BSSC Sailing Week Harbour Fleet

Results are provisional as of 8:27 on August 26, 2022

U12 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY R1 R3 R4 R5 Total Nett
1st U12   Topper 47796/649   Sitton   1365 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd U12   Topper 36691   Effie Nye   1365 (6.0) 2.0 2.0 2.0 12.0 6.0
3rd U12   Topper 2627   Timothy De Pree   1365 2.0 (4.0) 4.0 3.0 13.0 9.0
4th U12   Topper 42852   Barney Macfadyen   1365 3.0 3.0 (6.0) 4.0 16.0 10.0
5th U12   Topper 4.2 44538   Toby Duncan   1409 (12.0 RTD) 7.0 3.0 5.0 27.0 15.0
6th U12   Topper 43788   Emily Honan   1365 4.0 (9.0) 7.0 6.0 26.0 17.0
7th U12   Topper 45563   Lucas Aveling   1365 8.0 6.0 5.0 (12.0 DNC) 31.0 19.0
8th U12   Topper 29388   Toby Child   1365 7.0 5.0 (8.0) 8.0 28.0 20.0
9th U12   Topper 40111   Toby Woods Ballard   1365 9.0 8.0 (12.0 DNC) 7.0 36.0 24.0
10th U12   Topper 33065   Rex Spice   1365 5.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 41.0 29.0
11th U12   Topper 30302   Mamie Armitage   1365 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 9.0 45.0 33.0

Adult & Child Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY R1 R3 R4 R5 Total Nett
1st Adult & Child   Mirror 46025   Sarah Walker Keira Walker 1390 1.0 (4.0) 4.0 1.0 10.0 6.0
2nd Adult & Child   Mirror 59736   Harry Barnes Tim How 1390 (4.0) 3.0 1.0 2.0 10.0 6.0
3rd Adult & Child   Mirror 65770   Marcie Keeling Andrew Keeling 1390 3.0 1.0 3.0 (8.0) 15.0 7.0
4th Adult & Child   Mirror 64859   Alice Dadak William and Ralph Dadak 1390 (5.0) 5.0 2.0 3.0 15.0 10.0
5th Adult & Child   Mirror 1   Jim Aveling Marcus Aveling 1390 2.0 (6.0) 5.0 4.0 17.0 11.0
6th Adult & Child   Mirror 65077   Amelia Hiccup Duncan Hester Astrid Duncan 1390 (10.0 RTD) 7.0 6.0 5.0 28.0 18.0
7th Adult & Child   Mirror 20093   Georgie Child Elliot Wilkinson 1390 (10.0 DNC) 2.0 10.0 DNC 7.0 29.0 19.0
8th Adult & Child   Mirror 64789   Polly Wilkinson Ottilie/Elliot Wilkinson 1390 6.0 8.0 (10.0 DNC) 6.0 30.0 20.0
9th Adult & Child   Mirror TBC   Jonathan Hewitson Bertie/Imo Hewitson 1390 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 40.0 30.0

Cockles Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY R2 R4 Total Nett
1st Cockles   Cockle 68   Gordon Rustin David Wakefield 1500 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Cockles   Cockle 63   Richard Jewson william Jewson 1500 2.0 7.0 9.0 9.0
3rd Cockles   Cockle 122   Bill Andrews Mary Andrews 1500 14.0 DNC 1.0 15.0 15.0
4th Cockles   Cockle 69   Rory Duncan Claire Duncan 1500 14.0 DNC 3.0 17.0 17.0
5th Cockles   Cockle 67   David Hill Susie/Hettie 1500 3.0 14.0 DNC 17.0 17.0
6th Cockles   Cockle 110   Duncan Boughton Jack Vivian 1500 14.0 RTD 4.0 18.0 18.0
7th Cockles   Cockle 15   Anthony Keeling Rachel Keeling 1500 14.0 RTD 5.0 19.0 19.0
8th Cockles   Cockle 81   Richard Gurney Henry Gurney 1500 14.0 DNC 6.0 20.0 20.0
9th Cockles   Cockle 72   David Brooksbank Ray Holmes/Tessa Brooksbank 1500 14.0 DNC 8.0 22.0 22.0
10th Cockles   Cockle 85   Sarah Minney Nick Wingrove 1500 14.0 DNC 9.0 23.0 23.0
11th Cockles   Cornish Cobble 182   Hugh Beevor Georgie Beevor 1388 14.0 DNC 14.0 DNC 28.0 28.0
11th Cockles   Cockle 104   wayne ducharme anna nDucharme 1500 14.0 DNC 14.0 RTD 28.0 28.0
11th Cockles   Cockle 62   Simon Osborn Louise Osborn 1500 14.0 DNC 14.0 DNC 28.0 28.0

