Brancaster Staithe Sailing Club Sailing Week

Results are provisional as of 7:01 on August 12, 2023

2000 FLEET

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st 2000 2000 21376 Tim Andrews Joshua Barnes 1114 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (4.0) 15.0 9.0
2nd 2000 2000 21553 Andrew Williams Teresa Williams 1114 2.0 1.0 3.0 2.0 (10.0) 6.0 2.0 (9.0) 2.0 3.0 40.0 21.0
3rd 2000 2000 2724 William Knights Ben Knights 1114 3.0 (4.0) 2.0 3.0 (4.0) 2.0 4.0 3.0 4.0 2.0 31.0 23.0
4th 2000 2000 2373 Slug Kemp Bruce Kemp 1114 4.0 (10.0) (5.0) 5.0 2.0 5.0 3.0 4.0 3.0 1.0 42.0 27.0
5th 2000 2000 2859 Chris Harrup Mark Smith 1114 (8.0) 5.0 6.0 4.0 3.0 (9.0) 7.0 5.0 6.0 6.0 59.0 42.0
6th 2000 2000 2345 David Crossman Lorraine McNeil 1114 5.0 8.0 7.0 (12.0) (11.0) 4.0 5.0 1.0 5.0 9.0 67.0 44.0
7th 2000 2000 21412 Simon Spink Flick Sitton 1114 7.0 3.0 8.0 7.0 (12.0) (11.0) 8.0 6.0 7.0 5.0 74.0 51.0
8th 2000 2000 21768 James Nunn Harry Nunn 1114 6.0 9.0 4.0 8.0 5.0 3.0 (14.0 DNSO) (14.0 DNSO) 14.0 DNF 8.0 85.0 57.0
9th 2000 2000 2998 Harry Turner Daisy Godbold 1114 (10.0) 6.0 10.0 6.0 8.0 8.0 6.0 7.0 9.0 (12.0) 82.0 60.0
10th 2000 2000 21445 Pally Marsden Simon Marsden 1114 9.0 7.0 9.0 (14.0 DNF) 6.0 10.0 (12.0 DNF) 8.0 8.0 7.0 90.0 64.0
11th 2000 2000 50 Georgina Child John De Pree 1114 11.0 12.0 12.0 11.0 7.0 (13.0) 9.0 10.0 12.0 (13.0) 110.0 84.0
12th 2000 2000 2928 Sam Kingston Lucy Read 1114 (12.0) 11.0 11.0 9.0 (13.0) 12.0 10.0 11.0 10.0 10.0 109.0 84.0
13th 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1114 13.0 (14.0 DNF) 13.0 10.0 9.0 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 11.0 11.0 116.0 88.0

HAWK FLEET

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st HAWK Hawk20 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 1.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 1.0 (15.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 31.0 12.0
2nd HAWK Hawk20 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 2.0 3.0 1.0 2.0 (8.0) 3.0 1.0 (4.0) 4.0 1.0 29.0 17.0
3rd HAWK Hawk20 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 (7.0) 1.0 3.0 4.0 1.0 2.0 2.0 5.0 2.0 (6.0) 33.0 20.0
4th HAWK Hawk20 316 Clive Odell Jane Odell 1128 5.0 4.0 (6.0) 3.0 (6.0) 4.0 3.0 2.0 5.0 2.0 40.0 28.0
5th HAWK Hawk20 315 David Thompson Clare Thompson 1128 (10.0) 5.0 (10.0) 6.0 2.0 5.0 6.0 3.0 8.0 5.0 60.0 40.0
6th HAWK Hawk20 200 Jonathan Groome Jim Crossman/Sally Groome 1128 3.0 6.0 4.0 (11.0) 9.0 6.0 5.0 (10.0) 3.0 7.0 64.0 43.0
7th HAWK Hawk20 118 Robert Rowley James Blades 1128 (8.0) 7.0 7.0 (8.0) 3.0 8.0 4.0 6.0 6.0 4.0 61.0 45.0
8th HAWK Hawk20 314 Rob Gray Maisie 1128 (14.0 DNF) (12.0 DNS) 8.0 7.0 7.0 7.0 10.0 7.0 7.0 8.0 87.0 61.0
9th HAWK Hawk20 298 Sally Mcirvine Jonny Mcirvine 1128 9.0 8.0 9.0 5.0 5.0 9.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 9.0 9.0 93.0 63.0
10th HAWK Hawk20 307 Nicholas Coy Lizzie Coy 1128 11.0 11.0 (12.0) 9.0 11.0 10.0 8.0 9.0 10.0 (15.0 DNC) 106.0 79.0
11th HAWK Hawk20 209 Alice Vaughan-Jones Daniel Loose 1128 4.0 12.0 DNS 5.0 (15.0 DNC) 10.0 (15.0 DNC) 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 113.0 83.0
12th HAWK Hawk20 77 Robert Boyce Henry Head 1128 (14.0 DNF) 10.0 (13.0) 10.0 12.0 11.0 11.0 11.0 11.0 11.0 DNF 114.0 87.0
13th HAWK Hawk20 226 Charles Williams Jane Williams 1128 6.0 9.0 11.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 9.0 8.0 15.0 DNC 15.0 DNC 118.0 88.0
14th HAWK Hawk20 212 John Ellison Gill Ellison 1128 (15.0 DNC) 12.0 DNS (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 147.0 117.0

LASER FLEET

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st LASER ILCA7/LASER 156264 Alec Deakin   1101 1.0 (4.0) 1.0 4.0 1.0 (10.0) 4.0 1.0 1.0 3.0 30.0 16.0
2nd LASER ILCA7/LASER 211137 Adam Anthony   1101 4.0 (6.0) (5.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 2.0 4.0 1.0 28.0 17.0
3rd LASER ILCA7/LASER 174547 Ashley Deakin   1101 (13.0 DNF) 3.0 3.0 1.0 10.0 8.0 3.0 3.0 2.0 (13.0 DNF) 59.0 33.0
4th LASER ILCA7/LASER 218693 William Ellison   1101 3.0 1.0 4.0 3.0 (9.0) 5.0 (9.0) 8.0 8.0 2.0 52.0 34.0
5th LASER ILCA7/LASER 218902 Sam Neal   1101 (9.0) 5.0 (8.0) 8.0 5.0 3.0 5.0 5.0 3.0 4.0 55.0 38.0
6th LASER ILCA7/LASER 216564 Andrew Bassett   1101 6.0 8.5 2.0 5.0 6.0 (14.0) 2.0 4.0 (9.0) 9.0 65.5 42.5
7th LASER ILCA7/LASER 156210 Nigel Courtis   1101 5.0 (8.5) (9.0) 6.0 4.0 4.0 8.0 7.0 5.0 5.0 61.5 44.0
8th LASER ILCA7/LASER 182271 Hugh Jones   1101 7.0 2.0 6.0 7.0 8.0 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 6.0 81.0 49.0
9th LASER ILCA7/LASER 218421 Brian Lambert   1101 2.0 10.0 7.0 (11.0) (12.0) 2.0 7.0 9.0 10.0 7.0 77.0 54.0
10th LASER ILCA7/LASER 201357 Fred Owen   1101 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 10.0 9.0 3.0 6.0 6.0 6.0 7.0 8.0 87.0 55.0
11th LASER ILCA7/LASER 184213 Douglas Parker   1101 10.0 (13.0 DNF) (13.0) 13.0 13.0 11.0 10.0 11.0 13.0 10.0 117.0 91.0
12th LASER ILCA7/LASER 192527 Tim Holmes   1101 11.0 11.0 (14.0) 12.0 (14.0) 13.0 11.0 10.0 12.0 11.0 119.0 91.0
13th LASER ILCA7/LASER 163367 Will Duncan   1101 8.0 7.0 11.0 15.0 DNF 11.0 12.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 128.0 96.0
14th LASER ILCA7/LASER 186400 India Deakin   1101 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 12.0 10.0 7.0 9.0 16.0 DNC 16.0 DNC 11.0 16.0 DNC 129.0 97.0
15th LASER ILCA7/LASER 200659 Colin Hargreaves   1101 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 160.0 128.0

