Brancaster Week 2018 Sea Fleets

Brancaster Staithe Sailing Club

Results are provisional as of 15:57 on August 24, 2018

Hawk Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Hawk Hawk 137 Bill Andrews John Bellamy 1128 1.0 (2.0) 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Hawk Hawk 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 3.0 1.0 2.0 (18.0 DNC) 24.0 6.0
3rd Hawk Hawk 305 Jeremy Neville-Eliot Stuart Carruthers 1128 4.0 3.0 (15.0 DNF) 3.0 25.0 10.0
4th Hawk Hawk 212 John Ellison Gill Ellison 1128 6.0 (7.0) 3.0 2.0 18.0 11.0
5th Hawk Hawk 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 5.0 5.0 4.0 (9.0) 23.0 14.0
6th Hawk Hawk 316 Clive Odell Jane Odell 1128 7.0 4.0 (10.0) 5.0 26.0 16.0
7th Hawk Hawk 315 David Thompson Clare Thompson 1128 2.0 6.0 (11.0) 11.0 30.0 19.0
8th Hawk Hawk 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 (9.0) 9.0 6.0 4.0 28.0 19.0
9th Hawk Hawk 209 Alice Vaughan-Jones Daniel 1128 (13.0 OCS) 8.0 5.0 7.0 33.0 20.0
10th Hawk Hawk 314 Steve Guest Martin Harvey 1128 8.0 (10.0) 7.0 6.0 31.0 21.0
11th Hawk Hawk 203 Jeremy Franklin Alan Brown 1128 10.0 (11.0) 8.0 10.0 39.0 28.0
12th Hawk Hawk 298 Jonny McIrvine Sally McIrvine 1128 11.0 12.0 9.0 (15.0 DNF) 47.0 32.0
13th Hawk Hawk 118 Rob Rowley Jim Blades 1128 (18.0 DNC) 14.0 DNF 13.0 13.0 58.0 40.0
14th Hawk Hawk 226 Charles Williams Jane Williams 1128 (18.0 DNC) 18.0 DNC 12.0 12.0 60.0 42.0
15th Hawk Hawk 117 Charles Polito Ricky Dunn 1128 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 8.0 62.0 44.0

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 39, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Laser 174547 Ashley Deakin   1098 1.0 1.0 (3.0) 2.0 7.0 4.0
2nd Laser Laser Radial 156264 Alec Deakin   1142 (6.0) 6.0 1.0 1.0 14.0 8.0
3rd Laser Laser 208703 Ben Charnley   1098 (3.0) 3.0 2.0 3.0 11.0 8.0
4th Laser Laser Radial 207462 Maddy Kirk   1142 (11.0) 2.0 5.0 4.0 22.0 11.0
5th Laser Laser 186139 William Ellison   1098 (15.0) 5.0 4.0 5.0 29.0 14.0
6th Laser Laser Radial 179766 Ed Wightman   1142 (8.0) 4.0 6.0 8.0 26.0 18.0
7th Laser Laser 168724 Jack Napolitano   1098 (23.0) 9.0 7.0 6.0 45.0 22.0
8th Laser Laser Radial 198903 Ollie Reiff-Musgrove   1142 5.0 (11.0) 9.0 10.0 35.0 24.0
9th Laser Laser Radial 161854 Lucy Lamont   1142 7.0 7.0 (13.0) 11.0 38.0 25.0
10th Laser Laser 186400 Max Deakin   1098 4.0 10.0 (14.0) 14.0 42.0 28.0
11th Laser Laser 200659 Colin Hargreaves   1098 (12.0) 12.0 10.0 7.0 41.0 29.0
12th Laser Laser 4.7 17 Lucy Anthony   1207 9.0 (22.0) 12.0 16.0 59.0 37.0
13th Laser Laser Radial 172285 Josh Anthony   1142 16.0 (20.0) 11.0 12.0 59.0 39.0
14th Laser Laser 203157 David Owen   1098 22.0 18.0 (30.0 DNF) 9.0 79.0 49.0
15th Laser Laser 174502 Harry Tyler   1098 13.5 (21.0) 20.0 17.0 71.5 50.5
16th Laser Laser 193802 Ben Stocks   1098 2.0 (42.0 DNC) 8.0 42.0 DNC 94.0 52.0
17th Laser Laser Radial 76 India Deakin   1142 20.0 13.0 19.0 (21.0) 73.0 52.0
18th Laser Laser Radial 188585 Hugh Fox   1142 (21.0) 17.0 18.0 19.0 75.0 54.0
19th Laser Laser Radial 169195 Isabella Hargreaves   1142 18.0 15.0 (22.0) 22.0 77.0 55.0
20th Laser Laser 4.7 78231 James Atkinson   1207 13.5 (27.0) 23.0 20.0 83.5 56.5
21st Laser Laser 212399 Iain Morgan   1098 17.0 24.0 16.0 (42.0 DNC) 99.0 57.0
22nd Laser Laser 146089 Stephen Wightman   1098 19.0 8.0 (42.0 DNC) 32.0 DNF 101.0 59.0
23rd Laser Laser 4.7 150509 Anna Willis   1207 10.0 25.0 (42.0 DNC) 25.5 102.5 60.5
24th Laser Laser 150716 Craig Ransom   1098 (26.0) 14.0 26.0 24.0 90.0 64.0
25th Laser Laser 141706 Christopher Jones   1098 25.0 19.0 21.0 (29.0) 94.0 65.0
26th Laser Laser Radial 144679 Flick Sitton   1142 27.0 16.0 (42.0 DNC) 23.0 108.0 66.0
27th Laser Laser Radial 208460 Henry Owen   1142 (42.0 DNC) 42.0 DNC 15.0 15.0 114.0 72.0
28th Laser Laser Radial 33944 Rachel Vickers   1142 24.0 23.0 28.0 (42.0 DNC) 117.0 75.0
29th Laser Laser Radial 40119 Will Duncan   1142 (42.0 DNC) 42.0 DNC 17.0 18.0 119.0 77.0
30th Laser Laser Radial 72169 Poppy Wakefield   1142 (42.0 DNC) 29.0 24.0 28.0 123.0 81.0
31st Laser Laser 184213. (May use rad Doug Parker   1098 28.0 26.0 27.0 (42.0 DNC) 123.0 81.0
32nd Laser Laser 56264 Paul Lamont   1098 (42.0 DNC) 31.0 DNF 25.0 25.5 123.5 81.5
33rd Laser Laser 187954 Edward Kenny   1098 30.0 DNF 28.0 (42.0 DNC) 32.0 DNF 132.0 90.0
34th Laser Laser Radial 162693 George Amies   1142 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 13.0 139.0 97.0
35th Laser Laser 180793 J G Fryer   1098 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 27.0 153.0 111.0
36th Laser Laser 179883 James Greening   1098 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 30.0 156.0 114.0
37th Laser Laser 4.7 160400 Anna Willis   1207 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 168.0 126.0
37th Laser Laser 221442     1098 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 168.0 126.0
37th Laser Laser TBC Colin Duckworth   1098 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 168.0 126.0