U14 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY R1 R3 R4 R5 Total Nett
1st U14   Topper 47450/229   Marcus King   1365 1.0 (3.0) 2.0 1.0 7.0 4.0
2nd U14   Topper 457   Magnus Medcalf   1365 (2.0) 1.0 1.0 2.0 6.0 4.0
3rd U14   Topper 46439   Sam Macfadyen   1365 3.0 2.0 (7.0) 4.0 16.0 9.0
4th U14   Topper 47733   Archie Nye   1365 (9.0) 4.0 3.0 8.0 24.0 15.0
5th U14   Topper 46919   Tom Honan   1365 7.0 5.0 4.0 (9.0) 25.0 16.0
6th U14   Topper 31368   James De Pree NA 1365 (8.0) 7.0 8.0 3.0 26.0 18.0
7th U14   Topper 7   Harry Spink   1365 5.0 (11.0) 6.0 7.0 29.0 18.0
8th U14   Topper 31893   Hugo Hinde   1365 (16.0 DNC) 9.0 5.0 5.0 35.0 19.0
9th U14   Topper 46888   Jasper Keeling   1365 6.0 (14.0) 11.0 6.0 37.0 23.0
10th U14   RS FEVA XL 355   Freddie Insch Conor Godbold 1244 4.0 10.0 10.0 (14.0) 38.0 24.0
11th U14   Topper 47386   Freddie Brammer   1365 (12.0) 6.0 9.0 10.0 37.0 25.0
12th U14   Topper 36187   Daphne McCormick   1365 (13.0) 8.0 13.0 12.0 46.0 33.0
13th U14   Topper 45445   Leyre Almazán-Borthwick   1365 10.0 (12.0) 12.0 11.0 45.0 33.0
14th U14   Topper 41914   Stella Hobley   1365 11.0 15.0 (16.0 DNC) 13.0 55.0 39.0
15th U14   Topper 42749   Alice Child   1365 (16.0 DNC) 13.0 16.0 DNC 16.0 DNC 61.0 45.0

Harbour Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY R1 R3 R4 R5 Total Nett
1st Harbour Handicap   2000 21903   Kiki Pattenden Rory & Angus Pattenden 1114 1.0 1.0 3.0 (13.0) 18.0 5.0
2nd Harbour Handicap   2000 21768   James Nunn Harry Nunn 1114 (32.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 37.0 5.0
3rd Harbour Handicap   Topper 44508   Leo Marsden   1365 3.0 (8.5) 5.0 1.0 17.5 9.0
4th Harbour Handicap   2000 2585   Jasper Johnson Angus Johnson 1114 (13.0) 4.0 4.0 6.0 27.0 14.0
5th Harbour Handicap   Topper 19244   Zachary Honnor   1365 4.0 (12.0) 9.0 3.0 28.0 16.0
6th Harbour Handicap   Topper 42178   Zinnia Hobley   1365 8.0 (18.0) 2.0 10.0 38.0 20.0
7th Harbour Handicap   Topper 36962   Alethea Hobley   1365 6.0 (10.0) 8.0 7.0 31.0 21.0
8th Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 183231   Max Hems   1147 5.0 8.5 (32.0 DNC) 8.0 53.5 21.5
9th Harbour Handicap   2000 21376   Joshua Barnes Jenny Barnes 1114 2.0 (15.0) 7.0 14.0 38.0 23.0
10th Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 208460   Monty Hinde   1147 (32.0 DNC) 7.0 11.0 11.0 61.0 29.0
11th Harbour Handicap   2000 2699   Rob Honan Charles Vivian 1114 12.0 3.0 (20.0) 18.0 53.0 33.0
12th Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 143930   Jemma Macfadyen   1147 19.0 (32.0 DNC) 10.0 4.0 65.0 33.0
13th Harbour Handicap   2000 2998   Harry Turner Lorna Chisanthou 1114 (20.0) 11.0 6.0 16.0 53.0 33.0
14th Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 154020   Heather   1147 7.0 14.0 (19.0) 12.0 52.0 33.0
15th Harbour Handicap   Topper 40848   Francesca Almazán-Borthwick   1365 15.5 (24.0) 12.0 9.0 60.5 36.5
16th Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 163430   George Weston N/A 1100 (32.0 DNC) 5.0 32.0 DNC 5.0 74.0 42.0
17th Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 163022   Imogen Johnson   1100 (17.0) 13.0 14.0 17.0 61.0 44.0
18th Harbour Handicap   Laser 3000 3113   George Macfadyen Tom Birkby 1085 9.0 (32.0 DNC) 18.0 19.0 78.0 46.0
19th Harbour Handicap   RS FEVA XL 537   Polly Spink Penelope Medcalf 1244 14.0 (17.0) 17.0 15.0 63.0 46.0
20th Harbour Handicap   Laser 3000 3399   Holly Newport Claudia Borthwick 1085 10.0 21.0 16.0 (22.0) 69.0 47.0
21st Harbour Handicap   2000 50   Jemima Child Daisy De Pree 1114 11.0 23.0 15.0 (25.0) 74.0 49.0
22nd Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 63430   Karen Godbold   1147 18.0 6.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 88.0 56.0
23rd Harbour Handicap   Topaz Argo 111   Izzy Weston Holly Smith 1095 (32.0 DNC) 22.0 13.0 21.0 88.0 56.0
24th Harbour Handicap   Laser Vago 1688   Amelia Sangster Oscar Sangster 1071 21.0 16.0 (32.0 DNC) 23.0 92.0 60.0
25th Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 197686   John Pearson   1100 (32.0 DNC) 20.0 21.0 24.0 97.0 65.0
26th Harbour Handicap   LASER 4.7/ ILCA 4 32   Annabel Hems   1208 22.0 (26.0) 23.0 20.0 91.0 65.0
27th Harbour Handicap   2000 4   Alex Turner Tbc 1114 (32.0 DNC) 19.0 22.0 32.0 DNC 105.0 73.0
28th Harbour Handicap   LASER 4.7/ ILCA 4 181247   Niamh Marsden   1208 15.5 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 111.5 79.5
29th Harbour Handicap   Topper 27925   Rowena Hems   1365 (32.0 DNC) 25.0 32.0 DNC 32.0 DNC 121.0 89.0
30th Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 158158   Nick Thorley   1100 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 128.0 96.0
30th Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 N/A   Claudia Sim   1100 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 128.0 96.0