SENIOR HANDICAP FLEET

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st SENIOR HANDICAP HADRON H2 159 Josh Hamer   1038 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 2.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 37.0 13.0
2nd SENIOR HANDICAP LASER STRATOS 764 Stephen Wightman Edward Wightman 1103 4.0 2.0 1.0 (10.0 DNF) (5.0) 3.0 1.0 1.0 1.0 2.0 30.0 15.0
3rd SENIOR HANDICAP WAYFARER 10918 Patrick Neal Dorothy Neal 1105 (7.0) (4.0) 4.0 3.0 2.0 2.0 3.0 2.0 2.0 3.0 32.0 21.0
4th SENIOR HANDICAP FIREBALL 14370 Edward Medcalf Philip Weston 952 5.0 (8.0) (7.0) 2.0 7.0 5.0 6.0 6.0 3.0 1.0 50.0 35.0
5th SENIOR HANDICAP WAYFARER 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1105 3.0 5.0 8.0 4.5 3.0 4.0 4.0 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 59.5 35.5
6th SENIOR HANDICAP RS 400 747 Matthew Godbold Richard Turner 940 (6.0) (7.0) 5.0 4.5 6.0 6.0 5.0 5.0 6.0 DNF 5.0 55.5 42.5
7th SENIOR HANDICAP 3000 3196 Annalisa Dovey Annalisa Dovey 1085 (12.0 DNF) 11.0 10.0 7.0 8.0 7.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 4.0 87.0 63.0
8th SENIOR HANDICAP WANDERER 1827 Jeremy Cave Angus/Isobel Cave 1193 9.0 6.0 9.0 6.0 4.0 (12.0 DNC) 7.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 89.0 65.0
9th SENIOR HANDICAP WAYFARER 10201 Andrew Keeling Claire Harrold 1105 2.0 3.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 91.0 67.0
10th SENIOR HANDICAP RS 500 530 James Johnson Alexander Johnson 966 8.0 9.0 6.0 8.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 103.0 79.0
11th SENIOR HANDICAP RS 100 403 Marcus Flint   1002 10.0 10.0 (12.0 DNF) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 116.0 92.0

R1 - 2000 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 21376 Tim Andrews Joshua Barnes 1114 37.23 0.33.33 1.0
2 2000 2000 21553 Andrew Williams Teresa Williams 1114 38.09 0.34.15 2.0
3 2000 2000 2724 William Knights Ben Knights 1114 38.25 0.34.29 3.0
4 2000 2000 2373 Slug Kemp Bruce Kemp 1114 38.50 0.34.52 4.0
5 2000 2000 2345 David Crossman Lorraine McNeil 1114 39.01 0.35.01 5.0
6 2000 2000 21768 James Nunn Harry Nunn 1114 39.38 0.35.35 6.0
7 2000 2000 21412 Simon Spink Flick Sitton 1114 39.42 0.35.38 7.0
8 2000 2000 2859 Chris Harrup Mark Smith 1114 40.12 0.36.05 8.0
9 2000 2000 21445 Pally Marsden Simon Marsden 1114 40.44 0.36.34 9.0
10 2000 2000 2998 Harry Turner Daisy Godbold 1114 42.26 0.38.05 10.0
11 2000 2000 50 Georgina Child John De Pree 1114 46.21 0.41.36 11.0
12 2000 2000 2928 Sam Kingston Lucy Read 1114 47.11 0.42.21 12.0
13 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1114 48.34 0.43.36 13.0

R2 - 2000 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 21553 Andrew Williams Teresa Williams 1114 29.49 0.26.46 1.0
2 2000 2000 21376 Tim Andrews Joshua Barnes 1114 29.54 0.26.50 2.0
3 2000 2000 21412 Simon Spink Flick Sitton 1114 30.47 0.27.38 3.0
4 2000 2000 2724 William Knights Ben Knights 1114 30.50 0.27.41 4.0
5 2000 2000 2859 Chris Harrup Mark Smith 1114 31.03 0.27.52 5.0
6 2000 2000 2998 Harry Turner Daisy Godbold 1114 31.17 0.28.05 6.0
7 2000 2000 21445 Pally Marsden Simon Marsden 1114 31.24 0.28.11 7.0
8 2000 2000 2345 David Crossman Lorraine McNeil 1114 31.28 0.28.15 8.0
9 2000 2000 21768 James Nunn Harry Nunn 1114 31.59 0.28.43 9.0
10 2000 2000 2373 Slug Kemp Bruce Kemp 1114 32.02 0.28.45 10.0
11 2000 2000 2928 Sam Kingston Lucy Read 1114 32.47 0.29.26 11.0
12 2000 2000 50 Georgina Child John De Pree 1114 32.53 0.29.31 12.0
13 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1114 DNF   14.0

R3 - 2000 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 21376 Tim Andrews Joshua Barnes 1114 35.14 0.31.38 1.0
2 2000 2000 2724 William Knights Ben Knights 1114 35.57 0.32.16 2.0
3 2000 2000 21553 Andrew Williams Teresa Williams 1114 36.41 0.32.56 3.0
4 2000 2000 21768 James Nunn Harry Nunn 1114 37.20 0.33.31 4.0
5 2000 2000 2373 Slug Kemp Bruce Kemp 1114 37.27 0.33.37 5.0
6 2000 2000 2859 Chris Harrup Mark Smith 1114 37.40 0.33.49 6.0
7 2000 2000 2345 David Crossman Lorraine McNeil 1114 37.45 0.33.53 7.0
8 2000 2000 21412 Simon Spink Flick Sitton 1114 38.00 0.34.07 8.0
9 2000 2000 21445 Pally Marsden Simon Marsden 1114 39.07 0.35.07 9.0
10 2000 2000 2998 Harry Turner Daisy Godbold 1114 39.18 0.35.17 10.0
11 2000 2000 2928 Sam Kingston Lucy Read 1114 39.50 0.35.45 11.0
12 2000 2000 50 Georgina Child John De Pree 1114 40.12 0.36.05 12.0
13 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1114 44.15 0.39.43 13.0

R4 - 2000 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 21376 Tim Andrews Joshua Barnes 1114 36.44 0.32.58 1.0
2 2000 2000 21553 Andrew Williams Teresa Williams 1114 36.50 0.33.04 2.0
3 2000 2000 2724 William Knights Ben Knights 1114 37.26 0.33.36 3.0
4 2000 2000 2859 Chris Harrup Mark Smith 1114 37.35 0.33.44 4.0
5 2000 2000 2373 Slug Kemp Bruce Kemp 1114 38.39 0.34.42 5.0
6 2000 2000 2998 Harry Turner Daisy Godbold 1114 39.33 0.35.30 6.0
7 2000 2000 21412 Simon Spink Flick Sitton 1114 40.19 0.36.11 7.0
8 2000 2000 21768 James Nunn Harry Nunn 1114 41.18 0.37.04 8.0
9 2000 2000 2928 Sam Kingston Lucy Read 1114 41.55 0.37.38 9.0
10 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1114 43.37 0.39.09 10.0
11 2000 2000 50 Georgina Child John De Pree 1114 45.04 0.40.27 11.0
12 2000 2000 2345 David Crossman Lorraine McNeil 1114 49.58 0.44.51 12.0
13 2000 2000 21445 Pally Marsden Simon Marsden 1114 DNF   14.0