2000 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 2000 2000 2279 Guy Tasker Rosie Tasker 1109 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd 2000 2000 21553 Andy Williams Teresa williams 1109 3.0 2.0 (4.0) 2.0 11.0 7.0
3rd 2000 2000 21276 Jonathan Groome Annabel Groome / Nicholas Groome 1109 2.0 7.0 2.0 (8.0) 19.0 11.0
4th 2000 2000 22547 Mark Foley Laura Holmes-Short 1109 5.0 3.0 3.0 (16.0 DNF) 27.0 11.0
5th 2000 2000 2724 Bill Knights Lotti / Ann Knights 1109 4.0 4.0 5.0 (7.0) 20.0 13.0
6th 2000 2000 2998 Sam Stocks Tash Stocks 1109 7.0 (11.0) 7.0 4.0 29.0 18.0
7th 2000 2000 22535 Adrian Tebbutt Viv Hall/Lorraine McNeil 1109 (10.0) 5.0 9.0 6.0 30.0 20.0
8th 2000 2000 2373 Chris Harrup Fergus Norgren 1109 6.0 6.0 (16.0 DNF) 10.0 38.0 22.0
9th 2000 2000 2604 Guy Wansbrough Sam Wansbrough 1109 (14.0) 8.0 12.0 5.0 39.0 25.0
10th 2000 2000 2699 Pally Simon Marsden 1109 8.0 (15.0) 13.0 9.0 45.0 30.0
11th 2000 2000 2445 Vincent Phillips Daniel Phillips 1109 9.0 9.0 (21.0 DNC) 12.0 51.0 30.0
12th 2000 2000 2928 Sam Kingston Hannah Kingston/Lucy Read 1109 11.0 13.0 8.0 (14.0) 46.0 32.0
13th 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1109 (15.0) 10.0 11.0 13.0 49.0 34.0
14th 2000 2000 21442 Giles English Simon Slatter 1109 12.0 12.0 10.0 (21.0 DNC) 55.0 34.0
15th 2000 2000 22244 Matthew Hale Annabel Tebbit 1109 13.0 (17.0 DNF) 14.0 11.0 55.0 38.0
16th 2000 2000 2901 Johnson   1109 (21.0 DNC) 14.0 6.0 21.0 DNC 62.0 41.0
17th 2000 2000 21445 Patrick Neal Dot 1109 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 66.0 45.0
18th 2000 2000 50 Chay Blythe Colin Duckworth 1109 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 84.0 63.0