R1 - U12 Fleet - 2022-08-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 U12   Topper 47796/649   Sitton   1365 1.06.23 0.48.38 1.0
2 U12   Topper 2627   Timothy De Pree   1365 1.22.28 1.00.25 2.0
3 U12   Topper 42852   Barney Macfadyen   1365 1.22.29 1.00.26 3.0
4 U12   Topper 43788   Emily Honan   1365 1.23.55 1.01.29 4.0
5 U12   Topper 33065   Rex Spice   1365 1.27.06 1.03.49 5.0
6 U12   Topper 36691   Effie Nye   1365 1.29.40 1.05.41 6.0
7 U12   Topper 29388   Toby Child   1365 1.31.51 1.07.17 7.0
8 U12   Topper 45563   Lucas Aveling   1365 1.31.52 1.07.18 8.0
9 U12   Topper 40111   Toby Woods Ballard   1365 1.33.46 1.08.42 9.0
10 U12   Topper 4.2 44538   Toby Duncan   1409 RTD   12.0

R3 - U12 Fleet - 2202-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 U12   Topper 47796/649   Sitton   1365 49.32 0.36.17 1.0
2 U12   Topper 36691   Effie Nye   1365 56.41 0.41.32 2.0
3 U12   Topper 42852   Barney Macfadyen   1365 59.16 0.43.25 3.0
4 U12   Topper 2627   Timothy De Pree   1365 63.23 0.46.26 4.0
5 U12   Topper 29388   Toby Child   1365 65.00 0.47.37 5.0
6 U12   Topper 45563   Lucas Aveling   1365 66.00 0.48.21 6.0
7 U12   Topper 4.2 44538   Toby Duncan   1409 69.00 0.48.58 7.0
8 U12   Topper 40111   Toby Woods Ballard   1365 67.00 0.49.05 8.0
9 U12   Topper 43788   Emily Honan   1365 68.00 0.49.49 9.0

R4 - U12 Fleet - 2022-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 U12   Topper 47796/649   Sitton   1365 22.10 0.16.14 1.0
2 U12   Topper 36691   Effie Nye   1365 25.02 0.18.20 2.0
3 U12   Topper 4.2 44538   Toby Duncan   1409 26.37 0.18.53 3.0
4 U12   Topper 2627   Timothy De Pree   1365 26.21 0.19.18 4.0
5 U12   Topper 45563   Lucas Aveling   1365 26.53 0.19.42 5.0
6 U12   Topper 42852   Barney Macfadyen   1365 27.19 0.20.01 6.0
7 U12   Topper 43788   Emily Honan   1365 31.51 0.23.20 7.0
8 U12   Topper 29388   Toby Child   1365 37.36 0.27.33 8.0