R5 - 2000 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 21376 Tim Andrews Joshua Barnes 1114 39.50 0.35.45 1.0
2 2000 2000 2373 Slug Kemp Bruce Kemp 1114 40.07 0.36.01 2.0
3 2000 2000 2859 Chris Harrup Mark Smith 1114 41.17 0.37.04 3.0
4 2000 2000 2724 William Knights Ben Knights 1114 41.49 0.37.32 4.0
5 2000 2000 21768 James Nunn Harry Nunn 1114 42.23 0.38.03 5.0
6 2000 2000 21445 Pally Marsden Simon Marsden 1114 42.39 0.38.17 6.0
7 2000 2000 50 Georgina Child John De Pree 1114 42.56 0.38.32 7.0
8 2000 2000 2998 Harry Turner Daisy Godbold 1114 44.39 0.40.05 8.0
9 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1114 44.52 0.40.17 9.0
10 2000 2000 21553 Andrew Williams Teresa Williams 1114 45.19 0.40.41 10.0
11 2000 2000 2345 David Crossman Lorraine McNeil 1114 46.51 0.42.03 11.0
12 2000 2000 21412 Simon Spink Flick Sitton 1114 46.53 0.42.05 12.0
13 2000 2000 2928 Sam Kingston Lucy Read 1114 50.50 0.45.38 13.0

R6 - 2000 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 21376 Tim Andrews Joshua Barnes 1114 35.23 0.31.46 1.0
2 2000 2000 2724 William Knights Ben Knights 1114 35.31 0.31.53 2.0
3 2000 2000 21768 James Nunn Harry Nunn 1114 35.53 0.32.13 3.0
4 2000 2000 2345 David Crossman Lorraine McNeil 1114 36.44 0.32.58 4.0
5 2000 2000 2373 Slug Kemp Bruce Kemp 1114 37.18 0.33.29 5.0
6 2000 2000 21553 Andrew Williams Teresa Williams 1114 38.41 0.34.43 6.0
7 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1114 39.37 0.35.34 7.0
8 2000 2000 2998 Harry Turner Daisy Godbold 1114 39.56 0.35.51 8.0
9 2000 2000 2859 Chris Harrup Mark Smith 1114 41.48 0.37.31 9.0
10 2000 2000 21445 Pally Marsden Simon Marsden 1114 41.58 0.37.40 10.0
11 2000 2000 21412 Simon Spink Flick Sitton 1114 43.00 0.38.36 11.0
12 2000 2000 2928 Sam Kingston Lucy Read 1114 43.08 0.38.43 12.0
13 2000 2000 50 Georgina Child John De Pree 1114 44.34 0.40.00 13.0

R7 - 2000 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 21376 Tim Andrews Joshua Barnes 1114 28.50 0.25.53 1.0
2 2000 2000 21553 Andrew Williams Teresa Williams 1114 29.03 0.26.05 2.0
3 2000 2000 2373 Slug Kemp Bruce Kemp 1114 29.58 0.26.54 3.0
4 2000 2000 2724 William Knights Ben Knights 1114 30.18 0.27.12 4.0
5 2000 2000 2345 David Crossman Lorraine McNeil 1114 30.24 0.27.17 5.0
6 2000 2000 2998 Harry Turner Daisy Godbold 1114 30.49 0.27.40 6.0
7 2000 2000 2859 Chris Harrup Mark Smith 1114 31.40 0.28.26 7.0
8 2000 2000 21412 Simon Spink Flick Sitton 1114 31.48 0.28.33 8.0
9 2000 2000 50 Georgina Child John De Pree 1114 32.08 0.28.51 9.0
10 2000 2000 2928 Sam Kingston Lucy Read 1114 39.07 0.35.07 10.0
11 2000 2000 21445 Pally Marsden Simon Marsden 1114 DNF   12.0
12 2000 2000 21768 James Nunn Harry Nunn 1114 DNSO   14.0

R8 - 2000 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 2345 David Crossman Lorraine McNeil 1114 47.53 0.42.59 1.0
2 2000 2000 21376 Tim Andrews Joshua Barnes 1114 48.03 0.43.08 2.0
3 2000 2000 2724 William Knights Ben Knights 1114 48.30 0.43.32 3.0
4 2000 2000 2373 Slug Kemp Bruce Kemp 1114 48.53 0.43.53 4.0
5 2000 2000 2859 Chris Harrup Mark Smith 1114 49.12 0.44.10 5.0
6 2000 2000 21412 Simon Spink Flick Sitton 1114 49.43 0.44.38 6.0
7 2000 2000 2998 Harry Turner Daisy Godbold 1114 50.09 0.45.01 7.0
8 2000 2000 21445 Pally Marsden Simon Marsden 1114 50.16 0.45.07 8.0
9 2000 2000 21553 Andrew Williams Teresa Williams 1114 50.21 0.45.12 9.0
10 2000 2000 50 Georgina Child John De Pree 1114 50.58 0.45.45 10.0
11 2000 2000 2928 Sam Kingston Lucy Read 1114 52.39 0.47.16 11.0
12 2000 2000 21768 James Nunn Harry Nunn 1114 DNSO   14.0

R9 - 2000 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 21376 Tim Andrews Joshua Barnes 1114 23.18 0.20.55 1.0
2 2000 2000 21553 Andrew Williams Teresa Williams 1114 23.24 0.21.00 2.0
3 2000 2000 2373 Slug Kemp Bruce Kemp 1114 23.31 0.21.07 3.0
4 2000 2000 2724 William Knights Ben Knights 1114 23.38 0.21.13 4.0
5 2000 2000 2345 David Crossman Lorraine McNeil 1114 25.17 0.22.42 5.0
6 2000 2000 2859 Chris Harrup Mark Smith 1114 25.38 0.23.01 6.0
7 2000 2000 21412 Simon Spink Flick Sitton 1114 25.47 0.23.09 7.0
8 2000 2000 21445 Pally Marsden Simon Marsden 1114 26.17 0.23.36 8.0
9 2000 2000 2998 Harry Turner Daisy Godbold 1114 27.33 0.24.44 9.0
10 2000 2000 2928 Sam Kingston Lucy Read 1114 28.00 0.25.08 10.0
11 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1114 32.18 0.29.00 11.0
12 2000 2000 50 Georgina Child John De Pree 1114 33.08 0.29.45 12.0
13 2000 2000 21768 James Nunn Harry Nunn 1114 DNF   14.0