Senior Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Senior RS 200 1360 Josh Hamer Tatiana Otingerva 1046 1.0 1.0 3.0 (7.0) 12.0 5.0
2nd Senior RS 400 1332 Joel Walker Susie How 942 (4.0) 2.0 2.0 1.0 9.0 5.0
3rd Senior RS 500 530 Sarah Kemp Bruce Kemp 963 (12.0) 4.0 1.0 4.0 21.0 9.0
4th Senior RS 400 838 Brian Lambert Ben Shippey 942 6.0 5.0 4.0 (15.0 DNF) 30.0 15.0
5th Senior Solo 5707 Chris Johnson   1143 3.0 (10.0) 8.0 6.0 27.0 17.0
6th Senior RS 600 877 Mark Healing   916 7.0 6.0 5.0 (9.0) 27.0 18.0
7th Senior Wayfarer 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1102 5.0 (9.0) 9.0 5.0 28.0 19.0
8th Senior RS 200 461 Edward Medcalf Pea Medcalf 1046 (9.0) 8.0 6.0 8.0 31.0 22.0
9th Senior Wayfarer 10700 Charles WIlliams Jane 1102 2.0 3.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 45.0 25.0
10th Senior RS 500 1098 Peter Dunn Tom Shippey 963 (13.0) 11.0 7.0 11.0 42.0 29.0
11th Senior Wayfarer 10201 Andrew Keeling Claire Harrold 1102 (20.0 DNC) 7.0 20.0 DNC 3.0 50.0 30.0
12th Senior Blaze 822 Marcus Flint   1027 10.0 12.0 10.0 (13.0) 45.0 32.0
13th Senior RS 400 747 Matt Godbold Richard Turner 942 (14.0) 14.0 11.0 10.0 49.0 35.0
14th Senior Wayfarer 10033 L.Rudd J.Amies 1102 11.0 (20.0 DNC) 14.0 DNF 12.0 57.0 37.0
15th Senior Finn 71 Martin Ibbotson   1051 8.0 13.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 61.0 41.0
16th Senior Phantom 1383 Tim Andrews   999 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 62.0 42.0
17th Senior RS 400 831 Eric Newport   942 (20.0 DNC) 20.0 DNC 12.0 20.0 DNC 72.0 52.0

R1 - Hawk Fleet - 2018-08-20

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 Hawk Hawk 137 Bill Andrews John Bellamy 1128 70.54 1.02.51 1.0
2 Hawk Hawk 315 David Thompson Clare Thompson 1128 72.52 1.04.36 2.0
3 Hawk Hawk 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 73.30 1.05.10 3.0
4 Hawk Hawk 305 Jeremy Neville-Eliot Stuart Carruthers 1128 74.05 1.05.41 4.0
5 Hawk Hawk 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 74.36 1.06.08 5.0
6 Hawk Hawk 212 John Ellison Gill Ellison 1128 75.10 1.06.38 6.0
7 Hawk Hawk 316 Clive Odell Jane Odell 1128 76.01 1.07.23 7.0
8 Hawk Hawk 314 Steve Guest Martin Harvey 1128 76.58 1.08.14 8.0
9 Hawk Hawk 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 77.39 1.08.50 9.0
10 Hawk Hawk 203 Jeremy Franklin Alan Brown 1128 80.17 1.11.10 10.0
11 Hawk Hawk 298 Jonny McIrvine Sally McIrvine 1128 81.35 1.12.20 11.0
12 Hawk Hawk 209 Alice Vaughan-Jones Daniel 1128 OCS   13.0

R2 - Hawk Fleet - 2018-08-21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 Hawk Hawk 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 81.30 1.12.15 1.0
2 Hawk Hawk 137 Bill Andrews John Bellamy 1128 86.42 1.16.52 2.0
3 Hawk Hawk 305 Jeremy Neville-Eliot Stuart Carruthers 1128 88.56 1.18.50 3.0
4 Hawk Hawk 316 Clive Odell Jane Odell 1128 91.14 1.20.53 4.0
5 Hawk Hawk 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 92.49 1.22.17 5.0
6 Hawk Hawk 315 David Thompson Clare Thompson 1128 93.34 1.22.57 6.0
7 Hawk Hawk 212 John Ellison Gill Ellison 1128 94.04 1.23.24 7.0
8 Hawk Hawk 209 Alice Vaughan-Jones Daniel 1128 94.31 1.23.47 8.0
9 Hawk Hawk 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 95.21 1.24.32 9.0
10 Hawk Hawk 314 Steve Guest Martin Harvey 1128 95.45 1.24.53 10.0
11 Hawk Hawk 203 Jeremy Franklin Alan Brown 1128 96.12 1.25.17 11.0
12 Hawk Hawk 298 Jonny McIrvine Sally McIrvine 1128 102.57 1.31.16 12.0
13 Hawk Hawk 118 Rob Rowley Jim Blades 1128 DNF   14.0

R3 - Hawk Fleet - 2018-08-22

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 Hawk Hawk 137 Bill Andrews John Bellamy 1128 53.10 0.47.08 1.0
2 Hawk Hawk 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 54.18 0.48.08 2.0
3 Hawk Hawk 212 John Ellison Gill Ellison 1128 54.25 0.48.15 3.0
4 Hawk Hawk 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 54.56 0.48.42 4.0
5 Hawk Hawk 209 Alice Vaughan-Jones Daniel 1128 55.03 0.48.48 5.0
6 Hawk Hawk 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 55.27 0.49.09 6.0
7 Hawk Hawk 314 Steve Guest Martin Harvey 1128 56.04 0.49.42 7.0
8 Hawk Hawk 203 Jeremy Franklin Alan Brown 1128 56.08 0.49.46 8.0
9 Hawk Hawk 298 Jonny McIrvine Sally McIrvine 1128 56.39 0.50.13 9.0
10 Hawk Hawk 316 Clive Odell Jane Odell 1128 56.51 0.50.24 10.0
11 Hawk Hawk 315 David Thompson Clare Thompson 1128 57.17 0.50.47 11.0
12 Hawk Hawk 226 Charles Williams Jane Williams 1128 57.48 0.51.14 12.0
13 Hawk Hawk 118 Rob Rowley Jim Blades 1128 59.46 0.52.59 13.0
14 Hawk Hawk 305 Jeremy Neville-Eliot Stuart Carruthers 1128 DNF   15.0