R5 - U12 Fleet - 2022-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 U12   Topper 47796/649   Sitton   1365 22.29 0.16.28 1.0
2 U12   Topper 36691   Effie Nye   1365 24.20 0.17.50 2.0
3 U12   Topper 2627   Timothy De Pree   1365 24.45 0.18.08 3.0
4 U12   Topper 42852   Barney Macfadyen   1365 24.50 0.18.12 4.0
5 U12   Topper 4.2 44538   Toby Duncan   1409 25.40 0.18.13 5.0
6 U12   Topper 43788   Emily Honan   1365 25.16 0.18.31 6.0
7 U12   Topper 40111   Toby Woods Ballard   1365 31.32 0.23.06 7.0
8 U12   Topper 29388   Toby Child   1365 35.28 0.25.59 8.0
9 U12   Topper 30302   Mamie Armitage   1365 43.35 0.31.56 9.0

R1 - Adult & Child Fleet - 2022-08-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child   Mirror 46025   Sarah Walker Keira Walker 1390 1.03.39 0.45.47 1.0
2 Adult & Child   Mirror 1   Jim Aveling Marcus Aveling 1390 1.06.53 0.48.07 2.0
3 Adult & Child   Mirror 65770   Marcie Keeling Andrew Keeling 1390 1.11.26 0.51.23 3.0
4 Adult & Child   Mirror 59736   Harry Barnes Tim How 1390 1.13.40 0.53.00 4.0
5 Adult & Child   Mirror 64859   Alice Dadak William and Ralph Dadak 1390 1.19.02 0.56.52 5.0
6 Adult & Child   Mirror 64789   Polly Wilkinson Ottilie/Elliot Wilkinson 1390 1.24.59 1.01.08 6.0
7 Adult & Child   Mirror 65077   Amelia Hiccup Duncan Hester Astrid Duncan 1390 RTD   10.0

R3 - Adult & Child Fleet - 2202-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child   Mirror 65770   Marcie Keeling Andrew Keeling 1390 52.42 0.37.55 1.0
2 Adult & Child   Mirror 20093   Georgie Child Elliot Wilkinson 1390 60.07 0.43.15 2.0
3 Adult & Child   Mirror 59736   Harry Barnes Tim How 1390 61.02 0.43.55 3.0
4 Adult & Child   Mirror 46025   Sarah Walker Keira Walker 1390 65.00 0.46.46 4.0
5 Adult & Child   Mirror 64859   Alice Dadak William and Ralph Dadak 1390 66.00 0.47.29 5.0
6 Adult & Child   Mirror 1   Jim Aveling Marcus Aveling 1390 67.00 0.48.12 6.0
7 Adult & Child   Mirror 65077   Amelia Hiccup Duncan Hester Astrid Duncan 1390 68.00 0.48.55 7.0
8 Adult & Child   Mirror 64789   Polly Wilkinson Ottilie/Elliot Wilkinson 1390 69.00 0.49.38 8.0

R4 - Adult & Child Fleet - 2022-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child   Mirror 59736   Harry Barnes Tim How 1390 24.13 0.17.25 1.0
2 Adult & Child   Mirror 64859   Alice Dadak William and Ralph Dadak 1390 24.15 0.17.27 2.0
3 Adult & Child   Mirror 65770   Marcie Keeling Andrew Keeling 1390 24.34 0.17.40 3.0
4 Adult & Child   Mirror 46025   Sarah Walker Keira Walker 1390 25.20 0.18.14 4.0
5 Adult & Child   Mirror 1   Jim Aveling Marcus Aveling 1390 25.33 0.18.23 5.0
6 Adult & Child   Mirror 65077   Amelia Hiccup Duncan Hester Astrid Duncan 1390 26.11 0.18.50 6.0

R5 - Adult & Child Fleet - 2022-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Adult & Child   Mirror 46025   Sarah Walker Keira Walker 1390 25.44 0.18.31 1.0
2 Adult & Child   Mirror 59736   Harry Barnes Tim How 1390 26.14 0.18.52 2.0
3 Adult & Child   Mirror 64859   Alice Dadak William and Ralph Dadak 1390 26.41 0.19.12 3.0
4 Adult & Child   Mirror 1   Jim Aveling Marcus Aveling 1390 27.17 0.19.38 4.0
5 Adult & Child   Mirror 65077   Amelia Hiccup Duncan Hester Astrid Duncan 1390 27.26 0.19.44 5.0
6 Adult & Child   Mirror 64789   Polly Wilkinson Ottilie/Elliot Wilkinson 1390 27.27 0.19.45 6.0
7 Adult & Child   Mirror 20093   Georgie Child Elliot Wilkinson 1390 27.49 0.20.01 7.0
8 Adult & Child   Mirror 65770   Marcie Keeling Andrew Keeling 1390 29.41 0.21.21 8.0

