venue burgee

Early May Short Series 2022

Bexhill Sailing Club

R4 - Asymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Asymetric   RS 400 865   Nicola Palmer Michael Copeman 942 54.45 0.58.07 1.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast   SUPERNOVA 477   A. Witham   1077 52.08 0.48.24 1.0
2 Fast   LASER 122363   Tony Lane   1100 54.10 0.49.15 2.0
3 Fast   LASER RADIAL 184314   Chris Burchill   1147 57.37 0.50.14 3.0
4 Fast   LASER RADIAL 157625   Paul Libreri   1147 58.18 0.50.50 4.0
5 Fast   SUPERNOVA 499   J. Tillyer   1077 OCS   5.0

R4 - Cat Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Cat   RS CAT 16L 60   Mark Scheldt Lucxy Spencer 857 53.22 1.02.16 1.0

R4 - Cadet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Cadet   HARTLEY 13   E Fifield H. Bolton 1350 54.39 0.40.29 1.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow   HARTLEY 13   A.Hodge K.Hodge 1350 56.55 0.42.10 1.0
2 Slow   MIRACLE 3571   Bob Palmer Barbara Palmer 1194 57.19 0.48.00 2.0
3 Slow   EUROPE 283   R Bratton   1141 55.46 0.48.53 3.0
4 Slow   SOLO 3668   Simon Ludkin   1142 59.28 0.52.04 4.0
5 Slow   COMET 789   Fi Brown   1210 63.02 0.52.06 5.0
6 Slow   BYTE CI 882   C. Terrazos   1215 DNF   7.0

R4 - Novice Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Novice   LASER 83522   Sam Coffey   1100 54.55 0.49.55 1.0
2 Novice   LASER RADIAL 129948   Rick Parker   1147 58.14 1.03.28 2.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 7
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 5



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com