R4 - Hawk Fleet - 2018-08-23

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 Hawk Hawk 137 Bill Andrews John Bellamy 1128 67.11 0.59.34 1.0
2 Hawk Hawk 212 John Ellison Gill Ellison 1128 68.10 1.00.26 2.0
3 Hawk Hawk 305 Jeremy Neville-Eliot Stuart Carruthers 1128 68.55 1.01.06 3.0
4 Hawk Hawk 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 69.47 1.01.52 4.0
5 Hawk Hawk 316 Clive Odell Jane Odell 1128 69.52 1.01.56 5.0
6 Hawk Hawk 314 Steve Guest Martin Harvey 1128 69.59 1.02.03 6.0
7 Hawk Hawk 209 Alice Vaughan-Jones Daniel 1128 70.19 1.02.20 7.0
8 Hawk Hawk 117 Charles Polito Ricky Dunn 1128 70.20 1.02.21 8.0
9 Hawk Hawk 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 70.48 1.02.46 9.0
10 Hawk Hawk 203 Jeremy Franklin Alan Brown 1128 71.22 1.03.16 10.0
11 Hawk Hawk 315 David Thompson Clare Thompson 1128 71.25 1.03.19 11.0
12 Hawk Hawk 226 Charles Williams Jane Williams 1128 72.02 1.03.52 12.0
13 Hawk Hawk 118 Rob Rowley Jim Blades 1128 72.24 1.04.11 13.0
14 Hawk Hawk 298 Jonny McIrvine Sally McIrvine 1128 DNF   15.0

R1 - Laser Fleet - 2018-08-20

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 174547 Ashley Deakin   1098 64.04 0.58.21 1.0
2 Laser Laser 193802 Ben Stocks   1098 64.27 0.58.42 2.0
3 Laser Laser 208703 Ben Charnley   1098 64.30 0.58.45 3.0
4 Laser Laser 186400 Max Deakin   1098 64.48 0.59.01 4.0
5 Laser Laser Radial 198903 Ollie Reiff-Musgrove   1142 67.43 0.59.18 5.0
6 Laser Laser Radial 156264 Alec Deakin   1142 67.46 0.59.20 6.0
7 Laser Laser Radial 161854 Lucy Lamont   1142 68.11 0.59.42 7.0
8 Laser Laser Radial 179766 Ed Wightman   1142 68.46 1.00.13 8.0
9 Laser Laser 4.7 17 Lucy Anthony   1207 73.23 1.00.48 9.0
10 Laser Laser 4.7 150509 Anna Willis   1207 73.28 1.00.52 10.0
11 Laser Laser Radial 207462 Maddy Kirk   1142 69.37 1.00.58 11.0
12 Laser Laser 200659 Colin Hargreaves   1098 67.32 1.01.30 12.0
13 Laser Laser 174502 Harry Tyler   1098 67.48 1.01.45 13.5
13 Laser Laser 4.7 78231 James Atkinson   1207 74.32 1.01.45 13.5
15 Laser Laser 186139 William Ellison   1098 67.49 1.01.46 15.0
16 Laser Laser Radial 172285 Josh Anthony   1142 70.43 1.01.55 16.0
17 Laser Laser 212399 Iain Morgan   1098 68.08 1.02.03 17.0
18 Laser Laser Radial 169195 Isabella Hargreaves   1142 71.03 1.02.13 18.0
19 Laser Laser 146089 Stephen Wightman   1098 68.23 1.02.17 19.0
20 Laser Laser Radial 76 India Deakin   1142 71.13 1.02.22 20.0
21 Laser Laser Radial 188585 Hugh Fox   1142 71.17 1.02.25 21.0
22 Laser Laser 203157 David Owen   1098 68.39 1.02.31 22.0
23 Laser Laser 168724 Jack Napolitano   1098 68.43 1.02.35 23.0
24 Laser Laser Radial 33944 Rachel Vickers   1142 71.38 1.02.44 24.0
25 Laser Laser 141706 Christopher Jones   1098 69.09 1.02.59 25.0
26 Laser Laser 150716 Craig Ransom   1098 69.13 1.03.02 26.0
27 Laser Laser Radial 144679 Flick Sitton   1142 72.05 1.03.07 27.0
28 Laser Laser 184213. (May use rad Doug Parker   1098 70.45 1.04.26 28.0
29 Laser Laser 187954 Edward Kenny   1098 DNF   30.0