R2 - Cockles Fleet - 2022-08-17

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Cockles   Cockle 68   Gordon Rustin David Wakefield 1500 38.08 0.25.25 1.0
2 Cockles   Cockle 63   Richard Jewson william Jewson 1500 39.58 0.26.39 2.0
3 Cockles   Cockle 67   David Hill Susie/Hettie 1500 50.01 0.33.21 3.0
4 Cockles   Cockle 110   Duncan Boughton Jack Vivian 1500 RTD   14.0
4 Cockles   Cockle 15   Anthony Keeling Rachel Keeling 1500 RTD   14.0

R4 - Cockles Fleet - 2022-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Cockles   Cockle 122   Bill Andrews Mary Andrews 1500 101.00 1.07.20 1.0
2 Cockles   Cockle 68   Gordon Rustin David Wakefield 1500 102.00 1.08.00 2.0
3 Cockles   Cockle 69   Rory Duncan Claire Duncan 1500 103.00 1.08.40 3.0
4 Cockles   Cockle 110   Duncan Boughton Jack Vivian 1500 104.00 1.09.20 4.0
5 Cockles   Cockle 15   Anthony Keeling Rachel Keeling 1500 105.00 1.10.00 5.0
6 Cockles   Cockle 81   Richard Gurney Henry Gurney 1500 106.00 1.10.40 6.0
7 Cockles   Cockle 63   Richard Jewson william Jewson 1500 108.00 1.12.00 7.0
8 Cockles   Cockle 72   David Brooksbank Ray Holmes/Tessa Brooksbank 1500 109.00 1.12.40 8.0
9 Cockles   Cockle 85   Sarah Minney Nick Wingrove 1500 110.00 1.13.20 9.0
10 Cockles   Cockle 104   wayne ducharme anna nDucharme 1500 RTD   14.0

R1 - U14 Fleet - 2022-08-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 U14   Topper 47450/229   Marcus King   1365 1.31.18 1.06.53 1.0
2 U14   Topper 457   Magnus Medcalf   1365 1.35.10 1.09.43 2.0
3 U14   Topper 46439   Sam Macfadyen   1365 1.36.23 1.10.37 3.0
4 U14   RS FEVA XL 355   Freddie Insch Conor Godbold 1244 1.29.12 1.11.42 4.0
5 U14   Topper 7   Harry Spink   1365 1.47.16 1.18.35 5.0
6 U14   Topper 46888   Jasper Keeling   1365 1.47.50 1.19.00 6.0
7 U14   Topper 46919   Tom Honan   1365 1.48.09 1.19.14 7.0
8 U14   Topper 31368   James De Pree NA 1365 1.48.18 1.19.20 8.0
9 U14   Topper 47733   Archie Nye   1365 1.49.48 1.20.26 9.0
10 U14   Topper 45445   Leyre Almazán-Borthwick   1365 1.50.47 1.21.10 10.0
11 U14   Topper 41914   Stella Hobley   1365 1.51.09 1.21.26 11.0
12 U14   Topper 47386   Freddie Brammer   1365 1.51.11 1.21.27 12.0
13 U14   Topper 36187   Daphne McCormick   1365 1.58.47 1.27.01 13.0

R3 - U14 Fleet - 2202-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 U14   Topper 457   Magnus Medcalf   1365 46.32 0.34.05 1.0
2 U14   Topper 46439   Sam Macfadyen   1365 49.09 0.36.00 2.0
3 U14   Topper 47450/229   Marcus King   1365 49.49 0.36.30 3.0
4 U14   Topper 47733   Archie Nye   1365 52.55 0.38.46 4.0
5 U14   Topper 46919   Tom Honan   1365 55.58 0.41.00 5.0
6 U14   Topper 47386   Freddie Brammer   1365 56.47 0.41.36 6.0
7 U14   Topper 31368   James De Pree NA 1365 59.10 0.43.21 7.0
8 U14   Topper 36187   Daphne McCormick   1365 60.00 0.43.57 8.0
9 U14   Topper 31893   Hugo Hinde   1365 60.01 0.43.58 9.0
10 U14   RS FEVA XL 355   Freddie Insch Conor Godbold 1244 55.27 0.44.34 10.0
11 U14   Topper 7   Harry Spink   1365 61.26 0.45.00 11.0
12 U14   Topper 45445   Leyre Almazán-Borthwick   1365 64.37 0.47.20 12.0
13 U14   Topper 42749   Alice Child   1365 66.00 0.48.21 13.0
14 U14   Topper 46888   Jasper Keeling   1365 67.00 0.49.05 14.0
15 U14   Topper 41914   Stella Hobley   1365 68.00 0.49.49 15.0