R10 - 2000 FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 2000 2000 2373 Slug Kemp Bruce Kemp 1114 27.45 0.24.55 1.0
2 2000 2000 2724 William Knights Ben Knights 1114 28.14 0.25.21 2.0
3 2000 2000 21553 Andrew Williams Teresa Williams 1114 28.24 0.25.30 3.0
4 2000 2000 21376 Tim Andrews Joshua Barnes 1114 28.28 0.25.33 4.0
5 2000 2000 21412 Simon Spink Flick Sitton 1114 29.33 0.26.32 5.0
6 2000 2000 2859 Chris Harrup Mark Smith 1114 29.44 0.26.41 6.0
7 2000 2000 21445 Pally Marsden Simon Marsden 1114 30.13 0.27.07 7.0
8 2000 2000 21768 James Nunn Harry Nunn 1114 31.26 0.28.13 8.0
9 2000 2000 2345 David Crossman Lorraine McNeil 1114 32.07 0.28.50 9.0
10 2000 2000 2928 Sam Kingston Lucy Read 1114 32.30 0.29.10 10.0
11 2000 2000 21884 Ted Atkinson Jason Hyatt 1114 32.31 0.29.11 11.0
12 2000 2000 2998 Harry Turner Daisy Godbold 1114 34.17 0.30.46 12.0
13 2000 2000 50 Georgina Child John De Pree 1114 35.18 0.31.41 13.0

R1 - HAWK FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HAWK Hawk20 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 37.44 0.33.27 1.0
2 HAWK Hawk20 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 38.31 0.34.09 2.0
3 HAWK Hawk20 200 Jonathan Groome Jim Crossman/Sally Groome 1128 39.10 0.34.43 3.0
4 HAWK Hawk20 209 Alice Vaughan-Jones Daniel Loose 1128 41.19 0.36.38 4.0
5 HAWK Hawk20 316 Clive Odell Jane Odell 1128 41.35 0.36.52 5.0
6 HAWK Hawk20 226 Charles Williams Jane Williams 1128 42.49 0.37.57 6.0
7 HAWK Hawk20 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 43.05 0.38.12 7.0
8 HAWK Hawk20 118 Robert Rowley James Blades 1128 44.19 0.39.17 8.0
9 HAWK Hawk20 298 Sally Mcirvine Jonny Mcirvine 1128 45.19 0.40.10 9.0
10 HAWK Hawk20 315 David Thompson Clare Thompson 1128 46.19 0.41.04 10.0
11 HAWK Hawk20 307 Nicholas Coy Lizzie Coy 1128 49.19 0.43.43 11.0
12 HAWK Hawk20 314 Rob Gray Maisie 1128 DNF   14.0
12 HAWK Hawk20 77 Robert Boyce Henry Head 1128 DNF   14.0

R2 - HAWK FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HAWK Hawk20 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 24.20 0.21.34 1.0
2 HAWK Hawk20 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 24.43 0.21.55 2.0
3 HAWK Hawk20 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 25.10 0.22.19 3.0
4 HAWK Hawk20 316 Clive Odell Jane Odell 1128 25.30 0.22.36 4.0
5 HAWK Hawk20 315 David Thompson Clare Thompson 1128 25.32 0.22.38 5.0
6 HAWK Hawk20 200 Jonathan Groome Jim Crossman/Sally Groome 1128 25.35 0.22.41 6.0
7 HAWK Hawk20 118 Robert Rowley James Blades 1128 25.37 0.22.43 7.0
8 HAWK Hawk20 298 Sally Mcirvine Jonny Mcirvine 1128 25.45 0.22.50 8.0
9 HAWK Hawk20 226 Charles Williams Jane Williams 1128 27.11 0.24.06 9.0
10 HAWK Hawk20 77 Robert Boyce Henry Head 1128 28.39 0.25.24 10.0
11 HAWK Hawk20 307 Nicholas Coy Lizzie Coy 1128 38.52 0.34.27 11.0
12 HAWK Hawk20 314 Rob Gray Maisie 1128 DNS   12.0
12 HAWK Hawk20 209 Alice Vaughan-Jones Daniel Loose 1128 DNS   12.0
12 HAWK Hawk20 212 John Ellison Gill Ellison 1128 DNS   12.0

R3 - HAWK FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HAWK Hawk20 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 39.04 0.34.38 1.0
2 HAWK Hawk20 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 39.25 0.34.57 2.0
3 HAWK Hawk20 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 39.55 0.35.23 3.0
4 HAWK Hawk20 200 Jonathan Groome Jim Crossman/Sally Groome 1128 40.04 0.35.31 4.0
5 HAWK Hawk20 209 Alice Vaughan-Jones Daniel Loose 1128 40.15 0.35.41 5.0
6 HAWK Hawk20 316 Clive Odell Jane Odell 1128 41.07 0.36.27 6.0
7 HAWK Hawk20 118 Robert Rowley James Blades 1128 41.15 0.36.34 7.0
8 HAWK Hawk20 314 Rob Gray Maisie 1128 42.00 0.37.14 8.0
9 HAWK Hawk20 298 Sally Mcirvine Jonny Mcirvine 1128 42.10 0.37.23 9.0
10 HAWK Hawk20 315 David Thompson Clare Thompson 1128 42.24 0.37.35 10.0
11 HAWK Hawk20 226 Charles Williams Jane Williams 1128 43.23 0.38.28 11.0
12 HAWK Hawk20 307 Nicholas Coy Lizzie Coy 1128 44.00 0.39.00 12.0
13 HAWK Hawk20 77 Robert Boyce Henry Head 1128 46.00 0.40.47 13.0

R4 - HAWK FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HAWK Hawk20 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 40.29 0.35.53 1.0
2 HAWK Hawk20 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 41.20 0.36.39 2.0
3 HAWK Hawk20 316 Clive Odell Jane Odell 1128 41.42 0.36.58 3.0
4 HAWK Hawk20 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 41.43 0.36.59 4.0
5 HAWK Hawk20 298 Sally Mcirvine Jonny Mcirvine 1128 42.31 0.37.42 5.0
6 HAWK Hawk20 315 David Thompson Clare Thompson 1128 43.24 0.38.29 6.0
7 HAWK Hawk20 314 Rob Gray Maisie 1128 43.55 0.38.56 7.0
8 HAWK Hawk20 118 Robert Rowley James Blades 1128 45.15 0.40.07 8.0
9 HAWK Hawk20 307 Nicholas Coy Lizzie Coy 1128 46.15 0.41.00 9.0
10 HAWK Hawk20 77 Robert Boyce Henry Head 1128 49.50 0.44.11 10.0
11 HAWK Hawk20 200 Jonathan Groome Jim Crossman/Sally Groome 1128 45..25 1.15.53.59 11.0

R5 - HAWK FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HAWK Hawk20 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 43.11 0.38.17 1.0
2 HAWK Hawk20 315 David Thompson Clare Thompson 1128 43.18 0.38.23 2.0
3 HAWK Hawk20 118 Robert Rowley James Blades 1128 43.37 0.38.40 3.0
4 HAWK Hawk20 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 43.42 0.38.44 4.0
5 HAWK Hawk20 298 Sally Mcirvine Jonny Mcirvine 1128 45.09 0.40.02 5.0
6 HAWK Hawk20 316 Clive Odell Jane Odell 1128 45.52 0.40.40 6.0
7 HAWK Hawk20 314 Rob Gray Maisie 1128 46.15 0.41.00 7.0
8 HAWK Hawk20 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 46.30 0.41.13 8.0
9 HAWK Hawk20 200 Jonathan Groome Jim Crossman/Sally Groome 1128 47.03 0.41.43 9.0
10 HAWK Hawk20 209 Alice Vaughan-Jones Daniel Loose 1128 47.10 0.41.49 10.0
11 HAWK Hawk20 307 Nicholas Coy Lizzie Coy 1128 48.01 0.42.34 11.0
12 HAWK Hawk20 77 Robert Boyce Henry Head 1128 49.01 0.43.27 12.0