R2 - Laser Fleet - 2018-08-21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 174547 Ashley Deakin   1098 70.16 1.04.00 1.0
2 Laser Laser Radial 207462 Maddy Kirk   1142 77.24 1.07.47 2.0
3 Laser Laser 208703 Ben Charnley   1098 74.36 1.07.57 3.0
4 Laser Laser Radial 179766 Ed Wightman   1142 78.38 1.08.51 4.0
5 Laser Laser 186139 William Ellison   1098 75.47 1.09.01 5.0
6 Laser Laser Radial 156264 Alec Deakin   1142 79.02 1.09.12 6.0
7 Laser Laser Radial 161854 Lucy Lamont   1142 79.33 1.09.40 7.0
8 Laser Laser 146089 Stephen Wightman   1098 76.50 1.09.59 8.0
9 Laser Laser 168724 Jack Napolitano   1098 77.20 1.10.26 9.0
10 Laser Laser 186400 Max Deakin   1098 79.01 1.11.58 10.0
11 Laser Laser Radial 198903 Ollie Reiff-Musgrove   1142 82.26 1.12.11 11.0
12 Laser Laser 200659 Colin Hargreaves   1098 82.42 1.15.19 12.0
13 Laser Laser Radial 76 India Deakin   1142 88.14 1.17.16 13.0
14 Laser Laser 150716 Craig Ransom   1098 87.58 1.20.07 14.0
15 Laser Laser Radial 169195 Isabella Hargreaves   1142 91.52 1.20.27 15.0
16 Laser Laser Radial 144679 Flick Sitton   1142 92.03 1.20.36 16.0
17 Laser Laser Radial 188585 Hugh Fox   1142 92.20 1.20.51 17.0
18 Laser Laser 203157 David Owen   1098 90.14 1.22.11 18.0
19 Laser Laser 141706 Christopher Jones   1098 91.02 1.22.54 19.0
20 Laser Laser Radial 172285 Josh Anthony   1142 95.17 1.23.26 20.0
21 Laser Laser 174502 Harry Tyler   1098 93.18 1.24.58 21.0
22 Laser Laser 4.7 17 Lucy Anthony   1207 106.38 1.28.21 22.0
23 Laser Laser Radial 33944 Rachel Vickers   1142 102.04 1.29.23 23.0
24 Laser Laser 212399 Iain Morgan   1098 99.25 1.30.33 24.0
25 Laser Laser 4.7 150509 Anna Willis   1207 109.64 1.31.11 25.0
26 Laser Laser 184213. (May use rad Doug Parker   1098 100.25 1.31.27 26.0
27 Laser Laser 4.7 78231 James Atkinson   1207 110.40 1.31.41 27.0
28 Laser Laser 187954 Edward Kenny   1098 101.47 1.32.42 28.0
29 Laser Laser Radial 72169 Poppy Wakefield   1142 110.10 1.36.28 29.0
30 Laser Laser 56264 Paul Lamont   1098 DNF   31.0

R3 - Laser Fleet - 2018-08-22

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser Radial 156264 Alec Deakin   1142 51.30 0.45.06 1.0
2 Laser Laser 208703 Ben Charnley   1098 49.41 0.45.15 2.0
3 Laser Laser 174547 Ashley Deakin   1098 50.18 0.45.49 3.0
4 Laser Laser 186139 William Ellison   1098 50.44 0.46.12 4.0
5 Laser Laser Radial 207462 Maddy Kirk   1142 54.04 0.47.21 5.0
6 Laser Laser Radial 179766 Ed Wightman   1142 54.31 0.47.44 6.0
7 Laser Laser 168724 Jack Napolitano   1098 53.12 0.48.27 7.0
8 Laser Laser 193802 Ben Stocks   1098 54.09 0.49.19 8.0
9 Laser Laser Radial 198903 Ollie Reiff-Musgrove   1142 56.53 0.49.49 9.0
10 Laser Laser 200659 Colin Hargreaves   1098 55.15 0.50.19 10.0
11 Laser Laser Radial 172285 Josh Anthony   1142 57.44 0.50.33 11.0
12 Laser Laser 4.7 17 Lucy Anthony   1207 61.09 0.50.40 12.0
13 Laser Laser Radial 161854 Lucy Lamont   1142 58.02 0.50.49 13.0
14 Laser Laser 186400 Max Deakin   1098 56.13 0.51.12 14.0
15 Laser Laser Radial 208460 Henry Owen   1142 59.05 0.51.44 15.0
16 Laser Laser 212399 Iain Morgan   1098 57.29 0.52.21 16.0
17 Laser Laser Radial 40119 Will Duncan   1142 60.25 0.52.54 17.0
18 Laser Laser Radial 188585 Hugh Fox   1142 62.05 0.54.22 18.0
19 Laser Laser Radial 76 India Deakin   1142 63.05 0.55.14 19.0
20 Laser Laser 174502 Harry Tyler   1098 62.25 0.56.51 20.0
21 Laser Laser 141706 Christopher Jones   1098 62.33 0.56.58 21.0
22 Laser Laser Radial 169195 Isabella Hargreaves   1142 65.10 0.57.04 22.0
23 Laser Laser 4.7 78231 James Atkinson   1207 69.02 0.57.12 23.0
24 Laser Laser Radial 72169 Poppy Wakefield   1142 65.56 0.57.44 24.0
25 Laser Laser 56264 Paul Lamont   1098 64.35 0.58.49 25.0
26 Laser Laser 150716 Craig Ransom   1098 66.13 1.00.18 26.0
27 Laser Laser 184213. (May use rad Doug Parker   1098 66.22 1.00.27 27.0
28 Laser Laser Radial 33944 Rachel Vickers   1142 70.32 1.01.46 28.0
29 Laser Laser 203157 David Owen   1098 DNF   30.0