R4 - U14 Fleet - 2022-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 U14   Topper 457   Magnus Medcalf   1365 35.49 0.26.14 1.0
2 U14   Topper 47450/229   Marcus King   1365 35.50 0.26.15 2.0
3 U14   Topper 47733   Archie Nye   1365 36.15 0.26.33 3.0
4 U14   Topper 46919   Tom Honan   1365 36.20 0.26.37 4.0
5 U14   Topper 31893   Hugo Hinde   1365 37.00 0.27.06 5.0
6 U14   Topper 7   Harry Spink   1365 37.16 0.27.18 6.0
7 U14   Topper 46439   Sam Macfadyen   1365 37.54 0.27.46 7.0
8 U14   Topper 31368   James De Pree NA 1365 38.45 0.28.23 8.0
9 U14   Topper 47386   Freddie Brammer   1365 39.03 0.28.36 9.0
10 U14   RS FEVA XL 355   Freddie Insch Conor Godbold 1244 35.48 0.28.47 10.0
11 U14   Topper 46888   Jasper Keeling   1365 39.32 0.28.58 11.0
12 U14   Topper 45445   Leyre Almazán-Borthwick   1365 39.41 0.29.04 12.0
13 U14   Topper 36187   Daphne McCormick   1365 41.59 0.30.45 13.0

R5 - U14 Fleet - 2022-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 U14   Topper 47450/229   Marcus King   1365 34.33 0.25.19 1.0
2 U14   Topper 457   Magnus Medcalf   1365 35.45 0.26.11 2.0
3 U14   Topper 31368   James De Pree NA 1365 36.13 0.26.32 3.0
4 U14   Topper 46439   Sam Macfadyen   1365 36.21 0.26.38 4.0
5 U14   Topper 31893   Hugo Hinde   1365 37.21 0.27.22 5.0
6 U14   Topper 46888   Jasper Keeling   1365 37.28 0.27.27 6.0
7 U14   Topper 7   Harry Spink   1365 37.38 0.27.34 7.0
8 U14   Topper 47733   Archie Nye   1365 38.01 0.27.51 8.0
9 U14   Topper 46919   Tom Honan   1365 38.27 0.28.10 9.0
10 U14   Topper 47386   Freddie Brammer   1365 38.30 0.28.12 10.0
11 U14   Topper 45445   Leyre Almazán-Borthwick   1365 39.00 0.28.34 11.0
12 U14   Topper 36187   Daphne McCormick   1365 39.14 0.28.45 12.0
13 U14   Topper 41914   Stella Hobley   1365 40.12 0.29.27 13.0
14 U14   RS FEVA XL 355   Freddie Insch Conor Godbold 1244 38.49 0.31.12 14.0

R1 - Harbour Handicap Fleet - 2022-08-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap   2000 21903   Kiki Pattenden Rory & Angus Pattenden 1114 1.11.06 1.03.49 1.0
2 Harbour Handicap   2000 21376   Joshua Barnes Jenny Barnes 1114 1.20.25 1.12.11 2.0
3 Harbour Handicap   Topper 44508   Leo Marsden   1365 1.38.40 1.12.17 3.0
4 Harbour Handicap   Topper 19244   Zachary Honnor   1365 1.40.29 1.13.37 4.0
5 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 183231   Max Hems   1147 1.24.46 1.13.54 5.0
6 Harbour Handicap   Topper 36962   Alethea Hobley   1365 1.41.50 1.14.36 6.0
7 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 154020   Heather   1147 1.28.10 1.16.52 7.0
8 Harbour Handicap   Topper 42178   Zinnia Hobley   1365 1.46.28 1.18.00 8.0
9 Harbour Handicap   Laser 3000 3113   George Macfadyen Tom Birkby 1085 1.24.50 1.18.11 9.0
10 Harbour Handicap   Laser 3000 3399   Holly Newport Claudia Borthwick 1085 1.25.15 1.18.34 10.0
11 Harbour Handicap   2000 50   Jemima Child Daisy De Pree 1114 1.28.27 1.19.24 11.0
12 Harbour Handicap   2000 2699   Rob Honan Charles Vivian 1114 1.28.39 1.19.35 12.0
13 Harbour Handicap   2000 2585   Jasper Johnson Angus Johnson 1114 1.28.57 1.19.51 13.0
14 Harbour Handicap   RS FEVA XL 537   Polly Spink Penelope Medcalf 1244 1.40.09 1.20.30 14.0
15 Harbour Handicap   Topper 40848   Francesca Almazán-Borthwick   1365 1.51.24 1.21.37 15.5
15 Harbour Handicap   LASER 4.7/ ILCA 4 181247   Niamh Marsden   1208 1.38.35 1.21.37 15.5
17 Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 163022   Imogen Johnson   1100 1.30.30 1.22.16 17.0
18 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 63430   Karen Godbold   1147 1.34.28 1.22.22 18.0
19 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 143930   Jemma Macfadyen   1147 1.35.18 1.23.05 19.0
20 Harbour Handicap   2000 2998   Harry Turner Lorna Chisanthou 1114 1.39.30 1.29.19 20.0
21 Harbour Handicap   Laser Vago 1688   Amelia Sangster Oscar Sangster 1071 1.40.05 1.33.27 21.0
22 Harbour Handicap   LASER 4.7/ ILCA 4 32   Annabel Hems   1208 1.54.24 1.34.42 22.0

