0
8th Slow   EUROPE 283   R Bratton   1141 (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 3.0 14.0 DNC 48.0 34.0
9th Slow   EUROPE 398   Neil Smith   1141 3.0 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 48.0 34.0
10th Slow   HARTLEY 11   Lee Roberts Cherrie Joy 1350 6.0 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 53.0 39.0
11th Slow   LIGHTNING 368 96   Dave Kerr   1162 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 57.0 43.0
12th Slow   COMET 842   Rachel Wynn   1210 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 59.0 45.0
13th Slow   MIRACLE     Richard Davies   1194 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 60.0 46.0

Novice Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Novice   LASER RADIAL 129948   Rick Parker   1147 1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 8.0 6.0
2nd Novice   LASER 192557   Zak Horsley   1100 2.0 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 39.0 27.0
3rd Novice   LASER 83522   Sam Coffey   1100 (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 1.0 12.0 DNC 40.0 28.0
4th Novice   LASER 2000 22264   L. Ward Cheri 1139 (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 49.0 37.0
5th Novice   LASER 2000 22272   Jason Perry Kirsty 1139 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 50.0 38.0
6th Novice   LASER 2000 22264   Miles Coote Flo Wright 1139 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 51.0 39.0
7th Novice   LASER 2000 22271   Fi Brown L Ward 1139 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 52.0 40.0
8th Novice   LASER 2000 22519   M. Coote K. Andeson 1139 (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 12.0 DNC 52.0 40.0
9th Novice   LASER 2000 22249   Chris Heath Steve 1139 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 53.0 41.0
10th Novice   LASER 2000 22272   Steve Chris 1139 (12.0 DNC) 12.0 DNC 5.0 12.0 DNC 12.0 DNC 53.0 41.0
11th Novice   LASER 2000 22271   Jason Perry Leo Whittaker 1139 (12.0 DNC) 12.0 DNC 7.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 55.0 43.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 5
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com