R4 - Laser Fleet - 2018-08-23

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser Radial 156264 Alec Deakin   1142 65.59 0.57.47 1.0
2 Laser Laser 174547 Ashley Deakin   1098 64.27 0.58.42 2.0
3 Laser Laser 208703 Ben Charnley   1098 64.48 0.59.01 3.0
4 Laser Laser Radial 207462 Maddy Kirk   1142 68.30 0.59.59 4.0
5 Laser Laser 186139 William Ellison   1098 66.06 1.00.12 5.0
6 Laser Laser 168724 Jack Napolitano   1098 66.08 1.00.14 6.0
7 Laser Laser 200659 Colin Hargreaves   1098 67.08 1.01.08 7.0
8 Laser Laser Radial 179766 Ed Wightman   1142 69.50 1.01.09 8.0
9 Laser Laser 203157 David Owen   1098 67.55 1.01.51 9.0
10 Laser Laser Radial 198903 Ollie Reiff-Musgrove   1142 71.39 1.02.44 10.0
11 Laser Laser Radial 161854 Lucy Lamont   1142 72.31 1.03.30 11.0
12 Laser Laser Radial 172285 Josh Anthony   1142 72.33 1.03.32 12.0
13 Laser Laser Radial 162693 George Amies   1142 72.37 1.03.35 13.0
14 Laser Laser 186400 Max Deakin   1098 69.53 1.03.39 14.0
15 Laser Laser Radial 208460 Henry Owen   1142 72.46 1.03.43 15.0
16 Laser Laser 4.7 17 Lucy Anthony   1207 77.21 1.04.05 16.0
17 Laser Laser 174502 Harry Tyler   1098 71.49 1.05.24 17.0
18 Laser Laser Radial 40119 Will Duncan   1142 75.14 1.05.53 18.0
19 Laser Laser Radial 188585 Hugh Fox   1142 75.17 1.05.55 19.0
20 Laser Laser 4.7 78231 James Atkinson   1207 80.34 1.06.45 20.0
21 Laser Laser Radial 76 India Deakin   1142 76.26 1.06.56 21.0
22 Laser Laser Radial 169195 Isabella Hargreaves   1142 76.46 1.07.13 22.0
23 Laser Laser Radial 144679 Flick Sitton   1142 77.26 1.07.48 23.0
24 Laser Laser 150716 Craig Ransom   1098 75.33 1.08.48 24.0
25 Laser Laser 4.7 150509 Anna Willis   1207 83.58 1.09.34 25.5
25 Laser Laser 56264 Paul Lamont   1098 76.23 1.09.34 25.5
27 Laser Laser 180793 J G Fryer   1098 77.36 1.10.40 27.0
28 Laser Laser Radial 72169 Poppy Wakefield   1142 82.09 1.11.56 28.0
29 Laser Laser 141706 Christopher Jones   1098 79.00 1.11.57 29.0
30 Laser Laser 179883 James Greening   1098 81.09 1.13.54 30.0
31 Laser Laser 146089 Stephen Wightman   1098 DNF   32.0
31 Laser Laser 187954 Edward Kenny   1098 DNF   32.0

R1 - 2000 Fleet - 2018-08-20

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 2279 Guy Tasker Rosie Tasker 1109 60.13 0.54.18 1.0
2 2000 2000 21276 Jonathan Groome Annabel Groome / Nicholas Groome 1109 69.21 1.02.32 2.0
3 2000 2000 21553 Andy Williams Teresa williams 1109 69.47 1.02.55 3.0
4 2000 2000 2724 Bill Knights Lotti / Ann Knights 1109 71.07 1.04.08 4.0
5 2000 2000 22547 Mark Foley Laura Holmes-Short 1109 71.39 1.04.36 5.0
6 2000 2000 2373 Chris Harrup Fergus Norgren 1109 74.13 1.06.55 6.0
7 2000 2000 2998 Sam Stocks Tash Stocks 1109 76.23 1.08.53 7.0
8 2000 2000 2699 Pally Simon Marsden 1109 76.38 1.09.06 8.0
9 2000 2000 2445 Vincent Phillips Daniel Phillips 1109 77.02 1.09.28 9.0
10 2000 2000 22535 Adrian Tebbutt Viv Hall/Lorraine McNeil 1109 77.33 1.09.56 10.0
11 2000 2000 2928 Sam Kingston Hannah Kingston/Lucy Read 1109 77.56 1.10.16 11.0
12 2000 2000 21442 Giles English Simon Slatter 1109 80.02 1.12.10 12.0
13 2000 2000 22244 Matthew Hale Annabel Tebbit 1109 80.13 1.12.20 13.0
14 2000 2000 2604 Guy Wansbrough Sam Wansbrough 1109 80.42 1.12.46 14.0
15 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1109 81.04 1.13.06 15.0