R6 - HAWK FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HAWK Hawk20 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 35.30 0.31.28 1.0
2 HAWK Hawk20 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 36.04 0.31.58 2.0
3 HAWK Hawk20 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 36.14 0.32.07 3.0
4 HAWK Hawk20 316 Clive Odell Jane Odell 1128 36.19 0.32.12 4.0
5 HAWK Hawk20 315 David Thompson Clare Thompson 1128 37.24 0.33.09 5.0
6 HAWK Hawk20 200 Jonathan Groome Jim Crossman/Sally Groome 1128 37.31 0.33.16 6.0
7 HAWK Hawk20 314 Rob Gray Maisie 1128 39.12 0.34.45 7.0
8 HAWK Hawk20 118 Robert Rowley James Blades 1128 40.15 0.35.41 8.0
9 HAWK Hawk20 298 Sally Mcirvine Jonny Mcirvine 1128 40.36 0.36.00 9.0
10 HAWK Hawk20 307 Nicholas Coy Lizzie Coy 1128 41.29 0.36.47 10.0
11 HAWK Hawk20 77 Robert Boyce Henry Head 1128 42.12 0.37.25 11.0

R7 - HAWK FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HAWK Hawk20 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 31.38 0.28.03 1.0
2 HAWK Hawk20 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 32.31 0.28.50 2.0
3 HAWK Hawk20 316 Clive Odell Jane Odell 1128 32.39 0.28.57 3.0
4 HAWK Hawk20 118 Robert Rowley James Blades 1128 33.10 0.29.24 4.0
5 HAWK Hawk20 200 Jonathan Groome Jim Crossman/Sally Groome 1128 34.06 0.30.14 5.0
6 HAWK Hawk20 315 David Thompson Clare Thompson 1128 34.13 0.30.20 6.0
7 HAWK Hawk20 209 Alice Vaughan-Jones Daniel Loose 1128 34.40 0.30.44 7.0
8 HAWK Hawk20 307 Nicholas Coy Lizzie Coy 1128 34.48 0.30.51 8.0
9 HAWK Hawk20 226 Charles Williams Jane Williams 1128 34.54 0.30.56 9.0
10 HAWK Hawk20 314 Rob Gray Maisie 1128 35.39 0.31.36 10.0
11 HAWK Hawk20 77 Robert Boyce Henry Head 1128 35.50 0.31.46 11.0

R8 - HAWK FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HAWK Hawk20 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 50.13 0.44.31 1.0
2 HAWK Hawk20 316 Clive Odell Jane Odell 1128 52.08 0.46.13 2.0
3 HAWK Hawk20 315 David Thompson Clare Thompson 1128 52.15 0.46.19 3.0
4 HAWK Hawk20 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 52.59 0.46.58 4.0
5 HAWK Hawk20 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 53.30 0.47.26 5.0
6 HAWK Hawk20 118 Robert Rowley James Blades 1128 55.15 0.48.59 6.0
7 HAWK Hawk20 314 Rob Gray Maisie 1128 56.40 0.50.14 7.0
8 HAWK Hawk20 226 Charles Williams Jane Williams 1128 57.37 0.51.05 8.0
9 HAWK Hawk20 307 Nicholas Coy Lizzie Coy 1128 57.50 0.51.16 9.0
10 HAWK Hawk20 200 Jonathan Groome Jim Crossman/Sally Groome 1128 61.45 0.54.45 10.0
11 HAWK Hawk20 77 Robert Boyce Henry Head 1128 62.17 0.55.13 11.0

R9 - HAWK FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HAWK Hawk20 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 27.30 0.24.23 1.0
2 HAWK Hawk20 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 28.06 0.24.55 2.0
3 HAWK Hawk20 200 Jonathan Groome Jim Crossman/Sally Groome 1128 28.10 0.24.58 3.0
4 HAWK Hawk20 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 28.22 0.25.09 4.0
5 HAWK Hawk20 316 Clive Odell Jane Odell 1128 28.55 0.25.38 5.0
6 HAWK Hawk20 118 Robert Rowley James Blades 1128 29.37 0.26.15 6.0
7 HAWK Hawk20 314 Rob Gray Maisie 1128 30.24 0.26.57 7.0
8 HAWK Hawk20 315 David Thompson Clare Thompson 1128 30.56 0.27.25 8.0
9 HAWK Hawk20 298 Sally Mcirvine Jonny Mcirvine 1128 31.36 0.28.01 9.0
10 HAWK Hawk20 307 Nicholas Coy Lizzie Coy 1128 33.00 0.29.15 10.0
11 HAWK Hawk20 77 Robert Boyce Henry Head 1128 33.08 0.29.22 11.0

R10 - HAWK FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 HAWK Hawk20 225 Malcolm Collins Catherine Tyler 1128 33.53 0.30.02 1.0
2 HAWK Hawk20 316 Clive Odell Jane Odell 1128 34.53 0.30.55 2.0
3 HAWK Hawk20 205 Paddy Spink Sue Spink 1128 35.07 0.31.08 3.0
4 HAWK Hawk20 118 Robert Rowley James Blades 1128 35.23 0.31.22 4.0
5 HAWK Hawk20 315 David Thompson Clare Thompson 1128 35.36 0.31.34 5.0
6 HAWK Hawk20 285 Chris Spink Adrian Christmas 1128 36.05 0.31.59 6.0
7 HAWK Hawk20 200 Jonathan Groome Jim Crossman/Sally Groome 1128 36.15 0.32.08 7.0
8 HAWK Hawk20 314 Rob Gray Maisie 1128 36.21 0.32.14 8.0
9 HAWK Hawk20 298 Sally Mcirvine Jonny Mcirvine 1128 37.16 0.33.02 9.0
10 HAWK Hawk20 77 Robert Boyce Henry Head 1128 DNF   11.0

R1 - LASER FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER ILCA7/LASER 156264 Alec Deakin   1101 34.10 0.31.02 1.0
2 LASER ILCA7/LASER 218421 Brian Lambert   1101 35.37 0.32.21 2.0
3 LASER ILCA7/LASER 218693 William Ellison   1101 36.09 0.32.50 3.0
4 LASER ILCA7/LASER 211137 Adam Anthony   1101 38.01 0.34.32 4.0
5 LASER ILCA7/LASER 156210 Nigel Courtis   1101 38.04 0.34.34 5.0
6 LASER ILCA7/LASER 216564 Andrew Bassett   1101 38.08 0.34.38 6.0
7 LASER ILCA7/LASER 182271 Hugh Jones   1101 39.03 0.35.28 7.0
8 LASER ILCA7/LASER 163367 Will Duncan   1101 40.07 0.36.26 8.0
9 LASER ILCA7/LASER 218902 Sam Neal   1101 40.59 0.37.13 9.0
10 LASER ILCA7/LASER 184213 Douglas Parker   1101 46.10 0.41.56 10.0
11 LASER ILCA7/LASER 192527 Tim Holmes   1101 49.49 0.45.15 11.0
12 LASER ILCA7/LASER 174547 Ashley Deakin   1101 DNF   13.0

