Oram Trophy @ BSSC

Brancaster Staithe

Results are provisional as of 12:21 on July 25, 2021

Junior Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Oram Trophy @ BSSC
2021-07-21
Passage Race
2021-07-22
Oram @ OSSC
2021-07-23
Total Nett
1st TOPPER 44508   Leo Marsden   1347 (2.0) 1.0 2.0 5.0 3.0
2nd LASER RADIAL/ ILCA 6 nnn   Henry Smith   1147 (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 15.0 8.0
3rd TOPPER 2   Daisy Godbold   1347 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 15.0 8.0
4th TOPPER 34394   Max Nicholson   1347 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 17.0 10.0
5th TOPPER 6448   Bea   1347 4.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 18.0 11.0
6th TOPPER 30209   Conor Godbold   1347 (7.0 DNS) 7.0 DNC 7.0 DNC 21.0 14.0

Senior Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Oram Trophy @ BSSC
2021-07-21
Passage Race
2021-07-22
Oram @ OSSC
2021-07-23
Total Nett
1st OK 68   Rodney Tidd   1104 1.0 (2.0) 1.0 4.0 2.0
2nd LASER 4.7/ ILCA 4 181427   Niamh Marsden   1208 (4.5) 1.0 2.0 7.5 3.0
3rd OK 2123   Bernard Clark   1104 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 20.0 11.0
4th OK 2169   Andy Turner   1104 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 21.0 12.0
5th Europe 413   Ellie   1141 4.5 (9.0 DNC) 9.0 DNC 22.5 13.5
6th LASER 4.7/ ILCA 4 78231   Sophie Atkinson   1208 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 24.0 15.0
7th LASER RADIAL/ ILCA 6 nn   Alfie McCormick   1147 7.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 25.0 16.0
8th 2000 4   Harry Turner   1114 8.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 26.0 17.0

Oram Trophy @ BSSC - Junior Fleet - 2021-07-21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 TOPPER 2   Daisy Godbold   1347 48.17 0.35.51 1.0
2 TOPPER 44508   Leo Marsden   1347 49.40 0.36.52 2.0
3 TOPPER 34394   Max Nicholson   1347 67.29 0.50.06 3.0
4 TOPPER 6448   Bea   1347 70.40 0.52.28 4.0
5 TOPPER 30209   Conor Godbold   1347 DNS   7.0

Passage Race - Junior Fleet - 2021-07-22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 TOPPER 44508   Leo Marsden   1347 1 1.0

Oram @ OSSC - Junior Fleet - 2021-07-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER RADIAL/ ILCA 6 nnn   Henry Smith   1147 1 1.0
2 TOPPER 44508   Leo Marsden   1347 2 2.0

Oram Trophy @ BSSC - Senior Fleet - 2021-07-21

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 OK 68   Rodney Tidd   1104 53.02 0.48.02 1.0
2 OK 2123   Bernard Clark   1104 54.23 0.49.16 2.0
3 OK 2169   Andy Turner   1104 54.44 0.49.35 3.0
4 LASER 4.7/ ILCA 4 181427   Niamh Marsden   1208 60.22 0.49.58 4.5
4 Europe 413   Ellie   1141 57.01 0.49.58 4.5
6 LASER 4.7/ ILCA 4 78231   Sophie Atkinson   1208 61.33 0.50.57 6.0
7 LASER RADIAL/ ILCA 6 nn   Alfie McCormick   1147 62.36 0.54.35 7.0
8 2000 4   Harry Turner   1114 69.14 1.02.09 8.0

Passage Race - Senior Fleet - 2021-07-22

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 4.7/ ILCA 4 181427   Niamh Marsden   1208 1 1.0
2 OK 68   Rodney Tidd   1104 2 2.0

Oram @ OSSC - Senior Fleet - 2021-07-23

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 OK 68   Rodney Tidd   1104 1 1.0
2 LASER 4.7/ ILCA 4 181427   Niamh Marsden   1208 2 2.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com