R2 - 2000 Fleet - 2018-08-21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 2279 Guy Tasker Rosie Tasker 1109 81.06 1.13.08 1.0
2 2000 2000 21553 Andy Williams Teresa williams 1109 81.49 1.13.47 2.0
3 2000 2000 22547 Mark Foley Laura Holmes-Short 1109 82.35 1.14.28 3.0
4 2000 2000 2724 Bill Knights Lotti / Ann Knights 1109 84.41 1.16.22 4.0
5 2000 2000 22535 Adrian Tebbutt Viv Hall/Lorraine McNeil 1109 88.17 1.19.36 5.0
6 2000 2000 2373 Chris Harrup Fergus Norgren 1109 89.03 1.20.18 6.0
7 2000 2000 21276 Jonathan Groome Annabel Groome / Nicholas Groome 1109 89.24 1.20.37 7.0
8 2000 2000 2604 Guy Wansbrough Sam Wansbrough 1109 91.50 1.22.48 8.0
9 2000 2000 2445 Vincent Phillips Daniel Phillips 1109 93.26 1.24.15 9.0
10 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1109 96.09 1.26.42 10.0
11 2000 2000 2998 Sam Stocks Tash Stocks 1109 97.27 1.27.52 11.0
12 2000 2000 21442 Giles English Simon Slatter 1109 99.09 1.29.24 12.0
13 2000 2000 2928 Sam Kingston Hannah Kingston/Lucy Read 1109 99.32 1.29.45 13.0
14 2000 2000 2901 Johnson   1109 100.50 1.30.55 14.0
15 2000 2000 2699 Pally Simon Marsden 1109 103.06 1.32.58 15.0
16 2000 2000 22244 Matthew Hale Annabel Tebbit 1109 DNF   17.0

R3 - 2000 Fleet - 2018-08-22

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 2279 Guy Tasker Rosie Tasker 1109 47.57 0.43.14 1.0
2 2000 2000 21276 Jonathan Groome Annabel Groome / Nicholas Groome 1109 49.26 0.44.34 2.0
3 2000 2000 22547 Mark Foley Laura Holmes-Short 1109 49.30 0.44.38 3.0
4 2000 2000 21553 Andy Williams Teresa williams 1109 50.44 0.45.45 4.0
5 2000 2000 2724 Bill Knights Lotti / Ann Knights 1109 51.22 0.46.19 5.0
6 2000 2000 2901 Johnson   1109 51.29 0.46.25 6.0
7 2000 2000 2998 Sam Stocks Tash Stocks 1109 53.19 0.48.05 7.0
8 2000 2000 2928 Sam Kingston Hannah Kingston/Lucy Read 1109 53.50 0.48.33 8.0
9 2000 2000 22535 Adrian Tebbutt Viv Hall/Lorraine McNeil 1109 55.17 0.49.51 9.0
10 2000 2000 21442 Giles English Simon Slatter 1109 60.07 0.54.12 10.0
11 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1109 60.51 0.54.52 11.0
12 2000 2000 2604 Guy Wansbrough Sam Wansbrough 1109 61.07 0.55.07 12.0
13 2000 2000 2699 Pally Simon Marsden 1109 61.24 0.55.22 13.0
14 2000 2000 22244 Matthew Hale Annabel Tebbit 1109 62.14 0.56.07 14.0
15 2000 2000 2373 Chris Harrup Fergus Norgren 1109 DNF   16.0

R4 - 2000 Fleet - 2018-08-23

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 2279 Guy Tasker Rosie Tasker 1109 66.44 1.00.10 1.0
2 2000 2000 21553 Andy Williams Teresa williams 1109 67.47 1.01.07 2.0
3 2000 2000 21445 Patrick Neal Dot 1109 69.22 1.02.33 3.0
4 2000 2000 2998 Sam Stocks Tash Stocks 1109 70.03 1.03.10 4.0
5 2000 2000 2604 Guy Wansbrough Sam Wansbrough 1109 70.28 1.03.32 5.0
6 2000 2000 22535 Adrian Tebbutt Viv Hall/Lorraine McNeil 1109 70.34 1.03.38 6.0
7 2000 2000 2724 Bill Knights Lotti / Ann Knights 1109 70.41 1.03.44 7.0
8 2000 2000 21276 Jonathan Groome Annabel Groome / Nicholas Groome 1109 70.58 1.03.59 8.0
9 2000 2000 2699 Pally Simon Marsden 1109 73.44 1.06.29 9.0
10 2000 2000 2373 Chris Harrup Fergus Norgren 1109 73.54 1.06.38 10.0
11 2000 2000 22244 Matthew Hale Annabel Tebbit 1109 73.55 1.06.39 11.0
12 2000 2000 2445 Vincent Phillips Daniel Phillips 1109 74.02 1.06.45 12.0
13 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1109 74.04 1.06.47 13.0
14 2000 2000 2928 Sam Kingston Hannah Kingston/Lucy Read 1109 74.29 1.07.10 14.0
15 2000 2000 22547 Mark Foley Laura Holmes-Short 1109 DNF   16.0