R2 - LASER FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER ILCA7/LASER 218693 William Ellison   1101 23.04 0.20.57 1.0
2 LASER ILCA7/LASER 182271 Hugh Jones   1101 23.10 0.21.02 2.0
3 LASER ILCA7/LASER 174547 Ashley Deakin   1101 23.12 0.21.04 3.0
4 LASER ILCA7/LASER 156264 Alec Deakin   1101 23.14 0.21.06 4.0
5 LASER ILCA7/LASER 218902 Sam Neal   1101 23.18 0.21.10 5.0
6 LASER ILCA7/LASER 211137 Adam Anthony   1101 23.20 0.21.12 6.0
7 LASER ILCA7/LASER 163367 Will Duncan   1101 23.24 0.21.15 7.0
8 LASER ILCA7/LASER 216564 Andrew Bassett   1101 23.29 0.21.20 8.5
8 LASER ILCA7/LASER 156210 Nigel Courtis   1101 23.29 0.21.20 8.5
10 LASER ILCA7/LASER 218421 Brian Lambert   1101 23.35 0.21.25 10.0
11 LASER ILCA7/LASER 192527 Tim Holmes   1101 27.35 0.25.03 11.0
12 LASER ILCA7/LASER 184213 Douglas Parker   1101 DNF   13.0

R3 - LASER FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER ILCA7/LASER 156264 Alec Deakin   1101 34.19 0.31.10 1.0
2 LASER ILCA7/LASER 216564 Andrew Bassett   1101 34.59 0.31.46 2.0
3 LASER ILCA7/LASER 174547 Ashley Deakin   1101 35.36 0.32.20 3.0
4 LASER ILCA7/LASER 218693 William Ellison   1101 36.10 0.32.51 4.0
5 LASER ILCA7/LASER 211137 Adam Anthony   1101 36.11 0.32.52 5.0
6 LASER ILCA7/LASER 182271 Hugh Jones   1101 37.05 0.33.41 6.0
7 LASER ILCA7/LASER 218421 Brian Lambert   1101 37.14 0.33.49 7.0
8 LASER ILCA7/LASER 218902 Sam Neal   1101 37.53 0.34.24 8.0
9 LASER ILCA7/LASER 156210 Nigel Courtis   1101 38.01 0.34.32 9.0
10 LASER ILCA7/LASER 201357 Fred Owen   1101 38.09 0.34.39 10.0
11 LASER ILCA7/LASER 163367 Will Duncan   1101 39.39 0.36.01 11.0
12 LASER ILCA7/LASER 186400 India Deakin   1101 42.49 0.38.53 12.0
13 LASER ILCA7/LASER 184213 Douglas Parker   1101 47.54 0.43.30 13.0
14 LASER ILCA7/LASER 192527 Tim Holmes   1101 47.57 0.43.33 14.0

R4 - LASER FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER ILCA7/LASER 174547 Ashley Deakin   1101 37.38 0.34.11 1.0
2 LASER ILCA7/LASER 211137 Adam Anthony   1101 37.46 0.34.18 2.0
3 LASER ILCA7/LASER 218693 William Ellison   1101 38.05 0.34.35 3.0
4 LASER ILCA7/LASER 156264 Alec Deakin   1101 38.40 0.35.07 4.0
5 LASER ILCA7/LASER 216564 Andrew Bassett   1101 38.50 0.35.16 5.0
6 LASER ILCA7/LASER 156210 Nigel Courtis   1101 40.12 0.36.31 6.0
7 LASER ILCA7/LASER 182271 Hugh Jones   1101 40.19 0.36.37 7.0
8 LASER ILCA7/LASER 218902 Sam Neal   1101 41.00 0.37.14 8.0
9 LASER ILCA7/LASER 201357 Fred Owen   1101 41.59 0.38.08 9.0
10 LASER ILCA7/LASER 186400 India Deakin   1101 43.39 0.39.39 10.0
11 LASER ILCA7/LASER 218421 Brian Lambert   1101 44.00 0.39.58 11.0
12 LASER ILCA7/LASER 192527 Tim Holmes   1101 44.10 0.40.07 12.0
13 LASER ILCA7/LASER 184213 Douglas Parker   1101 52.49 0.47.58 13.0
14 LASER ILCA7/LASER 163367 Will Duncan   1101 DNF   15.0

R5 - LASER FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER ILCA7/LASER 156264 Alec Deakin   1101 40.32 0.36.49 1.0
2 LASER ILCA7/LASER 211137 Adam Anthony   1101 40.42 0.36.58 2.0
3 LASER ILCA7/LASER 201357 Fred Owen   1101 40.56 0.37.11 3.0
4 LASER ILCA7/LASER 156210 Nigel Courtis   1101 41.00 0.37.14 4.0
5 LASER ILCA7/LASER 218902 Sam Neal   1101 41.07 0.37.21 5.0
6 LASER ILCA7/LASER 216564 Andrew Bassett   1101 41.43 0.37.53 6.0
7 LASER ILCA7/LASER 186400 India Deakin   1101 41.50 0.38.00 7.0
8 LASER ILCA7/LASER 182271 Hugh Jones   1101 42.42 0.38.47 8.0
9 LASER ILCA7/LASER 218693 William Ellison   1101 42.47 0.38.52 9.0
10 LASER ILCA7/LASER 174547 Ashley Deakin   1101 43.25 0.39.26 10.0
11 LASER ILCA7/LASER 163367 Will Duncan   1101 43.45 0.39.44 11.0
12 LASER ILCA7/LASER 218421 Brian Lambert   1101 43.57 0.39.55 12.0
13 LASER ILCA7/LASER 184213 Douglas Parker   1101 51.30 0.46.47 13.0
14 LASER ILCA7/LASER 192527 Tim Holmes   1101 51.54 0.47.08 14.0

R6 - LASER FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER ILCA7/LASER 211137 Adam Anthony   1101 35.43 0.32.26 1.0
2 LASER ILCA7/LASER 218421 Brian Lambert   1101 35.56 0.32.38 2.0
3 LASER ILCA7/LASER 218902 Sam Neal   1101 36.07 0.32.48 3.0
4 LASER ILCA7/LASER 156210 Nigel Courtis   1101 36.12 0.32.53 4.0
5 LASER ILCA7/LASER 218693 William Ellison   1101 36.15 0.32.55 5.0
6 LASER ILCA7/LASER 201357 Fred Owen   1101 38.44 0.35.11 6.0
7 LASER ILCA7/LASER 182271 Hugh Jones   1101 39.15 0.35.39 7.0
8 LASER ILCA7/LASER 174547 Ashley Deakin   1101 39.52 0.36.13 8.0
9 LASER ILCA7/LASER 186400 India Deakin   1101 40.55 0.37.10 9.0
10 LASER ILCA7/LASER 156264 Alec Deakin   1101 41.18 0.37.31 10.0
11 LASER ILCA7/LASER 184213 Douglas Parker   1101 41.23 0.37.35 11.0
12 LASER ILCA7/LASER 163367 Will Duncan   1101 41.52 0.38.02 12.0
13 LASER ILCA7/LASER 192527 Tim Holmes   1101 46.20 0.42.05 13.0
14 LASER ILCA7/LASER 216564 Andrew Bassett   1101 46.40 0.42.23 14.0