R3 - Harbour Handicap Fleet - 2202-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap   2000 21903   Kiki Pattenden Rory & Angus Pattenden 1114 36.35 0.32.50 1.0
2 Harbour Handicap   2000 21768   James Nunn Harry Nunn 1114 36.36 0.32.51 2.0
3 Harbour Handicap   2000 2699   Rob Honan Charles Vivian 1114 39.20 0.35.18 3.0
4 Harbour Handicap   2000 2585   Jasper Johnson Angus Johnson 1114 40.06 0.36.00 4.0
5 Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 163430   George Weston N/A 1100 40.51 0.37.08 5.0
6 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 63430   Karen Godbold   1147 43.23 0.37.49 6.0
7 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 208460   Monty Hinde   1147 43.24 0.37.50 7.0
8 Harbour Handicap   Topper 44508   Leo Marsden   1365 52.46 0.38.39 8.5
8 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 183231   Max Hems   1147 44.20 0.38.39 8.5
10 Harbour Handicap   Topper 36962   Alethea Hobley   1365 52.53 0.38.45 10.0
11 Harbour Handicap   2000 2998   Harry Turner Lorna Chisanthou 1114 43.12 0.38.47 11.0
12 Harbour Handicap   Topper 19244   Zachary Honnor   1365 53.00 0.38.50 12.0
13 Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 163022   Imogen Johnson   1100 43.40 0.39.42 13.0
14 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 154020   Heather   1147 46.27 0.40.30 14.0
15 Harbour Handicap   2000 21376   Joshua Barnes Jenny Barnes 1114 46.09 0.41.26 15.0
16 Harbour Handicap   Laser Vago 1688   Amelia Sangster Oscar Sangster 1071 45.37 0.42.36 16.0
17 Harbour Handicap   RS FEVA XL 537   Polly Spink Penelope Medcalf 1244 53.47 0.43.14 17.0
18 Harbour Handicap   Topper 42178   Zinnia Hobley   1365 59.21 0.43.29 18.0
19 Harbour Handicap   2000 4   Alex Turner Tbc 1114 49.10 0.44.08 19.0
20 Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 197686   John Pearson   1100 51.49 0.47.06 20.0
21 Harbour Handicap   Laser 3000 3399   Holly Newport Claudia Borthwick 1085 52.37 0.48.30 21.0
22 Harbour Handicap   Topaz Argo 111   Izzy Weston Holly Smith 1095 57.58 0.52.56 22.0
23 Harbour Handicap   2000 50   Jemima Child Daisy De Pree 1114 67.48 1.00.52 23.0
24 Harbour Handicap   Topper 40848   Francesca Almazán-Borthwick   1365 91.00 1.06.40 24.0
25 Harbour Handicap   Topper 27925   Rowena Hems   1365 92.00 1.07.24 25.0
26 Harbour Handicap   LASER 4.7/ ILCA 4 32   Annabel Hems   1208 110.00 1.31.04 26.0