R1 - Senior Fleet - 2018-08-20

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 Senior RS 200 1360 Josh Hamer Tatiana Otingerva 1046 62.37 0.59.52 1.0
2 Senior Wayfarer 10700 Charles WIlliams Jane 1102 66.41 1.00.31 2.0
3 Senior Solo 5707 Chris Johnson   1143 70.30 1.01.41 3.0
4 Senior RS 400 1332 Joel Walker Susie How 942 58.11 1.01.46 4.0
5 Senior Wayfarer 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1102 68.21 1.02.01 5.0
6 Senior RS 400 838 Brian Lambert Ben Shippey 942 58.59 1.02.37 6.0
7 Senior RS 600 877 Mark Healing   916 57.50 1.03.08 7.0
8 Senior Finn 71 Martin Ibbotson   1051 66.30 1.03.16 8.0
9 Senior RS 200 461 Edward Medcalf Pea Medcalf 1046 66.22 1.03.27 9.0
10 Senior Blaze 822 Marcus Flint   1027 65.24 1.03.41 10.0
11 Senior Wayfarer 10033 L.Rudd J.Amies 1102 72.13 1.05.32 11.0
12 Senior RS 500 530 Sarah Kemp Bruce Kemp 963 63.18 1.05.44 12.0
13 Senior RS 500 1098 Peter Dunn Tom Shippey 963 63.25 1.05.51 13.0
14 Senior RS 400 747 Matt Godbold Richard Turner 942 62.41 1.06.33 14.0

R2 - Senior Fleet - 2018-08-21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 Senior RS 200 1360 Josh Hamer Tatiana Otingerva 1046 63.24 1.00.37 1.0
2 Senior RS 400 1332 Joel Walker Susie How 942 57.21 1.00.53 2.0
3 Senior Wayfarer 10700 Charles WIlliams Jane 1102 71.06 1.04.31 3.0
4 Senior RS 500 530 Sarah Kemp Bruce Kemp 963 64.18 1.06.46 4.0
5 Senior RS 400 838 Brian Lambert Ben Shippey 942 63.33 1.07.28 5.0
6 Senior RS 600 877 Mark Healing   916 62.35 1.08.19 6.0
7 Senior Wayfarer 10201 Andrew Keeling Claire Harrold 1102 76.49 1.09.42 7.0
8 Senior RS 200 461 Edward Medcalf Pea Medcalf 1046 73.27 1.10.13 8.0
9 Senior Wayfarer 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1102 78.19 1.11.04 9.0
10 Senior Solo 5707 Chris Johnson   1143 81.54 1.11.39 10.0
11 Senior RS 500 1098 Peter Dunn Tom Shippey 963 71.19 1.14.03 11.0
12 Senior Blaze 822 Marcus Flint   1027 77.17 1.15.15 12.0
13 Senior Finn 71 Martin Ibbotson   1051 79.13 1.15.22 13.0
14 Senior RS 400 747 Matt Godbold Richard Turner 942 78.23 1.23.13 14.0

R3 - Senior Fleet - 2018-08-22

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 Senior RS 500 530 Sarah Kemp Bruce Kemp 963 42.25 0.44.03 1.0
2 Senior RS 400 1332 Joel Walker Susie How 942 43.27 0.46.08 2.0
3 Senior RS 200 1360 Josh Hamer Tatiana Otingerva 1046 48.37 0.46.29 3.0
4 Senior RS 400 838 Brian Lambert Ben Shippey 942 44.43 0.47.28 4.0
5 Senior RS 600 877 Mark Healing   916 44.14 0.48.17 5.0
6 Senior RS 200 461 Edward Medcalf Pea Medcalf 1046 53.34 0.51.13 6.0
7 Senior RS 500 1098 Peter Dunn Tom Shippey 963 49.45 0.51.40 7.0
8 Senior Solo 5707 Chris Johnson   1143 59.13 0.51.48 8.0
9 Senior Wayfarer 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1102 57.30 0.52.11 9.0
10 Senior Blaze 822 Marcus Flint   1027 60.11 0.58.36 10.0
11 Senior RS 400 747 Matt Godbold Richard Turner 942 63.03 1.06.56 11.0
12 Senior RS 400 831 Eric Newport   942 70.41 1.15.02 12.0
13 Senior Wayfarer 10033 L.Rudd J.Amies 1102 DNF   14.0

R4 - Senior Fleet - 2018-08-23

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class of Boat Sail Number Helm Name Crew Name PY Elapsed Corrected Points
1 Senior RS 400 1332 Joel Walker Susie How 942 56.16 0.59.44 1.0
2 Senior Phantom 1383 Tim Andrews   999 60.10 1.00.14 2.0
3 Senior Wayfarer 10201 Andrew Keeling Claire Harrold 1102 67.14 1.01.01 3.0
4 Senior RS 500 530 Sarah Kemp Bruce Kemp 963 59.53 1.02.11 4.0
5 Senior Wayfarer 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1102 69.42 1.03.15 5.0
6 Senior Solo 5707 Chris Johnson   1143 73.01 1.03.53 6.0
7 Senior RS 200 1360 Josh Hamer Tatiana Otingerva 1046 67.35 1.04.37 7.0
8 Senior RS 200 461 Edward Medcalf Pea Medcalf 1046 67.54 1.04.55 8.0
9 Senior RS 600 877 Mark Healing   916 63.42 1.09.32 9.0
10 Senior RS 400 747 Matt Godbold Richard Turner 942 65.47 1.09.50 10.0
11 Senior RS 500 1098 Peter Dunn Tom Shippey 963 67.22 1.09.57 11.0
12 Senior Wayfarer 10033 L.Rudd J.Amies 1102 77.48 1.10.36 12.0
13 Senior Blaze 822 Marcus Flint   1027 77.58 1.15.55 13.0
14 Senior RS 400 838 Brian Lambert Ben Shippey 942 DNF   15.0



Sailwave Scoring Software 2.25.9
www.sailwave.com