R7 - LASER FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER ILCA7/LASER 211137 Adam Anthony   1101 28.44 0.26.06 1.0
2 LASER ILCA7/LASER 216564 Andrew Bassett   1101 29.06 0.26.26 2.0
3 LASER ILCA7/LASER 174547 Ashley Deakin   1101 29.17 0.26.36 3.0
4 LASER ILCA7/LASER 156264 Alec Deakin   1101 29.23 0.26.41 4.0
5 LASER ILCA7/LASER 218902 Sam Neal   1101 29.37 0.26.54 5.0
6 LASER ILCA7/LASER 201357 Fred Owen   1101 30.10 0.27.24 6.0
7 LASER ILCA7/LASER 218421 Brian Lambert   1101 30.16 0.27.29 7.0
8 LASER ILCA7/LASER 156210 Nigel Courtis   1101 30.20 0.27.33 8.0
9 LASER ILCA7/LASER 218693 William Ellison   1101 30.33 0.27.45 9.0
10 LASER ILCA7/LASER 184213 Douglas Parker   1101 35.18 0.32.04 10.0
11 LASER ILCA7/LASER 192527 Tim Holmes   1101 37.40 0.34.13 11.0

R8 - LASER FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER ILCA7/LASER 156264 Alec Deakin   1101 56.38 0.51.26 1.0
2 LASER ILCA7/LASER 211137 Adam Anthony   1101 57.09 0.51.54 2.0
3 LASER ILCA7/LASER 174547 Ashley Deakin   1101 57.31 0.52.14 3.0
4 LASER ILCA7/LASER 216564 Andrew Bassett   1101 57.51 0.52.33 4.0
5 LASER ILCA7/LASER 218902 Sam Neal   1101 58.35 0.53.13 5.0
6 LASER ILCA7/LASER 201357 Fred Owen   1101 59.19 0.53.53 6.0
7 LASER ILCA7/LASER 156210 Nigel Courtis   1101 60.09 0.54.38 7.0
8 LASER ILCA7/LASER 218693 William Ellison   1101 60.29 0.54.56 8.0
9 LASER ILCA7/LASER 218421 Brian Lambert   1101 60.47 0.55.12 9.0
10 LASER ILCA7/LASER 192527 Tim Holmes   1101 63.19 0.57.30 10.0
11 LASER ILCA7/LASER 184213 Douglas Parker   1101 66.10 1.00.06 11.0

R9 - LASER FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER ILCA7/LASER 156264 Alec Deakin   1101 24.15 0.22.02 1.0
2 LASER ILCA7/LASER 174547 Ashley Deakin   1101 24.18 0.22.04 2.0
3 LASER ILCA7/LASER 218902 Sam Neal   1101 24.30 0.22.15 3.0
4 LASER ILCA7/LASER 211137 Adam Anthony   1101 24.54 0.22.37 4.0
5 LASER ILCA7/LASER 156210 Nigel Courtis   1101 25.27 0.23.07 5.0
6 LASER ILCA7/LASER 182271 Hugh Jones   1101 25.36 0.23.15 6.0
7 LASER ILCA7/LASER 201357 Fred Owen   1101 25.59 0.23.36 7.0
8 LASER ILCA7/LASER 218693 William Ellison   1101 26.05 0.23.41 8.0
9 LASER ILCA7/LASER 216564 Andrew Bassett   1101 26.56 0.24.28 9.0
10 LASER ILCA7/LASER 218421 Brian Lambert   1101 27.39 0.25.07 10.0
11 LASER ILCA7/LASER 186400 India Deakin   1101 31.16 0.28.24 11.0
12 LASER ILCA7/LASER 192527 Tim Holmes   1101 34.40 0.31.29 12.0
13 LASER ILCA7/LASER 184213 Douglas Parker   1101 36.52 0.33.29 13.0

R10 - LASER FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 LASER ILCA7/LASER 211137 Adam Anthony   1101 29.23 0.26.41 1.0
2 LASER ILCA7/LASER 218693 William Ellison   1101 29.32 0.26.49 2.0
3 LASER ILCA7/LASER 156264 Alec Deakin   1101 29.55 0.27.10 3.0
4 LASER ILCA7/LASER 218902 Sam Neal   1101 30.38 0.27.49 4.0
5 LASER ILCA7/LASER 156210 Nigel Courtis   1101 30.45 0.27.56 5.0
6 LASER ILCA7/LASER 182271 Hugh Jones   1101 30.48 0.27.58 6.0
7 LASER ILCA7/LASER 218421 Brian Lambert   1101 31.05 0.28.14 7.0
8 LASER ILCA7/LASER 201357 Fred Owen   1101 31.10 0.28.18 8.0
9 LASER ILCA7/LASER 216564 Andrew Bassett   1101 31.15 0.28.23 9.0
10 LASER ILCA7/LASER 184213 Douglas Parker   1101 34.43 0.31.32 10.0
11 LASER ILCA7/LASER 192527 Tim Holmes   1101 41.15 0.37.28 11.0
12 LASER ILCA7/LASER 174547 Ashley Deakin   1101 DNF   13.0

R1 - SENIOR HANDICAP FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 SENIOR HANDICAP HADRON H2 159 Josh Hamer   1038 29.42 0.28.37 1.0
2 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10201 Andrew Keeling Claire Harrold 1105 33.37 0.30.25 2.0
3 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1105 35.46 0.32.22 3.0
4 SENIOR HANDICAP LASER STRATOS 764 Stephen Wightman Edward Wightman 1103 36.37 0.33.12 4.0
5 SENIOR HANDICAP FIREBALL 14370 Edward Medcalf Philip Weston 952 31.51 0.33.27 5.0
6 SENIOR HANDICAP RS 400 747 Matthew Godbold Richard Turner 940 31.33 0.33.34 6.0
7 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10918 Patrick Neal Dorothy Neal 1105 38.14 0.34.36 7.0
8 SENIOR HANDICAP RS 500 530 James Johnson Alexander Johnson 966 38.11 0.39.32 8.0
9 SENIOR HANDICAP WANDERER 1827 Jeremy Cave Angus/Isobel Cave 1193 51.17 0.42.59 9.0
10 SENIOR HANDICAP RS 100 403 Marcus Flint   1002 49.35 0.49.29 10.0
11 SENIOR HANDICAP 3000 3196 Annalisa Dovey Annalisa Dovey 1085 DNF   12.0

R2 - SENIOR HANDICAP FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 SENIOR HANDICAP HADRON H2 159 Josh Hamer   1038 22.32 0.21.43 1.0
2 SENIOR HANDICAP LASER STRATOS 764 Stephen Wightman Edward Wightman 1103 24.13 0.21.57 2.0
3 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10201 Andrew Keeling Claire Harrold 1105 24.43 0.22.22 3.0
4 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10918 Patrick Neal Dorothy Neal 1105 25.01 0.22.38 4.0
5 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1105 25.15 0.22.51 5.0
6 SENIOR HANDICAP WANDERER 1827 Jeremy Cave Angus/Isobel Cave 1193 27.56 0.23.25 6.0
7 SENIOR HANDICAP RS 400 747 Matthew Godbold Richard Turner 940 22.37 0.24.04 7.0
8 SENIOR HANDICAP FIREBALL 14370 Edward Medcalf Philip Weston 952 23.02 0.24.12 8.0
9 SENIOR HANDICAP RS 500 530 James Johnson Alexander Johnson 966 24.52 0.25.45 9.0
10 SENIOR HANDICAP RS 100 403 Marcus Flint   1002 26.55 0.26.52 10.0
11 SENIOR HANDICAP 3000 3196 Annalisa Dovey Annalisa Dovey 1085 33.52 0.31.13 11.0