R4 - Harbour Handicap Fleet - 2022-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap   2000 21768   James Nunn Harry Nunn 1114 26.35 0.23.52 1.0
2 Harbour Handicap   Topper 42178   Zinnia Hobley   1365 33.35 0.24.36 2.0
3 Harbour Handicap   2000 21903   Kiki Pattenden Rory & Angus Pattenden 1114 28.06 0.25.13 3.0
4 Harbour Handicap   2000 2585   Jasper Johnson Angus Johnson 1114 28.21 0.25.27 4.0
5 Harbour Handicap   Topper 44508   Leo Marsden   1365 35.02 0.25.40 5.0
6 Harbour Handicap   2000 2998   Harry Turner Lorna Chisanthou 1114 29.12 0.26.13 6.0
7 Harbour Handicap   2000 21376   Joshua Barnes Jenny Barnes 1114 29.40 0.26.38 7.0
8 Harbour Handicap   Topper 36962   Alethea Hobley   1365 36.25 0.26.41 8.0
9 Harbour Handicap   Topper 19244   Zachary Honnor   1365 36.57 0.27.04 9.0
10 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 143930   Jemma Macfadyen   1147 31.28 0.27.26 10.0
11 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 208460   Monty Hinde   1147 31.44 0.27.40 11.0
12 Harbour Handicap   Topper 40848   Francesca Almazán-Borthwick   1365 38.00 0.27.50 12.0
13 Harbour Handicap   Topaz Argo 111   Izzy Weston Holly Smith 1095 31.33 0.28.49 13.0
14 Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 163022   Imogen Johnson   1100 31.43 0.28.50 14.0
15 Harbour Handicap   2000 50   Jemima Child Daisy De Pree 1114 32.19 0.29.01 15.0
16 Harbour Handicap   Laser 3000 3399   Holly Newport Claudia Borthwick 1085 31.32 0.29.04 16.0
17 Harbour Handicap   RS FEVA XL 537   Polly Spink Penelope Medcalf 1244 36.27 0.29.18 17.0
18 Harbour Handicap   Laser 3000 3113   George Macfadyen Tom Birkby 1085 31.56 0.29.26 18.0
19 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 154020   Heather   1147 33.56 0.29.35 19.0
20 Harbour Handicap   2000 2699   Rob Honan Charles Vivian 1114 34.55 0.31.21 20.0
21 Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 197686   John Pearson   1100 35.14 0.32.02 21.0
22 Harbour Handicap   2000 4   Alex Turner Tbc 1114 37.50 0.33.58 22.0
23 Harbour Handicap   LASER 4.7/ ILCA 4 32   Annabel Hems   1208 42.32 0.35.13 23.0

R5 - Harbour Handicap Fleet - 2022-08-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat class Sail Number Club Helm Crew PY Elapsed Corrected Points
1 Harbour Handicap   Topper 44508   Leo Marsden   1365 36.14 0.26.33 1.0
2 Harbour Handicap   2000 21768   James Nunn Harry Nunn 1114 30.03 0.26.58 2.0
3 Harbour Handicap   Topper 19244   Zachary Honnor   1365 37.21 0.27.22 3.0
4 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 143930   Jemma Macfadyen   1147 31.29 0.27.27 4.0
5 Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 163430   George Weston N/A 1100 30.40 0.27.53 5.0
6 Harbour Handicap   2000 2585   Jasper Johnson Angus Johnson 1114 31.06 0.27.55 6.0
7 Harbour Handicap   Topper 36962   Alethea Hobley   1365 38.13 0.28.00 7.0
8 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 183231   Max Hems   1147 32.10 0.28.03 8.0
9 Harbour Handicap   Topper 40848   Francesca Almazán-Borthwick   1365 38.39 0.28.19 9.0
10 Harbour Handicap   Topper 42178   Zinnia Hobley   1365 39.25 0.28.53 10.0
11 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 208460   Monty Hinde   1147 33.38 0.29.19 11.0
12 Harbour Handicap   LASER RADIAL/ ILCA 6 154020   Heather   1147 33.51 0.29.31 12.0
13 Harbour Handicap   2000 21903   Kiki Pattenden Rory & Angus Pattenden 1114 33.10 0.29.46 13.0
14 Harbour Handicap   2000 21376   Joshua Barnes Jenny Barnes 1114 33.19 0.29.54 14.0
15 Harbour Handicap   RS FEVA XL 537   Polly Spink Penelope Medcalf 1244 37.21 0.30.01 15.0
16 Harbour Handicap   2000 2998   Harry Turner Lorna Chisanthou 1114 33.31 0.30.05 16.0
17 Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 163022   Imogen Johnson   1100 33.41 0.30.37 17.0
18 Harbour Handicap   2000 2699   Rob Honan Charles Vivian 1114 34.21 0.30.50 18.0
19 Harbour Handicap   Laser 3000 3113   George Macfadyen Tom Birkby 1085 33.28 0.30.51 19.0
20 Harbour Handicap   LASER 4.7/ ILCA 4 32   Annabel Hems   1208 37.23 0.30.57 20.0
21 Harbour Handicap   Topaz Argo 111   Izzy Weston Holly Smith 1095 34.26 0.31.27 21.0
22 Harbour Handicap   Laser 3000 3399   Holly Newport Claudia Borthwick 1085 34.18 0.31.37 22.0
23 Harbour Handicap   Laser Vago 1688   Amelia Sangster Oscar Sangster 1071 34.50 0.32.31 23.0
24 Harbour Handicap   LASER/ ILCA 7 197686   John Pearson   1100 35.52 0.32.36 24.0
25 Harbour Handicap   2000 50   Jemima Child Daisy De Pree 1114 36.57 0.33.10 25.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
RTDRetired



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com