R3 - SENIOR HANDICAP FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 SENIOR HANDICAP LASER STRATOS 764 Stephen Wightman Edward Wightman 1103 36.08 0.32.46 1.0
2 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10201 Andrew Keeling Claire Harrold 1105 38.16 0.34.38 2.0
3 SENIOR HANDICAP HADRON H2 159 Josh Hamer   1038 36.09 0.34.50 3.0
4 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10918 Patrick Neal Dorothy Neal 1105 38.39 0.34.59 4.0
5 SENIOR HANDICAP RS 400 747 Matthew Godbold Richard Turner 940 34.32 0.36.44 5.0
6 SENIOR HANDICAP RS 500 530 James Johnson Alexander Johnson 966 35.37 0.36.52 6.0
7 SENIOR HANDICAP FIREBALL 14370 Edward Medcalf Philip Weston 952 36.31 0.38.21 7.0
8 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1105 44.32 0.40.18 8.0
9 SENIOR HANDICAP WANDERER 1827 Jeremy Cave Angus/Isobel Cave 1193 49.20 0.41.21 9.0
10 SENIOR HANDICAP 3000 3196 Annalisa Dovey Annalisa Dovey 1085 56.30 0.52.04 10.0
11 SENIOR HANDICAP RS 100 403 Marcus Flint   1002 DNF   12.0

R4 - SENIOR HANDICAP FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 SENIOR HANDICAP HADRON H2 159 Josh Hamer   1038 36.11 0.34.52 1.0
2 SENIOR HANDICAP FIREBALL 14370 Edward Medcalf Philip Weston 952 35.07 0.36.53 2.0
3 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10918 Patrick Neal Dorothy Neal 1105 41.55 0.37.56 3.0
4 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1105 42.34 0.38.31 4.5
4 SENIOR HANDICAP RS 400 747 Matthew Godbold Richard Turner 940 36.12 0.38.31 4.5
6 SENIOR HANDICAP WANDERER 1827 Jeremy Cave Angus/Isobel Cave 1193 49.04 0.41.08 6.0
7 SENIOR HANDICAP 3000 3196 Annalisa Dovey Annalisa Dovey 1085 45.55 0.42.19 7.0
8 SENIOR HANDICAP RS 500 530 James Johnson Alexander Johnson 966 40.54 0.42.20 8.0
9 SENIOR HANDICAP LASER STRATOS 764 Stephen Wightman Edward Wightman 1103 DNF   10.0

R5 - SENIOR HANDICAP FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 SENIOR HANDICAP HADRON H2 159 Josh Hamer   1038 39.00 0.37.34 1.0
2 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10918 Patrick Neal Dorothy Neal 1105 42.41 0.38.38 2.0
3 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1105 42.55 0.38.50 3.0
4 SENIOR HANDICAP WANDERER 1827 Jeremy Cave Angus/Isobel Cave 1193 46.30 0.38.59 4.0
5 SENIOR HANDICAP LASER STRATOS 764 Stephen Wightman Edward Wightman 1103 43.13 0.39.11 5.0
6 SENIOR HANDICAP RS 400 747 Matthew Godbold Richard Turner 940 39.56 0.42.29 6.0
7 SENIOR HANDICAP FIREBALL 14370 Edward Medcalf Philip Weston 952 41.44 0.43.50 7.0
8 SENIOR HANDICAP 3000 3196 Annalisa Dovey Annalisa Dovey 1085 51.33 0.47.31 8.0

R6 - SENIOR HANDICAP FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 SENIOR HANDICAP HADRON H2 159 Josh Hamer   1038 34.36 0.33.20 1.0
2 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10918 Patrick Neal Dorothy Neal 1105 37.40 0.34.05 2.0
3 SENIOR HANDICAP LASER STRATOS 764 Stephen Wightman Edward Wightman 1103 37.53 0.34.21 3.0
4 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1105 38.48 0.35.07 4.0
5 SENIOR HANDICAP FIREBALL 14370 Edward Medcalf Philip Weston 952 34.25 0.36.09 5.0
6 SENIOR HANDICAP RS 400 747 Matthew Godbold Richard Turner 940 35.17 0.37.32 6.0
7 SENIOR HANDICAP 3000 3196 Annalisa Dovey Annalisa Dovey 1085 46.08 0.42.31 7.0

R7 - SENIOR HANDICAP FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 SENIOR HANDICAP LASER STRATOS 764 Stephen Wightman Edward Wightman 1103 28.04 0.25.27 1.0
2 SENIOR HANDICAP HADRON H2 159 Josh Hamer   1038 26.42 0.25.43 2.0
3 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10918 Patrick Neal Dorothy Neal 1105 29.07 0.26.21 3.0
4 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1105 30.21 0.27.28 4.0
5 SENIOR HANDICAP RS 400 747 Matthew Godbold Richard Turner 940 26.32 0.28.14 5.0
6 SENIOR HANDICAP FIREBALL 14370 Edward Medcalf Philip Weston 952 26.55 0.28.16 6.0
7 SENIOR HANDICAP WANDERER 1827 Jeremy Cave Angus/Isobel Cave 1193 33.59 0.28.29 7.0

R8 - SENIOR HANDICAP FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 SENIOR HANDICAP LASER STRATOS 764 Stephen Wightman Edward Wightman 1103 47.52 0.43.24 1.0
2 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10918 Patrick Neal Dorothy Neal 1105 48.57 0.44.18 2.0
3 SENIOR HANDICAP HADRON H2 159 Josh Hamer   1038 47.01 0.45.18 3.0
4 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10210 Paul Pinkstone Joan Pinkstone 1105 51.48 0.46.53 4.0
5 SENIOR HANDICAP RS 400 747 Matthew Godbold Richard Turner 940 46.39 0.49.38 5.0
6 SENIOR HANDICAP FIREBALL 14370 Edward Medcalf Philip Weston 952 47.20 0.49.43 6.0

R9 - SENIOR HANDICAP FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 SENIOR HANDICAP LASER STRATOS 764 Stephen Wightman Edward Wightman 1103 24.10 0.21.55 1.0
2 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10918 Patrick Neal Dorothy Neal 1105 25.18 0.22.54 2.0
3 SENIOR HANDICAP FIREBALL 14370 Edward Medcalf Philip Weston 952 22.05 0.23.12 3.0
4 SENIOR HANDICAP 3000 3196 Annalisa Dovey Annalisa Dovey 1085 30.09 0.27.47 4.0
5 SENIOR HANDICAP RS 400 747 Matthew Godbold Richard Turner 940 DNF   6.0

R10 - SENIOR HANDICAP FLEET

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank FLEET class Sail number HELM crew PY Elapsed Corrected Points
1 SENIOR HANDICAP FIREBALL 14370 Edward Medcalf Philip Weston 952 25.43 0.27.01 1.0
2 SENIOR HANDICAP LASER STRATOS 764 Stephen Wightman Edward Wightman 1103 30.54 0.28.01 2.0
3 SENIOR HANDICAP WAYFARER 10918 Patrick Neal Dorothy Neal 1105 32.42 0.29.36 3.0
4 SENIOR HANDICAP 3000 3196 Annalisa Dovey Annalisa Dovey 1085 34.30 0.31.48 4.0
5 SENIOR HANDICAP RS 400 747 Matthew Godbold Richard Turner 940 33.30 0.35.38 5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 12
DNSODid not SIGN ON 14



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com